Aksaray Üniversitesi Özbekistan Büyükelçisi ÜniversitemizdeYüklə 14,95 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü14,95 Kb.Aksaray Üniversitesi
Özbekistan Büyükelçisi Üniversitemizde

21/12/2010


Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Ulfat KADİROV ve Büyükelçi Müsteşarı İslam KERİMOV üniversitemiz konferans salonunda “Özbekistan’da Bağımsızlık Sonrası Demokratikleşme, Ekonomik Reformlar ve Katedilen Mesafe” konulu konferans verdiler.

Konferans İstiklal Marşı’nı takiben Özbekistan Milli Marşı’nın okunması ile başladı.

Millî marşların okunmasının ardından konuşan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet SAĞLAM: Öncelikle misafirlerimiz nezdinde, dost ve kardeş ülke Özbekistan’ın aralık ayı başında kutladığı ‘8 Aralık Anayasa Gününü’ kutlamak istiyorum. Ulu Önder Atatürk 1933 yılında: ‘Bir gün Sovyetler Birliği parçalanacaktır. Sovyetler Birliği içinde dini bir, dili bir, tarihi bir olan kardeşlerimiz vardır. Biz, o günlere hazır olmalıyız! Hazır olmak oturup beklemek değildir. Onlar bize gelemezler, biz onlara gitmeliyiz. Köprüler kurmak gerekir. Dil bir köprüdür, inanç bir köprüdür, kültür bir köprüdür. sözleriyle bölgenin önemini daha o zaman bize ifade etmiştir. Yüce Önderin o tarihlerde işaret ettiği olay 1991 yılında gerçekleşmiştir. Sovyetlerin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan ülkelerden biri de tarihî ve kültürel bağlarımızın olduğu Özbekistan Cumhuriyeti’dir. Bağımsızlığını elde etmesinden sonra Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. 1991 yılından itibaren iki ülke arasında siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra Atatürk’ün de vurguladığı tarihî ve kültürel bağlar doğrultusunda ilişkiler geliştirilmiştir.      

Türkiye ve Özbekistan devletleri zengin bir mirasın varisleridirler.  Bu zengin mirasın varisleri arasındaki gerek tarihî, coğrafî, edebî; gerek sosyal, kültürel, bilim ve sanat alanındaki birçok müşterek yönleri araştırmak ve incelemek için Türkiyeli ve Özbekistanlı âlimlerin birbirlerini tanımaları, bilgi paylaşımında bulunmaları, ortak çalışmalar yapmaları iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.

Çağımızın imkânlarından yararlanarak Türkiye ve Özbekistan devletlerinin himayesinde akademik kurumların yapacakları ilmî çalışmalar ülkeler arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesine olumlu katkı sağlayacaktır. Bu açıdan konferansımızın, Özbekistan’daki akademik kuruluşlarla yapacağımız bilimsel çalışmalara, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi gibi programlara bir başlangıç, atılan ilk adım olmasını diliyorum.” dedi. 

Üniversitemiz rektörünün konuşmasının ardından kürsüye gelen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Sencer İMER ise yaptığı konuşmada: “Soydaşlarımız ve aynı zamanda dindaşlarımız olan bu topraklarda yaşayan insanlar, bir noktada bizim her bakımdan yakınlarımız. Şimdi o ülkeleri gördüğümüzde Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Tacikistan ve hatta Afganistan sınırını gördüğümüzde bunların cetvellerle çizilmiş çizgiler olduğunu göreceksiniz.  Bu ülkeler bin dokuz yüz yirmi dört senesinde suni olarak yaratılmış sınırlar içerisinde olan ülkelerdir. Esas itibariyle bu ülkenin adı Türkistan’dır” dedi.

Özbekistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Ulfat KADİROV ise : “Bugün ben buraya gelmeseydim böyle güzel insanların olduğunu bilmezdim. 1991 yılı Özbekistan’da bağımsızlık günüdür. Bu günümüzde yanımızda Türkiye vardı. Özbekistan için Türkiye çok önemli bir ülkedir. Bizler iki kardeş ülkeyiz. Özbekistan halkı Türk halkını çok iyi tanıyor ve çok seviyor, bizler Türkiye’yi örnek almaktayız. Ben inanıyorum ki gelecekte de Türkiye ve Özbekistan bu demokratik yoldan ayrılmayacaktır. Ben tekrar anladım ki Türkiye benim topraklarımdır. Özbekistan’da 4 bin den fazla tarihi yerler vardır bu yerler ise sadece Özbekistan halkının yerleri değil hepimizindir” dedi.

Büyükelçi Ulfat KADİROV ve Büyükelçilik Müsteşarı İslam KERİMOV’a teşekkür beratlarını ve hediyelerini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet SAĞLAM ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celalettin Sencer İMER verdi.

Konferansa Aksaray Vali Yardımcısı Sayın Mehmet MIZRAK, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Durmuş Akif ÖZBEK, İl Jandarma Komutanı Albay Erdal EREN, Emniyet Müdürü Dr. Halis BÖĞÜRCÜ, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Konferans sonrasında Büyükelçi Ulfat KADİROV, Müsteşar İslam KERİMOV ve üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet SAĞLAM, Aksaray Valisi Orhan ALİMOĞLU’nu ziyaret etti.

Program Ulu Camii, Eğri Minare, Zinciriye Medresesi gezisiyle noktalandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Yüklə 14,95 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə