Nowości I wielkie powroty sonda 2 nowość poniedziałek, godz. 21: 50 od 14 marca



Yüklə 125,18 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü125,18 Kb.
#95361


NOWOŚCI I WIELKIE POWROTY
SONDA 2 nowość

poniedziałek, godz. 21:50 od 14 marca

Program popularnonaukowy. To powrót do kultowej serii telewizyjnej lat 70. Legendarny program redaktorów Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka stanie się punktem odniesienia do podróży po świecie współczesnej techniki i nauki. Okazja ku temu jest doskonała: nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości bowiem doczekały się pointy. Wystarczy wspomnieć pierwszy odcinek „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi. Te i wiele innych wydarzeń „Sonda 2” skomentuje ze współczesnej perspektywy.

Dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować „Sondę 3”.

„Sonda 2” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata.

Program poprowadzi dr Tomasz Rożek, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych. Z wykształcenia fizyk, z zawodu dziennikarz naukowy. Jest szefem działu „Nauka i Gospodarka” w tygodniku „Gość Niedzielny. Współpracował z „Wiedzą i Życiem”, magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”. Regularnie publikuje w magazynie „Focus”. Pisze nie tylko dla periodyków. Jego pierwsza książka Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. Rok później ukazała się jego „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). Z kolei w 2014 r. wydał „Kosmos” (WAB), będący pierwszą częścią naukowej trylogii. Prowadzi pop-naukowego blogaNauka. To lubię”. Kieruje stowarzyszeniemŚląska Kawiarnia Naukowa”.

Sam o sobie mówi, że spora część jego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciał zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechał zwiedzać Wiedeń, a poznał żonę. Chciał robić doktorat i na niemal 4 lata trafił do największego centrum naukowego w Europie. Wraz z żoną planował powiększyć rodzinę – urodziły się bliźniaki. Wrócił z emigracji, by zostać naukowcem. Tymczasem został dziennikarzem. Niezwykła charyzma i ciekawość świata nie pozwalają mu ustać w miejscu. Teraz w tę niezwykłą podróż dr Tomasz Rożek zabierze widzów Dwójki.
DZIĘKI BOGU JUŻ WEEKEND! nowa odsłona

piątek, godz. 22:20 od 4 marca

Program kabaretowy. Kolejna odsłona sprawdzonego, cieszącego się ogromną popularnością cyklu wieczorów kabaretowych w Dwójce. Premierowe skecze, nowe piosenki, bieżące wydarzenia w krzywym zwierciadle satyry, a przede wszystkim dużo pozytywnej energii na dobry początek weekendu.

Każdy z odcinków cyklu oparty jest na autorskim, oryginalnym scenariuszu, stworzonym przez kabaret pełniący funkcję gospodarza danego wieczoru. Wiosną wśród kabaretów – gospodarzy oraz ich gości zobaczymy m.in.: Kabaret Moralnego Niepokoju, Kabaret Młodych Panów, Grupę MoCarta, Kabaret Hrabi, Andrzeja Poniedzielskiego, Kabaret na Koniec Świata, Formację Chatelet, Kabaret pod Wyrwigroszem, Łowców. B, Nowaki, kabaret Ciach, kabaret Czesuaf, Grzegorza Halamę i Tymona Tymańskiego, Jurki i Artura Andrusa a także Kabaret Skeczów Męczących.

W programie nie zabraknie stałych elementów, takich jak parodia, numer wspólny, pojedynek na premierę, przegląd aktualności, scenka aktorska, skecz na zadany przez publiczność temat, występ gwiazdy, debiutant na scenie czy klasyka kabaretu we współczesnej interpretacji. A wszystko to w konwencji zrealizowanego z rozmachem, dynamicznego, pełnego zaskakujących zwrotów akcji rozrywkowego show.
KOMEDIOWA SCENA DWÓJKI nowość

piątek, godz. 23:25 od 4 marca

Widowisko studyjne z udziałem publiczności. TVP2 otwiera się na nowe zjawiska twórczości rozrywkowej. „Komediowa Scena Dwójki” to wolna, a przy tym nieprzewidywalna przestrzeń dla eksperymentu i improwizacji, oddana we władanie najciekawszych, najbardziej wyrazistych twórców młodej sceny teatru improwizowanego i kabaretu literackiego. Artyści na co dzień skupieni wokół kultowego już miejsca – Klubu Komediowego, działającego w Warszawie przy Placu Zbawiciela – zaprezentują zupełnie nowe formy komediowe oraz przewrotne, pełne przekory interpretacje gatunków już znanych. W programie m.in. kabaret literacki, monodram komediowy, roast poetycko-historyczny, a także gry improwizowane. To duża dawka błyskotliwego humoru podszytego absurdem i prawdziwa gratka dla wszystkich spragnionych inteligentnej, wyrafinowanej rozrywki.

Liderem i współautorem całego przedsięwzięcia jest Michał Sufin, człowiek bez reszty oddany improwizacji scenicznej, aktor i jeden z twórców teatru Klancyk oraz innych grup improwizowanych. Współtworzy program artystyczny i dziurę budżetową Klubu Komediowego w Warszawie. Jest animatorem zjawisk śmiesznych i dziwnych, m.in. Wieczoru Anegdot – Nawijak. Uczy improwizacji. Jako autor i instruktor współpracował z teatrami i instytucjami kultury (m.in. Instytut Teatralny, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Nauki Kopernik, Akademia Teatralna).

Od dwóch lat – wraz z Błażejem Staryszakiem (teatr improwizowany Klancyk) – stara się reaktywować literackość kabaretu. Sam o sobie mówi, że „bardziej niż autorem czuje sie aspirantem składniowym”. Debiutował powieścią „Warszawskie wersety” wydaną nakładem wydawnictwa „Czarne”.
W nowej ramówce TVP2 „Komediowa Scena Dwójki” zaprezentuje m.in.:


  • FABULARNY PRZEWODNIK PO…

Ośmioodcinkowy prześmiewczy cykl w stylu kabaretu literackiego, skoncentrowany na kondycji człowieka: narodzinach, pracy, miłości i śmierci. Przecięcie literatury, piosenki, satyry i performance'u, a wszystko to w bezpośredniej, żywej konfrontacji z publicznością. W spektaklu zagrają aktorzy współpracujący z Klubem Komediowym: Matylda Damięcka, Agata Sasinowska, Weronika Nockowska, Kasia Kołeczek, Maciej Nawrocki, Bartek Magdziarz, Kacper Matula i Mateusz Lewandowski. Reżyseria: Aneta Groszyńska i Michał Sufin.

  • CO MODNA PANI WIEDZIEĆ POWINNA

Monodram Katarzyny Kołeczek, aktorki Teatru Polskiego, przewrotna opowieść o tym, jak wyglądałby dzień kobiety, gdyby ta chciała się zastosować do wszystkich zaleceń, przepisów i porad, serwowanych przez prasę kobiecą.

  • LABIRYNT SCEN Z PRZESZKODAMI

Spontaniczna zabawa, nastawiona na kreatywność i interakcję z publicznością, wykorzystująca stare i nowe gry z dziedziny teatralnej improwizacji. Publiczność podrzuca tematy, aktorzy odpowiadają w formie scenek i skeczy. Występujący zmierzą się na zręczność, talent i szybkość reakcji.

  • POLONISTYCZNY SHOW – ŚREDNIÓWKA

Satyryczny program, który udowodni, że polska literatura wraca w wielkim stylu. Aktorzy i improwizatorzy zaprezentują skandale literackie, największe tajemnice, zupełnie nowe adaptacje dzieł, a także teleturniej, sitcom i zabawne sytuacje z udziałem wieszczy.

Roast, czyli anty-benefis, to gatunek komedii scenicznej, który narodził się w Ameryce na początku XX w. Artyści wygłaszają zabawne, uszczypliwe, często obraźliwe monologi pod adresem bohatera wieczoru. W tym roku przypada 1050 rocznica Chrztu Polski. Twórcy „Komediowej Sceny Dwójki” postanowili uczcić autora tego niewątpliwego sukcesu, pierwszego księcia Polan, charyzmatycznego przywódcy – Mieszka I. A jak w naszych czasach czcić celebrytę, jeśli nie przez formułę popularnego ostatnio roastu? Na tę okazję przygotowaliśmy wydarzenie trawestujące amerykański roast, zamieniając go w poetycki jubileusz na opak. Komedia przeplatać się będzie z wierszem, piosenką i monologiem.
ŚNIADANIE NA TRAWIE nowość

sobota, godz. 10:45 od 5 marca

Program kulturalno-społeczny. Nowy magazyn adresowany do szerokiej publiczności. Oprócz rozmów z artystami o bieżących wydarzeniach kulturalnych, prowadząca program, Marita Albán Juárez i jej goście będą dyskutować o zjawiskach kulturalnych i społecznych, które aktualnie stanowią przedmiot publicznej debaty. Kiedyś wielką burzę wywołał obraz Maneta „Śniadanie na trawie”, a co dziś porusza szeroką publiczność?

Marita Albán Juárez to pół Polka, pół Peruwianka o egzotycznej urodzie, z burzą dredów. Jest muzykologiem, znawczynią i propagatorką życia i twórczości Chopina, a zarazem współzałożycielką i wokalistką latin-jazzowego zespołu Marita Albán Juárez Quartet. Jako pracownik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina realizowała projekty naukowe i wydawnicze, pracując m.in. nad rękopisami Chopina. Od lat aktywnie propaguje wiedzę o życiu i twórczości tego kompozytora: wspólnie z Ewą Sławińską-Dahlig napisała dwie książki o Chopinie: „Chopin na Mazowszu” i „Polska Chopina”. W Roku Chopinowskim (2010) prowadziła w TVP1 cotygodniowy program „CHOPIN2010.pl”, a na ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim przeprowadzała wywiady z uczestnikami i wybitnymi gośćmi. Wystąpiła też w roli narratorki w filmie dokumentalnym „Efekt Chopina/ Chopin Reloaded”, pokazywanym na festiwalu Planete Doc Review i na licznych europejskich festiwalach filmów dokumentalnych, a także wielokrotnie emitowanym w BBC. Marita należy do grona Ambasadorów utworzonej przez Fundację Zwierciadło Młodej Polskiej Filharmonii, która składa się z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 16-21 lat.



Jest też drugie wcielenie Marity. To hipnotyzująca wokalistka latin-jazzowa, która na koncertach zachwyca barwą głosu, dzieląc się ze słuchaczami swoimi najlepszymi muzycznymi rodzinnymi wspomnieniami: latynoskimi klasycznymi piosenkami i melodiami, które są tematami improwizacji zespołu Marita Albán Juárez Quartet. Obok Marity tworzą go jej brat Jose Manuel Juárez i znakomici polscy jazzmani: Dominik Wania i Andrzej Święs. Ich album „Aguas Calientes” zbudowany jest z tradycji Afroperu, Kuby, Argentyny i wreszcie z Brazylii, i reinterpretuje idee bardzo różnorodnych stylów mieszczących się w ramach latin-jazz’u. 

W nowym, cotygodniowym programie kulturalnym telewizyjnej Dwójki „Śniadanie na trawie”, poznamy trzecie oblicze Marity – bystrej obserwatorki życia kulturalnego i wnikliwej, ciekawej różnych punktów widzenia rozmówczyni, która wraz z zaproszonymi gośćmi będzie polecać wydarzenia kulturalne warte poznania i dyskutować na tematy poruszające nie tylko kręgi artystyczne, ale też „zwykłych” ludzi. 
DZIKA MUZYKA nowość

sobota, godz. 11:20 od 5 marca

Program muzyczny. Nowy program poświęcony fascynującym tradycjom i korzeniom polskiej muzyki, zrealizowany w dynamiczny i nowoczesny sposób. Tradycyjne polskie rytmy, śpiew i taniec staną się elementem porywającej opowieści o rodzimej kulturze. Także tej współczesnej. Wiele niezwykłych wydarzeń i inicjatyw, lokalnych oraz ogólnopolskich, składa się na zjawisko odrodzenia muzyki tradycyjnej we współczesnej Polsce. Na fali tego zjawiska młodzi ludzie z miast wyruszą na spotkanie z wiejskimi mistrzami, stając się dociekliwymi eksploratorami kultury ludowej w jej najprzeróżniejszych, nieoczywistych wcieleniach.

Po najdzikszych zakątkach muzyki tradycyjnej widzów oprowadzi Janusz Prusinowski – skrzypek, lirnik, harmonista i animator, inicjator odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polską tradycję muzyczną: grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995). Koncertował z zespołami w krajach Europy i świata. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia oraz z Teatrem Narodowym. Jest założycielem „Janusz Prusinowski Trio/Kompania” – formacji o charakterystycznym brzmieniu łączącej archaiczność z awangardą, a muzykę z ruchem. Oprócz koncertów, zespół prowadzi liczne warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Grażyną Auguścik, Mietkiem Szcześniakiem, Adamem Strugiem (w zespole śpiewaczym „Monodia”), Janem Smoczyńskim, Atom String Quartet. Prusinowski to również inicjator i dyrektor artystyczny festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, prezes Forum Muzyki Tradycyjnej, współautor wielu ogólnopolskich projektów edukacyjnych (m.in. „Szkoła Mistrzów Tradycji” i „Mały Kolberg”), tworzących warunki do kontynuacji polskich tradycji muzycznych i tanecznych. W 2014 r. otrzymał brązowy medal Gloria Artis. W tętniącym tradycyjnymi rytmami, pulsującym śpiewem i tańcem programie „Dzika Muzyka”, Janusz Prusinowski wyruszy na spotkanie z wiejskimi mistrzami i udowodni, jak bardzo polska muzyka tradycyjna może być tajemnicza i inspirująca.


OSTRY Z NATURY nowość

sobota, godz. 11:50 od marca

Krajoznawczo-przyrodniczy cykl dokumentalny dla całej rodziny, prowadzony przez Michała „Ostrego” Ostrowskiego – leśnika, rekonstruktora historycznego, popularyzatora wiedzy o ekologii. Ten wyjątkowy cykl to ekstremalne przygody z pogranicza survivalu i bliskie spotkania z przyrodą, ciekawostki z życia roślin i zwierząt, sposoby przetrwania w dzikiej puszczy, groza i piękno nieokiełznanej natury.

W pierwszej serii programu Michał Ostrowski zabierze widzów w fascynującą podróż do Białowieży, gdzie przyglądać się będzie niezwykłym zwyczajom wilków, żubrów i tarpanów. Następnie przeniesie się do Lasów Słupskich na spotkanie z sokolnikami, którzy zajmują się tresurą ptaków drapieżnych oraz z bartnikami ze skansenu pszczelarskiego. Ruszy też tropem jelenia szlachetnego, zamieszkującego okoliczne lasy. Kolejnym punktem podróży będzie Pomorze Zachodnie – najchętniej zamieszkiwane przez orła bielika. Odwiedzi również miejsce, gdzie można dotrzeć jedynie kajakami: dolinę Odry z jej reliktami zatopionych, poniemieckich wsi.

Gospodarz programu, Michał „Ostry” Ostrowski to charyzmatyczny popularyzator wiedzy o ekologii, leśnik z wykształcenia, jedna ze środowiskowych legend i współtwórca historycznych ruchów rekonstrukcyjnych w Polsce. Od ponad dziesięciu lat specjalizuje się w odtwarzaniu zwyczajów, rzemiosła, myślistwa i rybołówstwa z okresu wczesnosłowiańskiego i wczesnośredniowiecznego, z pasją pokazując, jak wyglądało życie wojów i zwykłych ludzi 1000 lat temu. Rodzinna tradycja sprawiła, że rybołówstwo i szacunek do morza jest osią wszystkiego, czym Ostrowski się zajmuje. Działając w ruchu odtwórstwa odwiedził z pokazami historycznymi Norwegię, Danię, Holandię, Finlandię i Wielką Brytanię, propagując wiedzę o historii Polski w świecie.

Wraz z żoną w ramach działalności edukacyjnej realizuje projekty skierowane do dzieci, starając się przybliżyć najmłodszym fascynującą historię Polski i zaszczepić w nich zainteresowanie dziejami ojczyzny. Organizowane przez nich lekcje, jak również niezwykłe, autorskie projekty cieszą się ogromnym zaangażowaniem uczestników.

Relacja człowiek – natura stanowi oś zainteresowań Michała Ostrowskiego. Kamera, podążając za bohaterem, narratorem oraz prowadzącym program w jednej osobie, pozwoli widzowi przeżyć ekstremalne przygody, ale też poczuć zarówno dzikość i grozę, jak i kojące piękno natury.
KOCHAM CIĘ, POLSKO! nowa odsłona

sobota, godz. 20:05 od 5 marca

Program rozrywkowo-edukacyjny. Uwielbiany przez widzów Dwójki program wraca po kilku sezonach przerwy. To widowisko łączące elementy teleturnieju i show rozrywkowego. Dwie drużyny gwiazd (zmieniających się w każdym odcinku), pod wodzą kapitanów, rywalizują między sobą, biorąc udział w grach towarzyskich i quizach, odgadując zagadki muzyczne oraz odpowiadając na pytania z wiedzy o Polsce. Program – w lekkiej, atrakcyjnej formie – propaguje wiedzę dotyczącą historii i geografii naszego kraju, języka, literatury, kultury i obyczajów.

W roli prowadzącej „Kocham Cię, Polsko” zobaczymy laureatkę tegorocznej Telekamery – Barbarę Kurdej-Szatan. Drużyny poprowadzą kapitanowie: Tomasz Kammel i Maciej Musiał. Program zyska nowoczesną formułę, a kluczowe znaczenie będzie miał walor edukacyjny. Obok konkurencji znanych z poprzednich edycji show (takich, jak „urodziny”, „kalambury”, czy „głuchy telefon”) pojawią się też kategorie premierowe: „literatura”, „polszczyzna” czy „kto jest kim”. Program zyska też walor interaktywny. W trakcie emisji prowadzone będą konkursy w mediach społecznościowych, a komentarze widzów w czasie rzeczywistym pojawiać się będą na ekranie.

„Kocham Cię, Polsko!” oparty został na holenderskim pomyśle „I love my country”. Program odnosi sukcesy na całym świecie, emitowany był zarówno w stacjach komercyjnych, jak i publicznych (m.in. w brytyjskiej telewizji BBC1, we włoskiej stacji RAI2).
PRZYGARNIJ MNIE nowa odsłona

niedziela, godz. 18:55 od 6 marca

„Przygarnij mnie” powraca w nowej formule – telenoweli dokumentalnej, prezentującej poruszające losy zwierząt przygarniętych ze schroniska i ich nowych opiekunów. Prawdziwe emocje, codzienne radości oraz dramaty, łzy wzruszenia, momenty humorystyczne, chwile frustracji czy zwątpienia... Cykl nie unika tematów trudnych, pokazując, że budowanie relacji ze zwierzęciem po przejściach to proces wymagający czasu, cierpliwości i odpowiedzialności. Na jego końcu czeka jednak bezcenna nagroda: oddany, czworonożny przyjaciel na całe życie.

Bohaterami serii są osoby publiczne, które pragną adoptować psa ze schroniska. Przyświeca im hasło: „Nie kupuj – adoptuj!”. Każdy z bohaterów ma inną sytuację rodzinną i inne motywacje, m.in. rodzina z małymi dziećmi, para młodych aktorów, sportowiec, muzycy, samotna, pracująca matka. Łączy ich jedno – chęć niesienia pomocy. Czy uda się im znaleźć czworonożnego przyjaciela na całe życie? Czy wszyscy podołają trudnemu i odpowiedzialnemu zadaniu, jakim jest adopcja zwierzęcia?

Przez 10 tygodni, w niedzielne wieczory, widzowie Dwójki będą śledzić ich poruszające historie. Poznamy losy adoptowanych psów oraz ludzi, którym cierpienie zwierząt nie jest obojętne. W projekcie udział wezmą m.in.: Magda Steczkowska, Bartosz Obuchowicz, Monika Mazur i jej partner, Tomasz Chrapusta, członkowie zespołu Neo, Anna Popek i Mariusz Pudzianowski, a przed nimi wszystkimi mnóstwo wyzwań, chwil bardzo trudnych i tych radosnych, pełnych wzruszeń. Czy wszyscy zdecydują się na adopcję? Czy każdy podoła odpowiedzialnemu zadaniu, jakim jest opieka nad zwierzęciem zabranym ze schroniska?

Kamery będą z bohaterami programu od pierwszej wizyty w schronisku, by następnie towarzyszyć im w codziennym życiu: w domu, podczas spacerów, wspólnych wyjazdów, u lekarza weterynarii czy behawiorysty. Zarejestrują emocje i dylematy, momenty zawahania, refleksji i często niełatwych decyzji. Widzowie będą mieli okazję śledzić, jak krok po kroku, dzień po dniu przebiega budowanie relacji i więzi między człowiekiem, a zwierzęciem. W roli gospodyni programu zadebiutuje Olga Frycz.

Postępom opiekunów i psów czujnie przyglądać się będzie, doradzać i pomagać w procesie adaptacji behawiorystka i terapeutka zachowań zwierząt, Aneta Awtoniuk.

„Przygarnij mnie” to również praktyczny poradnik, pozwalający pogłębić wiedzę na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami domowymi. Eksperci podpowiedzą, w jaki sposób je karmić, jak dbać o profilaktykę, przewozić samochodem czy środkami komunikacji publicznej, jak uczyć wymaganych zachowań, a także jak wychowywać w domu, w którym mieszkają inne zwierzęta lub dzieci. Cykl pomyślany został jako część szeroko zakrojonej kampanii promującej odpowiedzialną adopcję zwierząt.

Już podczas pierwszej edycji programu stworzona została platforma Psadoptuj, której celem jest pomoc w znalezieniu domów dla jak największej liczby psów przebywających w schroniskach w Polsce. Dodatkowo, dzięki niej można nie tylko adoptować wybranego czworonoga, ale też wzbogacić swoją wiedzę o porady profesjonalistów z zakresu medycyny weterynaryjnej i żywienia oraz behawiorystki psów.

Prowadząca program Olga Frycz jest znaną aktorką, która od lat angażuje się w akcje na rzecz zwierząt. Promuje adopcje psów, co tydzień jeździ do jednego z warszawskich schronisk, żeby wyprowadzać psy na spacer. Co roku jej 1 proc. podatku wędruje do fundacji pomagającym zwierzętom.

W domu Olgi psy były odkąd pamięta. Wszystkie adoptowane bądź znalezione. Udział w programie był, więc dla niej rzeczą naturalną, choć początkowo obawiała się roli prowadzącej. To dla niej nowa sytuacja i nowa rola. Uważa, że program pełni ważną funkcję edukacyjną i promuje idee, które są jej wyjątkowo bliskie. To cykl z misją, który ma uwrażliwić ludzi na los bezdomnych psów. Olga pragnie wspierać bohaterów programu przy podejmowaniu tak ważnej decyzji, jaką jest adopcja psa ze schroniska. Będzie dzielić się swoimi doświadczeniami, a jej pies Kapsel stanie się najlepszym przykładem na to, że przygarnięte psy darzą ludzi niezwykłą miłością i wiernością. 

PODRÓŻE Z HISTORIĄ nowe odcinki

niedziela, godz. 10:55 od 17 kwietnia

Cykl podróżniczo-historyczny. Druga seria „Podróży z historią”, której autorem, a zarazem gospodarzem jest Radosław Kotarski – nazywany jednoosobową instytucją naukową. Ten młody, a zarazem charyzmatyczny popularyzator wiedzy udowadnia, że nawet trudne zagadnienia można przedstawić w interesującej formie. Jak narodziła się Polska? Czy we współczesnym Gnieźnie, Poznaniu i Ostrowie Lednickim zostały ślady dawnego Chrztu Polski? Jak wyglądała historia polskiego kolejnictwa? Dlaczego toruńskie pierniki cieszyły się tak wielkim uznaniem i to nawet poza granicami Polski? Na te i inne pytania – w luźnej i atrakcyjnej formie – odpowie Radosław Kotarski, znany z internetowego programu popularnonaukowego „Polimaty”. Zaprosi widzów w wyjątkową i pełną emocji podróż do miejsc zwykle nieznanych zwiedzającym, zakątków, gdzie każdy będzie mógł poczuć, jak wyglądało życie ludzi w dawnych epokach.

Program zrealizowany został w duchu francuskiej szkoły historii „Annales”, skupiając się na codziennym życiu naszych przodków, ich emocjach i obowiązujących w przeszłości stosunkach społecznych, nie zaś na ogólnych wydarzeniach i datach, charakterystycznych dla szkolnych lekcji historii. Nie zabraknie w nim zaskakujących eksperymentów i widowiskowych rekonstrukcji historycznych.


PYTANIE NA ŚNIADANIE nowe wydania

poniedziałek-piątek, godz. 8:00-11:00

sobota, godz. 7:30-11:00.

Poranny program poradnikowo-lifestylowy. W TVP2 nieprzerwanie od 2002 r. budzi Polaków pozytywnymi emocjami. To nowoczesny program, odpowiadający na oczekiwania widzów, pełen spotkań z ekspertami z najróżniejszych dziedzin życia, z ciekawymi gośćmi oraz gwiazdami. Dostarcza rzetelnego poradnictwa. Wyszukuje niebanalne tematy. Inspiruje przepisami na zdrowy styl życia. Prezentuje najnowsze trendy w modzie, muzyce, sztuce i kulturze, a co najważniejsze: pomaga widzom zmieniać życie na lepsze, m.in. za sprawą takich cykli, jak: „Odchudzanie na śniadanie”, „Klub 50 plus”, „Pytanie o drugie śniadanie”. Dzięki czterem parom znakomitych prowadzących widzowie „Pytania na śniadanie” zawsze pozostają w doborowym towarzystwie. Na wiosenne wydania programu tradycyjnie zapraszają: Anna Popek i Michał Olszański, Marzena Rogalska i Tomasz Kammel, Monika Zamachowska i Łukasz Nowicki oraz Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny, a także stale współpracujące gwiazdy, m.in.: Mariola Bojarska-Ferenc, Alicja Resich-Modlińska, Konrad Gaca, Gosia Molska, Jurek Sobieniak oraz laureatka tegorocznej Telekamery, rewelacyjna pogodynka, Aleksandra Kostka.


WYDARZENIA KULTURALNE
POLSKIE NAGRODY FILMOWE – ORŁY 2016 premiera

7 marca, godz. 21:50

Polskie Nagrody Filmowe Orły, doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, nazywane przez media „polskimi Oscarami“, są przyznawane od 17 lat. Orły 2016 to już 18. edycja konkursu, w którym zgodnie z regulaminem mogą wziąć udział wszystkie polskie filmy, które w minionym roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych, a ich czas trwania przekracza 70 min. Szansę na Orła mają również filmy dokumentalne, a także – po raz drugi w historii – filmowe seriale fabularne. W tym roku o nagrodę w tej kategorii walczyć będą dwa tytuły TVP2: „Służby specjalne” w reż. Patryka Vegi i „Prokurator” w reż. Jacka Filipiaka i Macieja Pieprzycy oraz serial TVP1 – „Dziewczyny ze Lwowa” w reż. Wojciecha Adamczyka.

Wszyscy nominowani i laureaci wyłaniani są głosami ponad 600 członków Polskiej Akademii Filmowej, w skład której wchodzą najwybitniejsi polscy filmowcy. Tegoroczną galę Orłów poprowadzi Michał Sufin. 
JA, FEUERBACH w ramach Studia Teatralnego Dwójki premiera

27 marca, godz. 22:25

Głośna współczesna sztuka niemieckiego dramatopisarza i reżysera, Tankreda Dorsta. Autor w przejmujący sposób opowiada o dramacie wybitnego aktora starej daty, który po latach przerwy postanawia wrócić na scenę. To opowieść o sztuce rozpoczynania od początku. To również aktualny traktat o istocie teatru, gdzie nowe ściera się ze starym. Kolejne inscenizacje sztuki Dorsta zawsze stanowiły pole do popisu dla najwybitniejszych aktorów. W 1990 r. w rolę głównego bohatera wcielił się Tadeusz Łomnicki, tworząc jedną ze swoich najlepszych kreacji. Tym razem w podwójnej roli (aktora i reżysera) zobaczymy Piotra Fronczewskiego.
SERIALE
O MNIE SIĘ NIE MARTW sezon 4 nowe odcinki

piątek, godz. 20:40

Po dramatycznych wydarzeniach kończących poprzedni sezon, Marcin (Stefan Pawłowski) dochodzi do siebie. Iga (Joanna Kulig) traci pracę w kancelarii. Zastanawia się nad swoim życiem, pragnie się zmienić, pozbierać myśli, pomyśleć o przyszłości. Tego samego chce Marcin, który odchodzi z kancelarii i od Igi.

To nie koniec zmian w życiu bohaterów serialu. Marek Kaszuba (Krzysztof Stelmaszyk) wysyła Tomka (Karol Dziuba) na trzy tygodnie do Nowego Jorku. Marta (Katarzyna Ankudowicz) liczy, że przez ten czas Tomek podejmie decyzję, czy chce z nią być.  


Duże zmiany szykują się także w życiu Krzysztofa (Paweł Domagała), który szkoli się na kierowcę karetki pogotowania. Stara się przekonać bliskich, że nie ma już „starego” Krzyśka, który stoi w miejscu i z którego wszyscy się śmieją.

Tymczasem młody Kaszuba ma dość byłych partnerów Igi, zbuntowanej siostry (Angelika Kurowska) i „nieplanowanych gości” w ich życiu. Chce, by wspólnie z Igą zadbali o równowagę w ich związku. Sielanka nie trwa jednak długo. W Warszawie pojawia się Witold (Sławomir Orzechowski), ojciec Igi. Marcina poszukuje kobieta, która oglądała relację z niedoszłego samobójstwa Łukasza (Jan Wieczorkowski). Czy jej pojawienie się nie zaburzy równowagi, o którą tak stara się Marcin?

Już wiosną widzowie będą mogli śledzić dalsze perypetie Igi Małeckiej i Marcina Kaszuby również na omniesieniemartw.tvp.pl.
RODZINKA.PL sezon 8 nowe odcinki

piątek, godz. 21:40

W ósmym sezonie rodzinka Boskich borykać się będzie z tymi samymi troskami i radościami, jakie są udziałem wielu rodzin posiadających dorastających synów.

Dwudziestoletni Tomek (Maciej Musiał) znowu jest z Magdą (Olga Kalicka). Chłopak jest z tego powodu szczęśliwy, a jednocześnie nieszczęśliwy. Szczęśliwy, bo Magda znowu z nim jest, a nieszczęśliwy, bo spokoju nie daje mu myśl, co też ona robiła, kiedy byli osobno. Mimo to zamierza raz jeszcze wyprowadzić się z domu i zacząć życie na swoim.

Osiemnastoletni Kuba (Adam Zdrójkowski) postanawia wyjechać na studia do Krakowa. Używa wszelkich możliwych argumentów, by wytłumaczyć rodzinie, dlaczego akurat tam. W końcu wypływa najważniejszy, a może i jedyny powód tej decyzji – w Krakowie będzie studiowała jego dziewczyna, Paula (Julia Wieniawa-Narkiewicz).

Miłosnych dylematów zdaje się nie mieć jedynie dwunastoletni Kacper (Mateusz Pawłowski). Z właściwym sobie spokojem i dystansem dorasta do roli nastolatka. Ale i on w pewnym momencie zrozumie, że Zosia (Emilia Dankwa) jest dla niego kimś więcej niż tylko koleżanką.

Usamodzielnienie się Tomka i wyjazd Kuby uświadamiają Boskim, że teraz dom będzie dla nich zbyt duży. Postanawiają go sprzedać i kupić mieszkanie w centrum. Początkowa euforia topnieje jednak, z każdym dniem przybliżającym ich do wyprowadzki. Kiedy wreszcie zapada decyzja o sprzedaży domu, pojawiają się wątpliwości i oboje z ciężkim sercem zamykają za sobą drzwi.

Świat Boskich byłby niepełny bez ich najbliższych przyjaciół – Marka (Jacek Braciak) i Marii (Agata Kulesza). Zarozumiały Marek pozostaje outsiderem, a Maria znajduje się w stanie błogosławionym, przeżywając wszelkie możliwe rozterki przyszłej matki. Dzięki świetnie napisanym i jeszcze lepiej wykreowanym na ekranie postaciom oboje potrafią rozbawić do łez, w czym dzielnie sekundują im niezrównani rodzice Natalii, a teściowie Ludwika – Janina (Halina Skoczyńska) i Zenon (Michał Grudziński).


M JAK MIŁOŚĆ nowe odcinki

poniedziałek-wtorek, godz. 20:40

Nowe romanse, intrygi i dramatyczna walka o życie już wiosną w premierowych odcinkach „M jak Miłość” – najpopularniejszego polskiego serialu, który regularnie ogląda 7 mln widzów.

Związek Franka (Piotr Nerlewski) i Natalii (Marcjanna Lelek) wcale nie okaże się tak łatwy, jak mogło się wydawać. Młody leśnik nadal będzie walczył z kłusownikami, narażając się na śmiertelne niebezpieczeństwo. Natalia natomiast będzie borykać się z problemami z powodu Darka (Marcel Sabat), który spróbuje odebrać jej córkę – małą Hanię.

Kłopoty nie ominą także Pawła (Rafał Mroczek) i Ali (Olga Frycz). Basia, ich córka, będzie w szkole prześladowana przez kolegów, a internetowy „hejt” – tak popularny dzisiaj wśród młodzieży – doprowadzi w końcu do tragedii.

O krok od dramatu będzie także drugi z braci Zduńskich. Po tym, jak Piotrek (Marcin Mroczek) – załamany bezsilnością policji w sprawie „dopalaczy”, które niemal zabiły małą Lenkę – postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość handlarzowi nielegalnych środków, na jego barki spadną kłopoty. W ich wyniku Zduński będzie zmuszony poszukać nowej pracy. W serialu pojawi się przy tej okazji aż dwoje nowych bohaterów: biznesmen Górecki, nowy szef Zduńskiego (w tej roli Wojciech Wysocki) oraz jego nastoletnia córka, Olga (Katarzyna Grabowska).

Emocji nie zabraknie także w życiu Marcina (Mikołaj Roznerski). Chodakowski podbijając serce Izy (Adriana Kalska) stanie się dla Artura (Tomasz Ciachorowski) największym wrogiem. Tymczasem Iza nagle zaginie.

Drugi z braci Chodakowskich – Olek (Maurycy Popiel) – stanie przed trudną decyzją, gdy Magda (Anna Mucha) wyzna mężowi, że pragnie zaopiekować się małym Maćkiem (Franciszek Przanowski), którego ojciec zmarł na zawał. Lekarz uzna jednak, że oboje nie są gotowi na to, by zamieszkać z nastolatkiem. W efekcie młodą parę czeka pierwszy kryzys. Jak Olek i Magda poradzą sobie z problemami? I jaka przyszłość czeka Maćka – chłopca, który utracił rodzinę?

Miłosne zawirowania nie ominą również Marty i Marii. Wojciechowska (Dominika Ostałowska) po kolejnej kłótni z mężem zacznie myśleć o rozwodzie, a stres i przepracowanie doprowadzą ją do choroby. W końcu prawniczka zasłabnie w biurze i trafi na specjalistyczne badania. Czy Andrzej (Krystian Wieczorek) kolejny raz zawiedzie żonę i opuści Martę w chwili, gdy będzie go najbardziej potrzebowała?

Maria (Małgorzata Pieńkowska), po fali sukcesu, jaki odniósł jej blog, napisze książkę, w której zdradzi sporo intymnych szczegółów ze swojego życia. Wbrew Bilskiemu, który ostro się temu sprzeciwi. Rogowska odkryje także, że jej nowy ukochany ma kilka sekretów. Tymczasem Artur (Robert Moskwa) nadal będzie robił wszystko, by odzyskać jej miłość. Którego z mężczyzn wybierze w końcu Maria? I czy znów będzie szczęśliwa?


BARWY SZCZĘŚCIA nowe odcinki

poniedziałek-piątek, godz. 20:05



Waleria (Ewa Ziętek) przypomina sobie coraz więcej szczegółów ze swojego dawnego życia, a jej relacje z Krzysztofem (Krzysztof Kiersznowski) ulegają znacznej poprawie, chociaż kobieta jest wciąż o Górkę zazdrosna. Źle znosi również obecność w swoim domu Julity (Katarzyna Sawczuk) – córki Urszuli (Bożena Stachura), która po rozstaniu z Radkiem, wprowadza się „na chwilę” na Zaciszną. Dziewczynie szybko wpada w oko Bartek (Bartosz Gelner), do którego na wszelkie sposoby próbuje się zbliżyć. Czy w sytuacji, w której związek Bartka i Kornelii przechodzi kryzys, Julita ma jakieś szanse? Do czego posunie się dziewczyna, by zdobyć Koszyka?

Bartek (Bartosz Gelner) tymczasem bije się z myślami, czy spróbować odnaleźć rodzinę swojego ojca – Tolka – po tym, jak jego imię przypomina sobie niespodziewanie Waleria. Chłopak nie pamięta taty, ponieważ miał zaledwie kilka lat, gdy ten odszedł, ale myśl o utraconym krewnym nie daje Koszykowi spokoju. Czy wyruszy na poszukiwanie ojca?

Marta (Katarzyna Zielińska) tymczasem coraz bardziej angażuje się w pomoc Marcelowi (Kamil Maćkowiak) – bratu Marleny (Magdalena Grąziowska), który boryka się z alkoholizmem. Nie podoba się to Arturowi (Jacek Rozenek), który obawia się, że wspieranie obcego mężczyzny przyniesie jego żonie więcej złego niż dobrego.



Również związek Łukasza (Michał Rolnicki) i Kasi (Katarzyna Glinka) nie uniknie zawirowań – była żona Sadowskiego, Dominika (Aleksandra Woźniak), przysporzy parze sporo kłopotów. Ich relacji nie pomoże też brak czasu dla rodziny z jakim boryka się Rolnicki, ciągle zajęty sprawami zawodowymi.

Natalia (Maria Dejmek) z Oliwierem (Mikołaj Krawczyk) wciąż poszukują informacji o Budfixie, które mogą oczyścić Marczaka (Bronisław Wrocławski) z wszelkich zarzutów. Ich małe śledztwo przynosi obiecujące efekty – okazuje się, że firma, w której pracował Marczak, już wcześniej stosowała tańsze materiały o znacznie gorszych parametrach.



Władkowi (Przemysław Stippa) coraz bardziej zależy na Darku Janickim, zdaje sobie jednak sprawę, że ich znajomość jest skazana na porażkę, bo piłkarz nigdy nie przyzna się do homoseksualizmu.

Błyskawicznie rozwija się za to związek Borysa (Jakub Wieczorek) z Grażyną (Ewa Konstancja Bułhak) – w szybkim czasie kobieta całkowicie podporządkowuje go sobie, organizuje mu czas i zajęcia domowe, a nawet próbuje się pozbyć psa swego partnera.

Ciężkie chwile czekają też Sabinę (Barbara Kurzaj), przed która nie tylko walka o małą Maję, ale również o męża. Tomala niespodziewanie trafi do szpitala.
NA DOBRE I NA ZŁE nowe odcinki

środa, godz. 20:40

Wiosna w serialu będzie należeć do Julki Burskiej (Aleksandra Hamkało). Kobieta będzie dzielnie starała się udowodnić kolegom z Leśnej Góry, że pracę zawdzięcza własnym umiejętnościom, a nie nazwisku. Wejdzie także w ostry konflikt z Falkowiczem (Michał Żebrowski), który popełni poważny błąd medyczny. Udziałem Julki będą także wzruszenia związane z jej biologicznym ojcem, Ryśkiem (Sławomir Orzechowski) oraz miłosne perypetie. Przypadkowe badania krwi potwierdzą u Burskiej ciążę.

Ciążę będzie podejrzewać u siebie także Wiktoria (Katarzyna Dąbrowska). Radości towarzyszyć będzie jednak niepewność i strach o partnera. Adam (Grzegorz Daukszewicz) zaryzykuje karierę zawodową, aby wykonać poważny zabieg chirurgiczny, którego szanse powodzenia są niewielkie. Będziemy też świadkami odejścia ze stanowiska i ze szpitala profesora Zyberta (Marian Opania), który zrozumie, że pora ustąpić miejsca młodszym.

Wiosną w „Na dobre i na złe” nie zabraknie bohaterów, granych przez znakomitych aktorów – wystąpią m.in.: Michał Żebrowski, laureat tegorocznych Telekamer, Katarzyna Dąbrowska, Bartosz Opania, Marcin Rogacewicz, Ireneusz Czop, Natalia Rybicka, Mateusz Damięcki, Grzegorz Daukszewicz, Julia Kamińska, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Karczmarczyk, Emilia Komarnicka, Piotr Garlicki, Magdalena Turczeniewicz i inni. Do obsady dołączy Aleksandra Hamkało, która zagra Julię Burską, nowego pracownika szpitalnego oddziału ratowniczego w Leśnej Górze. W osobnych wątkach pojawi się wielu popularnych aktorów, m.in. Antoni Pawlicki i Sławomir Orzechowski.
NA SYGNALE nowe odcinki

środa, godz. 21:45

Dalsze, ekscytujące losy ratowników medycznych z Leśnej Góry. W nowych odcinkach ratownicy staną m. in. przed dylematem, czy ratować dziecko wbrew woli jego rodziców – świadków Jehowy, którzy sprzeciwiają się przetaczaniu krwi podczas operacji. Będą też próbowali przedłużyć życie chorej na raka kobiety, tak by zdążyła ona zobaczyć swego pierwszego wnuka.

Moc wrażeń i sporą dawkę adrenaliny dostarczy widzom odcinek, w którym załoga doktora Banacha (Konrad Darocha, Wojciech Kuliński, Monika Mazur, Lea Oleksiak, Dariusz Wieteska, Agata Załęcka, Tomasz Piątkowski) zabezpieczać będzie organizowaną na lotnisku imprezę dla dzieci, podczas której, pilot samolotu traci nagle przytomność i za sterami maszyny zasiądzie jedyny jej pasażer – przerażony dziesięcioletni Jaś.


TYLKO Z TOBĄ nowość

poniedziałek-piątek, godz. 17:05

Współczesny turecki serial obyczajowy. Yigit jest bardzo bogatym biznesmenem, który osiąga sukcesy i twardo stąpa po ziemi. W wyniku wypadku samochodowego, który spowodował Yigit, jego żona Iclal zapada w śpiączkę. Mężczyzna ukrywa przed synkiem – Mertem, prawdę o tym, że matka żyje, ponieważ jest przekonany, że żona nigdy nie wyjdzie ze szpitala. Wkrótce poznaje Nur, która – nie będąc świadomą całej sytuacji – zgadza się wyjść za niego za mąż. Yigit i Nur pobierają się w tajemnicy przed niechętną temu związkowi rodziną. Tymczasem niespodziewanie Iclal budzi się ze śpiączki.

Reż. Nihat Durak (Turcja 2014)


Obsada: Tolgahan Sayman, Amine Güle, Şafak Pekdemir, Ümit Yesin Akto

PSYCHOZA nowość

sobota, godz. ok. 23:25

Serial utrzymany w konwencji thrillera. Opowieść o życiu Normana Batesa i jego matki przed wydarzeniami znanymi z „Psychozy” Alfreda Hitchcocka. Po śmierci męża Norma Bates wraz ze swoim nastoletnim synem, Normanem, kupuje motel i przeprowadza się do White Pine Bay w poszukiwaniu nowego życia. Wkrótce jednak okazuje się, że idylliczne, nadmorskie miasteczko skrywa w sobie śmiertelne tajemnice. Nieufni matka i syn nawiązują głęboko skomplikowaną relację, która rodzi pytanie: czy matka rzeczywiście wie najlepiej? W roli głównej wystąpił Freddie Highmore. Matkę zagrała Vera Farmiga, nominowana do nagrody Akademii Filmowej. Serial wyreżyserował Tucker Gates.

Reż. Tucker Gates (USA 2013)


Obsada: Vera Farmiga, Freddie Highmore, W. Earl Brown, Nestor Carbonnel
GRIMM sezon 2 nowe odcinki

poniedziałek, ok. godz. 23:25

Hitowy serial amerykańskiej stacji NBC. Fascynujące połączenie tradycyjnego kryminału i elementów fantasy, w którym sprawcami przestępstw są bestie, potwory i wilkołaki. Detektyw Nick Burkhardt (D. Giuntoli) z wydziału zabójstw w Portland odkrywa, że nie jest zwykłym śmiertelnikiem. Potrafi rozpoznawać potwory ukrywające się w ludzkich postaciach. Od tej pory stara się zrozumieć świat oraz zachować balans pomiędzy swoją pracą w policji i życiem jako Grimm. Każdy odcinek inspirowany jest baśnią lub znaną przypowieścią. Niewątpliwym atutem serialu są spektakularne efekty specjalne i elementy fantasy oraz horroru.

Reż. Terrence O'Hara (USA 2014)


Obsada: David Giuntoli, Russell Hornsby, Silas Weir Mitchell
FILMY FABULARNE
CZWARTKOWE WIECZORY FILMOWE
czwartek, ok. godz. 20:40
Wiosną TVP2 pokaże m. in.:

  • PIRACI Z KARAIBÓW: KLĄTWA CZARNEJ PERŁY, reż. Gore Verbinski, obsada: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Keira Knightley

  • PIRACI Z KARAIBÓW: SKRZYNIA UMARLAKA, reż. Gore Verbinski, obsada: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley

  • PIRACI Z KARAIBÓW: NA KRAŃCU ŚWIATA, reż. Gore Verbinski, obsada: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley, Geoffrey Rush, Bill Nighy

  • PIRACI Z KARAIBÓW: NA NIEZNANYCH WODACH, reż. Rob Marshall, obsada: Johnny Depp, Penelope Cruz, Geoffrey Rush

  • 13 DZIELNICA – ULTIMATUM, reż. Patrick Alessandrin, obsada: Cyril Raffaelli, David Belle, Philippe Torreton


CYKL KOCHAM KINO

czwartek, ok. godz. 22:40


Grażyna Torbicka w swoim cyklu „Kocham Kino” zaprosi widzów m.in. na filmy:

  • O PÓŁNOCY W PARYŻU, reż. Woody Allen, obsada: Owen Wilson, Marion Cotillard, Carla Bruni, Rachel McAdams

  • WSZYSCY TWOI ŚWIĘCI, premiera, reż. Dito Montiel, obsada: Robert Downey Jr., Shia LaBeouf, Channing Tatum, Dianne Wiest, Chazz Palminteri

  • SPRING BREAKERS, premiera, reż. Harmony Korine, obsada: James Franco, Selena Gomez, Vanessa Hudgens

  • LOCKE, premiera, reż. Steven Knight, obsada: Tom Hardy

  • POD MOCNYM ANIOŁEM, premiera, reż. Wojciech Smarzowski, obsada: Robert Więckiewicz, Julia Kijowska, Andrzej Grabowski, Iza Kuna, Iwona Bielska, Kina Preis, Jacek Braciak, Marian Dziędziel, Arkadiusz Jakubik, Adam Woronowicz

  • W IMIENIU DIABŁA, premiera, reż. Barbara Sass, obsada: Katarzyna Zawadzka, Marian Dziędziel, Anna Radwan, Mariusz Bonaszewski, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Marzena Trybała, Agnieszka Żulewska, Marieta Żukowska i inni

  • SIERPIEŃ W HRABSTWIE OSAGE, premiera, reż. John Wells, obsada: Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson, Dermot Mulroney, Chris Cooper, Ewan McGregor

  • ALMANYA, premiera, reż. Yasemin Samdereli, obsada: Vedat Erincin, Fahri Ogun Yardim, Lilay Huser

  • ŻYWIE BIEŁARUŚ, premiera, reż. Krzysztof Łukaszewicz, wyk obsada: Dźmitry Vinsent, Papko, Karolina Gruszka, Denis Tarasenko

  • WOJNA CHARLIEGO WILSONA, reż. Mike Nichols, obsada: Tom Hanks, Julia Roberts, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

  • REWERS, reż. Borys Lankosz, obsada: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz

  • OBCE CIAŁO, premiera, reż. Krzysztof Zanussi, obsada: Riccardo Leonelli, Agata Buzek, Agnieszka Grochowska, Weronika Rosati, Sławomir Orzechowski, Stanisława Celińska

  • MILION DOLARÓW, premiera, reż. Janusz Kondratiuk, obsada: Kinga Preis, Tomasz Karolak, Joanna Kulig, Jakub Gierszał, Rafał Mohr, Barbara Krafftówna, Andrzej Grabowski, Krzysztof Materna

  • PRZESZŁOŚĆ, premiera, reż. Asghar Farhadi, obsada: Berenice Bejo, Tahar Rahim, Ali Mosafi

  • BYĆ JAK STANLEY KUBRICK, premiera, reż. Brian W. Cook, obsada: John Malkovich, Luke Mably, Ken Russell


CYKL KINO RELAKS

środa, ok. godz. 22:15


W cyklu wiosną TVP2 pokaże m.in.:

  • FACET (NIE)POTRZEBNY OD ZARAZ, reż. Weronika Migoń, obsada: Katarzyna Maciąg, Joanna Kulig, Krzysztof Globisz, Łukasz Garlicki, Paweł Małaszyński, Bartosz Porczyk, Marcel Sabat, Czesław Mozil, Michał Żebrowski

  • MIŁOŚĆ NA WYBIEGU, reż. Krzysztof Lang, obsada: Marcin Dorociński, Karolina Gorczyca, Sonia Bohosiewicz, Urszula Grabowska, Izabela Kuna, Tomasz Karolak, Barbara Brylska

  • UROCZYSTOŚĆ, premiera, reż. Max Winkler, obsada: Uma Thurman, Michael Angarano, Lee Pace, Rebecca Mader


SOBOTNI CYKL FILMOWY

sobota, ok. godz. 21:50


Wiosną TVP2 zaprasza m.in. na:

  • LINCZ, reż. Krzysztof Łukaszewicz, obsada: Leszek Lichota, Agnieszka Podsiadlik, Wiesław Komasa, Łukasz Simlat, Izabela Kuna, Tamara Arciuch

  • RESIDENT EVIL, reż. Paul. W.S. Anderson, obsada: Milla Jovovich, Michelle Rodriguez, Eric Mabius, Martin Crewes

  • RESIDENT EVIL 2: APOKALIPSA, reż. Alexander Witt, obsada: Milla Jovovich, Eric Mabius

  • WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI, reż. Andrzej Wajda, obsada: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Iwona Bielska, Zbigniew Zamachowski, Maria Rosaria Omaggio, Ewa Kolasińska, Mirosław Baka i inni

  • ZWERBOWANA MIŁOŚĆ, reż. Tadeusz Król, obsada: Robert Więckiewicz, Joanna Orleańska, Sonia Bohosiewicz, Maria Seweryn, Krzysztof Stroiński


NIEDZIELNE WIECZORY FILMOWE

niedziela, godz. 20:05


W wiosenne niedzielne wieczory TVP2 zaoferuje m.in.:

  • ROBOCOP, premiera, reż. Jose Padilha, obsada: Gary Oldman, Joel Kinnaman, Michael Keaton

  • MUMIA, reż. Stephen Sommers, obsada: Brendan Fraser, Rachel Weisz, Arnold Vasloo, Kevin J. O'Connor

  • JUTRO NIE UMIERA NIGDY, reż. Roger Spottiswoode, obsada: Pierce Brosnan, Jonathan Pryce, Michelle Yeoch, Teri Hatcher

  • ŚWIAT TO ZA MAŁO, reż. Michael Apted, obsada: Pierce Brosnan, Sophie Marceau, Robert Carlyle

  • ŚMIERĆ NADEJDZIE JUTRO, reż. Lee Tamahori, wyk obsada: Pierce Brosnan, Halle Berry, Judi Dench, John Cleese, Rosamund Pike

  • UKŁAD ZAMKNIĘTY, reż. Ryszard Bugajski, obsada: Janusz Gajos, Kazimierz Kaczor, Wojciech Żołądkowicz, Przemysław Sadowski, Jarosław Kopaczewski, Robert Olech, Monika Kwiatkowska i inni

  • OBYWATEL, premiera, reż. Jerzy Stuhr, obsada: Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Barbara Horawianka, Magdalena Boczarska, Janusz Gajos, Violetta Arlak, Piotr Głowacki, Cezary Kosiński i inni
      1. FILMY DOKUMENTALNE



CYKL CZY ŚWIAT OSZALAŁ?

poniedziałek, godz. 22:50


      1. Wiosną w tym paśmie widzowie zobaczą m.in.:



WOLNOŚĆ I NIEZAWISŁOŚĆ. OSTATNIA NADZIEJA premiera

29 lutego

W październiku 1944 r. do Polski wkroczyło 2,5 mln czerwonoarmistów i 10 tys. członków NKWD. Towarzyszyło im ponad 160 tys. funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – formacji Ludowego Wojska Polskiego. W listopadzie 1945 r. w 131 więzieniach osadzono 62 tys. Polaków. Wojskowe Sądy Rejonowe komunistycznej Polski wydały ponad 80 tys. wyroków skazujących na śmierć od 30 do 60 tys. patriotów, których pogrzebano w bezimiennych grobach i masowych mogiłach.

W odpowiedzi na terror nowej władzy, garstka byłych dowódców Armii Krajowej utworzyła organizację Wolność i Niezawisłość. Jej podstawowym celem było ratowanie dziesiątek tysięcy ukrywających się żołnierzy. Organizacja rozbiła ponad 100 więzień, agenci WiN-u przeniknęli struktury UB i NKWD. Walka była jednak nierówna – brakowało sprzętu, ludzi i pieniędzy. Pozostało tylko jedno: nadzieja.

Reż. Sławomir Górski (Polska 2015)
CIEMNA STRONA SIECI premiera

14 marca


Ciemna sieć jest sekretną przestrzenią Internetu, która gwarantuje użytkownikom całkowitą anonimowość. W miarę wzrastającej inwigilacji internautów przestrzeń ta zyskuje na popularności. Przestępcy mogą funkcjonować w niej bez przeszkód – kwitnie szara strefa, w której można kupić i sprzedać wszystko, od narkotyków po numery kart kredytowych. Dla innych jest to schronienie przed kontrolą rządów i cenzury, zagrażających wymianie informacji w sieci.

Reż. Mike Radford (Wielka Brytania 2014)


STELLA premiera

21 marca


Bohaterką filmu jest Stella Zylbersztajn Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. Film stanowi portret kobiety odważnej, która powraca wspomnieniami do przeszłości i nie zapomina tych, którzy mieli wpływ na jej losy, a jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest teraz. Stella zwraca uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, gdyż na świecie wciąż jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków. Wraz z innymi Żydówkami z Hajfy, w której obecnie mieszka, angażuje się w akcje na rzecz palestyńskich kobiet. Jak mówią przyjaciele Stelli, jej dom zawsze pozostaje otwarty dla potrzebujących.

Reż. Maciej Pawlicki (Polska 2015)


TORA I MIECZ premiera

18 kwietnia

Film opowiada o historii warszawskiego getta, wzbogaconej o wiele dotychczas nieznanych faktów, jak choćby udział Żydów ortodoksyjnych w powstaniu w getcie. Ten wstrząsający epizod historii Warszawy i Polski przedstawiono w czterech częściach. Pierwsza obejmuje okres międzywojenny, druga – pokazuje życie w getcie przed i po „wielkiej akcji deportacyjnej”, trzecia – powstanie, czwarta – lata powojenne i propagandowe wykorzystanie powstania w Polsce i w Izraelu.

Reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek (Polska 2016)


GRABIEŻ EUROPY premiera

9 i 10 maja

Powstały na podstawie książki Lynn H. Nicholas „Grabież Europy”, dwuczęściowy film pokazuje skalę, metody i środki regularnej grabieży dzieł sztuki, dokonywanej przez nazistów w całej Europie. Po zakończeniu II wojny światowej, część odzyskanych zbiorów wróciła do właścicieli, jednak losy pozostałych wciąż pozostają albo nieznane, albo nierozstrzygnięte w świetle prawa międzynarodowego. W 2009 r. film otrzymał nagrodę Emmy Award.

Reż. Bonni Cohen, Richard Berge, Nicole Newnham (USA 2006)


OPERACJA PONTIFEX. TAJNE AKTA WATYKANU premiera

16 maja


Dokument pokazuje w pełnym świetle skalę i znaczenie polityki Watykanu w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II z mało znanej perspektywy – działalności służb specjalnych podczas Zimnej Wojny. Wybór Karola Wojtyły na papieża wprowadził Państwo Kościelne w samo centrum globalnej rozgrywki pomiędzy Wschodem i Zachodem. Wyjątkowe materiały archiwalne, wywiady ze szpiegami działającymi wówczas na terenie Stolicy Apostolskiej oraz watykańskim szefem kontrwywiadu ujawniają zaskakujące i dotychczas niepublikowane fakty. Przeprowadzone rozmowy – m.in. z Tomaszem Turowskim, szpiegiem SB w bliskim otoczeniu Papieża, Richardem V. Allenem, doradcą Prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, oraz watykańskimi sędziami śledczymi zajmującymi się zamachem na Karola Wojtyłę – są pierwszymi medialnymi wypowiedziami bezpośrednich uczestników zdarzeń, rozgrywających się w sercu Rzymu, w gorących latach Zimnej Wojny.

Reż. Jan Peter (Niemcy/Polska 2015)


CYKL ŚWIAT BEZ FIKCJI

wtorek, godz. 22:50


      1. Wiosną w tym paśmie widzowie zobaczą m.in:



KOCHANKOWIE Z LASU premiera

1 marca


Film odnosi się do trudnej i nie do końca odkrytej historii powojennej Polski. Mimo, że działania wojenne z niemieckim okupantem dawno ustały, to w kraju nie można było marzyć o wolności. Faszyzm został zastąpiony komunizmem, co bezpośrednio przyczyniło się do powstania kolejnej konspiracji, tym razem podziemia antykomunistycznego. Tysiące żołnierzy AK, NSZ oraz WiN ukrywało się w lasach. Nie inaczej było na Północnym Mazowszu, gdzie zbrojny opór trwał aż do 1954 r.

Osią filmu jest historia miłosna pary partyzanckiej z legendarnego oddziału z 11 Grupy operacyjnej NSZ na Mazowszu. Elżbieta Kozanecka ps. Basia, licealistka płockiej Jagielonki oraz jej ukochany Ludomir Peczyński ps. Władek, partyzant NSZ, poznali się już w czasie drugiej konspiracji. Po aresztowaniu rodziny Basia musiała szukać schronienia w oddziale partyzanckim, gdzie poznała Władka. W oddziale spędzili razem prawie rok. W lutym 1949 r. we wsi Gałki k. Wyszogrodu NKWD oraz KBW zorganizowało potężną obławę. Basia i Władek oraz ich kolega Janek zginęli w walce, a reszta oddziału została schwytana i zawieziona do warszawskiego więzienia na Mokotowie. Tam, jak tysiące polskich bohaterów zostali zamordowani i pochowani w bezimiennych grobach. Do dnia dzisiejszego większość partyzantów z oddziału Słonego nie ma swojego grobu. Film jest okazją do opowiedzenia losów pokolenia, któremu przyszło dojrzewać w czasie stalinowskiego reżimu.

Reż. Arkadiusz Gołębiewski (Polska 2016)
KOBIETY W ŚWIECIE POLITYKI premiera

8 marca


Trzy kobiety, piastujące w ostatnich latach bardzo ważne stanowisko Sekretarza Stanu USA – Madeleine Albright, Condoleezza Rice i Hillary Clinton – odpowiedzialne za kształtowanie globalnej polityki międzynarodowej, opowiadają o swoich doświadczeniach, priorytetach i efektach działalności politycznej. Dwadzieścia lat temu, Hillary Clinton, wówczas Pierwsza Dama USA, wygłosiła mowę na forum ONZ w Pekinie, w której postulowała traktowanie praw kobiet na równi z prawami człowieka. Handel kobietami, formy współczesnego niewolnictwa, masowe gwałty jako element strategii wojennej, brak dostępu do edukacji dla dziewcząt – wciąż stanowią aktualne problemy. Po latach działań i starań, najbardziej wpływowe kobiety w historii polityki międzynarodowej, dzielą się refleksjami na temat obecnego stanu ochrony praw kobiet w różnych częściach świata, a także przedstawiają możliwe scenariusze dalszego rozwoju sytuacji.

Reż. Diana Martin (Anglia 2015)


ALISA W KRAINIE WOJNY premiera

22 marca


Gdy wybucha rewolucja w Kijowie, Alisa, studentka szkoły filmowej, ma 26 lat. Film przedstawia jej życie od czasu Euromajdanu do wojny na wschodzie Ukrainy. Obraz stanowi emocjonalny dziennik młodej kobiety zagubionej w niestabilnym świecie.

Separatyści wzięli Alisę za szpiega ukraińskiej armii. Z czasem, stała się nie tylko obserwatorem, ale w coraz większym stopniu zaangażowanym uczestnikiem tragicznych wydarzeń. Odrębny wątek dokumentu stanowi uczucie Alisy i jej francuskiego chłopaka. Czy ich miłość przetrwa dramatyczną próbę?

Reż. Alisa Kowalenko, Liubov Durakova (Polska/Ukraina 2015)

DLACZEGO NIE MÓWISZ PO ANGIELSKU? premiera

29 marca


Do Wielkiej Brytanii przyjeżdża rocznie ponad trzysta tysięcy imigrantów. Szacuje się, że około miliona z nich nie mówi po angielsku. Sprawia to, że zamykają się we własnych gettach, nie mogą znaleźć pracy i w efekcie muszą żyć z zasiłków. W filmie poznajemy angielskie rodziny, które opiekują się takimi osobami. Wśród czterech wybranych osób jest Polka, Agnieszka, która od dwóch lat pozostaje bezrobotna. Wierzy, że dzięki rodzinie do której trafiła, opanuje podstawy angielskiego i w końcu znajdzie pracę.

Reż. Luke Byme, John Coffey, Charlotte Dawes (Anglia 2013)


CHAPLIN. LEGENDA STULECIA premiera

12 kwietnia

W 125. rocznicę urodzin Charliego Chaplina oraz w 100. rocznicę jego pierwszego, znaczącego filmu, pt. „Włóczęga”, powstała nowa biografia tej niewątpliwej legendy kina światowego. Dokument wzbogacają fragmenty dzieł, wypowiedzi dzieci i wnuków, biografów i historyków Hollywood oraz przyjaciół artysty (m.in. Milosa Formana i Normana Lloyda), a także wyjątkowe materiały archiwalne, odkrywające kulisy pracy na planach filmowych i życia rodzinnego Chaplina.

Reż. Frederic Martin (Francja 2014)


CYKL RODZINNE OGLĄDANIE

niedziela, godz. 9:50


Wiosną TVP2 pokaże m.in.:
GALAPAGOS premiera

od 6 marca

Fascynujący, wysokobudżetowy serial przyrodniczy o Wyspach Galapagos, nakręcony w technologii trójwymiarowej. Autorem scenariusza i narratorem jest słynny brytyjski podróżnik, David Attenborough.

Reż. Martin Williams (Anglia 2013)




Yüklə 125,18 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin