Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana
Kardeljeva ploščad 19, 1000 Ljubljana
seminarska naloga
HOKEJ NA LEDU
Mentor: Maja Macarol Avtor: Tjaša Povšnar, 1. G
Nežka Bešter Umetniška gimnazija
Ljubljana, april 2014
KAZALO VSEBINE
1UVOD 4
1.1KLJUČNE BESEDE 4
2ZGODOVINA IN RAZVOJ HOKEJA IN DRSALIŠČ 5
2.1Svetovna zgodovina hokeja na ledu 5
2.2Razvoj hokeja na ledu pri nas 6
3OPREMA 6
3.1Igralska oprema 7
3.2Vratarska oprema 7
4OSNOVE HOKEJA NA LEDU 8
5NAČINI PRIPRAVE IN TRENINGI 9
5.1Telesna priprava 9
5.2Psihološka priprava 11
6SLOVENSKI HOKEJ 11
6.1Slovenski hokejski klubi 11
6.1.1Slovenski hokejski klubi 11
6.1.2Slovenski ženski hokejski klubu 12
6.2Reprezentančni uspehi 13
6.2.1Reprezentančni uspehi članov 13
6.2.2Reprezentančni uspehi članic 15
6.3Uspešni posamezniki 15
6.3.1Anže Kopitar 15
6.3.2Matjaž Kopitar 16
6.3.3Jan Muršak 17
6.3.4David in Marcel Rodman 17
6.3.5Robert Kristan 18
6.3.6Luka Gračnar 18
6.4Legende slovenskega hokeja 18
7DRUGE RAZLIČICE HOKEJA 18
7.1Bendi 19
7.2Hokej na sankah 19
7.3Hokej na travi 19
7.4Inline hokej 20
8PRAKTIČEN DEL 20
8.1Anketa 20
8.2Priljubljenost igralcev 20
9ZAKLJUČEK 21
10VIRI IN LITERATURA 23
10.1Viri in literatura vsebine 23
10.2Viri in literatura slik 23
11PRILOGE 25
1UVOD
V projektni nalogi smo se seznanjali z zgodovino, razvojem in hokejem na ledu na splošno. Pisali smo z namenom, da se o hokeju naučimo kaj novega, npr. kako se je razvijal. Nalogo smo razdelili na teoretičen del, ki vsebuje opis hokeja in praktičen del, ki vključuje opravljeno anketo. Cilj projektne naloge je, da ugotovimo kaj je omogočilo razcvet hokeja na ledu. Postavili smo si hipotezo: razcvet hokeja na ledu je omogočila boljša oprema in izobrazba trenerjev. Odločili smo se, da raziščemo pomen fizične in psihične priprave. Predstavili smo način dela z igralci, izvedbo treningov in opremo. Rezultati ankete kažejo, da smo ponosni na uspehi slovenskih hokejistov. Z rezultatov je razvidno, da si večina ljudi želi, da bi za ženski hokej in hokej na splošno naredili več. Ugotovili smo, da je hokej med ljudmi precej priljubljen šport.
1.1KLJUČNE BESEDE
Ključne besede: hokej, hokej na ledu, slovenska hokejska reprezentanca, zgodovina hokeja, slovenski hokejisti.
2ZGODOVINA IN RAZVOJ HOKEJA IN DRSALIŠČ
Zgodovino in razvoj hokeja in drsališč lahko gledamo kot celoto, kar pomeni, da se osredotočimo na samo svetovno zgodovino. Lahko pa na razvoj hokeja pogledamo zgolj s področja Slovenije, saj je za slovenski hokej ta najpomembnejša.
2.1Svetovna zgodovina hokeja na ledu
Hokej naj bi se postopoma razvil iz igre, ki so jo leta 1632 z ukrivljenimi palicami in kroglo iz lahkega lesa igrali mladi Indijanci plemena Huronov v sedanji kanadski provinci Ontario. Leta 1814 naj bi se v Angliji razvila igra imenovana bandy, ki je prav tako predhodnica današnjega hokeja na ledu. Igrišča so bila velika kot današnja nogometna igrišča. Na Holandskem se je razvila igra, z imenom Kolv, na Irskem hurling, v Ameriki shinny in na Nizozemskem colver. Za pravega prednika hokeja se smatra bandy, ki so ga v kanadske province prinesli angleški kolonialni vojaki. Deloma je šlo tudi za igro shinny.
Študenta Univerze Mc Gill v Montrealu, W. J. Robertson in R. J. Smith, sta prva, ki sta za igro bandy sestavila pravila, ki so bila kombinacija iger lacrossa, rugbyja in nogometa. Po teh pravilih naj bi bila v sezoni 1880/81 odigrana prva tekma. Prva tekma z leseno ploščico pa je bila odigrana leta 1874, saj se je gumijasti pak pojavil šele leta 1879. V času, ko je bandy postal priljubljen, so v Kanadi ustanovili več klubov. Prvi turnir so izvedli v Montrealu v sezoni 1882/83. Prve tekme ZDA pa so bile v New Yorku leta 1895.
Hokej se je v sedanjo obliko razvijal predvsem v Kanadi, zato so ga začeli imenovati kanadski hokej. Prav tako se je v nordijskih državah začel uveljavljati hokej, ki je izpodrinil bandy. Hokej se je iz Kanade širil preko ZDA, Evrope, Anglije, Švedske, Češkoslovaške, Švice, vse tja to Nemčije.
Z razvojem hokeja se je razvijala tudi oprema. Tehnične izboljšave opreme so omogočile razvoj vrhunskega hokeja.
Leta 1908 so v Parizu osnovali mednarodno zvezo hokeja na ledu LIHG, ki se je pozneje preimenovala v International Ice Hockey Federation oz. IIHF.
Leta 1910 je bilo prvo prvenstvo Evrope v hokeju na ledu, ki je potekalo v Švici. Zmagala je Anglija. Leta 1920 je bilo v Belgiji neuradno svetovno prvenstvo, kjer sta prvič nastopili tudi Kanada in ZDA. Takrat je Kanada slavila zmago s 30:0 proti Češkoslovaški. Leta 1920 so se tudi izenačila hokejska pravila v Evropi in Kanadi. Osnovana je bila skupna hokejska zveza, ki je bila sprva združena z zvezo za bandy in hokej na travi. Leta 1924 je bilo v okviru rimske olimpijade prvo uradno svetovno prvenstvo v hokeju na ledu. Na prvih svetovnih prvenstvih je bila Kanada precej boljša od ostalih udeleženk. Prvi svetovni prvaki iz Evrope so bili hokejisti Češkoslovaške.
K nadaljnjem širjenju hokeja so prispevala umetna drsališča. Prvo dovolj veliko igrišče je bilo zgrajeno leta 1882 v Frankfurtu. Sloveniji najbližje pa je bilo zgrajena leta 1908 na Dunaju. K boljšemu hokeju so pripomogla tudi drsališča prekrita s streho, ki so jih imenovali za ledene palače. Skozi razvoj drsališč so se spreminjala tudi pravila.
2.2Razvoj hokeja na ledu pri nas
Na območju Slovenije se je hokej razvijal že v državi Jugoslavije. Hokej se je v Sloveniji začel igrati v Kamniku, kjer danes žal ni nobenega hokejskega kluba. Prvi hokejski klub pa je bil ustanovljen na Prevojah, kjer danes gojijo zgolj še hokej na rolerjih. Na Jesenicah je bil ustanovljen prvi registriran hokejski klub, zato mnogi pravijo, da se je v Sloveniji vrhunski hokej začel razvijati ravno v železarskem mestu, ki je po mnenju številnih hokejskih privržencev zibelka slovenskega hokeja. Hokejski klub na Jesenicah je omogočil razvoj vrhunskih hokejistov, saj so tam svojo hokejsko pot začeli mnogi uspešni hokejisti. Eden izmed uspešnejših je zagotovo Anže Kopitar, sledita mu tudi brata Rodman, Sabolič, Tičar, vratar Luka Gračnar in mnogi, ki danes uspešno zastopajo barve Slovenije na področju reprezentančnega ali klubskega hokeja.
Hokej se je z vsakim letom bolj razvijal in si pridobival več veljave. V Sloveniji so se ustanavljali različni klubi. Mnogo se jih je ohranilo vse do danes. Nam najbolj poznana sta zagotovo hokejski klub Jesenic in Olimpije. Sledijo tudi hokejski klubi Slavija, Triglav, Maribor, Celje in Bled, ki igrajo manj opazne lige.
Kot v večini hokejskih držav, se tudi hokej iz leta v leto spreminja. Vsako leto imajo igralci več izkušenj in trenerji so vedno bolj podkovani, kar omogoča vrhunske treninge. Vrhunski treningi, ki so izpeljani po vzoru hokejskih velesil, omogočajo, da se mladi talenti razvijejo v vrhunskega hokejista in se podajo v največje hokejske lige. Dejstvo je, da sta boljša razgledanost in izkušnje trenerjev omogočila napredovanje hokeja v Sloveniji, saj imajo hokejista boljšo podlago in boljšo odskočno desko v svet. V Sloveniji imamo predvsem opazne vratarje, ki imajo poleg izredne volje tudi velik talent. Opazni pa so tudi napadalci, ki dobivajo ponudbe iz celega sveta, najbolj pa so veseli povabila v ligo NHL.
3OPREMA
Skozi čas se je oprema neprestano spreminjala. Novi materiali so omogočali boljšo in lažjo izdelavo opreme. S kakovostnejšo opremo so igralci igrali boljši hokej.
Slika : HOKEJSKA OPREMA
3.1Igralska oprema
Igralsko opremo sestavljajo:
-
Čelada (obvezna za vse igralce)
-
Maska s ščitom ust in brade (obvezna do 18. leta in za dekleta)
-
Naprsnik s ščitom za rame (varuje zgornji del trupa)
-
Ščit sapnika
-
Naramnice (za držanje hlač ali štucen)
-
Podveza za hlače
-
Nakomolčnik
-
Suspenzor (moški se razlikujejo od ženskih)
-
Hlače (ščitijo spodnji del hrbta in trebuha, stegna in kolena)
-
Ščit za nogo oz. banščine
-
Drsalke
-
Rokavice
-
Palica
-
Dres (ravno pravšnje velikosti)
3.2Vratarska oprema
Vratarsko opremo sestavljajo:
-
Čelada (bolj zaščitena kot igralska)
-
Maska (obvezna)
-
Ščit sapnika (pritrjen na čelado)
-
Naramnice
-
Naprsnik oz. plastron (zelo debel)
-
Podaljšek naprsnika (ščiti roke in komolce)
-
Rokavica odbijalka (v obliki kvadra, zelo debela)
-
Rokavica lovilka (v obliki podolgovate košarice)
-
Podveza za hlače
-
Suspenzor
-
Hlače
-
Dres (večji od igralskega)
-
Ščitnik za noge oz. banščine (najpomembnejši in najdragocenejši del vratarjeve opreme, navadno so usnjene, največja dovoljena širina ene banščine je 25cm)
-
Palica
-
Drsalke
4OSNOVE HOKEJA NA LEDU
Drsališče je razdeljeno na tretjine z dvema modrima črtama. Na sredini je rdeča črta, ki označuje sredino celotnega igrišča. Na obeh koncih drsališča, v napadalnih tretjinah, stojita gola. Tretjina med dvema modrima črtama se imenuje nevtralna tretjina. Drsališče oz. hokejsko igrišče je ograjeno z leseno ali plastično ograjo, ponekod pa tudi z mrežo, ki gledalce varuje pred ploščkom, saj le ta lahko potuje z zelo visoko hitrostjo.
Moštvo hokeja na ledu ima 22 igralcev, vendar je na drsališču med igro lahko hkrati le 6 igralcev, običajno trije napadalci, dva branilca in vratar. Obrambna igralca in vratar branijo gol, napadalci pa skušajo doseči gol. Igralci se lahko dotikajo in ovirajo drug drugega, ko se bojujejo za plošček. Porinejo in zaletijo se lahko le v igralca, ki ima plošček, kar se imenuje body check1.
Igralci s palicami vodijo plošček po ledu. Igra se po vsaki prekinitvi, po doseženem zadetku in pred začetkom tekme začne z začetnim metom. Začetni met zgleda tako, da se dva igralca postavita v krog, ki je določen za izvajanje začetnih metov. Postavita se drug proti drugemu, sodnik pa na ledeno ploskev vrže plošček. Začetni meti lahko potekajo v štirih krogih pred golom ali v krogu na sredini igrišča, odvisno od situacije. Igralci morajo v napadalno tretjino, preko modre črte, pridrsati pred ploš
kom, sicer so v nedovoljenem položaju oz. ofsajdu. Če igralec plošček požene čez sredinsko rdečo črto in rdečo črto vrat, se piska prepovedan dolgi strel, kateremu sledi začetni met.
Slika : HOKEJSKO IGRIŠČE
5NAČINI PRIPRAVE IN TRENINGI
V Ameriki so izvedli raziskavo, ki je pokazala kateri športi so najtežji. Kot drugi najtežji šport na svetu so dokazali hokej, saj hokejisti potrebujejo izredno močno fizično in psihično pripravo. Hokejist mora imeti dovolj moči, gibčnosti, hitrosti, spretnosti, vzdržljivosti, volje in navsezadnje tudi močno psihično podporo.
5.1Telesna priprava
Po končani sezoni je priporočljivo nekaj tedensko lahkotno razgibavanje, ki mu sledijo počitki. Nekaj tednov pred ponovno sezono se začnejo suhi treningi, ki jih sestavljajo vaje za krepitev moči. Če si igralec med sezonama prizadeva obdržati formo, bo to dobro vplivalo na hokejski uspeh in na počutje posameznika.
Glavni načeli sta razumna prehrana in veliko spanja. Za uspeh vrhunskega športnika ne smeš piti alkohola, kaditi in jemati drog. Vrhunski športnik oz. vsak hokejist, ki ima željo biti uspešen, naj bi se izven hokejske sezone ukvarjal z dopolnilnim športom, npr. z rokometom, plavanjem, nogometom oz. s tistim športom, ki mu je v zabavo. Kakršnikoli šport med sezonama bo pripomogel k izboljšanju znanja. Počitek med dvema sezonama pa je tudi čas, ki ga je potrebno porabiti za posege po morebitnih poškodbah, zdravstvene preglede, za družino in prijatelje.
Hokej pa poleg počitka in sprostitve zahteva pred sezono tudi nekaj posebnih vaj na suhem. Najboljše vaje so s področja gimnastike, saj pomagajo izboljšati tisto, kar v pretekli sezoni ni bilo najboljše. Potrebno si je nabrati več moči.
Hokejist je dolžan priti v novo sezono tudi kondicijsko pripravljen, sicer ga lahko doleti v pogodbi podpisana kazen.
Medsezonska športna udejstvovanja naj ne bi bila prepuščena zgolj igralcu, ampak naj bi jih organizirali tudi klubi, četudi bi se ukvarjali s preprostejšimi igrami in treningi. Vsak trening pripomore k večjemu uspehu.
Večji del gibčnosti, moči, vztrajnosti in kondicije je mogoče zbrati že pred začetkom nove sezone z individualno ali skupinsko vadbo. To koristi za psihološko pripravo in omogoča več časa, da se izpopolnijo tehnike.
Športne priprave hokejista v dobi enega leta se delijo na pripravljalno, glavno, predtekmovalno, tekmovalno in prehodno obdobje. V vsaki izmed teh faz ločimo splošne, posebne telesne, tehnično-taktične in psihološke priprave.
Med posebne telesne priprave sodijo:
-
Gibljivost, ki se razvije v dobi mladostnika s splošno gimnastiko na suhem ali na ledu
-
Hitrost, ki se pridobi s hitrim izvajanjem vaj na ledu, s hitrimi teki, teki med ovirami ali z dvignjenimi koleni in s prestopanjem
-
Spretnost, ki je povezana s hitrostjo in natančnostjo, lahko se jo krepi z akrobatiko, atletiko, košarko, rokometom, odbojko in z osnovami drsalnih prvin
-
Moč, ki jo krepi raznolika vadba med katero prištevamo gimnastiko, vaje z žogo ali utežmi, skoke na ledu, različne načine drsanja
-
Vzdržljivost, ki je potrebna, da igralec zdrži skozi celotno tekmo. Krepi se jo z dolgo hojo in z lahkotnim tekom z vmesnimi sprinti
Slika : TRENING DRSANJA
Ogrevanje je zelo pomembno za korist telesne pripravljenosti. Dokazano je, da so mišice, ki niso dovolj ogrete, funkcionalno manj vredne in izpostavljene poškodbam. Ogrevanje je namenjeno, da se mišice pripravijo na velike napore, zato mora biti ogrevanje usmerjeno na najbolj obremenjene mišice. Pri hokeju je ogrevanje v večji meri usmerjeno predvsem v noge, malo manj pozornosti pa se nameni ostalim delom telesa. Pomembno je, da ogrejemo vse mišice, saj je hokej šport, kjer delajo vse mišice, le da so nekatere dejavne v večji meri.
5.2Psihološka priprava
K dobri psihološki pripravi zagotovo sodi spodbuden trenerjev govor pred, med in po tekmi. K temu pa veliko pripomorejo tudi pogovori med samimi igralci in spodbujanje v ekipi.
Tudi spodbujanje k športni borbenosti je pomembno, saj je to ključen uspeh za zaustavitev nasprotnika in pripomore k boljšemu rezultatu tekme.
Psihološka priprava v bistvu poteka ves čas. Gre za sestavljen odnos med vodstvom kluba in igralci skozi ves čas, od razvoja, pa tudi pred, med in po tekmovanjih. Gre predvsem za fizičen odnos med vsemi, ki delajo z igralci.
Definicija psihološke priprave je načrtno vplivanje na osebnost igralcev s ciljem, da bi jih naredili odporne proti duševnim stresom. S psihološko pripravo naj bi spodbudili delovanje naučenih spretnosti, saj je povezana s telesno pripravljenostjo.
Psihološko pripravo poznamo tudi kot disciplinsko ukrepanje, saj je disciplina ena izmed uspehov za dober odnos v ekipi in v klubu.
Duševna priprava je spodbuden odnos, saj bo igralec, ki ima občutek, da se klub ves čas trudi za njegov uspeh, več naredil za uspeh kluba in s tem tudi za svoj lasten uspeh.
Pred tekmo mora igralec zaupati vase, v trenerja in v moštvo. Igralec ne sme obupati že pred samo tekmo ali podcenjevati nasprotnika, saj to običajno vodi v izredno slab izkupiček tekme. Tekma se vedno začne z izidom 0:0, zato moraš v borbo z dvignjeno glavo in poln optimizma.
6SLOVENSKI HOKEJ
V Sloveniji imamo kar nekaj hokejskih klubov, kar nam omogoča sestavo reprezentanc. V Sloveniji so tudi ženski klubi, kar daje našemu hokeju barvitost. Čeprav je Slovenija majhna država, ima kar nekaj uspešnih hokejistov, ki so si prislužili spoštovanja vredne rezultate in uspehe.
6.1Slovenski hokejski klubi
Vsi slovenski hokejski klubi imajo kar nekaj igralcev. Vsi klubi imajo mlajše selekcije, le nekateri pa tudi člansko. Imamo tudi tri klubi, ki se posvečajo ženskemu hokeju.
6.1.1Slovenski hokejski klubi
Slovenski klubi gojijo več selekcije. Hokejska šola je začetek hokejske poti vsakega hokejista. Hokejski šoli sledijo še selekcije malčkov, mlajših dečkov, dečkov, kadetov, mladincev in članov ter članic. Selekcije so razdeljene glede na starost igralcev. V vsaki selekciji so hokejisti, ki so v razponu največ dveh let, izjema sta le hokejska šola in člani ter članice.
Hokejsko šolo obiskujejo najmlajši hokejisti. Trenerji jih s pomočjo zabave oz. igre učijo prvin drsanja, ki so nujno potrebne za razvoj hokejista. Otroci se preko igre seznanjajo z ledeno ploskvijo in odkrivajo skrivnosti hokeja. Ko se otroci naučijo drsanja, se učijo tudi vodenja paka, podajanja in streljanja, kar jim je v največje veselje. Tudi vratarji se morajo sprva naučiti prvin drsanja, saj so vratarji običajno najboljši drsalci v ekipi.
Ko otroci osvojijo tehnike drsanja in nekaj osnovnih prvin vodenja paka, so zreli, da zapustijo hokejsko šolo. Svoje hokejsko znanje tako izpolnjujejo pri selekciji malčkov. Malčki večino treningov namenijo drsanju in vajam, kjer je potrebno vodenje in težavno drsanje, saj je drsanje prvina, ki jo mora obvladati vsak hokejist.
Iz selekcije malčkov se otroci preselijo k mlajšim dečkom. Mlajši dečki veliko treningov namenijo podajanju, streljanju, vodenju paka in sami tehniki igre, saj se mlajši dečki smatrajo kot dobri drsalci. Kljub dobremu drsanju njihovi treningi poleg tehnike izpopolnjujejo tudi drsanje.
Pri nadaljnji selekciji dečkov so fantje že zelo spretni drsalci, a vaje drsanja jim omogočajo večji uspeh. Dečki večino treningov namenijo zapletenim hokejskim vajam, ki temeljijo predvsem na uigravanju, kar pomeni, da je vaja sestavljena iz drsanja, podajanja, streljanja in sodelovanje.
Kadetska selekcija je že izredno dobra. Fantje večino časa delajo zapletene vaje, ki od njih zahtevajo veliko zbranosti in truda.
Za selekcijo mladincev bi lahko rekli, da so mlajši člani, saj imajo prvine članov, le da so dolžni te še izpiliti. Mladinci imajo težavne treninge, ki so namenjeni pripravi na vstop v člansko ekipo in izpopolnjevanju pomanjkljivosti.
Članska selekcija se smatra za najboljšo izmed vseh. Člani imajo izjemne prvine drsanja in izredno tehniko. Člani večino treningov namenijo igri, kar jim omogoča boljše rezultate in ohranjanje tehnike in drsanja.
Selekcija članic je sestavljena iz deklet različne starosti in izkušenj, zato je organizacija treningov precej težavna. Treninge v večji meri sestavljajo vaje, kjer so potrebne tri igralke, saj to omogoča boljšo uigranost. Mlajša dekleta potrebujejo tudi drsalne prvine, zato je konec treninga namenjen tudi drsanju, a da bi se dekleta drsanja zares naučile, se morajo udeleževati treningov nižjih fantovskih selekcij.
Vratarji imajo največ treningov. V svoji selekciji so na treningih večinoma v golu in branijo strele igralcev. V primeru, da je trening sestavljen iz drsalnih vaj, jih mora izvajati tudi vratar. Vratar na splošnih treningih ni deležen posebne pozornosti. Njegova naloga je, da obrani čim več strelov. Vratar se je primoran udeleževati vratarskih treningov, kjer so pomešani vratarji vseh selekcij. Vratarski treningi temeljijo na pravilni tehniki gibanja vratarjev, na drsanju, ki ga potrebuje vratar in na samem načinu branjenja strelov. Vratarski treningi so za vratarja najbolj koristni, saj je celoten trening namenjen zgolj njemu in je deležen velike pozornosti trenerjev, ki mu svetujejo, pomagajo in ga vodijo k uspehu.
V Sloveniji imamo 8 registriranih klubov hokeja na ledu in zgolj 7 dvoran, ki so namenjene hokeju na ledu. Najbolj znana sta zagotovo HDD Tilia Olimpija in hokejski klub Jesenice. Malo manj znani pa so HK Slavija, HK Triglav Kranj, HDD Maribor, HK MK Bled, HDD Bled, HK Celje.
Slovenski članski klubi nastopajo v slovenskem državnem prvenstvu. Hokejski klub Olimpije nastopa tudi v ligi EBEL, kjer so v preteklih letih nastopali tudi hokejisti Jesenic. Hokejski klub Slavija in Triglav se uveljavljata v ligi INL. Na Bledu se vsako leto organizira poletni hokejski turnir, ki ga hokejski privrženci z navdušenjem pričakujejo.
Ženski hokej v Sloveniji žal ni tako razvit kot v nekaterih državah. V Sloveniji imamo zgolj tri ženske hokejske klube in sicer HK Triglav Kranj, HDD Terme Maribor in HDD Olimpijo. O ženskem hokeju je v Sloveniji bolj malo besed, saj ga mnogi jemljejo ne resno. V zadnjih letih se stanje slabša, saj je vedno manj sredstev, ki so namenjena ženskemu hokeju. Ženski klubi ne dobivajo denarja ali pa je le ta zelo skromen, zato se mora vodstvo ženskega kluba organizirati, da pridobi sredstva, da se lahko prebije skozi sezono, ki stane kar nekaj tisoč evrov.
Ekipa Triglava nastopa v avstrijski ženski ligi DEBL, kjer se bori proti ekipam iz Hrvaške in Avstrije in se redno uvršča na stopničke. Članicam HK Triglav Kranja je uspelo osvojiti celo zlato medaljo v avstrijski ligi. Do sedaj so zbrale že mnogo medalj, bile pa so tudi že državne in avstrijske prvakinje. Velik del deklet hokejskega kluba iz Kranj zastopa barve slovenske reprezentance, kjer se vedno izkažejo z največ zadetki v slovenski reprezentanci.
Ekipa Maribora nastopa v mednarodni ligi EWHL. Ekipa za ligo EWHL je sicer mešana, saj v ligi EWHL nastopa slovenska reprezentanca, le da imajo drese Maribora. Liga EWHL je izredno močna, saj v njej nastopajo tudi Čehinje in Slovakinje, zato dekleta tekmujejo tam zgolj zaradi uigravanja iz predpriprav za reprezentančne tekme.
Ekipa Olimpije nastopa zgolj v državnem prvenstvu, kjer nastopata tudi HK Triglav Kranj in HDD Terme Maribor. Ekipe so dokaj izenačene, a po rezultatih v zadnjih letih je opaziti, da je Olimpiji za odtenek slabša od ostalih dveh ekip. Dolgoletne prvakinje so bile Mariborčanke, ki so bile kar precej boljše od nasprotnic, a v zadnjih letih imajo dekleta precej težav z ekipo Triglava. Članice hokejskega kluba iz Kranja so dekletom iz Maribora v zadnjih letih vzele nekaj naslovov državnih prvakinj. Tudi v sezoni 2013/14 so bile državne prvakinje Kranjčanke.
Slika : HK TRIGLAV KRANJ (lasten vir)
6.2Reprezentančni uspehi
6.2.1Reprezentančni uspehi članov
Slovenska hokejska reprezentanca je začela z bolj skromnimi uspehi, a se je do leta 2014 prebila v sam vrh svetovnega hokeja. Trenutni izbor reprezentantov je izjemen, saj se slovenski hokejisti kosajo s hokejskimi velesilami. Včasih so bile tekme proti Slovaški, Rusiji, Kanadi, Ameriki in denimo Švedski velik zalogaj za slovensko reprezentanco, saj so bili rezultati vidno na nasprotnikovi strani. V zadnjih letih pa se je slovenski hokej razcvetel in doživel svoj razvoj. Slovenska hokejska reprezentanca se tako lažje bori proti hokejskim velesilam, kar se opazi tudi pri samih rezultatih. Večinoma so zmagovalci še vedno iz Kanade, Rusije oz. Amerike, a Slovenija vseeno preseneča, saj izgublja zgolj za zadetek ali dva. Slovenski hokejisti so se najbolj izkazali na olimpijskem turnirju, kjer so premagali Slovaško, ki velja za eno izmed največjih hokejskih držav.
Članska reprezentanca tekmuje v svetovnem prvenstvu, ki se od leta 1920 odvija vsako leto. Država z največ naslovi svetovnega prvaka je Kanada. Slovenska reprezentanca sodi v najvišji razred svetovnega prvenstva oz. v tako imenovano elitno divizijo, ki jo vsake toliko časa žal zamenja za razred slabša skupina. Sprva je Slovenija začela nastopati na svetovnih prvenstvih v najslabši skupini, a se je hitro prebila v sam vrh svetovnega hokeja, kjer je že več kot 10 let.
Slovenska reprezentanca, ki nam je prinesla največ uspehov, je reprezentanca pod vodstvom Matjaža Kopitarja. K največjemu reprezentančnemu uspehu, 7. mestu na olimpijskem turnirju 2014 v Sočiju, so pripomogli:
-
Vratarji Robert Kristan, Luka Gračnar, Andrej Hočevar
-
Branilci Aleš Kranjc, Blaž Gregorc, Žiga Pavlin, Andrej Tavželj, Klemen Pretnar, Mitja Robar, Sabahudin Kovačevič, Matic Podlipnik
-
Napadalci David Rodman, Marcel Rodman, Anže Kopitar, Jan Muršak, Jan Urbas, Tomaž Razingar, Žiga Jeglič, Rok Tičar, Robert Sabolič, Aleš Mušič, Boštjan Goličič, Žiga Pance, Miha Verlič, Anže Kuralt
Reprezentanca je v tej postavi je v zadnjih letih odigrala večino svetovnih prvenstev, a ker se za svetovna prvenstva klubske tekme ne prekinejo mnogi niso uspeli priti, zato so jih nadomestili mlajši in manj izkušeni hokejisti, ki pa so se na svetovnem prvenstvu 2014 izkazali, saj so igrali vrhunski hokej, katerega iz njihove strani ni bilo pričakovati.
Slika : SLOVENSKA HOKEJSKA REPREZENTANCA
6.2.2Reprezentančni uspehi članic
Članice v Sloveniji imajo svojo hokejsko reprezentanco. Igralke prihajajo iz slovenskih klubov. Žal je v Sloveniji premalo zanimanja za ženski hokej, zato so tudi supehi temu primerni.
Naša dekleta trenutno sodijo v divizijo IIB, ki je zadnja divizija, le kvalifikacije za nastop so nižjega ranga. Na svetovnem prvenstvu leta 2014 je slovenska ženska hokejska reprezentanca osvojila odlično drugo mesto.
Reprezentančni uspehi članic bi bili veliko višji, če bi v Sloveniji namenjali več pozornosti ženskemu hokeju in hokeju na splošno. Kot glavni krivic neuspehov se smatrata ravno pomanjkanje denarja in nezainteresiranost države za dekleta, ki igrajo hokej.
6.3Uspešni posamezniki
Slovenija je zelo majhna država. Slovenija se smatra kot hokejsko srednje razvita država, a kljub temu posamezniki presenečajo s svojimi neverjetnimi uspehu, ki so plod naše prepoznavnosti v svetu.
6.3.1Anže Kopitar
Anže je začel igrati hokej na Jesenicah. Njegovi začetki pa segajo v že zelo zgodnje otroštvo, saj mu je oče kar doma naredil led in nanj postavil stol, s pomočjo katerega se je Anže privajal ledu in se učil drsanja.
Anže Kopitar je eden izmed najopaznejših hokejistov v Sloveniji, saj je kot prvi Slovenec zaigral v severnoameriški profesionalni hokejski ligi NHL. Na naboru je sodeloval leta 2005 in tam ga je izbralo moštvo Los Angeles, za katere je prvič debitiral leta 2006.
S strani novinarjev je bil Anže dvakrat izbran za najboljšega igralca sezone v ekipi Los Angeles Kingsov, trikrat zapored je bil tudi najboljši klubski strelec sezone. To je nazadnje uspelo Waynu Gretzkyju.
V sezoni 2010/11 je odigral 325. zaporedno tekmo. To je bil rekord ekipe Los Angelesov. Le nekaj dni za tem pa si je zlomil gleženjski zglob in sezona se je zanj končala. To je bila najhujša poškodba, ki ga je doletela v dosedanji hokejski karieri.
V sezoni 2011/12 je Kopitar z moštvom Los Angeles Kings osvojil Stanleyev pokal. Skupaj s kapetanom tega moštva, Dustinom Brownom, je bil najboljši strelec končnice, saj je prispeval kar osem golov in dvanajst podaj na dvajsetih tekmah. Anže je prvi in do sedaj edini slovenski hokejist, ki je osvojil Stanleyev pokal.
Za reprezentanco je Anže nastopil le na štirih svetovnih prvenstvih. Nastopil je tudi na olimpijskem hokejskem turnirju 2014 v Sočiju, kjer je dosegel dva gola in eno podajo.
Slika : STANLEYEV POKAL (lasten vir)
6.3.2Matjaž Kopitar
Matjaž Kopitar je rojen leta 1965. Ima dva sinova, Anžeta in Gašperja, oba hokejista, saj ju je za hokej navdušil kar sam.
Matjaž Kopitar je slovenski hokejist in hokejski trener. Bil je član HK Acroni Jesenice in slovenske hokejske reprezentance. Po svoji hokejski karieri se je spustil v trenerske vode. Med drugim je bil celo trener mladinske ekipe Los Angeles Kingsov, za katere je kasneje zaigral njegov sin Anže. Od leta 2010 pa je selektor slovenske hokejske reprezentance, s katero dosega izjemne uspehe. Slovenijo je pripeljal celo na OI2.
6.3.3Jan Muršak
Jan Muršak je svojo hokejsko pot začel pri HDK Maribor. Nastopil je v ligi EBEL za ljubljansko HDD Tilio Olimpijo. Kot drugi slovenski hokejist je zaigral v ligi NHL za ekipo iz Detroita.
Nastopil je na petih mladinskih svetovnih prvenstvih, kjer je bil leta 2008 izbran celo za najboljšega napadalca prvenstva. Za člansko reprezentanco je prvič nastopil leta 2010, ko je za slovensko moštvo prispeval pet golov in dve podaji in s tem pripomogel k uvrstitvi v elitno skupino. Bil je tudi član slovenske članske hokejske ekipe, ki je leta 2014 prvič nastopila na olimpijskem turnirju, in sicer v Sočiju. Na petih tekmah je bil uspešen z golom in dvema podajama.
6.3.4David in Marcel Rodman
Brata David in Marcel Rodman sta bila rojena na Rodinah. Imata starejši sestri Nastjo ter mlajšega brata Lovra in sestro Tinkaro. Njun oče Roman Rodman je bil ubit s strani moškega, ki ni varčeval z udarci.
Marcel se je rodil 25. septembra 1981. Poročil se je z Veroniko, nekdanjo hokejistko ženskega kluba iz Maribora. Skupaj imata sina Henrika in hčer Rebeko.
Marcel je začel igrati hokej pri petih letih. Šel je skozi jeseniški mladinski program. Pri 16. letih je odšel v Kanado, kjer je igral v ligi OHL. Leta 2001 je bil na draftu lige NHL izbran s strani Boston Bruinsov, a v ligi NHL žal ni mogel igrati zaradi težav z očmi. Velik del svoje kariere je igral v slovenskih in avstrijskih klubih. Igral je za Acroni Jesenice, Graz99ers in Vienno Capitals. Igral je tudi v ligi DEL, drugi nemški in v elitni nemški ligi.
Za slovensko reprezentanco je nastopil na dvanajstih svetovnih prvenstvih. Nekaj sezon je bil celo kapetan slovenske reprezentance. Bil je član ekipe, ki je leta 2014 nastopila na olimpijskem hokejskem turnirju v Sočiju. Na turnirju je odigral vse tekme. Dosegel je gol in podajo.
Marcel je prvi igralec v zgodovini, ki je zadel za slovensko reprezentanco na svetovnem prvenstvu elitne divizije. Na svetovnem prvenstvu leta 2002 je dosegel zgodovinski dosežek, saj je zadel na vsaki od šestih tekem Slovenije. Bil je drugi najboljši strelec prvenstva leta 2002, takoj za Petrom Bondro, ki je osvojil zlato medaljo. Odigral je že več kot 100 tekem za slovensko državno reprezentanco.
David se je rodil 10. septembra 1983. Poročil se je z Ajdo, s katero ima sedaj dve hčeri, Liso in Nino.
David je začel igrati hokej, ko je imel 4 leta. Njegovi začetki segajo v mladinsko šolo Jesenice. Profesionalno kariero je začel v klubu Kranjska Gora. Pri 17. letih se je odpravil v Kanado, kjer je zaigral v ligi QMJHL. Zaigral je tudi v avstrijski, švedski drugi, drugi nemški in švedski Allsvenskan ligi. Igral je pri klubil Val d'Or Foreurs, EHC Linz, Acroni Jesenice, Vienna Capitals, IK Oskarshamn, Beitigheim Steelers. Z Jesenicami je osvojil naslov državnega prvaka, prav tako v nemški drugi ligi.
6.3.5Robert Kristan
Robert Kristan je dolgoletni in najbolj cenjen vratar slovenske hokejske reprezentance. Kristan ima mnogo izkušenj in predvsem veliko znanja. V svoji karieri je branil že v češki, slovaški, švedski, švedski drugi ligi in v ligi EBEL, kjer je osvojil kar nekaj naslovov prvaka. Igral je tudi na državnih prvenstvih, kjer je osvojil kar nekaj naslovo državnih prvakov.
Robert Kristan je za slovensko hokejsko reprezentanco nastopil na devetih svetovnih prvenstvih in na olimpijskem turnirju 2014 v Sočiju. Kristan je eden najboljših slovenskih reprezentantov, ki je Sloveniji priigral kar nekaj zmag in je bil zaslužen za večino uspehov Slovenije.
6.3.6Luka Gračnar
Vratar Luka Gračnar je mladi slovenski talent. Hokejsko kariero je začel pri HK Mladi Jesenice. Branil je tudi pri klubu EC Red Bull Salzburg, kjer je dobil nekaj priložnosti.
Luka je bil v zadnjih letih tudi v postavi slovenske reprezentance, kjer je branil nekaj tekem. Bil je tudi na olimpijskem turnirju 2014 v Sočiju. Na svetovnem prvenstvu divizije D1A 2014 je bil izbran za najkoristnejšega igralca turnirja.
6.4Legende slovenskega hokeja
V Sloveniji imamo kar nekaj hokejistov, ki jih imenujemo za legende slovenskega hokeja, saj njihova imena odmevajo še danes, čeprav so z igranjem že zaključili.
Med večje legende slovenskega hokeja sodita brata Rudi in Gorazd Hiti. Brata sta danes poznana predvsem po poletnem hokejskem kampu, kjer s pomočjo Rona Flokarta, nekdanjega NHL igralca, urita mlade hokejiste. Pri treningih pa pomagajo tudi uspešni slovenski reprezentanti.
Eden izmed poznanih nekdanjih hokejskih mojstrov je zagotovo tudi Edo Hafner, ki je danes trener pri HK Triglav Kranj. Med legende sodijo tudi Dejan Kontrec, Tomaž Vnuk, Ivo Jan, Janez Mlakar, Toni Tišler, Drago Mlinarec in mnogi hokejisti nekdanje reprezentance Jugoslavije. Nekateri so žal že pokojni, a bodo v srcih hokejskih privržencev ostali za vedno v znamenju izjemnih borcev.
7DRUGE RAZLIČICE HOKEJA
Poleg hokeja na ledu poznamo tudi bendi, hokej na rolerjih, hokej na sankah ter hokej na travi. Različice hokeja niso najbolj priljubljene in prepoznavne, saj se zgolj hokej na ledu smatra kot pravi hokej.
7.1Bendi
Bendi je zimski šport, ki je podoben hokeju na ledu. Namesto ploščka se uporablja živobarvna žogica. Igralci skušajo dosegati zadetke z ukrivljenimi palicami. Bendi ima 18 pravil. Moštva dosegajo visoke rezultate.
7.2Hokej na sankah
Slika : HOKEJ NA SANKAH
Hokej na sankah je namenjen tekmovalcem s telesnimi okvarami, npr. paraplegikom. Palice za igranje hokeja na sankah so krajše od palic pri navadnem hokeju. Palice imajo na koncu zobce, ki omogočajo tekmovalcu poganjanje naprej in upravljanje s sankami.
7.3Hokej na travi
Hokej na travi se v različnih oblikah igra že tisočletja. Danes se igra v dvoranah in na prostem v več kot 120 državah. Palice imajo zakrivljen konec, ki je na eni strani ploščat, na drugi pa zaobljen. Igralci morajo uporabljat ploščato stran palice. Tradicionalno naj bi se hokej na travi igral na travi, a se danes igra tudi na umetnih površinah, kjer žogica potuje zelo hitro. Moštvo je sestavljeno iz napadalcev in branilcev. Na igrišču nastopa 11 igralcev. Gole lahko dosegajo le iz polkrožnega strelnega prostora. Igra traja 70 minut in ima dva polčasa. Žogico lahko z nogo zaustavlja le vratar. Če nasprotni igralec naredi prekršek v bližini strelnega prostora, sodnik dosodi kratki kot. Če pa je prekršek storjen v strelnem prostoru, sodnik dosodi kazenski strel.
7.4Inline hokej
Inline hokej je podoben hokeju na ledu, le da se ga igra na rolerjih. Pri inline hokeju se prav tako uporablja pak, le da je ta plastičen, da lažje drsi po podlagi. Oprema je podobna opremi za hokej na ledu, le da ima malenkost manj zaščite. Razlikujejo se predvsem hlače, ki spominjajo na široke hlače.
8PRAKTIČEN DEL
Kot praktičen del sem izvedla anketo, s katero sem želela ugotoviti predvsem kaj si ljudje mislijo o uspehu naših slovenskih reprezentantov, kateri slovenski hokejisti so najbolj priljubljeni med navijači, s kakšnimi očmi gledajo na našega največjega šampiona Anžeta Kopitarja, kaj menijo o ženskem hokeju in kako težaven se ljudem zdi hokej.
8.1Anketa
Udeleženci ankete so kakovost slovenskega hokeja ocenili z oceno 3.23, na voljo so jim bile ocene 1 – 5.
8.2Priljubljenost igralcev
V tabeli so predstavljeni najljubši igralci po mnenju tistih, ki so rešili anketo. Številka priljubljenosti pomeni, kateri izmed igralcev je imel največ glasov (številka 1 pomeni največ glasov). Hokejist, ki ga ima za najboljšega igralca največja množica ljudi, je Anže Kopitar, saj je za slovenski hokej naredil največ. Slovenijo je naredil prepoznavno svetu, saj s svojim izrednim talentom neprestano opozarja nase in na vrline slovenskega hokeja. Kopitarju sledi David Rodman, za njima pa so še nekateri super hokejisti.
Najbolj priljubljeni slovenski hokejisti:
Številka priljubljenosti
|
igralec
|
1
|
Anže Kopitar
|
2
|
David Rodman
|
3
|
Robert Kristan
|
3
|
Jan Muršak
|
3
|
Žiga Pance
|
3
|
Tomaž Razingar
|
7
|
Marcel Rodman
|
7
|
Žiga Jeglič
|
9
|
Boštjan Goličič
|
9
|
Dejan Varl
|
9
|
Rok Tičar
|
9
|
Aleš Kranjc
|
9
|
Miha Verlič
|
9
|
Luka Gračnar
|
9ZAKLJUČEK
S projektno nalogo sem ugotovila, da sta za hokejista zelo pomembni psihična in fizična priprava. Hipoteza, da sta razcvet hokeja omogočila boljša oprema in izobrazba trenerjev, je potrjena, kar je bilo tudi v pričakovanjih. S pomočjo projektne naloge sem spoznala zgodovino hokeja, ki me je presenetila. Seznanila sem se z drugimi vrstami hokeja, ki jih pred izdelavo projektne naloge še nisem poznala.
Rezultati praktičnega dela so pokazali, da je večina udeležencev ankete zadovoljnih z uspehom hokejistov na olimpijskem turnirju. Mnogi celo poudarjajo, da so fantje presegli naša pričakovanja.
Udeležencem se zdi hokej težaven šport, kar je vredno vsega spoštovanja, saj se zavedajo kako pomembni so treningi za uspešnega športnika. Hokejisti najbolje vemo kako naporne so ure, ki jih namenimo uspehu.
Udeleženci menijo, da je ženski hokej super, a je premalo cenjen, kar kaže na slabo razvit hokej pri nas.
Hokeja na ledu večina udeležencev ankete ne trenira. Nekaj je tudi takih, ki si igranja želijo. Našli so se pa tudi junaki, ki so z igranjem že prenehali.
Mnogim se zdi hokej na ledu najboljša različica vseh vrst hokeja, kar me ne preseneča, saj je v Sloveniji hokej na ledu najbolj razvita vrsta hokeja.
O uspehu Anžeta Kopitarja vsi govorijo s spoštovanjem, saj večina udeležencev meni, da je Anže s Stanleyevim pokalom osvojil hokejsko zlato.
Kot najljubšega vratarja je raziskava ankete pokazala Roberta Kristana, ki je dolgoletni in izkušeni čuvaj mreže naših Risov.
Večina tistih, ki so rešili anketo navija za HDD Telemach Olimpijo ali za Team Jesenice, kar kaže navdušenje nad večnimi slovenskimi derbiji, ki so paša za oči vsem ljubiteljem hokeja.
Kot edini problem se mi je pojavilo vprašanje, zakaj hokej izgublja svojo veljavo in zakaj je ženski hokej v Sloveniji premalo cenjen. Menim, da mi morali odgovorni na slovenski hokej narediti več, da bi hokej še naprej izžareval svojo moč.
10VIRI IN LITERATURA
10.1Viri in literatura vsebine
Hokejska zveza Slovenije. HZS (online). [Posodobljeno 27.3.2014], [citirano 27.3.2014]. Dostopno na naslovu: http://hokej.si/zenska-reprezentanca/
IIHF. International Ice Hockey Federation (online). [Posodobljeno 26.3.2014], [citirano 27.3.2014]. Dostopno na naslovu: http://www.iihf.com/iihf-home/home.html
Betetto, M. Hokej na ledu. Ljubljana: samozaložba avtorja v sodelovanju s HK Olimpija, 1990. ISBN 978-193-4489-6.
Sever, V. Enciklopedija športa. Ljubljana: založba Mladinska knjiga, 2012. ISBN 978-796-799-03-1
Botra hokeja. [Posodobljeno: 2014] [citirano: 8. 4. 2014 ]. Dostopno na spletnem naslovu: >
Oče bratov Rodman umrl. [Posodobljeno: 28. 4. 2012], [citirano: 8. 4. 2014]. Dostopno na spletnem naslovu:
Wikipedija o Anžetu Kopitarju. [Datum zadnjega popravljanja: 2014], [citirano: 9. 4. 2014]. Dostopno na spletnem naslovu:
Wikipedija o Hokej na ledu [Posoboljeno: 2014], [citirano: 9. 4. 2014]. Dostopno na naslovu:
Wikipedija o Robertu Kristanu. [Posodobljeno: marec 2014], [citirano: 10. 4. 2014]. Dostopno na naslovu: >
Wikipedija svetovnega prvenstva. [Posodobljeno: 2014], [citirano: 12. 4. 2014]. Dostopno na naslovu: >
10.2Viri in literatura slik
Slika 1. [Kopirano: 6. 5. 2014]. Dostopno na naslovu: >
Slika 2. [Kopirano: 6. 5. 2014]. http://sl.wikipedia.org/wiki/Hokej_na_ledu
Slika 3. [Kopirano: 6. 5. 2014]. Dostopno na naslovu: >
Slika 5. [Kopirano: 6. 5. 2014]. Dostopno na naslovu: >
Slika 7. [Kopirano: 6. 5. 2014]. Dostopno na naslovu:
11PRILOGE
ANKETA:
HOKEJ NA LEDU
Anketa se nanaša na hokej na ledu. Rezultati bodo uporabljeni samo za projektno nalogo.
Hvala za vašo pomoč.
Prosim vstavite vaše informacije:
1. Kaj meniš o uspehu naših hokejistov na OI 2014? (možnih je več odgovorov)
To je izjemen uspeh.
Presegli so naša pričakovanja.
Nič posebnega.
Lahko bi bili boljši.
Razočarali so me.
2. Kateri je tvoj najljubši slovenski hokejist?
3. Ali se ti zdi hokej težaven šport? (možnih je več odgovorov)
Da, ker moraš biti spreten, hiter, vzdržljiv ter psihično in fizično pripravljen.
Je kar težaven.
No, še kar.
Nikakor.
4. Kaj meniš o ženskem hokeju? (možnih je več odgovorov)
To je super, saj hokej ni samo moški šport.
Vsak lahko trenira kar si želi.
Hokej je izključno za moške.
Ženski hokej se mi zdi super, a je premalo cenjen.
5. Ali treniraš hokej? (možnih je več odgovorov)
Da.
Ne.
Včasih sem ga treniral.
Hokeja ne treniram, a si želim začeti.
6. Ali se ti zdi hokej na ledu najboljša vrsta hokeja? (možnih je več odgovorov)
Da, saj je le to pravi hokej.
Da.
Ne, inline hokej je veliko boljši.
Ne, boljši je hokej na travi
Drugo
7. Oceni kakovost slovenskega hokeja:
8. Kaj meniš o uspehu Anžeta Kopitarja?
Anže je super hokejist, zaslužil si je ta pokal.
To lahko uspe komurkoli.
Nič posebnega.
Osvojitev Stanleyevega pokala je največja čast, ki lahko doleti hokejista.
9. Kateri vratar slovenske reprezentance, ki je odpotoval na OI 2014, ti je najljubši? (možnih je več odgovorov)
Robert Kristan.
Luka Gračnar.
Andrej Hočevar.
10. Za kateri slovenski hokejski klub navijaš? (možnih je več odgovorov)
Team Jesenice
HDD Telemach Olimpija
HK Triglav Kranj
HK Slavija
Drugo
Dostları ilə paylaş: |