Amityville HorrorYüklə 14,14 Kb.
tarix24.10.2017
ölçüsü14,14 Kb.
#12073

Dehşet Sokağı (Amityville Horror)

Gösterim Tarihi: 4 Kasım 2005, Dağıtım: Warner Bros. İthalat: Film Pop


Prodüksiyon Notları:
13 Kasım 1974’te, polis 112 Ocean Avenue, Long Island, New York adresinden korku dolu bir telefon çağrısı aldı. Polis oraya ulaştığında bütün aileyi yataklarında katledilmiş olarak buldu. Günler sonra, Ronald DeFeo, evdeki bir takım “seslerin” onu, anne ve babası ile 4 kardeşini öldürmeye ittiğini itiraf etti.
Bir yıl sonra, George Lutz, Kathy Lutz ve çocukları hayallerindeki evi bulduklarını düşünerek aynı eve taşındılar. Taşınmalarından kısa bir süre sonra açıklanamaz ve acaip olaylar evde gerçekleşmeye başladı. Kabus gibi görüntüler, ve korkunç sesler hala evde olan bir kötülüğün varlığındandı.
Kızları Chelsea’nin Jodie adında hayali bir arkadaşının varlığıyla ürken Kathy, George’un da gece ve gündüzlerini bodrumda geçirmesiyle ailesini bir arada tutmaya çabalar. George bodrumda “Kırmızı Oda” adıında gizemli bölmeye açılan gizli bir geçit keşfeder. Kötü sesler ve hayaller George’un kafasında yankılanırken ev canlanır ve sonsuza kadar “Amityville Horror” diye bilinecek olan tüy ürpertici olaylar birbiri arkasına sıralanır.
Kathy ve George Lutz’un gerçek hikayesinden uyarlanan bu film şimdiye kadar çekilmiş en korkunç olaylardan biridir, çünkü gerçektir. Taşınmalarından 28 gün sonra Lutz ailesi evi terk etti ve canlarını kurtarmakta şanslıydılar.
Prodüksyon:
Orijinal Amityville Horror filmi 1979’da çok başarılı oldu. İzleyici 28 günlük gerçek hikayeden çok etkilendi. Dünyanın her tarafındaki korku tutkunlarının klasik hikayelerinden biri haline geldi. Film oscara aday gösterildi ve popüler kültürün simgelerinden biri haline geldi. George’un ailesiyle beraber yaşamış olduğu kısa kabus gelmiş geçmiş en iyi perili ev hikayelerinden biri haline geldi.
2003’te Texas Katliamı’nın başarısı üzerine Platinum Dunes şirketi yapımcıları Michael Bay, Andrew Form ve Brad Fuller, Dimension Film ile bir anlaşma imzaladı. Firmanın orta bütçeli korku ve gerilim filmleriyle paralel bir düşünceydi. Form, “Texas Katliamı’ndan sonra gördük ki seyirci filmlerin gerçek hikayeleri oluşu karşısında çok etkileniyordu” derken, Fuller, “Korku çok duygusal bir tepki, izleyiciler sahnede gördüklerinin kendi başlarına da gelebileceğini düşündükçe hikaye güçleniyor” diyor. Amityville Horror’un kitabı 10 milyon sattı ve hiç kimse Ronald DeFeo’nun tüfekle 8 atış yaparak insanları vurmasını ve kimsenin hiçbir ses duyamamasını açıklayamadı.
Yıllar içerisinde, bir çok başarısız prodüksyon denemesinin ardından yapımcılar, filmin devamını çekmek yerine orijinal hikayeye geri döndü ve yeni filmi Lutz ailesinin eve taşınmalarını takip eden olaylara dayanan bir film yaptı. En önemli meydan okuma izleyicilerin filmi hemen karşılaştırma yapacak olmasıydı. “Bu filmi yapmak için yola koyulduğumuzda hepimiz en iyi yaklaşımın, orijinal filmin ana öğelerini alarak kitapta olup da daha önce hiç kullanılmayan konularla birleştirmek olduğunda hemfikirdik” diyor Fuller.
Deniz kıyısında 120 yıllık bir ev bulmak kolay olmadı. Filmin 70li yılların ilk yarısında geçiyor olduğu izlenimini vermek de diğer bir zorluktu. Ayrıca ev eski olduğundan 30lu yıllardan kalma mobilyalarla dekore edilmişti. Çekim ise 2005 yılında gerçekleşti. Çalışma sanki bir zaman makinesinde işler gibiydi. Hikayenin merkezi kötü güçler tarafından etki altına alınmış örnek aile reisi George’du. Filmin başında çok sevilen biri olmasına rağmen yavaşça ev onu ele geçirir. Bu tür filmlerde daha önce yer almamış oyuncuların seçilmesine önem verildi. Komedi rolleriyle tanınmış Reynolds teklif geldiğinde kararsız kaldı. Tekrar çekim olması ve daha önce hep komedilerde oynamış olması Reynolds tarafından başta sorgulandıysa da bu onun çok yönlü bir aktör olduğunu kanıtlaması açısından yararlı olacaktı. Öte yandan Kathy’yi kimin oynayacağı da bir soruydu. Başta evcil ve sakin karakter sonda çocuklarını koruyan bir aksiyon kahramanına dönüşüyordu. Bütün bunları 90 dakikada gösterebilmek pek de kolay bir iş değildi. Ayrıca bu kadının hem 3 çocuk annesi olması ve hem de hala seksi olmasını inandırıcı bir şekilde ortaya koymak gerekiyordu. Oyuncuların birbirleriyle kaynaşması amacıyla Kathy rolünü oynayan Meliisa George, çocukları oynayacak olan genç aktörlerle mümkün olduğu kadar çok vakit geçirdi hatta onlarla lunaparka bile giderek onlara kendi çocukları gibi davrandı. Ryan Reynolds ise işini daha da zorlaştırmamak için onları az görmeye çalıştı çünkü filmde onları öldürmenin peşindeydi.
Oyuncular:
Ryan Reynolds (George Lutz)
Reynolds Hollywood’un hızla tırmanan genç aktörlerinden birisi. Özellikle “National Lampoon’s Van Wilder” daki rolüyle bir çok iyi eleştiriler aldı. Blade serisinin üçüncü filminde vampir avcılarından birisini oynayan genç aktör bu prodüksyonda vücut çalışarak 10 kilo aldı. Şu anda romantik komedi “Just Friends”in prodüksyon aşamasında yer almakta. “Waiting”, “Alarmist”, “uying the Cow” ve “Dick” oynamış olduğu filmlerden bazıları. ABC’de “Two Guys and a Girl” adlı dizide bir tıp öğrencisini canlandırdı.
Melissa George (Kathy Lutz)
Avustralya doğumlu George, çarpıcı güzelliğini oyunculuk yeteneğiyle birleştirmiş ender aktrislerden. Avustralya’da modellikle kameralarla tanışan George, “Home & Away” pembe dizisinde ün kazandı. “Sugar and Spice” ve “Down with Love” adlı filmlerle kariyerine devam etti ve NBC’nin “Friends”inde lezbiyen bakıcıyı ve WB’un “Charmed”ında da yer aldı.
Philip Baker Hall (Papaz McNamara)
Hall, Paul Thomas Anderson’ın “Hard Eight”inde IFP Spirit Award’a aday gösterildi. Daha sonra Anderson’ın iki filminde görüyoruz onu. Yakınlarda Jim Carrey ile “Bruce Almighty”de, Nicole Kidman ile Lars Von Trier’in “Dogville”inde ve Weitz kardeşlerin “In Good Companyésinde yer aldı. Bir çok büyük Hollywood yapımında yer alan Hall’un filmleri arasında, “The Sum of All Fears”, “The Insider”, “Talented Mr. Ripley”, “The Rock”, “Kiss of Death”, “Truman Show”, “Enemy of the State” ve “Rush Hour” yer almaktadır. Ayrıca Robert Altman’ın ödüllü yapımı “Secret Honor”da unutulmaz Nixon performansıyla unutulmazlar arasıda kendine yer buldu.


Yönetmen:
Andrew Douglas
1975’te kariyerine asistan fotoğrafçı olarak başlayan Douglas, 10 yıl boyunca profesyönel fotoğrafçı olarak müzik ve basın yayın alanında hizmet verdi.1985’te kardeşi Stuart ile Douglas Brothers adında müzik video klibi çekimleri ve daha sonra TV reklamları çekmeye başladı. Nike, Citroen, Volvo, Shereaton, Coca Cola, Audi, Ford, Hewlett Packard, Microsoft, Verizon ve diğer birçok dev firma için reklam filmi çekti ve en tanınmış reklam filmi yönetmenlerinden biri oldu.2004’te en iyi reklam filmi yönetmeni seçildi. Burada sayılamayacak kadar çok sayıda bir çok büyük şirket için reklam filmi çekti.

Yüklə 14,14 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə