Program Praktyk Pedagogicznych dla kierunku pedagogika wczesnoszkolna



Yüklə 454,28 Kb.
səhifə1/15
tarix03.04.2018
ölçüsü454,28 Kb.
#46571
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15
    Bu səhifədəki naviqasiya:
  • Wstęp

Program Praktyk Pedagogicznych


dla kierunku pedagogika wczesnoszkolna
i przedszkolna

opracowany w ramach projektu: Praktyka bez wad – nowa jakość w kształceniu nauczycieli


Program praktyk pedagogicznych dla kierunku pedagogika wczesnoszkolna
i przedszkolna

opracowany w ramach projektu: Praktyka bez wad – nowa jakość w kształceniu nauczycieli

Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach


Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet III – Wysoka jakość systemu oświaty,
Działanie 3.3. Poprawa jakości kształcenia, Poddziałanie 3.3.2. Efektywny system kształcenia i doskonalenia nauczycieli – projekty konkursowe).
PUBLIKACJA ­DYSTRYBUOWANA BEZPŁATNIE
Program opracowany przez Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych Sp. z o.o.

ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 17, 90–248 Łódź

tel. 42 633 17 19

www.inse.org.pl



Program opracowała:

Ilona Marczak


Redakcja merytoryczna:

dr Katarzyna Czekaj


Korekta:

Anna Strożek





Spis treści





Spis treści 5

Wstęp 6


1.Podstawa prawna praktyk pedagogicznych 9

2.Uzasadnienie opracowania innowacyjnego programu praktyk pedagogicznych dla Akademii Pomorskiej w Słupsku 13

2.1.Wnioski z badań przeprowadzonych przez Akademię Pomorską w Słupsku 14

3.Założenia programu praktyk pedagogicznych dla Akademii Pomorskiej w Słupsku 18

4. Sylwetka współczesnego nauczyciela 22

5. Założenia edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej 33

6. Cele praktyk pedagogicznych 38

7. Szczegółowy harmonogram praktyk 40

8.1. Zadania uczelni i koordynatora praktyk 42

8.2. Zadania placówki (dyrektora i opiekuna praktyk), w której odbywają się praktyki 44

8.3. Zadania studenta-praktykanta 45

9. Ewaluacja praktyk pedagogicznych 49

9.1. Autoewaluacja studenta 52

9.2. Zaliczenie praktyk 54

9.3. Ocena praktyk 55

Zakończenie 61

Aneks do Programu praktyk pedagogicznych 63

Bibliografia 66

Załączniki – Dokumentacja praktyk 70




Wstęp

Niniejszy program praktyk pedagogicznych przygotowany dla Akademii Pomorskiej w Słupsku opracowano w ramach projektu Praktyka bez wad – nowa jakość w kształceniu nauczycieli.

Celem projektu jest przygotowanie innowacyjnego programu praktyk pedagogicznych przeznaczonego dla studentów I stopnia kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna, którzy przygotowują się do pracy w zawodzie nauczyciela. Niniejsze opracowanie ma stanowić modyfikację istniejącego już programu Akademii Pomorskiej w Słupsku, która pozwoli studentom na jak najefektywniejsze wykorzystanie czasu na praktykach, odpowiadające ich potrzebom oraz wyzwaniom współczesnego szkolnictwa.

Praktyki pedagogiczne są niezbędnym etapem przygotowania studentów do pracy nauczyciela. Ich zadaniem jest jak najlepsze zapoznanie przyszłych pedagogów z realiami panującymi w placówkach oświatowych, umożliwienie im pierwszego sprawdzenia się


w pracy dydaktycznej i wychowawczej. Często jest to moment, w którym młodzi ludzie ostatecznie weryfikują swoje decyzje o tym, by po ukończeniu studiów zacząć pracę
z dziećmi – utwierdzając się w tym przekonaniu lub też rezygnując z takiej drogi rozwoju zawodowego. Niemniej jednak praktyki są dużą szansą sprawdzenia faktycznych predyspozycji studenta do tego zawodu i zastosowania zdobytej na studiach wiedzy teoretycznej w praktyce. Ich rola informacyjna, diagnostyczna i orientacyjna umożliwia podjęcie bardziej świadomej decyzji o wyborze przyszłej ścieżki kariery zawodowej.

Niniejszy dokument podzielono na kilka rozdziałów. W pierwszym nakreślone zostały prawne podstawy, które decydują o obecnym kształcie praktyk pedagogicznych. Nowy program praktyk pedagogicznych, który zostanie wdrożony przez Akademię Pomorską, stosuje się do wszelkich koniecznych przepisów:




  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 września 2004 r. w sprawie standardów kształcenia nauczycieli (Dz.U. Nr 207, poz. 2110)1;

  • Ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym;

  • Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia międzykierunkowe oraz makrokierunki (Dz.U. 2007 Nr 164, poz. 1166);

  • Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r.
    w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli (Dz.U. z dnia 27 marca 2009 r.);

  • Strategii rozwoju edukacji na lata 2007–2013.

oraz jest zgodny z nową podstawą programową obowiązującą od roku szkolnego 2009/2010 r.

Kolejna część dokumentu omawia potrzebę stworzenia innowacyjnego programu praktyk, bazując na zmieniającej się rzeczywistości edukacyjnej (będącej skutkiem wprowadzanych reform) oraz na badaniach, jakie przeprowadziła Akademia Pomorska wśród studentów oraz nauczycieli przedszkoli i szkół na temat obecnego programu praktyk pedagogicznych. Wnioski z przeprowadzonych badań uwzględniono przy opracowywaniu niniejszego dokumentu i budowie jego założeń, co jest przedmiotem rozdziału trzeciego.

W rozdziale czwartym przedstawiono sylwetkę współczesnego nauczyciela, skupiając się zwłaszcza na kompetencjach i predyspozycjach niezbędnych do wykonywania tego zawodu. System edukacji w polskich szkołach musi wpisywać się w standardy Unii Europejskiej, więc rozdział rozpoczyna się charakterystyką nowoczesnego nauczyciela dokonaną właśnie z tej perspektywy.

Rozdział piąty przedstawia założenia edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej wynikające z podstawy programowej dla tych etapów kształcenia. Z tych dokumentów wynikają także cele praktyk, omówione w kolejnej części.

W programie zawarto szczegółową propozycję harmonogramu praktyk –
z godzinowym podziałem na miejsce ich odbywania (przedszkole/szkoła podstawowa) oraz zadaniami, jakie student będzie zobligowany wykonać. Autorzy programu przyjęli założenie, że powinien on odbiegać od standardowych, zbiurokratyzowanych programów praktyk, które nakładały na studenta sztywne obowiązki do wypełnienia, całkowicie niwelując tym jego swobodę i w pewnym sensie inicjatywę. Dlatego też część godzin praktyk przeznaczona jest na realizację samodzielnie wybranych przez studenta zadań. Jest to wyrazem dążenia do indywidualizacji przebiegu praktyk oraz wykształcenia u studentów poczucia odpowiedzialności za wiedzę i kompetencje, jakie zdobędą.

Praktyki pedagogiczne muszą opierać się na ścisłej i wzajemnej współpracy trzech stron (uczelni jako instytucji organizującej praktyki, przedszkola/szkoły jako miejsca ich przeprowadzania oraz studentów), aby w rezultacie mogły służyć dobru dzieci, które objęte są procesem edukacyjnym prowadzonym w przyszłości przez nauczycieli kształconych według tego modelu. Niniejszy program zakłada holistyczne podejście do procesu zmian i proponuje działania, którymi objęte będą wszystkie trzy strony zaangażowane w praktyki przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela. Szczegółowo zostaną też omówione ich obowiązki i zadania, co stanowi przedmiot rozdziału ósmego. Program nakłada nowe obowiązki na uczelnię i koordynatora praktyk, precyzuje zadania nauczyciela-opiekuna


i dostarcza mu narzędzi do sprawiedliwej i wieloaspektowej oceny praktykanta.

Ostatnia część dokumentu zawiera opis rekomendowanej ewaluacji praktyk. Ocenie podlega nie tylko praca studenta podczas praktyk, ale także wypełnianie obowiązków przez koordynatora praktyk oraz nauczyciela-opiekuna. Zgodnie z założeniami programu zmiany dotyczą wszystkich ról, które odgrywane są przez osoby zaangażowane w praktyki, dlatego ewaluacja jest wielopodmiotowa. Dużo miejsca poświęcono także autoewaluacji studenta jako ważnego elementu procesu odbywania praktyk. W rozdziale tym zawarto też szczegółowe kryteria oceny praktyk i sposobu jej przeprowadzania.

Program zamykają załączniki – wzory dokumentacji praktyk, jaką będzie się posługiwał koordynator z ramienia uczelni, nauczyciel – opiekun praktyk oraz student.

Wszystkim osobom zaangażowanym w praktyki pedagogiczne autorzy życzą owocnej współpracy i zdobycia wielu nowych doświadczeń, które odpowiedzą zarówno na potrzeby studentów, pedagogów pełniących funkcję opiekunów, a także dyrektorów placówek oświatowych, którzy będą mogli poszczycić się wysoko wykwalifikowaną kadrą, uczącą z pasją i zaangażowaniem.



  1. Yüklə 454,28 Kb.

    Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   15




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin