Mavzu: Qo`shishning qulay usullari
Darsning maqsadi:
Ta`limiy: o`quvchilarga qo`shishning qulay usullari bilan tanishish, o`tgan mavzu bo`yicha bilimini mustahkamlash
Tarbiyaviy: oshxonada odob-axloq qoidalariga rioya etishini uqtirish
Rivojlantiruvchi: o`quvchilarni misol va masalalar yechish ko`nikmasini o`stirish ,o`quvchilar faolligini o`stirish
Dars turi: yangi bilim berish
Dars usuli: tushuntirish,savol-javob
Dars jihozi: 2-masala uchun rasm,mavzuga oid ko`rgazma
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism
a) salomlashish
b) davomatni aniqlash
d) o`quvchilarni darsga tayyorgarligi
II.Uy ishini tekshirish. O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
127-betdagi 5-misolni o`quvchilar qanday bajarishini tekshirish
40 sm+10 sm=50 sm
70 sm-20 sm=50 sm
30 sm+10 sm=40 sm
20 dm+20 dm=40 dm
O`quvchilar daftarlaridan tekshiradilar
36+3 misolini qulay usul bilan ishlashni doskada o`quvchi tushuntiradi
36+3
30 6
30+6+3 30+(6+3)=30+9=39
Birliklar birliklarga qo`shilishi ta`kidlanadi.
III.Yangi mavzu bayoni:
1 -misol. Qo`shishning qulay usuli tushuntiriladi/
5 0+14= 40+26=
10 4 20 6
50+10+4 40+20+6
(50+10)+4=64 (40+20)+6=60+6=66
O`nliklar o`nliklarga qo`shilishi tushuntiriladi.
2-masala. Qisqa yozuv bo`yicha masala tuzing va uni yeching.
S avatda - 20 kg
? kg
Chlakda - 14 kg
O`quvchilar rasm va qisqa yozuvga qarab masala tuzadi va uni yechadi.
Y echish: 20+14+(20+10)+4=30+4=34 (kg)
10 4
Javob: 34 kg
3-misol. O`quvchilar doskada bajaradilar.
3 0+24=54 60+32=92
20 4 30 2
8 0+17=97 60+24=84
10 7 20 4
8 0+12=92 53+10=63
10 2 50 3
7 0+17=87 40+16=56
10 7 10 6
IV.Mustahkamlash
4-masala og`zaki bajariladi. 30 ta chuqur
4. 14 ta ko`p mayda taqsimcha hammasi - ? ta taqsimcha.
1) 30+14=44 (ta)
2) 30+44=74 (ta)
Javob: hamma taqsimchalar 44 ta .
bilan tugaydigan ikki xonali sonlarni qo`shish va ayirish mavzusini mustahkamlash maqsadida
30
6 40
50
50
40 60
70
+20
-30
misoli og`zaki ishlatiladi.
O`quvchilarga qo`shishning qulay usuliga oid tarqatma misollar beriladi:
30+12= 28+40= 48+10=
13+7= 31+8= 34+20=
20+34= 32+7= 75+10=
24+3= 40+16= 18+60=
30+15= 40+16= 21+7=
40+17= 34+3= 12+5=
V.Darsni yakunlash. O`quvchilar darsdagi ishtirokiga ko`ra baholanadi
VI. Uyga vazifa. 128-betdagi 5-misol .
Farg`ona viloyati O`zbekiston tumani
26-umumiy o`rta ta`lim maktabi
boshlang`ich sinf o`qituvchisi Masturaxon Otaqulovaning matematika fanidan “Qo`shishning qulay usullari”
ochiq darslar festivali uchun tayyorlagan
DARS ISHLANMASI
Dostları ilə paylaş: |