10. Sinif çalişma kağidi tarih: / / 2006 Konu: İnsanın Allah’la İletişimi; Dua, ibadetYüklə 23,62 Kb.
tarix03.11.2017
ölçüsü23,62 Kb.
#28996

10. SINIF ÇALIŞMA KAĞIDI Tarih: ....../ ........./ 2006

Konu: İnsanın Allah’la İletişimi; Dua, ibadet

,

A)Aşağıda parantez içinde verilen kelimeleri kullanarak, boş bırakılan yerleri doldurunuz.


(İbadet, korunması, dua, ilahi ruh, iletişim,yakınlığın)

1.“Bireylerin fikir, bilgi, tutum, duygu ve becerilerini çeşitli yollarla bir başkasına aktarma, iletme ve paylaşma sürecine ..................................... denir.

2.Yaratılmış insanın bütün benliği ile Yüce Allah’a yönelerek ondan istek ve dilekte bulunmasına .....................

denir.


3.Allah’a saygı, sevgi ve bağlılığını göstermek isteyen insanın ruhen ve bedenen bütün varlığı ile ona yönelerek yaptığı iş ve davranışlara .............................................. denir.

4.İnsanın Allah, aile, çevre ve toplumla olan ilişkilerinin kurulması, ............................. ve geliştirilmesi iletişim becerisi ile sağlanır.

5.Allah insanı sevgisiyle yaratmış ve ona kendi ruhundan üflemiştir. İşte insanı diğer bütün varlıklardan ayıran ve şerefli kılan bu “.......................................”tur. Bu durum insanla Allah arasında bir bağın kurulmasını, onunla ............................ ve iletişimin oluşmasını sağlamıştır.

B)Aşağıdaki cevaplara uygun birer soru yazınız

1.Soru:....................................................................................................................................................................

Cevap:İnsanla Allah arasındaki iletişim de Allah’tan insana ve insandan Allah’a olmak üzere iki yönlüdür. Allah’tan insana olan iletişim vahiyle gerçekleşir. Çünkü Allah yarattığı insanı kendi haline bırakmaz. Onu eğitir, esirger, bağışlar ve ona merhamet eder. Onun yaşaması, büyümesi, gelişmesi için her türlü imkanı verir.

İnsandan Allah’a olan iletişim ise ibadet, dua, tövbe, kur’an okumakla gerçekleşir. Yani insan Allah’ın bu sevgi ve yakın ilgisi karşısında onu sever, ona ibadet ve dua ederek, güzel eylemlerde bulunarak karşılık vermeye çalışır. Sıkıntılarını ve dertlerini onunla paylaşır.Böylece Allah ile olan iletişimini güçlendirmiş olur.


2.Soru:....................................................................................................................................................................

Cevap:İnsanın kişisel yeteneklerinin farkında olmasını sağlaması ve kişisel gelişmesine katkıda bulunması açısından iletişim çok önemlidir. İnsan, iletişim süreci içinde, Allah ve diğer insanlarla olan ilişkilerini geliştirir, kendini tanıma olanağı bulur. Böylece duygu, düşünce, tutum ve davranışlarını daha iyi anlar. Davranışlarında değişiklikler yapma, onları kontrol etme olanağını bulur. Aynı zamanda insan, duygu ve düşüncelerini başkasıyla paylaştığı için onlarla olan ilişkileri güvence altına alınmış olur. Birbiriyle olumlu iletişim içinde bulunan, birbirine yakın dost olan insanlar; birbirini sever, kollar, destekler, sevinç ve üzüntülerini paylaşırlar.

3.Soru:....................................................................................................................................................................

Cevap Dua eden insan, Allah’ın üstün gücü ve insana verdiği değer karşısında ona olan ihtiyacını kalbinin derinliklerinde hisseder. Böylece Allah’a sevgisini ve saygısını somut bir şekilde gösterir. Bu durum onu Allah’a yakınlaştırır. İnsanın Allah ile arasındaki iletişimi daha canlı ve sürekli hale gelir. Her an onun varlığının farkında olması insana yaşama sevinci verir.
C)Aşağıda parantez içinde verilen kelimelerle kullanarak ayet ve hadislerdeki boşlukları uygun olanlarla doldurunuz.
(Ölüm, huzur, isimler, insana, dua, kıyamet, özü,kulluk, ruhundan)

1.“...... sonra da şekillendirip kendi ..................................... ona üfleyen Allah’tır.”(ayet)

2.“... Ve biz .............................. şah damarından daha yakınız.” (ayet)

3.“Ey Rabb’imiz! Duamı kabul et. Ey Rabb’imiz! Hesap kurulacağı .......................... gününde beni, annemi, babamı ve bütün inananları bağışla” (ayet)

4.”... Bana ...................... edin, kabul edeyim...” (ayet)

5.“En güzel ....................................... Allah’ındır. Ona bu isimlerle dua edin” (ayet)

6.“Ey insanlar! Sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabb’inize ......................... ediniz...” (ayet)

7.“... Kalpler ancak Allah’ı anmakla ............................. bulur.” (ayet)

8.“................................... sana erişinceye kadar Rabb’ine ibadet et.” (ayet)

9. “Dua ibadetin ...........................dür.”(Hadis)
D)Aşağıda verilen cümleler doğru ise D, yanlış ise Y harfini parantezin içine yazınız.

1. ( ) İnsan dua ederken kendi dilinde dua edemez. Duayı mutlaka Arapça yapmalıdır.

2. ( ) İnsan, her zaman ve her yerde dua edebilir. Dua etmenin zaman ve mekan sınırlaması yoktur.

3. ( ) Dua eden bir kimse dinen uygun olmayan, ihtiras ve tutku içeren dilekleri ve kendi gayretiyle elde edebileceği şeyler için dua etmesi uygun değildir.

5. ( ) İbadetler yalnızca namaz, oruç, zekat ve hacdan ibarettir.

6. ( ) İbadetlerin yapılış amacı insanın cennet girmesini sağlamaktır.
E)Aşağıda verilen soruları cevaplayınız.
1.İnsan sevinçli anlarında Allah’a dua ederek, şükür minnet duygularını ifade eder. Bu anlamda günlük yaşamımızda kullandığımız dualardan beş adet yazınız.

-

-

-

-

-

2. Allah’a inanan kimse başına bir sıkıntı geldiğinde, bunlardan kendisini kurtaracak olanın Allah olduğunun bilinciyle dua eder, böylece içimiz rahatlar, yüzümüz aydınlanır, mutlu oluruz. Bu anlamda günlük yaşamımızda kullandığımız dualardan baş adet yazınız.

-

-

-

-

-

3.İnsanın duaya yönelişinde rol oynayan etkenlerden beş adet yazınız.


4. “Gerçek dua onadır” ayetinden islam dini ile ilgili hangi ilkeyi çıkarabiliriz?

.....................................................................................................................................................................................5.“Onlar (müminler):Allah bize kafidir; o, ne mükemmel bir koruyucu ve ne güzel dosttur, derler.” ayetinden islam dini ile ilgili hangi ilkeyi çıkarabiliriz?

.....................................................................................................................................................................................6.“... De ki: Benim namazım, ibadetim, ... Alemlerin Rabb’i Allah içindir.” ayetinden islam dini ile ilgili hangi ilkeyi çıkarabiliriz?

.....................................................................................................................................................................................7.Duada insandan Allah’a iletişim nasıl olur? Kısaca bir ayet meali ile açıklayınız.
8.Duada Allah’tan insana iletişim nasıl olur? Kısaca bir ayet meali ile açıklayınız.

9.Duada Allah’tan insanı iletişim nasıl olur? Kısaca bir ayet meali ile açıklayınız.


Osman Ay ___________________________________________________________ www.dinibil.com


Yüklə 23,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə