Seçİm beyannamesi 2011Yüklə 1,17 Mb.
səhifə1/298
tarix05.01.2022
ölçüsü1,17 Mb.
#75899
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   298SEÇİM BEYANNAMESİ 2011
SUNUŞ
3 Kasım 2002’de seçimlere girerken, “Kaynak Türkiye’dir” demiştik… Tarihiyle, kültürüyle, medeniyetiyle; dürüst, cesur, dinamik, girişimci insanlarıyla, gençleriyle, potansiyelleriyle Türkiye’nin en güzel kaynak olduğunu ifade etmiş, Türkiye’ye inanarak yola çıkmıştık.

Son 8,5 yıl, Türkiye’ye inanmakla, güvenmekle ne kadar büyük bir isabet kaydettiğimizin, ne kadar haklı olduğumuzun da açık ispatı olmuştur.

Biz yola çıkarken, bu milletin ve bu ülkenin en fazla ihtiyacını hissettiği şeyin özgüven olduğunu biliyor ve görüyorduk. Bu milletin, kendisine, ülkesine, birbirine güvendiğinde, tüm engelleri aşacağına, tüm sorunları geride bırakacağına, güçlü ve aydınlık bir geleceğe koşar adım ilerleyeceğine tüm kalbimizle inanıyorduk.

Milletin ihtiyaç duyduğu en son şey ise hayal kırıklığı idi… Yıllarca hayal kırıklıkları yaşamış, siyasi ve ekonomik krizlerde tüm kazanımlarını bir gecede kaybetmiş, siyasetin çözüm iradesinden umudunu kesmiş bir milletin tekrar umutlarını yitirmesine tahammülümüz olamazdı.

Biz, ülkenin ve milletin umudu olduğumuzun bilincindeydik… Sadece sorunlarının çözümü için değil, o sorunların tekrar yaşanmaması, tekrar ve tekrar hayal kırıklıkları yaşanmaması, Türkiye’nin dönüp dolaşıp başladığı noktaya geri gelmemesi için de bir umut ışığı olduğumuzun farkındaydık.

Uzun ve kutlu yolculuğumuzda siyaset bizim için hiçbir zaman, millete hizmet dışında bir anlam taşımadı. Siyaseti içten çürüten, ülkeye ağır bedeller ödeten ikbal ve makam hırsı siyaset anlayışımızda kendisine yer edinmedi. Milletin istikbali, çıkarları; milletimizin istikameti, milletimizin bize yüklediği emanet, nezdimizde her zaman kutsal kabul edildi ve hassasiyetle muhafaza edildi.

AK Parti, milletin kurduğu, istikametini milletin çizdiği, rotasını milletin belirlediği bir partidir ve uzun yolculuğu boyunca bu anlayıştan hiç sapmamıştır.

Bu siyaset tarzı ve bu anlayıştır ki, 8 yılı aşkın sürede, 78 yılın birikimlerine yenilerini eklemiş, 78 yılda yapılanların çok daha fazlasını bu sürede ülkenin ve milletin hizmetine sunmuştur.

Yolsuzluğa geçit vermeyen, yasaklara tahammül edemeyen, yoksullukla tam bir mücadele sergileyen AK Parti iktidarı, ülkemizin ilkler yaşamasını, milletçe hepimizi sevindiren başarıların yakalanmasını sağlamış, bunu kendi AK kadrolarıyla, AK teşkilatıyla ve 74 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyla birlikte gerçekleştirmiştir.

Ne mutlu bize ki, bugün, Türkiye’ye kazandırdıklarımız, eser, hizmet ve yatırımlarımız öyle bir çırpıda sayılamıyor, listelere sığmıyor.

Yine ne mutlu bize ki, bizi, bizden ziyade yaptıklarımız anlatıyor.

Mezra ve yaylalardan köylere, belde ve ilçelerden büyük şehirlere kadar, derslikler, üniversiteler, yollar, modern konutlar, barajlar, hastaneler, adalet sarayları bizi anlatıyor.

Gözlerinden umut fışkıran çocuklar, geleceğe güvenle bakan gençler, esnafın, çiftçinin, köylünün, işçi ve memurun, sanayicinin özgüveni bizi anlatıyor.

Yıllardır hatırı sorulmayan insanlarımızın sevinci, ihmal edilmiş, dışlanmış kardeşlerimizin coşkusu, sorunları inkâr edilen vatandaşlarımızın heyecanı, devlete güveni sarsılmış bireylerin tebessümü bizi ve yaptıklarımızı anlatıyor.

Bizi, sadece Türkiye, sadece 74 milyon değil; Ortadoğu’da, Balkanlar’da, Kafkasya’da kardeşlerimiz; Melbörn’den Toronto’ya gurbetteki vatandaşlarımız; Bağdat’ta, Kabil’de, Kudüs ve Gazze’de mazlumlar, Pekin’den Saraybosna’ya soydaşlarımız anlatıyor.

12 Haziran seçimlerine girerken, gücümüzü, heyecanımızı ve enerjimizi yine milletimizden alıyor, milletimizin hayır dualarıyla bugün çok daha geniş ufuklara yelken açıyoruz.

“Her şey Türkiye İçin” diyerek yola çıkan, ülkemizin itibarına itibar, gücüne güç, değerine değer katan siyasetimiz, yeni dönemde de, daha dinamik, daha etkili ve daha büyük bir Türkiye için, milletten aldığı gücü yine sadece milletimizin hizmetine sunmaya hazırlanıyor.

Elinizdeki Beyanname, gelecek tasavvurumuzun, Türkiye için tahayyül ettiğimiz ufkun, belirlediğimiz hedeflerin bir yol haritasıdır.

Bu Beyanname, sadece önümüzdeki dönemin değil, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılına giden yolda her Türk vatandaşının hayal ettiği Türkiye ideali için AK Parti iktidarının atacağı adımların ve gerçekleştireceği atılımların bir yol haritasıdır.

Ufkumuz, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023 yılıdır. Bu seçim beyannamemizde, bir yandan önümüzdeki dört yıl için hedeflerimizi oluştururken, bir yandan da Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü için yeni bir vizyon ortaya koyuyoruz. Türkiye için bir kez daha büyük düşünüyor, bir kez daha büyük adımlar atmanın heyecanını taşıyoruz.

8,5 yıl boyunca popülizme asla tevessül etmedik; milleti, seçmeni kandırmayı siyaset tarzı olarak benimsemedik, yapamayacaklarımızı asla vaat etmedik, vaat ettiklerimizin de güçlü şekilde arkasında durduk.

2002’de “3 yıl için bir vaadde bulunmayacağız, yapacaklarımız bizi anlatacak” diyerek iktidara gelmiştik. Çünkü ülkemizin durumu halkımıza ne güven, ne de gelecek hissi veriyordu. Bugün 2023 hedeflerinden bahsedebiliyorsak, bu AK Parti olarak son 8,5 yıllık iktidarımızda ülkemize kazandırdığımız güven ve istikrar ile, büyük reformlar ve başarılarımız ile mümkün hale gelmiştir.

Önümüzdeki dönemde de, yapabileceklerimizi hedef olarak belirliyor; hedeflerimize ulaşmak için kaynağı belli, projesi hazır, gerçekleşebilir hedeflerle milletimizin huzuruna çıkıyoruz.

Biz, bu ülkenin ve bu milletin, her şeyin en iyisini, en güzelini hak ettiğini düşündük; 8,5 yıl boyunca gece gündüz bu idealin peşinden koştuk.

Bugün artık bu ideale her zamankinden daha yakınız.

Amacımız, Türkiye’yi 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olarak, ihracatını 500 milyar doların üzerine çıkarmış, 2 trilyon dolar milli gelir üreten, tarihi ve değerleri ile barışık, mutlu ve huzur içinde yaşayan insanların ülkesi yapmak.


Sizlerin desteği ve hayır duaları ile başladığımız işi tamamlayacağız.

Çıraklık ve kalfalık döneminin ardından, 12 Haziran seçimleriyle, ustalık döneminde Türkiye’ye çok daha büyük sevinçler yaşatacağız.

Bu kutlu yolda her zaman milletimizle beraber yürüdük. Bir kez daha, 74 milyon bir ve beraber, hizmet yolculuğuna hazırlanmanın heyecanını taşıyoruz.

Yolumuz, bahtımız açık olsun diyor, 12 Haziran seçimlerinin ülkemiz, milletimiz ve demokrasimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.


R. Tayyip ERDOĞAN

AK PARTİ Genel Başkanı

BÜYÜK EKONOMİ

Ekonomik Programın Felsefesi

Adalet ve Kalkınma Partisi olarak, ekonomiyi başından itibaren temel önceliklerimizden biri olarak gördük. Kısır çekişmeleri, yüzeysel yaklaşımları bir tarafa bırakarak, halkımızın ekmeğini büyütmeye ve daha adil paylaşmaya odaklandık. Kısa vadede popüler sayılabilecek, ama uzun vadede halkımıza ağır bedeller ödeten, kolaycı ve aldatıcı yaklaşımlara prim vermedik. Ekonomi politikalarımızı bütüncül bir bakış açısı içinde, uzun soluklu bir anlayışla oluşturduk ve etkili bir şekilde hayata geçirdik.Yüklə 1,17 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   298
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə