SAMARQAND VILOYAT URGUT TUMAN XALQ TA'LIMI BO'LIMI MUASSASALARI FAOLIYATINI METODIK TA’MINLASH VA TASHKIL ETISH BO’LIMI
3-UMUM TA’LIM MAKTABI
BOSHLANG`ICH SINF O’QITUVCHISI
Eshanqulova Dilafruz
3-SINFDA ONA TILI FANIDAN
TAYYORLAGAN BIR SOATLIK
DARS ISHLANMASI
MAVZU:
(386-388-mashqlar)
DARSNING TAQSIMOTI VA TEXNOLOGIK XARITASI
DARSNING MAVZUSI: Takrorlash (386-388-mashqlar)
-
1
|
Tashkiliy qism
|
5 daqiqa
|
2
|
O`tgan mavzuni so`rash
|
5 daqiqa
|
3
|
O`tilgan mavzularni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
4
|
Yangi mavzu bayoni
|
20 daqiqa
|
5
|
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
5 daqiqa
|
6
|
Dars yakuni. Baholash va uyga vazifa berish
|
5 daqiqa
|
-
Ish bosqichlari va mazmuni
|
Faoliyat mazmuni
|
O`qituvchining
|
O`quvchining
|
Faoliyat jarayoni
|
Dars turi: noan’anaviy – kichik guruhlarda ishlash, yangi bilim beruvchi dars.
Dars metodi: ko`rsatmalilik, suhbat, savol-javob, didaktik o`yinlar, „Baliq skeleti“, aralash
Dars jihozi: plakatlar, testlar, tarqatma didaktik materiallar, rasmlar, jadvallar, meva- sabzavotlar.
|
|
Dars maqsadlari:
|
Ta’limiy: O`quvchilarning so`z tarkibi,gap nutq, gap, so`z, his-hayajon gaplar, so`z turkumlari haqida yangi bilimlar berish
Tarbiyaviy: Vatanni sevishga, uni asrab-avaylashga, buyuk ajdodlarimizdan faxrlanishga, yo`naltirish
Rivojlantiruvchi: O`quvchilarning og`zaki va yozma nutqini boyitish. Husnixat bilan xatosiz yozish malakalarini rivojlantirish
|
|
I. Bosqich.
Tashkiliy qism.
|
Salomlashish, o‘quvchiularni darsga jalb qilish. Navbatchi bilan savol-javob o‘tkazish. Dars qoidasini eslatish. M’anaviyat daqiqasi o‘tkazish.
|
Tinglashadi. Savollarga javob berishadi
|
II. Bosqich.
O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
|
O`quvchilarni uchta guruhga bo`lib olish. O`tilgan mavzu yuzasidan savol javob qilish. Ko`rgazmali qurollar “Baliq skeleti”orqali o`tilgan mavzuni so`rab, uyga vazifani tekshirish.
1. Ko`rgazmali qurollar orqali o`tilgan mavzusini so`rab mustahkamalash.
2. Interfaol usullardan foydalanish.
|
Amaliy topshiriqlarni bajaradilar. Yozib oladilar.
Tinglashadi. Savollarga javob berishadi, yozib oladilar.
|
III. Bosqich.
Yangi mavzu bayoni
|
O`quvchilarning o`tilganlar haqidagi bilimlarini boyitish. Darslik bilan ishlash. 386-387- mashqlarni bajarish orqali o`tgan mavzular haqida o`quvchilarga yangi ma’lumotlar berish.
|
Tinglashadi. Savollarga javob berishadi, yozib oladilar.
|
IV. Bosqich.
Yangi mavzuni mustahkamlash
|
Rasmlar asosida so`zlar, gaplar, matnlar tuzdirish. Matnga sarlavha qo`yish.
|
Tinglashadi. Savollarga javob berishadi, yozib oladilar.
|
V.Uyga vazifa berish
|
uyga vazifa beradi
|
yozib oladilar.
|
VI. Bosqich.
Dars yakuni.
|
O`quvchilar bilimlarini baholash, rag`batlantirish va uyga vazifa berish
|
Tinglashadi.
|
Darsning borishi:
1-bosqich.
Tashkiliy qism .
-
Salomlashish.
-assalomu alaylum!
-Vaaleykum assalom!
2. Navbatchi bilan suhbat.
O`qituvchi: Bugun kim navbatchi?
Navbatchi: Bugun sinfda men navbatchiman. Darsga hamma o`quvchi qatnashayapdi. Hozir diyorimizda oltin kuz fasli. Bugun havo iliq.
Dars qoidasi bilan tanishtirish.
1. Vaqtdan unumli foydalanish.
2. O`ng qo`l qoidasi.
3. O`zaro hurmat
4. Intizom.
5. Faol ishtirok etish.
M’anaviyat daqiqasi.
O`qituvchi: Bolajonlar,
-Esonmisiz ,omonmisiz
Bugun darsga tayyormisiz?
O`quvchilar xor bo‘lib:
Rahmat ustoz omonmiz
Bugun darsga tayyormiz.
O`qituvchi: Vatan nima?
O`quvchi: Vatan bu biz tug`ilib o`sgan uyimiz, mahallamiz, shahrimiz, tumanimiz ona diyorimiz.
O`qituvchi: Siz qaysi Respublikada yashaysiz?
O`quvchi: O`zbekiston Respublikasida yashaymiz.
O`qituvchi: O`zbekiston Respublikasi qachon mustaqillik erishdi ?
O`quvchi: -1991 yil 31-avgustda. Har yili 1-sentabrda mustaqilligimizni nishonlaymiz.
O`qituvchi:-Bu yil mustaqilligimizga necha yil to`ldi ?
O`quvchi: -21 yil.
O`qituvchi:- O`zbekiston Respublikasining poytaxti qaysi shahar ?
O`quvchi:-Toshkent shahri.
O`qituvchi:-O`zbekistonda qancha millat yashaydi?
O`quvchi:-130 dan ortiq millat yashaydi.
O`qituvchi:-O`zbekistonda nechta viloyat bor ?
O`quvchi: -12 ta.Toshkent, Namangan , Samarqand, Buxoro, Andijon, Farg`ona, Xorazm, Sirdaryo , Qashqadaryo, Surxondaryo, Jizzax , Navoiy.
O`qituvchi:-Biz qaysi viloyatda yashaymiz ?
O`quvchi:-Samarqand viloyatida.
O`qituvchi:-O`zbekistonda kimlar yashaydi ?
O`quvchi:-Ko`proq o`zbeklar yashaydi. Shuning uchun O`zbekiston deyiladi.
2-bosqich.
O`tgan mavzuni so`rash va mustahkamlash
O`qituvchi:
-Shirin aziz bolajonlar
Bog`dagi gul lolajonlar.
Yaxshi yotib turdingizmi
Uyda siz dars qildingizmi?
O`quvchilar:
-Yozda yaxshi dam oldik
Dars ham qildik, bajardik.
Guruhlarga bo`lish
1-guruh “Oy”
2-guruh “Quyosh”
3-guruh “Yulduz”
-Oyni kimga o`xshatamiz?
-Otamizga.
-Quyoshni kimga o`xshatamiz?
-Onamizga
-Yulduzlar kimlar?
-Yulduzlar bizlar.
So`z turkumlari, gap, so`z haqida savol-javob qilinadi.
She’rdagi so‘zlarga so‘roq bering.
KUZ
Havo mayin, osmon tip-tiniq,
Ochilibdi gullar rang-barang.
Ariqlarning tubi ko`rinar,
Daraxtlarning bargi quyoshrang.
Qanday? Mayin, quyoshrang.
Nima qildi? Ochilbdi.
Nima? Ariqlar, barg.
Uyga berilgan 385-mashq tekshiriladi. Daftarlar almashriladi.
385-mashq.
Berilgan gaplarga mos so`zlar qo`shb, gapni qayta tuzing va yozing.
1.Tanlov boshlandi
2. O`quvchilar keldilar
1-topshiriq. “Bingo o`yini”
-
Buyruq gap
|
Bugungi ishni ertaga qo‘yma.
|
So‘roq gap
|
Nargiza daftaring qani?
|
His-hajon gap
|
Oh, asal juda mazali ekan!
|
Darak gap
|
Mevalar g‘arq pishdi.
|
Har bir guruh a’zosiga “Bingo” varaqlari beriladi. O`qituvchi so`zlarni aytadi. Qaysi guruh a’zosi birinchi bo`lib so`zni qaysi turkumga kirishini aytsa o`sha o`quvchiga so`z beriladi. O`yin shu tariqa davom ettiriladi. Kimning varaqasi birinchi bo`lib to`ldirilsa „Bingo“ so`zini aytadi va g`olib bo`ladi.
Darsllik bilan ishlash
3-bosqich.
Yangi mavzu bayoni
386-mashq musobaqa tarzida guruhlarga beriladi.
386-mashq
Qavs ichidagi so`roqlarga mos so`zlar qo`yib o`qing.
Yozda
Yozda (nima?) yerni qizdiradi.(Nima?) juda isiydi. Bog`larda (qanday?) mevalar pishadi. (Qanday?) shamol esadi. Har tomondan (qanday?) hidlar keladi.
Foydalanish uchun so`zlar: shirin, havo, mayin, quyosh, yoqimli
Ko`chiring. Qo`ygan so`zlaringiz qaysi so`z turkumiga kiradi? Ular gapda qaysi bo`lak vazifasida kelyapti?
“Aqliy hujum” metodi o`tkaziladi.
1-guruh
1. So`roq gapga misol keltiring.
2. O`zbek alifbosida harflar nechta?
3. Darak gapga misol keltiring
4. So`zlar qanday ma`nolarni bildiradi ?
2-guruh
5. Qaysi tovushlar bo`g`in hosil qiladi?
6. Qanday so`zlarni bosh harf bilan yozamiz?
7. Nima uchun unli harf deyiladi.?
3-guruh
8.Nimani yozamiz , ko`ramiz, o`qiymiz?
9. Nima qildi ? so`rog`iga javob bo`lgan so`zlarga misol keltiring.
10. Shirin, baland , odobli so`zlariga so`roq bering.
11. Nomini bildirgan so`zlar tagiga qanday chiziq chizamiz?
Dam olish daqiqasi.
Shamol g`uv –g`uv esadi,
Daraxtlar silkinadi.
Shamol sekin pasaydi,
Daraxtlar qad ko`tardi.
O‘quvchilr she’rni jismoniy harkatlar bilan bajaradilar.
Guruh o`quvchilari quyidagi jadvalni to‘ldiradilar.
Shaxs narsa nomini bildirgan so`zlar
|
Shaxs narsa belgisini bildirgan so`zlar
|
Shaxs narsa harakatini
bildirgan so`zlar
|
maktab
|
yashil
|
boshlayapti
|
ishchi
|
keng
|
yozdi
|
soat
|
kichik
|
o`qiyapti
|
gulzor
|
chiroyli
|
chizadi
|
xirmon
|
katta
|
ishlaydi
|
Kuz haqida ikkita-uchta gap tuzib yozing. Unda his-hayajonni bildirgan gaplar ham qatnashgan bo‘lsin.
Kuzgi mevalar.
Har bir guruh rasm asosida gaplar tuzadilar. Tuzilgan gaplar izohlanadi.
Baliq skeleti metodi o`tkaziladi
4-bosqich.
Yangi mavzuni mustahkamlash
387-mashq musobaqa tarzida beriladi.
Qavs ichidagi so`roqlarga mos so`zlarni topib, gaplarni to`ldiring. Bosh va ikkinchi darajali bo`laklarni aniqlang.
(Qanday?) yoz boshlandi. (Qayerda?) o`qishlar tugadi. Ular (qayerdan?) (nimalar?) to`playdilar. To`plagan kolleksiyalarini (qachon?) (qayerda?) keltiradilar.
„Klaster“ metodi
1-guruh. Kim? so`rog`iga javob bo`ladigan so`zlarga misollar topadi.
2-guruh Nima? so`rog`iga javob bo`ladigan so`zlarga misollar topadi.
3-guruh Qayer? so`rog`iga javob bo`ladigan so`zlarga misollar topadi
5-bosqich.
Uyga vazifa berish
Uy ishi
388-mashq.
Yozgi ta’tilni qanday o`tkazishingiz to`g`risida kichik matn tuzing.
6-bosqich.
Darsning yakuni.
Dars davomida faol ishtirok etgan o`quvchilarni rag`batlantirish. Guruhlar ballarini hisoblash. O`quvchilar ballarini e’lon qilish.
O‘qituvchi:
Mana bolajonlarim,
Darsimiz bo`ldi tamom.
Ammo mening sabog`im,
Etadi hali davom.
Sizga hali juda ko`p
Bilim tuhfa etaman.
Sizlarni dono qilgach
Maqsadimga yetaman.
Dostları ilə paylaş: |