Ayasofya'yı yenilemeye talibizYüklə 7,81 Kb.
tarix27.12.2018
ölçüsü7,81 Kb.
#87686

Ayasofya'yı yenilemeye talibiz

Akşam - 19.11.2006

Yapı malzemeleri üreticisi İsveçli Maxit dünyanın en önemli kültürel miraslarından birisi olan Ayasofya'nın dış cephesinin renovasyonu (yenilenmesi) çalışmalarına talip olduğunu açıkladı. Maxit Türkiye CEO'su Cem Baki Sinal, bu işin çok büyük bir tecrübe ve birikim gerektirdiğini belirterek, 'Eğer bize bu konuda bir izin verilirse ücret almadan veya sembolik bir ücret karşılığında bu işi yapabiliriz' diye konuştu. Şirket olarak bu tür birçok proje yaptıklarını ve bu operasyonların önemli bir bölümünün ise Türkiye üzerinden yönetildiğini belirten Sinal, 'Bu iş için özel dış cephe boyaları ve malzemeleri geliştirebilecek altyapımız bulunuyor. Bu tecrübemizi de aktarmak istiyoruz. Ancak Ayasofya konusunda izin almak kolay değil. Birçok kesim harekete geçebilir. ABD Başkanı bile sürece dahil olabilir' diye konuştu.DOLMABAHÇE 20 YILDIR ÇÜRÜYOR
Yurtiçinde bugüne kadar Dolmabahçe Sarayı, Four Seasons Oteli, Rusya Konsolosluğu, İtalyan Hastanesi, İtalyan Konsolosluğu, Atlı Köşk, Rizo Apartmanı ve Üsküdar Tekel Tütün Deposu gibi birçok tarihi ve ünlü yapının renovasyonunu yapan Maxit Türkiye, yurtdışında ise Rusya'da Yüksek Mahkeme Binası, Malaya

Gum, Merkez Bankası, Parlamento, Soçi Tren İstasyonu gibi tarihi binaları yenilemiş.
Halen Dolmabahçe Sarayı'nın bakım, onarım ve yenileme çalışmalarını yürüttüklerini dile getiren Sinal, 'Dolmabaçe Sarayı yaklaşık 200 yıllık bir yapı. Ancak son 20 yılda çürümeye başlamış. Bunun sebebi de adından da anlaşılacağı üzere Saray'ın üçte 1'i denize çakılmış kestane ağaçlarından kazıklar üzerinde duruyor. Ancak Swissotel inşa edildikten sonra ve oradan geçen yol inşa edilince sarayın altına her türlü atık ve yeraltı suyu gelmeye başlamış. Bu suların drenaj yardımıyla başka bir yere kaydırılması gerekiyor. Çünkü hızla sarayın altındaki ağaçların çürümesine neden oluyor' dedi.

Dubai'de 80 bin dolara hem ev al hem oturma izni
DünyaNIn en yüksek yaşam standartlarındına sahip şehirlerinden biri olan Dubai'de, 80 bin dolara hem daire sahibi olabilme hem de oturum hakkı alabilme fırsatı. 2005 yılında Dubai'nin en prestijli projelerine imza atan Fortune Grub'un satış yetkilisi Mac Real Estate ile Türkiye'deki ortağı More Plus şirketi üç önemli projeyi Türk yatırımcılara sundu. 2008 yılında tamamlanacak olan Fotune Serene Projesi'nde 210 metrekare olan 1 artı 1 stüdyo dairenin fiyatı 80 bin dolardan başlıyor. Projeden ev alacak yatırımcılara yılda yüzde 15-20 tasarruf garantisi veriliyor. Yasalara göre Dubai'de ev alabildiğiniz takdirde ülkede oturum hakkı alınabiliniyor. Mac Real Estate ile Türkiye'deki More Plus şirketinin Fortune Serene Projesi 2008 yılında bitiyor. Dubai'nin ünlü Emirates yolu üzerine inşa edilen ve medya bölgesi diye adlandırılan bölgede yer alan Fortune Serene 3 modern binadan oluşuyor. 1 artı 1 (210 metrekare) ve 2 artı 1 (300 metrekare) daire seçenekleri sunulan projede daire fiyatları 80 bin dolar ile 350 bin dolar arasında.

İsthanbul Evleri'nde son faz satışta
Han Yapı Gayrimenkul, ilk projesi İsthanbul Evleri Beylikdüzü ile başarısını oldukça kısa bir sürede ortaya koydu. Ve son 3. fazlar satışa çıkarıldı. Han Yapı Gayrimenkul, yükselen faizler nedeniyle konut yatırımını erteleyenler için Akbank ile yüzde 0.14'ten başlayan oran üzerinden anlaşma sağladı. Sağlam altyapısıyla yüksek can güvenliği sağlayan İsthanbul Evleri'nin 3. fazının satışıyla ilgili olarak Han Yapı Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Leyla Üstel Çağatay 'İsthanbul Evleri Beylikdüzü ile gayrimenkul sektörünün çıtasını daha da yukarıya taşıyacağımızı vurgulamış, ilkler ve yenilikler alanında da öncü konumda olacağımızı belirtmiştik. Bugün de ev sahibi olmak isteyenler için önemli bir işbirliğine imza atarak, üçüncü etap lansmanı öncesi 1. ve 2. etapta yer alan çok az sayıdaki daire için Akbank ile özel bir anlaşma gerçekleştirdik. Faiz oranlarını 014 ile 0.99 gibi piyasanın en alt seviyelerine çektik. Böylece seçkin bir projeden daire sahibi olmak isteyenlere önemli bir fırsat sağlamış olduk. Bir anlamda gayrimenkul sektörüne altın yıl yaşatan düşük faiz oranlarını bugünlere taşıdık. İnternet sitemizden inşaatlarımızın ilerleyişini web sayfamızdan müşterilerimize görsel olarak ulaştırıyoruz' diye konuştu.

Yüklə 7,81 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə