Mr. Guido RaimondiYüklə 9,44 Kb.
tarix27.11.2017
ölçüsü9,44 Kb.

Application No:

Applicant:

Representative:

Address:
Phone:

E-mail:

Mr. Guido Raimondi

President

European Court of Human Rights

Council of Europe 67075

Strasbourg Cedex - FRANCE1

Sayın Mahkeme Başkanı, (Honorable President of the Court)

Referansları belirtilen başvuru açık bir hukuk hatası sonucu, tek hâkim tarafından reddedildiği ve gönderilen mektupta, kararın kesin olduğu yazılı olduğu için sizlere yazmak zorunda kaldım.

Başvurucu Türk Hükümeti tarafından kabul edilen bir OHAL KHK’sı ile kamu görevinden çıkarılmıştır. 23 Ocak 2017 tarih ve 685 sayılı KHK ile hâkim ve savcılar dışındaki kamu görevlileri için, bir OHAL Komisyonu kurulacağı öngörülmüş, ancak bu Komisyon henüz kurulmamıştır. Yine 685 sayılı KHK’nın 11 § 2 maddesi uyarınca, (sadece) ihraç edilen hâkim ve savcıların Danıştay’a 60 gün içinde dava açabilecekleri öngörülmüştür.

Başvurucu hâkim ve savcı olmayıp, doğrudan bir OHAL KHK’sı ile kamu görevinden çıkarılmıştır. Bu nedenle başvurucunun Danıştay’a dava açma hakkı kesinlikle yoktur. Sadece ileride kurulacak OHAL Komisyonuna başvurabilir.

Buna rağmen, başvurusu tek hâkim tarafından, “685 sayılı KHK’nın 11 § 2 maddesi uyarınca 60 gün içinde Danıştay’da dava açılabileceği ve bu kanun yolu tüketilmeden başvuru yapıldığı gerekçesiyle reddedilmiştir (Ek 1).

Belirtildiği gibi, sadece ihraç edilen hâkim ve savcılar 685 sayılı KHK’nın 11 § 2 maddesi uyarınca 60 gün içinde Danıştay’a dava açabilir. Başvurucu hâkim ve savcı olmamasına rağmen, Danıştay’a dava açmadığı gerekçesiyle başvurusunun reddedilmesinin açık bir hata sonucu olduğu anlaşılmaktadır.

Bu dilekçenin gönderildiği tarih itibariyle, başvurucunun iç hukukta başvurabileceği teori ve pratikte etkili herhangi bir başvuru yolu yoktur. Bir hata sonucu verildiği anlaşılan kararın kaldırılarak başvurunun yeniden incelenmesi konusunda yardımlarınızı saygılarımla talep ederim. …/…/2017.

İmza


Ek 1: AİHM tarafından gönderilen mektup.

1 Bu mektup, maddi imkânları ellerinden alınan ve etkin avukat yardımından yoksun bırakılan mağdurlar için, insan hakları aktivistleri tarafından hazırlanmıştır.Yüklə 9,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə