Sanattan kardeşLİĞe uzanan köPRÜYüklə 22.4 Kb.
tarix30.10.2017
ölçüsü22.4 Kb.

SANATTAN KARDEŞLİĞE UZANAN KÖPRÜ

21 Şubat

2014


TOKAT AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ
e:\kültür köprüsü\kültür köprüsü 1.png

kültür köprüsü 1çocuk hizmetleri genel müdürlüğüaile_ve_sosyal_politikalar_bakanlığı

TOKAT AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR

İL MÜDÜRLÜĞÜ KÜLTÜR KÖPRÜSÜ ETKİNLİĞİ
SAHİBİ : Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

ADI : Kültür Köprüsü

AMACI :

 1. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü kurumları arasında kardeşliği sağlamak, kaynaşmayı tesis etmek.

 2. Zengin bir kültüre sahip olan ülkemizin kültürünü, değerlerimizi çocuklarımıza aktarmak.

 3. Yöresel kültür özelliklerimizin ve kültür çeşitliliğimizin çocuklarımız arasında karşılıklı paylaşımında bulunmak.

HEDEF KİTLE VE KAPSAMI : Küçük ölçekte Tokat, Orta Ölçekte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren kuruluşlarımızda koruma ve bakım altında bulunan 13-18 yaş grubundaki çocuklarımız, Büyük Ölçekte Türkiye.

SÜRESİ : İlk başvurular 10-28 Mart 2014 tarihleri arasında koordinasyon il olarak Tokat tarafından alınacaktır. Bölge Seçmeleri 26-27 Nisan 2014 tarihinde 7 bölgemizde yine Bakanlığımızın belirleyeceği illerde yapılacaktır. Final 21 Haziran 2014 tarihinde Tokat’ta yapılacaktır.

SLOGAN : Sanattan Kardeşliğe Uzanan Köprü

ETKİNLİĞİMİZİN GEREKÇESİ : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın, Kuruluşlarımızın ve çocuklarımızın katkıları ile kardeşliği, dayanışmayı, tanıtımı tesis ederek iller arası kültür köprüsünü inşa edip, Ülke barışına hizmet etmek.

ETKİNLİĞİMİZİN ÖZETİ : Etkinliğimiz iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama ön elemeli yapılacak olup, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirleyeceği ilde yarışma yapılacaktır. Yarışmalar Şiir ve Türkü dalında yapılacak olup her bölgeden 1 Şiir, 1 Türkü birincisi finallere katılacaktır. Bu yarışmaların birincileri belirlendikten sonra bölge elemelerinin yapıldığı iller tarafından, kurumumuza 28-29 Nisan tarihleri arasında kurumumuza faks yoluyla bildirilecektir. Ev sahibi Tokat ön eleme yarışmalarına katılmayıp doğrudan finalde yarışacaktır. Finallere ev sahibi de dâhil 15 ilimiz katılacaktır. Ön Elemelerin yapıldığı bölgelerde 1 İl hem şiir hem türkü dalında birinci çıkardığı takdirde o bölgeden 1 İl, aksi takdirde bölgeden 2 İl geleceği için finallerde il sayımız ev sahibi de dâhil 15 olacaktır. Finallere katılacak olan illerimiz şiir, türkü ve stant dallarında yarışacaklardır. Finallere katılan bütün illere katılım belgeleri, dereceye giren çocuklarımıza plaket ve Tokat’ın yerel ürünlerinden oluşan hediye paketi verilecektir.
ETKİNLİĞİ YÜRÜTECEK KİŞİ/

KURUM/ KURULUŞLAR : Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü

ETKİNLİĞİN UYGULAMA ADIMLARI :
BÖLGELERDE YAPILACAK ÖN ELEME UYGULAMA ADIMLARI


 1. İlk olarak yarışmamızın finaline katılacak olan yarışmacılar 7 bölgede yapılacak olan ön elemeler neticesinde belirlenecektir. Ön Elemeler Türkü ve şiir dalında olacaktır.

 2. Ön elemeler Bakanlığımızın seçeceği ilde yapılacaktır. Ön elemeler neticesinde 15 il finallere katılacaktır. Tokat’ın ev sahibi olması nedeniyle doğrudan katılacağı finallerde ön elemelerin yapılacağı bölgelerden bir ilin hem şiir hem türkü dalında dereceye girmesi durumunda İl sayısının azalıp eksilebileceği öngörülmektedir.

 3. Ön Elemelere katılacak iller katılımcı formunu doldurarak, Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne fakslayacaktır (EK-1).

 4. Bakanlığımızın ön elemeler için belirleyeceği bölge illerindeki yarışmalara İl Müdürlüğümüzden iki temsilci, bölgelere rehberlik yapmak amacıyla gözlemci sıfatıyla katılacaktır.

 5. Ön elemelerde türkü ve şiir alanında birinci olan illerle ilgili değerlendirme formu kullanılarak jüri üyeleri tarafından (EK-2, EK-3 ve EK-3/1) doldurulacaktır.

 6. Bölgelerde yapılacak ön elemelerde gerekli olan alt yapı (saz ekibi, sahne, ses sistemi vs. ) ön elemenin yapılacağı İl tarafından sağlanacaktır.

 7. Şiir ve Türk Halk Müziği dallarını değerlendirmek üzere iki ayrı jüri oluşturulacaktır. Bunun yanı sıra bölgelerde yapılacak elemelerde puanlamanın sağlıklı yapılabilmesi için puantör de bulunacak puanlamaları not edecektir. Ön eleme ve Finallerin jürileri Türk Halk Müziği dalını değerlendirmek üzere Üniversitelerin Güzel Sanatlar Fakültelerinde görev yapan 5 öğretim üyesi veya görevlisinden oluşur. Bu şartlara haiz jüri üyesi bulunmadığı durumda Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli ve Türk Halk Müziği dalında uzman Müzik Öğretmenlerinden oluşturulabilecektir. Şiir dalını değerlendirmek üzere Üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde görev yapan 5 öğretim üyesi veya görevlisi jüride görev alır. Bu şartlara haiz jüri üyesi bulunmadığı durumda Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli ve Türk Dili ve Edebiyatı dalında uzman Öğretmenlerden oluşturulabilecektir. Türkü seçmelerine katılacak yarışmacılar türkülerini TRT Repertuarından seçecek olup, şiir dalında yarışmaya girecekler seçecekleri şiirler siyasi içerikli, propaganda amacı gütmeyecektir. Tokat’ın ev sahipliğinde yapılacak olan finallerde Şiir ve Türk Halk Müziği dalına ek olarak İllerin kültürünü tanıtacak stant dalında yarışma yapılacaktır. Bölge elemelerinde finale girmeye hak kazanan İller finalde stant açacak olup değerlendirilmesi 3 kişiden oluşan jüri üyeleri tarafından yapılacak olup, üyeler Tokat Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından belirlenecektir.

 8. Ön elemeler neticesinde finallere kalan iller ulaşımlarını sağlamaları için 1 şoför, yarışmalarda ve stantta görev almak üzere 2 meslek elemanı ile finale kalan çocuk/çocuklar ve stant dalında yarışacak 1 çocukla katılım sağlayacaklardır.

 9. Ön elemeler neticesinde 1. Olan illere başarı belgeleri, bölge elemelerinde ev sahipliği yapan İllere ise plaketler verilecektir.

TOKAT’TA YAPILACAK FİNAL UYGULAMA ADIMLARI


 1. Tokat Valiliği, Gazi Osman Paşa Üniversitesi Rektörlüğü, Tokat Belediyesi, Tokat İl Emniyet Müdürlüğü, Tokat İl Sağlık Müdürlüğü, Tokat Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüyle gerekli yazışmaların yapılarak, onaylar alınacaktır. (EK – 4)

 2. Tokat Cumhuriyet Meydanında finallere katılacak illerin, kendi yörelerini tanıtacağı stantlar kurulacaktır. Finalde kurulacak olan stantlar 9 m² ‘lik alanda elektrik altyapı desteği ile masa düzeninde olacaktır. Kurulacak stantlarla ilgili tüm materyaller finale katılan il tarafından finalin yapılacağı alana (Tokat Cumhuriyet Meydanı) getirilecektir.

 3. Finallerin yapılacağı gün Tokat Niksar Yolu Kavşağından Cumhuriyet Meydanına kadar finallere katılacak il görevlileri ve çocuklarımız ile kortej eşliğinde yürüyecek, akabinde Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk bırakılacaktır.

 4. Finallere katılacak illerin, yarışma süresince ilimizde konaklamaları organize edilecektir. Misafirlerin İlimizde bulundukları süre içerisinde Tokat’ın tarihi mekânları, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliklerini yapılacak geziler ile tanıtılacaktır. (Gezi Planı EK- 5)

 5. Finallere katılacak olanların prova saatleri yarışma öncesinde belirlenerek ilgililere duyurulacaktır.

 6. Finallerde İllerin kültürlerinin tanıtımı için açılacak stantlar Tokat Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünden görevlendirilecek jüri üyelerinin gün boyu yapacakları ziyaretler ile puanlandırılacaktır.

 7. Kültür Köprüsü Etkinliği Çalışma Takvimi ”tokat.aile.gov.tr” sitesinde yayınlanacaktır. Bunun yanı sıra etkinlik ile ilgili tüm bilgiler https://www.facebook.com/kulturkoprusu adresiyle sosyal medyadan takip edilebilmektedir.

 8. Finalde yapılacak olan Şiir, Türk Halk Müziği ve Stant dalları ile ilgili dikkat edilecek hususlar EK-6’te belirtilmiştir.

 9. Finallerde açılacak olan stantların değerlendirme formları (EK- 8) ve Etkinlik Çalışma Takvimi (EK- 7) etkinlik ekinde sunulmuştur.

 10. Etkinliğimiz çerçevesinde görünürlüğün oluşması için T-short, kalem, şapka, anahtarlık ve kupa tasarımları yapılıp baskı alınacaktır.

 11. Finallerde Şiir, Türk Halk Müziği ve Stant dallarında dereceye giren illerimize ödüller, Jüri üyelerine ise teşekkür belgeleri verilecektir.

 12. Jüri Özel Ödülü olarak Türk Halk Müziği dalında Kıvırcık Ali Özel Ödülü, şiir Dalında Cahit KULEBİ Özel ödülü verilecektir. Özel ödüllerimize Tokat’lı olmaları nedeniyle bu sanatçılarımız seçilmişlerdir.

ETKİNLİĞİN MALİYETİ : Etkinliğimizin maliyeti EK-9 Formda detaylı olarak belirtilmiştir.
ETKİNLİĞİN UYGULANACAĞI YER : Ön eleme programları Bakanlığımızın belirleyeceği İllerde, Final programı ise Tokat ilinde yapılacaktır.
SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK : Her sene farklı bir ilde yapılarak, geleneksel hale getirilebilir.
RİSKLER : Etkinlik uygulayıcılarının kontrolü dışında gelişen zorlayıcı etkenler, etkinlik için risk oluşturabilir.
ETKİNLİĞİ HAZIRLAYAN : Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Ar-Ge Birimi

Telefon: 0356 214 15 56e-posta: tokat@aile.gov.tr / tokatarge@hotmail.com


Dostları ilə paylaş:


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2019
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə