Bağcilar ilkokulu insan hak. Ve demokrasi dersi ÖĞrenci etkiNLİĞİ 6Yüklə 31,04 Kb.
tarix05.09.2018
ölçüsü31,04 Kb.
#77009

BAĞCILAR İLKOKULU İNSAN HAK.VE DEMOKRASİ DERSİ ÖĞRENCİ ETKİNLİĞİ 6:

İnsan haklarının niteliği:


İnsan Hakları

Onur,şeref,haysiyet

Eşitlik

Özgürlük


A-İnsanların hepsi eşit ve özgür olarak doğar.Akıl ve vicdan sahibidir.Akıl sayesinde kendine özgü insani değerler üretebilir.Bu ise insanı mükemmel ve saygın bir varlık yapar.İşte insan hakları mükemmel bir varlık olan onuruna saygı duymaktır. İnsan onuru insana biçilen değerdir.İnsanın kendisine ve başkasına saygı duymasıdır.İnsana insan olduğu için değer vermektir.

Aşağıdaki soruları okuyalım,cevaplayalım:

1-İnsanlar neden yere düşmüş bir ekmeğin üstün basmazlar ,öperler saygıyla bir kenara koylar? ...........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

2-İnsan bir nimettir.Yere düşmüş bir insanın üstüne basmak insanın onuruna saygısızlık değil midir?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………3-Fakir bir arkadaşınıza yardım edilince öğretmenleriniz neden bunu sınıfta herkesin gözü önünde vermezler?

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………B- İnsanın özgürlüğüne saygı duymaz baskı altına alırsak,yaşama hakkını saygı duymaz elinden alırsak,eşitliğine saygı duymaz aşağılarsak insanın onuruna (haklarına)saygısızlık etmiş oluruz.Çünkü insanların hepsi hak ve özgürlükte eşittir.Yani her insanın bir onuru vardır.

1-Buna göre aşağıdaki tabloda insan onuruna yakışmayan durumları kırmızıya boyayalım. İnsan onuruna yakışan davranışlara maviye boyayalım.

-Fakir bir insana yardım ederken fakir diye aşağılamak.Benim sayemde karnın doydu demek.
-Bazı ülkelerde kadınlara,kadın diye oy kullanma hakkının verilmemesi
-Esir düşen düşmen askerilerinin yaşama hakkına o bir insan diye saygı duyup,tedavi etmek.
-Aç kalan zenci biriyse, o da bir insan diye ekmek vermek,yardım etmek.
-İnsanların düşüncelerine saygı duymamak,baskı yapmak.Düşüncesi beğenilmedi diye ceza vermek.
-Yaşlı bir anne ya da babaya çocuklarının sevgi saygıda kusur etmeyip, evde bakması
-Parası olmayan bir insanın sağlık hakkına saygı duymayıp paran yoksa ilaç yok demek
-Japon bir anne ya da babaya çocuklarının bakmayıp,yaşlandınız diye huzur evine göndermesi
-Müslüman olmayan birini suçsuz yere Müslüman olmuyor diye hapse atmak.
-Yeni doğmuş bir bebeği Amerikalı diye soğuk bir günde cami avlusuna bırakmak.
-Öğrenim çağında olan yabancı bir çocuğu,sen yabancısın demeden okula kabul etmek.
-Yahudilerin toplu olarak 2.dünya savaşında fırınlara atılıp yakılması.
-Fakir bir insana yardım ederken ona saygı duymak,onu incitmemek,gizlice yardım etmek.

C-İnsanlar dünyaya gelirken :deri rengini,göz rengini,cinsiyetini,ırkını,dilini,dinini anne-babasını,ülkesini kendisi seçmemiştir.Bunların hiçbiri insanlara sorulmadan verilmiştir.Bu özelliklere saygı duymamak hem insana hem de bunları insan sormadan veren yüce varlığın kararına saygısızlık değil midir?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
İnsan Haklarının Özellikleri?

Doğuştandır

Devredilemez

Vazgeçilemez

Engellenemez

Evrenseldir

D-İnsan hakları insanın doğumu ile başlar vazgeçilemez,devredilemez,engellenemez.

Ancak bazı durumlarda savaş,yaygın hastalık,sel,seferberlik ,isyan,terör gibi vs hallerde de devletler yaşama hakkı hariç diğer insan haklarının kullanımı kısmen ya da tamamen sınırlayabilirler.

Yaşama hakkı devredilemez ancak mülkiyet hakkı devredilebilir.Bir kişi sahip olduğu canı,sağlığı satamaz ama mülkiyetinde olan bir tv,televizyon,ev,bilgisayarı satabilir yani devredebilir.

O halde aşağıdaki soruları cevaplayalım:

1-Büyüklerimiz araba kazası olduğu zaman neden:” Cana gelene kadar mala gelsin derler?”Yazınız:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………2-Mal,mülk mü önemli insan canı mı?Neden?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………3-Savaş olduğu zaman devletler kişilerin nefes alma hakkını bir süreliğine olsa da engelleseler,durdursalar olmaz mı?Neden?

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….E-Aşağıdaki kutucukların içinde devredilebilir insanın mülkiyet hakkına ait olan şeyleri bulup yeşile boyayalım.Devredilmez ve vazgeçilemez Yaşam Hakkına ait olanları maviye boyayalım.

Özgürlük

Ev

Onur

Sağlık

Can

Nefes

VatandaşlıkAyakkabı

Yaşam

Araba

Şeker

Sıra

Telefon

Eşitlik


c:\users\akyigito\desktop\28790.jpg

F-Resimde Ruslara Sarıkamış Savaşında esir düşen Osmanlı (Türk) askerleri görülmektedir.Ruslar esirlerin onurunu kırmamak için onlara nasıl davranılmalı?Yazar mısın?Birde onlara vereceğin hediyenin resmini çizer misin?

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Yüklə 31,04 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə