3-17 mayis 2016 haberler 16. 05. 2016 Harmony of the Seas kruvaziyeri ilk seferine çıktıYüklə 31,38 Kb.
tarix11.09.2018
ölçüsü31,38 Kb.
#80968

3-17 MAYIS 2016 HABERLER
16.05.2016 Harmony of the Seas kruvaziyeri ilk seferine çıktı

Fransa'nın güneyindeki Saint-Nazaire Limanı'nda inşa edilen 'Harmony of the Seas' isimli yolcu gemisi düzenlenen törenle ilk seferine doğru yola çıktı.

Dünyanın en büyük yolcu gemisi olarak inşaa edilen 'Harmony of the Seas', ilk seferi olan İngiltere'nin Southampton kentine doğru yola çıktı.Yolcu gemisinin ayrılışı için limanda düzenlenen törene, yaklaşık 40 bin kişi katıldı.

1 MİLYAR EUO'YA MAL OLDU 

STX France şirketi tarafından 32 ayda inşa edilen 362 metre uzunluğunda, 66 metre genişliğinde ve 73 metre yüksekliğindeki yolcu gemisinin maliyetinin 1 milyar euro'yu bulduğu bildirildi.

Yolcu gemisinin 6360 yolcu ve 2100 mürettebat taşıması öngörülüyor. ABD'li kruvaziyer şirketi Royal Caribbean tarafından Akdeniz'de işletilecek gemi, 227 bin ton ağırlığında.

GEMİYE BİNMENİN ÜCRETİ 400 İLE BİN 200 EURO ARASI

İçinde yüzme havuzları, oyun salonları bulunan, pek çok lüksün düşünüldüğü yolcu gemisine binmek isteyenler, seçtikleri kamaranın konforuna göre 400 ile bin 200 euro arasında bir ücret ödeyecek.


16.05.2016 İtalya’da inşa edilen en büyük yelkenli yat Sybaris denize indirildi

İtalya’da bugüne kadar üretilmiş en büyük yelkenli yat, Perini Navini’nin La Spezia’daki tesislerinde denize indirildi. İtalya’da bugüne kadar üretilmiş  70 metre uzunluğundaki yelkenli, 850 gros ton ağırlığı ile dünyanın en büyük yelkenli süperyatları arasındaki saygın grup içerisinde yerini aldı. 

Sybaris yelkenlisinin mimari ve mühendislik proje çalışmaları, Perini Navi’nin kendi bünyesindeki tasarım ofisinde ve Fransız tasarımcı Philippe Briand ile birlikte yapıldı.  Tamamıyla alüminyum olan yelkenlinin mimarisinde ve yelken planı optimizasyonunda, Philippe Briand danışmanlık yaptı. Tamamıyla alüminyum alaşım malzemeden inşa edilen yelkenli yatın hareketli salması (4,5 metre ile 11,74 metre arasında) sayesinde, hem sığ sularda seyir yapabilecek hem de iyi bir yelken performansı elde edilebilecek. Sybaris'ın yelken alanı 2,300 metre kare ve kokpitteki konsoldan tamamıyla kontrol edilebilecek şekilde dizayn edilmiş.


14.05.2016 Yunanistan'da armatörler vergi ayrıcalığından taviz vermek istemiyor

Yunanistan 10 yılı aşan hesapsız harcamaların sonunda 2008 yılında tarihin en yıkıcı ekonomik krizine girdi ve hala ekonomisini yoluna koymak için çabalıyor. 2011'de girdiği çöküşten çıkmaya çalışan komşu ülke Yunanistan, bir yandan Avrupa Birliği'nin desteklerinden yararlanmaya çalışırken bir yandan da gelirleri arttırmak için vergilere sarılmış turumda. Gelirlerindeki başıbozukluğu gidermeye çalışan Yunanistan'da halk, denizcilik sektörünü ekonomiye katkı yapmamakla ve vergi ödememekle suçluyor. Yunanlı armatörlerin ayrıcalıkları anayasada güvence altına alınmış durumda. Başka hiçbir ülkede bulunmayan bu kesime yönelik ayrıcalık, İkinci Dünya Savaşı yıllarına dayanıyor. Savaş sonrası para sıkıntısı çeken yunan hükümeti; hükümet gemicilik şirketlerine yeni vergiler koymak istedi, armatörler de buna filolarını Panama gibi vergi cennetlerine aktararak cevap verdi. Yunan deniz ticaret filosu toplam 106 milyar dolar değeri ile dünyanın en değerlisi. Yunan armatörlerin hem kendi ülkesinin hem de diğer ülkelerin bayrağıyla çalışan ve dünyanın en büyüğü durumundaki toplam 3 bin 669 gemisi var. Vergilendirilen 862 gemiden ise yalnızca tonaj vergisi alınıyor. Ayrıca dünya kuru yük filosunun yüzde 23'ünü temsil ediyorlar. Buna karşın Yunanistan'ın dünya ekonomisinden aldığı pay ise sadece yüzde 0.4. Denizcilik sektörünün ülke ekonomisine yılda 9 milyar dolar -GSYİH'nın yüzde 4'ü- katkıda bulunduğu belirtiliyor. Bağlantılı yan sektörlerle bu oranın yüzde 7.5'e çıksa da yunan Yunanlılar bunu yeterli görmüyor. Yunan armatörlerin yurtdışı servetleri ve vergiden kaçınmaları da komşuda önemli bir tartışma konusu.

13.05.2016 İbrahim Güler: İskenderun Limanı, Ortadoğu'ya bağlanan köprü olacak


Hatay Ro-Ro Başkanı İbrahim Güler, "Türkiye ve Ürdün arasında yapılması planlanan Ro-Ro seferleri gerçekleşirse Hatay’ın İskenderun Limanı Türkiye üzerinden Lübnan, Ürdün ve Ortadoğu’ya bağlanan köprü olacak" dedi.

Hatay Ro-Ro Başkanı İbrahim Güler, Ürdün Akabe Limanı ile İskenderun Limanı arasında Ro-Ro hattı kurulması için çalışma yaptıklarını söyledi. İskenderun Limanı'ndan Suudi Arabistan'ın Duba Limanı'na yapılan mevcut seferlerin Ürdün'ün Akabe Limanı'na gerçekleşmesi halinde Suudi Arabistan'ın uyguladığı vize probleminin de çözüleceğini kaydeden Güler, bu durumun Ürdün ithalat ve ihracatını da Hatay Ro-Ro güzergahına katacağını belirtti. Ürdün ithalat ve ihracatının Hatay Ro-Ro seferleri güzergahına katılmasıyla Lübnan Limanı'nı da Ortadoğu'ya bağlayacaklarını anlatan Güler, "Lübnan lojistiği köşeye sıkışmış durumda. Teşvikle yürümekte olan Lübnan lojistiğini Ürdün seferleriyle karşılıklı olarak Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ve diğer ülkelere bağlamış olacağız. Bir anlamda bizim transit yüklemelerimizi de Ürdün'e ve Lübnan'a tekrar bağlama şansını yakalayacağız. Bu Türkiye üzerinden Lübnan, Ürdün ve Ortadoğu'ya bağlanan bir köprü olmuş olacak" dedi.

Süveyş Kanalını kullandıkları için karayollarında ciddi bir artış olduğunu ve bunun için teşvik uygulamasının da hayata geçirilmesini beklediklerini ifade eden Güler, şöyle devam etti: 

"Teşvik uygulaması hayata geçirildiğinde gemilerin nakliye firmalarına uygulamış olduğu fiyat düşecek. Bu uygulamanın hayata geçirilmesi ekonomik anlamda ithalatın ve ihracatımızın artmasına önemli bir katkı sağlar. Hatay bölgesi İstanbul'dan sonra tenteli araç grubunda Türkiye ikincisi, frigo araçlarda ise Türkiye birincisi. Suriye üzerinden Ortadoğu'ya bağlanamıyor olmamız nakliyeciler de ciddi bir sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Ortadoğu'da yaşanacak olan bu lojistik hareketlilik direkt olarak bölge lojistiğine ve Türkiye ihracatına önemli bir katkı sağlayacaktır. teşvik önem arz ediyor. Şu anda seferlerimiz haftanın iki günü yapılmaktadır. Ancak seferlerimizde ciddi düşüşler devam etmektedir."
13.05.2016 Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Yaşar Duran Aytaş görevden alındı


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Duran Aytaş, başka bir göreve atanmak üzere bu görevinden alındı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.
13.05.2016 Türk şirketler gözünü Trans-Hazar güzergahına dikti

Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Mammadov Türk girişimcilerin, Bakü-Aktau-Bakü, Bakü-Türkmenbaşı-Bakü güzergahında yük taşımacılığına ilgi duyduğu açıkladı. 

Söz konusu tekliflerin müzakere aşamasında olduğunu ifade eden Bakan, tekliflerin Azerbaycan'ın da çıkarlarına uygun olması durumunda gerçekleşebileceğini açıkladı.
13.05.2016 Kuveyt'te çölün ortasına yapılan Deniz Kenti sona yaklaşıyor

Kuveyt'te 2003 yılında yapımına başlanan Deniz Kenti, sona yaklaşıyor. Proje ile çölün ortasına getirilen Deniz Kenti 250 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Çölün içine doğru açılan kanallarla, deniz suyunun iç bölümlere ulaşması sağlanırken, kent bu kanalların etrafına inşa ediliyor. Kuveyt Emiri Sabah El Ahmet'in isminin verildiği mühendislik harikası kentin yapımında 2 bin işçi çalışıyor.

Maliyeti açıklanmıyor

‘Deniz Şehri tamamlandığında 250 bin kişiye ev sahipliği yapacak. Körfez sularının çölün 10 kilometre içine uzandığı projenin maliyeti açıklanmasa da, proje direktörü Ian William, ‘milyar dolarlardan bahsedebilmesi gerektiğini' ifade etti. Tuzlu suya dayanıklı bitkilerle donatılacak kentin içme suyu ise denizden karşılanacak.


13.05.2016 Türkiye'den Rumlara sert uyarı: Deniz sınırları tekrardan çizilecek

Türkiye, BM Güvenlik Konseyi’ne bir mektup göndererek, Yunanistan ile Türkiye arasında Ege Denizi’nde bulunan sınırlarını, Kıbrıs Cumhuriyetinin Munhasır Ekonomik Bölgesinin sınırlarının tekrardan gözden geçirilmesi talebinde bulundu.

Türkiye mektubunda, Kıbrıs’ın ekonomik bölgesinin sınırlarının ‘geçerliliği olmadığı’ yönünde görüş de belirttiği ve Doğu Akdeniz’deki sınırların tekrar çizilmesinin gerektiğini sert bir dille ifade ettiği bildirildi.

Kıbrıs Haber Ajansı (CNA)’nın haberine göre, mektup, BM Kıbrıs Daimi Temsilcisi Nikos Emiliou’nun Nisan ayında Güvenlik Konseyine dağıtılmak üzere Genel Sekreter Ban Ki-mun'a  gönderdiği ve Türkiye’nin söz konusu ekonomik bölge üzerinde hak iddia etmesini şikayet ettiği mektubuna cevaben gönderildiği kaydedildi.10.05.2016 Donanmaya uzak denizler için ikmal gemisi geliyor


Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, uzak denizlerde yürütülecek operasyonlar için Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) edinme kararı verdi. Habertürk'ün haberine göre Donanma bu güce kavuşunca, dünya denizlerinde yürütülecek operasyonlarda ulusal ve uluslararası görev kuvvetlerini, karadan bağımsız şekilde, uzun süre destekleyebilecek. 

DİMDEG, uzak denizlerdeki operasyonlara katılan savaş gemilerine lojistik ve idari destek sağlayacak. Amfibi harekât ve malzeme nakli görevi ile barışı destekleme ve doğal afet yardım operasyonlarına da katkı verecek. Yüzer birliklerin, helikopter yakıtı dahil olmak üzere, akaryakıt ve su ikmallerini süratli bir şekilde denizde yapacak. Muharip unsurların akaryakıt bütünleme ve su ihtiyaçları harekât alanına yakın bölgelerde karşılanacak. DİMDEG, akaryakıt depolarının bütünleme ikmalleri ve depolararası akaryakıt transfer faaliyetlerini de yürütecek.


10.05.2016 Balıkçı tekneleri BAGİS cihazı izlenecek

Bakanlık, hazırladığı ve 3 Mayıs'ta Başbakanlığa gönderdiği tebliğ taslağında, denizlerde su ürünleri avlama ruhsatına sahip, boy uzunluğu 12 metre ve üzerinde olan balıkçı gemilerine "Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS)" cihazının taktırılması ve aktif/işlevsel durumda tutulmasını zorunlu kılıyor.

Belirlenen zamanda ve istenen yerde bulunan balıkçı gemileri için cihazların temini ve takılmasına ilişkin masraflar ve BAGİS ile ilgili GSM ve Uydu abonelik ve haberleşme giderleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar Bakanlık tarafından karşılanacak.

Program tarihinden sonra takılan cihazların temini ve balıkçı gemilerine takılması ile ilgili masraflar balıkçı gemisi yetkilisine ait olacak. Ayrıca daha sonra takılacak cihazların Bakanlıkça istenen özelliklere sahip ve BAGİS ile uyumlu olması gerekecek.

Bakanlıkça istenen BAGİS cihazını taktırmayanlara, cihazı çalışır ve işler durumda bulundurmayanlara, istenen bilgileri doğru ve zamanında Elektronik Seyir Defteri'ne girilmemesi ve zamanında Bakanlıkça belirlenen adrese gönderilmemesi dahil tebliğ kapsamındaki hükümlere aykırı hareket edenlere idari yaptırım uygulanacak.


9.05.2016 Kruvaziyer geliri düştü ayakbastı parası geri döndü

İzmir Alsancak Limanı'na 2003 yılından 2012 yılına kadar kruvaziyer gemilerle gelen yolcu başına 2 dolarlık ayak bastı parasını ödeyen İzmir Ticaret Odası (İZTO), turizmi kurtarmak için bu uygulamayı yeniden başlatacak. Demirtaş, kruvaziyer turizmindeki düşüşe değinerek, "Bugün birçok gazetede 2016 yılında 27 seferin İzmir'e olacağı yazılı. İnşallah bu seferleri de kaybetmeyiz. Ama bizim de bir an önce harekete geçmemiz gerek" dedi. Tur firmalarırnın İzmir'den kaçmadığını, ancak yabancı ülkelerde "Türkiye'ye gitmeyin" yönündeki haberlerin etkili olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Tekrar güven ortamı sağlanmalı ama bu bizim elimizde olan bir şey değil. Yine de İzmirli biri olarak birşeyler yapabilir miyiz diye Ankara'da Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi'yi ziyaret ettik. Bu toplantıda kruvaziyerle gelenlerin ayakbastı paralarının ödenmesi ve tıpkı uçaklar başına verilen 6 bin dolarlık teşvik gibi kruvaziyere de teşvik verilmesini istedik. Bu ay sonuda son meclis toplantımızda yine ayakbastı paralarını ele alacağız ve İZTO tarfından karşılanması kararının çıkacağına inanıyorum" dedi. Otelcilerin de kampanyalar düzenleyebileceğini vurgulayan Demirtaş, "Örneğin dört gün İzmir'de kal beşinci gün ücretsiz olsun gibi bir şey yapılabilir. Otelcilerin de turistlerin ilgisini çekecek önerilerde bulunması gerekir" diye konuştu.
8.05.2016 Korsanlar artık gemi yerine mürettebatı kaçırıyor

Amerikan Oceans Beyond Piracy kuruluşu, daha önce korsanların petrol tankerlerini ele geçirmeyi tercih ettiğini, ancak son zamanlarda fidye amacı ile insanları kaçırmaya başladığını kaydetti. Gine Körfezi’nin, korsanların şiddetinden dolayı denizciler için en tehlikeli yer olduğu açıklandı. Amerikan Oceans Beyond Piracy kuruluşunun raporunda, daha önce korsanların petrol tankerlerini ele geçirmeyi tercih ettiğini, ancak son zamanlarda petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle fidye amacı ile insanları kaçırmaya başladığı kaydedildi. Uluslararası Deniz Bürosu ise, bu yıl içinde Batı Afrika’nın sahillerinde 44 denizcinin kaçırıldığını bildirdi.

6.05.2016 Konteyner taşımacılığında yeni dönem başlıyor


Aşırı yüklemeden kaynaklı kazaları önlemek için 1 Temmuz'dan itibaren ihracatçıya, mal yüklü konteyneri tartarak brüt ağırlığını beyan etme zorunluluğu getiriliyor.

Lojistik sektörünün uzun süredir gündeminde olan 'konteyner tartımı' konusu için geri sayım başladı. Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) onayladığı, SOLAS hükümleri uyarınca 1 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe girecek olan olan uygulama ile gönderici statüsündeki ihracatçıya konteynerin brüt ağırlığını beyan etme zorunluluğu getiriliyor. Uygulamayla konteynerlerin ağırlıklarının yanlış beyan edilmesinden kaynaklanan kazaların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Henüz yeterli hazırlıkların yapılmadığını ifade eden sektör temsilcileri uzun süreli beklemelerin yaşanmasından endişeleniyor.
Yüklə 31,38 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin