Değerli Basın Mensubu, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Bilim kategorisindeYüklə 15,92 Kb.
tarix06.01.2019
ölçüsü15,92 Kb.
#90753

Değerli Basın Mensubu,
Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Bilim kategorisinde Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları adlı kitabı yayımladı. Sör Roger Penrose’un kaleme aldığı ve Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin Türkçeye kazandırdığı kitap, raflardaki yerini aldı. Kitap, zihin ve beden etkileşimini felsefecilerin “us-beden problemi”olarak adlandırdıkları teoriden yola çıkarak sorduğu sorularla inceliyor.
Konuyla ilgili basın bültenini ve görseli bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,
KRALIN YENİ AKLI

BİLGİSAYAR, ZEKÂ VE FİZİK YASALARI


Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), Bilim kategorisinde Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları adlı kitabı yayımladı. Sör Roger Penrose’un kaleme aldığı ve Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin Türkçeye kazandırdığı kitap, raflardaki yerini aldı. Kitap, zihin ve beden etkileşimini felsefecilerin “us-beden problemi”olarak adlandırdıkları teoriden yola çıkarak sorduğu sorularla inceliyor.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan Kralın Yeni Aklı: Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları adlı kitabın yazarı, özellikle Stephen Hawking ile birlikte oluşturdukları kuram; matematik ve fizikte yaptığı çok önemli çalışmalar ve bilimi yaygınlaştırmak için yazdığı kitaplarla tanınan Roger Penrose. Penrose, zihin-beden etkileşimini inceleyen “us-beden problemi”ni merkeze alarak oluşturduğu kuram ve sorulara cevap aradığı kitabında kuantum mekaniğinden kozmolojiye çeşitli disiplinlerde birçok konuya değiniyor. Koç Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tekin Dereli’nin çevirisini yaptığı kitabın her bölümünde anlaşılması zor gibi görünen matematik, fizik ve felsefe konuları rahat bir dille okuyucuya aktarılıyor. Kitap özellikle yapay zekâ konusuna getirdiği karşıt tezlerle, yayımlandığı yıllarda bilim camiasında çok ses getirmişti.

Penrose’un yapay zekâ, insan zekâsı ve beden arasındaki etkileşimlere vurgu yaptığı, bunların ötesinde akıl ve bilincin tüm bu ilişkilerdeki rolünü tartıştığı kitap toplam on bölümden oluşuyor. İlk dört bölümde matematik ve fiziksel gerçeklik, akıl yürütmenin sınırları, algoritmalar ve hesaplanabilirlik kavramı, matematikte kanıt, doğruluk ve sezginin önemi ele alınırken, beşinci ve altıncı bölümlerde sırasıyla klasik fizik teorileri ve kuantum fiziği, önde gelen teorik fizikçiler tarafından değerlendiriliyor, temel kavramlar sorgulanıyor. Kitabın son bölümlerinde ise teorilerin irdelenmesi ve Penrose’un bunlar üzerine inşa ettiği fikirler yer alıyor.

Koç Üniversitesi Yayınları tarafından yayımlanan kitap matematik, fizik ve felsefeye ilgi duyanlara yeni bir perspektif sunuyor.

Prof. Sör Roger Penrose Hakkında

1957 yılında Cambridge Üniversitesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra İngiltere ve ABD’deki üniversitelerde araştırmalarını sürdürdü. 1964-73 yılları arasında Londra’daki Birkbeck College’da uygulamalı matematik profesörü̈ olarak bulunduğu sırada Stephen Hawking ile kanıtladıkları bir teoremle, yeterince ağır bir yıldızı oluşturan kütlenin kendi merkezine doğru çökmesi sonucu ortaya çıkan karadeliğin, sıfır hacimli sonsuz madde yoğunluklu bir noktasal uzay-zaman tekilliğine ulaşmasının klasik fizikte kaçınılmaz olduğunu gösterdiler. Penrose’un genel görelilik teorisinde olduğu kadar soyut matematikte de büyük başarıları vardır. Periyodik olmayan, düzlem kaplaması veren binlerce farklı şekil üzerinde çalışarak bunlardan bağımsız olanların sayısını önce altıya, sonra ikiye indirmiştir. Bu şekiller, sonradan kristalimsi kimyasal maddelerin niteliklerinin açıklanmasında kullanılmıştır. Penrose, 1972’de Royal Society Üyesi seçildi ve 1973’te Oxford Üniversitesi’nde Rouse Ball Matematik Kürsüsü Profesörlüğü’ne getirildi. Çok sayıda ödülle onurlandırılan Penrose’a 1994’te bilime katkılarından dolayı Sör unvanı verilmiştir.

Prof. Dr. Tekin Dereli Hakkında

Doktorasını aldıktan sonra ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya ve İtalya’da önde gelen üniversite ve teorik fizik merkezlerinde araştırmalar yapmıştır. İlgi alanına giren kuantumlu ayar alan teorileri, Einstein’ın genel görelilik teorisi ve kozmoloji konularında yayımlanmış 140 bilimsel makalesi bulunmaktadır. 1994’te Türkiye Bilimler Akademisi üyeliğine seçilmiştir. Sedat Simavi Vakfı Fen Bilimleri Ödülü (1989), Prof. Dr. Mustafa Parlar Vakfı Fen Bilimleri Ödülü (1993) ve TÜBİTAK Bilim Ödülü (1996) sahibidir. 2001 yılından bu yana Koç Üniversitesi Fizik Bölümü öğretim üyesidir. Fen ve Mühendislik Bilimleri Enstitüsü Direktörlüğü ve Üniversitelerarası Kurul Üyeliği yapmıştır.


Künye Bilgisi:

Kralın Yeni Aklı

Bilgisayar, Zekâ ve Fizik Yasaları

Yazar: Roger Penrose

İngilizceden Çeviren: Tekin Dereli

Yayına hazırlayan: Tuğba Yıldırım

1. Baskı: İstanbul, Ekim 2015

ISBN: 9786055250690

Fiyat: 52 TL

Sayfa: 502

Ebat: 16,5X24

Kapak Türü: Karton kapakKategori: Bilim


Yüklə 15,92 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə