Vlookup (funkcija vlookup)



Yüklə 52,65 Kb.
tarix26.12.2017
ölçüsü52,65 Kb.
#36042

VLOOKUP (funkcija VLOOKUP)

Koristite VLOOKUP, jednu od funkcija za pretraživanje i reference, kada treba da pronađete nešto u tabeli ili u opsegu koji je filtriran po redu. Na primer, potražite prezime zaposlenog po njenom broju ili pronađite njen broj telefona tako što ćete potražiti njeno prezime (baš kao u imeniku).

Tajna funkcije VLOOKUP je da organizujete podatke tako da vrednost koju tražite (prezime zaposlenog) bude sa leve strane povratne vrednosti koju želite da pronađete (broj telefona zaposlenog).

Sintaksa


VLOOKUP (lookup_value, table_array, col_index_num, [range_lookup])

Na primer:



  • =VLOOKUP(105,A2:C7,2,TRUE)

  • =VLOOKUP(„Fontić“,B2:E7,2,FALSE)

Ime argumenta

Opis

vrednost_za_pronalaženje    (potrebno)

Vrednost koju želite da pronađete. Vrednost koju želite da pronađete mora da se nalazi u prvoj koloni opsega ćelija koji ste naveli u nizu tabela .

Na primer, ako niz tabela obuhvata ćelije B2:D7, vrednost_za_pronalaženje mora da bude u koloni B. Pogledajte sliku ispod. Vrednost_za_pronalaženje može da bude vrednost ili referenca na ćeliju.



table_array    (potrebno)

Opseg ćelija koji će funkcija VLOOKUP tražiti za lookup_value i povratnu vrednost.

Prva kolona u opsegu ćelija mora da sadrži lookup_value (na primer, prezime na slici ispod). Opseg ćelija takođe mora da sadrži povratnu vrednost (na primer, ime na slici ispod) koju želite da pronađete.

Saznajte kako da izaberete opsege na radnom listu.


indeksni_broj_kolone    (potrebno)

Broj kolone (počevši od broja 1 za kolonu sa krajnje leve strane table-array) koja sadrži povratnu vrednost..

range_lookup   (opcionalno)

Logička vrednost koja određuje da li želite da VLOOKUP pronađe vrednost koja se potpuno ili približno podudara zadatoj vrednosti:

  • TRUE pretpostavlja da je prva kolona u tabeli sortirana po numeričkom ili abecednom redosledu i stoga će tražiti najbližu vrednost. Ovo je podrazumevani metod ako ne navedete neki drugi.

  • FALSE traži tačnu vrednost u prvoj koloni.

Sledeća slika prikazuje kako da podesite radni list sa =VLOOKUP("Akers",B2:D5,2,FALSE) da biste vratili Kim.

primer vrednosti i niza potrebnih za kreiranje formule vlookup u programu excel

Primeri


Da biste koristili ove primere u programu Excel, kopirajte podatke iz dolenavedene tabele i nalepite ih u ćeliju A1 novog radnog lista.
















ID

Prezime

Ime

Pozicija

Datum rođenja

101

Davidović

Sara

Predstavnik prodaje

08.12.1968.

102

Fontić

Oliver

Zamenik direktora prodaje

19.02.1952.

103

Lalić

Katarina

Predstavnik prodaje

30.08.1963.

104

Patović

Mihailo

Predstavnik prodaje

19.09.1958.

105

Burkanović

Boris

Menadžer prodaje

04.03.1955.

106

Sovrlić

Luka

Predstavnik prodaje

02.07.1963.

Formula

Opis










=VLOOKUP(„Fontić“,B2:E7,2,FALSE)

Traži vrednost Fontana u prvu kolonu (kolona B) niz_tabeleB2:E7 i daje vrednost Oliviernalazi u drugoj koloni (Koloni C) od table_array.range_lookup FALSE vraća potpuno podudaranje.










=VLOOKUP(102,A2:C7,2,FALSE)

Pretražuje potpuno podudaranje prezimena zalookup_value102 u koloni A.Fontana se vraća. Ako jelookup_value105, biće vraćena vrednost Burke.










=IF(VLOOKUP(103,A1:E7,2,FALSE)=„Sousa“,„Pronađeno“,„Nije pronađeno“)

Proverava da li je prezime zaposlenog sa ID-om 103 isSousa. Pošto je 103 zapravo ID korisnika Leal, rezultat jeNije pronađeno. Ako promenite „Sousa“ u „Leal“ u formuli, rezultat jePronađeno.










=INT(YEARFRAC(DATE(2014,6,30), VLOOKUP(105,A2:E7,5, FALSE), 1))

Za fiskalnu godinu 2014pronalazi starost zaposlenog sa ID-om 105. Koristi funkciju YEARFRAC za oduzimanje datuma rođenja od datuma završetka fiskalne godine i prikazuje rezultat 59 kao ceo broj pomoću funkcije INT.










=IF(ISNA(VLOOKUP(105,A2:E7,2,FALSE)) = TRUE, „Zaposleni nije pronađen“, VLOOKUP(105,A2:E7,2,FALSE))

Ako postoji zaposleni čiji je ID105, prikazuje prezime zaposlenog, koje glasi Burke. U suprotnom, prikazuje poruku Zaposleni nije pronađen. Funkcija ISNA (pokazuje IS funkcije daje vrednost TRUE kada funkcija VLOOKUP daje vrednost greške #N/A.










=VLOOKUP(104,A2:E7,3,FALSE) & " " & VLOOKUP(104,A2:E7,2,FALSE) & " is a " & VLOOKUP(104,A2:E7,4,FALSE)

Za zaposlenog koji ima ID104povezuje (kombinuje) vrednosti tri ćelije u potpunu rečenicu Mihailo Patović je predstavnik prodaje.










Uobičajeni problemi

Problem

U čemu je problem

Vraćena je pogrešna vrednost

Ako je opseg_za_pronalaženje TRUE ili ako ostane prazan, prvu kolonu treba sortirati po abecednom ili numeričkom redosledu. Ako ne sortirate prvu kolonu, povratna vrednost će možda biti nešto što niste očekivali. Sortirajte prvu kolonu ili koristite funkciju FALSE za tačno podudaranje.

Greška #N/A u ćeliji

  • Ako je opseg_za_pronalaženje TRUE, onda ćete dobiti vrednost greške #N/A ako je vrednost uvrednosti_za_pronalaženje manja od najmanje vrednosti u prvoj koloni tabele niza_tabele.

  • Ako je opseg_za_pronalaženje FALSE, vrednost #N/A greške označava da tačan broj nije pronađen.

Saznajte više o greškama u radnim listovima, kao što su #N/A, #REF i ostale.

Greška #REF! u ćeliji

Ako je indeksni_broj_kolone veći od broja kolona u nizu tabela, dobićete vrednost greške #REF!.

Greška #VALUE! u ćeliji

Ako je niz_tabele manji od 1, dobićete vrednost greške #VALUE!

#NAME? u ćeliji

Vrednost greške #NAME? obično znači da u formuli nedostaju citati. Da biste potražili ime osobe, obavezno koristite znake navoda oko imena u formuli. Na primer, unesite ime kao "Fontana" u formuli =VLOOKUP("Fontana",B2:E7,2,FALSE).

Najbolje prakse

Uradite sledeće

Zašto

Korišćenje apsolutnih referenci zaopseg_za_pronalaženje

Korišćenje apsolutnih referenci vam omogućava da popunite formulu tako da uvek gleda u potpuno isti opseg za pronalaženje.

Saznajte kako da koristite apsolutne reference na ćeliju.



Nemojte skladištiti brojeve i datume kao tekstualne vrednosti.

Prilikom traženja brojeva ili datuma, proverite da li su podaci u prvoj koloni argumentaniz_tabele uskladišteni kao tekstualne vrednosti. U ovom slučaju, funkcija VLOOKUP može dati netačnu ili neočekivanu vrednost.

Sortiranje prve kolone

Sortirajte prvu kolonu table_array pre upotrebe funkcije VLOOKUP kada jerange_lookup TRUE .

Korišćenje džoker znakova

Ako je argument range_lookup FALSE, a argument lookup_value je tekst, možete da koristite džoker znakove – znak pitanja (?) i zvezdicu (*) – u argumentu lookup_value. Znak pitanja se podudara sa bilo kojim znakom. Zvezdica se podudara sa bilo kojom sekvencom znakova. Ako želite da pronađete stvarni znak pitanja ili zvezdicu, otkucajte znak tilda (~) ispred znaka.

Na primer, =VLOOKUP("Fontan?",B2:E7,2,FALSE) će tražiti sve instance reči Fontana sa poslednjih slovom koje se može razlikovati.



Uverite se da podaci ne sadrže pogrešne znakove.

Prilikom pretrage tekstualnih vrednosti u prvoj koloni, uverite se da podaci u prvoj koloni ne sadrže razmake na početku ili na kraju, znakove koji neće biti odštampani, kao i da se pravi ( ' ili " ) i zakrivljeni ( ‘ ili “) navodnici dosledno upotrebljavaju. U suprotnom, funkcija VLOOKUP može dati neočekivanu vrednost.

Da biste dobili precizne rezultate, probajte da koristite funkciju CLEAN ili funkciju TRIMda biste uklonili razmake na kraju nakon vrednosti tabele u ćeliji.






Yüklə 52,65 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin