Boya denetmenliĞİ sertiFİkalandirma kursuYüklə 6,75 Kb.
tarix07.04.2018
ölçüsü6,75 Kb.
#47648

Sayın Üyemiz,
Bilindiği üzere, Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün İstanbul’da yapmış olduğu Denizcilik Emniyet Komitesi 82. toplantısında, SOLAS Kural II-2, A-1, 3-2 ‘de değişiklik yapılarak, 500 GT’dan büyük tüm gemilerin balast tanklarının ve 150 m.den büyük dökme yük gemilerinin çift cidar mahallerinin koruyucu kaplama uygulaması zorunlu hale getirilmiştir. Söz konusu işlemlerin, IMO tarafından geliştirilmiş Koruyucu Kaplama Performans Standart'ı (PSPC) uyarınca gerçekleştirilmesi gerektiğinden, bunun sağlanması için 500 GT ve daha büyük gemi inşaatı ve bakım-onarımı faaliyetinde bulunan tersanelerimizde 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren en az 1 adet Boya Denetmeni bulundurma zorunluluğu ortaya çıkmıştır.

Sektörün bu ihtiyacını karşılamak amacıyla, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü ile T.C. Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası arasında 5 Aralık 2008 tarihinde Ankara’da imzalanan İşbirliği Protokolu çerçevesinde; GEMİSEM - Gemi Mühendisleri Odası Meslek İçi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen Boya Denetmenliği Sertifikalandırma Kursu nun ilki 19-24 Ocak 2009 tarihleri arasında Türk Loydu Vakfı Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirilmiştir.

IMO Koruyucu Kaplama  Performans Standardı uyarınca NACE II veya FROSIO III sertifikasına eşdeğer yetkinliğe sahip  boya denetmeni yetiştirilmesi ile belgelenmesini amaçlayan ve İ.T.Ü. Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, HEMPEL, İNTERNATIONAL ve JOTUN firmalarının katkıları ile düzenlenen bu kursta, “eşdeğer yetkinlik”le ilgili olarak Uluslararası Klaslama Kuruluşları Birliği (IACS) tarafından hazırlanmış olan IACS PR 34 Madde 2.3 gereklerine uygun ve IMO Koruyucu Kaplama  Performans Standardı ile birleştirilmiş derslerden oluşan 44 saatlik bir müfredat uygulanmıştır. Kurs sonunda yapılan sınavda başarılı olan 25 katılımcıya, Milli Eğitim Bakanlığı ile Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı ve TMMOB Gemi Mühendisleri Odası onaylı sertifika verilmiştir.

Tersanelerimizin ve sektör çalışanlarının ilgi ve ihtiyaçlarına göre, bu kursun yakın bir tarihte Odamız GEMİSEM tarafından tekrar düzenlenmesi planlanmaktadır. Kursa katılmak isteyenlerin belirlenmesi ve sonuca göre kursun gerçekleştirilebilmesi bakımından, ekteki formun doldurularak en geç 12 Kasım 2009 tarihine kadar Odamız’a ön kayıt yaptırılmasını önemle rica ederiz.TMMOB Gemi Mühendisleri Odası

Levent GÜLMEN

GEMİSEM Sorumlusu533 297 08 98 / lgulmen@ttmail.com
Yüklə 6,75 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin