Büyükşehir’in "Kadın Dayanışma Merkezi"Yüklə 72,25 Kb.
tarix27.04.2018
ölçüsü72,25 Kb.
#49191

Büyükşehir’in “Kadın Dayanışma Merkezi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” alanında desteğe devam ediyor. Uyguladığı pek çok projeyle sosyal ve kültürel alanda kadınlara imkan sağlayan Büyükşehir Belediyesi, “Kadın Danışma Merkezi”yle de başvuruda bulunan tüm kadınlara yardım ediyor.

Kadına yönelik şiddet, kadını en temel insan haklarından ve temel özgürlüklerinden mahrum eden, sağlıklarını olumsuz etkileyen, sosyal ve ekonomik yaşama etkin katılmasını engelleyen ciddi bir toplumsal sorundur. Ülkemizde her yıl yüzlerce kadın, eşleri tarafından öldürülmektedir. 2015 yılında 284 kadın, şiddet nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Siz de şiddet görüyorsanız çaresiz değilsiniz. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Kadın Danışma Merkezi’ne başvuran tüm kadınlara 7/24 destek veriliyor.


Kadın Danışma Merkezi’nde verilen hizmetler;

- Barınma hizmetinden yararlandırma,

- Güvenlik tedbirleri aldırılması,

- Hukuksal sürecin başlatılması ve takibi,

- Nakdi yardımdan yararlandırma,

- Doğrudan ayni yardım (Eşya, gıda ve yakacak desteği),

- Psiko-sosyal destek,

- İstihdama yönelik kurslarndan yararlandırma.

Eğer siz ya da bir yakınınız şiddet görüyorsa, Ankara Büyükşehir Belediyesi 11. kata şahsen ya da (0312) 507 24 27 telefonla ulaşabilirsiniz.
BAŞKENT’E

yeni bulvarlar

geliyor...

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent trafiğinin özellikle gelişen bölgelerde daha da rahatlatılması için yeni can damarları açmaya devam ediyor.

Başkent’i dört bir koldan rahatlatacak çalışmalara ilişkin bilgi veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Modern görüntüsü, yeşilliği, kaliteli asfaltı ve aydınlatmalarıyla birlikte Ankara’da sürüş keyfi ve kolaylığı yaşatan yeni yol yapımlarına devam ediyoruz. 8 ana bölgeye yaptığımız ve yapacağımız yollarla trafik daha da rahatlayacak” diyerek, yapımı devam eden ve yapılacak yeni bulvarları şöyle sıraladı:

-Bilkent Hastaneler Bölgesi çevresindeki ulaşımın düzenlenmesi için Bilkent Caddesi’ni rahatlatacak yeni bulvarlar,

-Sabancı Bulvarı-Bağlıca Bulvarı’nı Zırhlı Birlikler içinde birbirine bağlayacak yeni bulvar ve bulvara Gordion AVM bağlantısı

-Turan Güneş Caddesi- Çevre Yolu bağlantısı

-Turan Güneş’ten Güney Park Kentsel Dönüşüm Alanı’na ulaşım sağlayacak yeni yol

-Yeni Keçiören Bulvarı

-Ankara Kuzey Çevre Yolu’na alternatif 20 kilometrelik yeni bulvar

-Şeker Fabrikası içinden geçecek yeni bir yol

-Ayrıca Anadolu Bulvarı, yapılan ve yapılacak köprülü kavşaklarla kesintisiz hale geliyor.”

Başkent’te her geçen gün artan araç sayısı nedeniyle her yıl en az 100 kilometre yeni cadde ve bulvar yapımına ihtiyaç duyulduğunu, buna rağmen bu yıl Ankara’da 500 kilometreyi geçen yeni yol yapımına imza attıklarını kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Yeni yollarımız, kavşaklarımız, köprülerimiz ve genişletilen bulvarlarımızla, 2 milyona yaklaşan araç sayısı ve 5,5 milyonu aşan nüfusuyla, Başkent Ankara, dünyada benzer büyüklükteki kentler arasında en rahat trafik akışına sahip kenti olmaya devam edecek” dedi.


BİLKENT HASTANELER

BÖLGESİ İÇİN YENİ

BULVARLAR

Ankara’nın aynı zamanda bir sağlık merkezi olması için, göreve geldiği ilk günden beri

çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bilkent bölgesinde Atatürk Hastanesi yanında yapımı devam eden 3 bin 700 yataklı dev şehir hastanesine rahat ulaşım için en yoğun çalışmalardan birinin, Bilkent ve çevresinde gerçekleştirileceğini söyledi.

Başkan Gökçek, “Hastaneler Bölgesi” olarak adlandırılan çalışmanın ardından bölge trafiğinin aynı rahatlıkta devam edebilmesi için şimdiden çalışmalara başladıklarını belirterek, “Hastanelerin yapımı tamamlanmadan, yol çalışmalarına başlamayı hedefliyoruz. Hastane açıldığı ilk günden itibaren bölgede ulaşımın rahat olmasını sağlayacağız” dedi.


BİLKENT VE HACETTEPE

KAVŞAKLARI, SABANCI

BULVARI İLE ANKARA

BULVARI’NA

BAĞLANACAK

Başkan Gökçek, inşaatı devam eden Bilkent Hastaneler Bölgesi’ne ana ulaşım güzergahı olacak Eskişehir Yolu’nun yoğunluğunun azaltılması ve şehrin diğer bölgelerinden rahat şekilde hastanelere ulaşımın sağlanması amacıyla, Bilkent Kavşağı ve Hacettepe Kavşağı’ndan Sabancı Bulvarı’na, buradan da Ankara Bulvarı’na uzanan, iki ayrı bulvar çalışmasına önümüzdeki aylarda başlanacağını söyledi.

Bunun yanında yine aynı çalışma kapsamında Bilkent’te devam eden Doğramacızade Bulvarı’nın İncek Bulvarı’na bağlantısının yapılmasının da planlandığını belirten Başkan Gökçek, böylelikle Ankara'nın pek çok bölgesinden Hastaneler Bölgesi'ne ulaşımın rahatlatılmasının amaçlandığını kaydederek, “Diğer bir taraftan da 1071 Malazgirt Bulvarı’nın Öğretmenler Caddesi kesişiminden ODTÜ Teknokent kavşağı arasında yapılması planlanan tünel yol ile Hastaneler Bölgesi’ne ulaşımın, Balgat ve Dikmen bölgelerinden de sağlanmasını planlıyoruz. Aynı şekilde bu yolun devamı olarak Batı istikametinde ODTÜ Teknokent Kavşağı’ndan Hacettepe Üniversitesi Kampusu giriş noktasına uzanan bir bulvar da yapılacak” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Bilkent Hastaneler Bölgesi’nde yapılacak yeni yol yapım çalışmalarını, özetle şöyle sıraladı:

“-Hacettepe Üniversitesi önünden Bilkent Kavşağı’na 50 metrelik bir bulvar.

-Bilkent Hastaneler Bölgesi’nden başlayıp, ODTÜ’nün sınırından geçen ve İncek Bulvarı’na bağlanan 3 gidiş-3 geliş yeni yol.

-Bu yol aynı zamanda, Konya Yolu’na paralel bir şekilde İncek Bulvarı’ndan Haymana Yolu’na bağlanacak. Çalışmalarına başladık ve son sürat devam ediyoruz.

-Bilkent göbekten, ODTÜ’nün içinden Öğretmenler Caddesi’ne bağlanan bir bulvar yapıyoruz. Bu

bulvar da Malazgirt 1071 ve Öğretmenler Caddesi kesişimine bağlanıyor ve ikisine de aktarım sağlanabiliyor.

-Hacettepe Bulvarı’nı, hem Sabancı Bulvarı hem de Ankara Bulvarı’na bağlayacağız.

-Bilkent Köprülü Kavşağı’nı Mustafa Kemal

Mahallesi’nin oradan Sabancı Bulvarı’na bağlamayı planlıyoruz.”


SABANCI BULVARI

UZATILARAK, BAĞLICA

BULVARI’NA

BAĞLANACAK

Başkan Gökçek, Ankara'nın Batı yakası yönünde yeni bulvarlar açılmasına karşın trafikte bazı noktalarda yoğunluk yaşandığını, bu bölgelerden birisinin de Bağlıca Bölgesi olduğunu kaydederek, “Sabancı Bulvarı’nın sonunda yer alan Zırhlı Birlikler içinden Bağlıca Bulvarı’na yaklaşık 4 km uzunluğunda, 50 metre genişliğinde 5 gidiş 5 geliş, Eskişehir Yolu’nun alternatifi özelliğine sahip yeni bir bulvar açmayı planlıyoruz” dedi.

Hazırlanan protokolün imza aşamasında bulunduğunu

bildiren Başkan Melih Gökçek, “Zırhlı Birlikler içinden açacağımız yeni bulvarla, hem Eskişehir Yolu istikametini hem de Etimesgut ve Sincan ulaşım güzergahlarını her iki yönde de büyük oranda rahatlatmış olacağız” diye konuştu.

Eskişehir Yolu üzerindeki Gordion AVM’den de Çağlayan Askeri Tesisleri içinden geçecek bir yolla Zırhlı Birlikler İçinden geçecek yeni bulvara bağlantı yapılacağını da kaydeden Başkan Gökçek, Eskişehir Yolu’nun, Ümitköy-Etimesgut-Sincan bağlantılarıyla daha da rahatlayacağını belirterek, “Yine Bağlıca Bulvarı’nın devamında Yeni Hal Bölgesi ile entegreli olacak çevre otoyolu bağlantısının da yapılmasını amaçlıyoruz” dedi.

ŞEKER FABRİKASI

İÇİNDEN YENİ YOL

AÇILIYOR

Etimesgut’taki İstasyon Caddesi’nin de Ankara merkeze geliş olarak tek yön düzenleneceğini, Şeker Fabrikası içinden açılacak yeni bir yolun da Ankara Bulvarı’na bağlanarak, Kızılay’dan Elvankent’e kadar tek yön gidiş olacağını kaydeden Başkan Gökçek, “Böylece bu bölgeye gidiş gelişler de son derece rahatlayacak ve bölge trafiğine son derece olumlu katkı sağlayacak” dedi.


GENİŞLETİLEN

TURAN GÜNEŞ,

ÇEVRE OTOYOLU’NA

UZAYACAK

Başkan Gökçek, yol genişletme çalışmaları süren çalışmayla birlikte bölge trafiğinde büyük bir rahatlamanın sağlanacağı Turan Güneş Bulvarı’ndaki trafik çözümlerinin uzun yıllar devam edebilmesi amacıyla, bölgede yaşayan vatandaşların Çevre Otoyolu'na bağlantı yapabilmeleri için yeni bir yol açımına başlanacağını da bildirdi. Gökçek, “Bunun için TRT Kavşağı’ndan devam edip Eymir Gölü yakınlarından geçecek yeni bir yol güzergahının

Çevre Otoyolu’na bağlantısının yapılmasını planlıyoruz. Bu çalışmayı, Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli gerçekleştireceğiz” açıklamasını yaptı.

Bu bölgedeki çalışmaların bununla da sınırlı kalmayacağını belirten Başkan Melih Gökçek, “Güney Park Kentsel Dönüşüm Alanı için de yeni yol düzenlemelerine başladık. Buradan Doğukent ve Turan Güneş’e saplanan 2,5 kilometre uzunluğunda 3 gidiş-3 geliş, üstünde 1 viyadük ve büyük toprakarmeler bulunan yollar da bitirilmek üzere. Bu yollar yüzde 90 oranında tamamlandı” diye konuştu.
YENİ KEÇİÖREN BULVARI

Başkan Gökçek, Başkent Ankara’nın dört bir tarafında süren yeni yol açım ve genişletme çalışmaları arasında en büyük imalatlardan birinin de yılardır kanayan yara olan ve araç sayısının artmasıyla

birlikte trafiğinde de büyük sıkıntılar yaşanan Keçiören bölgesinde sürdüğünü ifade ederek, “Fatih Köprüsü’nün yoğunluğunu azaltmaya yönelik olarak tasarladığımız Yeni Keçiören Bulvarı çalışmalarımız tüm hızıyla sürüyor. 1 ay içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.

Proje kapsamında 8 alt ve üst geçit bulunduğunu, ilk etabın trafiğe açıldığını, tümünün de önümüzdeki ay tamamlanmasının planlandığını ifade eden Başkan Gökçek, Keçiören trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak çalışmaya ilişkin şu bilgileri verdi: “Selçuklu Caddesi ile yeni bulvar arasında 420 metre uzunluğunda bir köprü ve yine Selçuklu Caddesi ile Gülhane Caddesi istikametinde yaklaşık 250 metre uzunluğunda bir köprü yapıldı.

Ayrıca Gülhane Caddesi ile Basın Caddesi arasında 2 gidiş 2 geliş olmak üzere bir altgeçit yapıldı. Tüm bu sanat yapılarının bulunduğu kavşakta depolama alanının yüksek olması için yaklaşık 50 metre çapında hemzemin bir kavşak tanzim edildi. Böylece hem mevcut kavşaktaki yoğunluk azaltılacak hem de bu bölgedeki vatandaşlar, Samsun - Konya Yolu ile Ulus-Kızılay istikametine bağlantı yapabilecekler. Tasarlanan bu yeni bulvara Samsun - Konya Yolu’nda seyreden araçlar da katılım sağlayabilirken, bu yeni bulvar sayesinde Fatih Köprüsü üzerindeki yoğunluğun azaltılmasını amaçlıyoruz.”
ÇEVRE YOLU’NA

ALTERNATİF BULVARIN

YÜZDE 90’I TAMAM…

Pursaklar Gümüşoluk’tan, bir başka deyişle Otonomi

bölgesinden başlayıp, Saray, Mimar Sinan, Fatih, Keçiören, Bağlum, Yakacık ve Yuva Mahallesi arasında yapılan, Ankara Kuzey Çevre Yolu’na alternatif olan bulvarın da çok önemli bir çalışma olduğuna dikkati çeken Başkan Gökçek, “Esenboğa Yolu'nu direkt olarak Kazan'a kadar bağlayan bir ara çevre yolu olacak. 20 kilometre uzunluğundaki bu yolun açım çalışmalarının yüzde 90’ını bitirdik. Bu bulvarı önümüzdeki yılın ilk aylarında trafiğe açmayı hedefliyoruz” dedi.

“ANADOLU

BULVARI

KESİNTİSİZ HALE

GELİYOR”

“Anadolu Bulvarı’nı da kesintisiz hale getiriyoruz” diyen Başkan Melih Gökçek, “Anadolu Bulvarı üzerinde 2 ‘U’ üst geçit ve bir köprü yapıyoruz. Bunlarla birlikte Anadolu Bulvarı, 1071 Malazgirt Bulvarı’na kadar kesintisiz şekilde akabilecek hale geliyor. Çalışmaların büyük kısmı tamamlandı” müjdesini verdi.


Antalya EXPO 2016’da ANKARA rüzgarı...

Antalya’da düzenlenen ve yaklaşık 5 aydır yerli-yabancı on binlerce turistin akınına uğrayan EXPO 2016’da “Ankara Rüzgarı” esmeye devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 3 dönümlük alanda kurduğu “Ankara Bahçesi” hem çocukların hem de büyüklerin ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

Türkiye’de ilk kez Antalya’da gerçekleştirilen EXPO’da yer alan “Ankara Bahçesi”nde açıldığı 23 Nisan 2016 tarihinden bugüne kesintisiz devam eden etkinlikler, büyük ilgi görüyor.

Felsefesi “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya”, teması “Çiçek ve Çocuk”, sloganı ise “Geleceği Yeşertmek” olan EXPO 2016, “Ankara Bahçesi”nde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden ANKAPARK’ın minik bir modeli de yer alıyor. Dev ekranlardan ziyaretçilere anlatılan ANKAPARK, büyük ilgi çekiyor.

“Ankara Bahçesi”ni ziyaret eden çocuklar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in hazırlattığı sürprizi olan hediyeleriyle mutlu bir şekilde

EXPO’dan ayrılıyor.

HEM ÇOCUKLARA

HEM DE BÜYÜKLERE

EĞLENCE…


Türkiye’nin tanıtımına destek olmak amacıyla kurulan Ankara Bahçesi’nde çocuklar ve büyükler; “Dinozor Alanı”, “Çiçek Ritm Sahnesi”, “Çiçek ve Robot” sahneleri, “Aquatik Sahne Gösterisi”, “Kedi Ailesi”, “FamilyCoaster”, “Çim Kedi” ve “Kalpli Yol” ile unutamayacakları bir zaman geçirirken, aileleriyle birlikte fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmiyor.

ANKAPARK’ın küçük bir modeli olarak tasarlanan bölümde ise çocuklar “Sanal Gerçeklik Odası”, “RobotLed”, “Robotlar”, “Roller Coaster Similatörü” ve “Nuh’un Gemisi”nde hareketli oyuncaklarla eğlenceli dakikalar yaşıyor.

KONSERLER, HALK

OYUNLARI, KUKLA

GÖSTERİLERİ...

EXPO 2016’da; Ankara Kent Orkestrası konserleriyle, FOMGET halk oyunlarıyla ziyaretçilerin büyük ilgisini çekerken, kukla gösterileri ve Ukrayna’dan gelen gösteri ekibiyle (tahta bacak, bando müzik, paten gösterisi, prensesler) yaklaşık 5 aydır konuklarına eğlenceli dakikalar yaşatıyor. Sanatçı Nur Yoldaş da konserleriyle, “Ankara Bahçesi” etkinlik ve gösteri grupları da zaman zaman korteje katılarak, Ankara standının, fuarın ilgi odağı olmasına katkı sağlıyor.


Orman Bakanlığı’ndan zehirli mantar uyarısı

Sonbahar yağmurlarıyla birlikte doğada sıkça yetişen zehirli yabani mantarların tüketilmemesi konusunda, Orman ve Su İşleri Bakanlığı vatandaşları uyardı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada; Türkiye'de doğal olarak yetişen yaklaşık 70 zehirli mantar türü bulunduğu belirtilerek, sonbahar mevsiminde orman ve mera alanlarında doğal mantar yetiştiği, özellikle kırsal alanda yaşayan vatandaşların bu mantarları tüketmesi nedeniyle de çok sayıda mantar zehirlenmesi veya ölümle sonuçlanan olayların yaşandığı kaydedildi. Bilimsel ismi konulmayan hiçbir yabani mantarın yenilmemesini, yenilebilen her yabani mantarın ise zehirli ve hatta öldürücü olabileceği ihtimalinin her zaman akıllarda tutulması gerektiği ifade edilen açıklamada, pişirmekle, dondurmakla, kavanozlamakla veya başka bir işlemle zehirli mantarların zehirsiz hale getirilemeyeceği gerçeğinin de bilinmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye’de önemli bir halk sağlığı olarak varlığını süren mantar zehirlemeleri hakkında bilinmesi gerekenleri sorduğumuz uzmanlardan da şu bilgileri öğrendik:

Mantar zehirlenmesi

nedir?


Ormanlık alanlar ve kırlarda kendiliğinden yetişen yabani mantarların yenilebilenlerini zehirlilerinden ayırmak oldukça zordur. Zehirli mantarları kolayca tanımak için ise pratik ayrım noktaları yoktur. Kulaktan dolma, yanlış, kalıplaşmış ve bilimsel değeri olmayan bilgilerle mantarları tanımaya ve yorumlamaya çalışmak, ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Hemen hemen bütün mantar zehirlenmelerine ‘Amanita Muscarina’ ve ‘Amanita Phalloides’ adı verilen iki cins zehirli mantar yol açmaktadır. Mantar zehirlenmeleri ve buna bağlı ölümlerden korunabilmek için yabani mantarlardan tümüyle uzak durmak gerekmektedir.

Mantar zehirlenmesinin

belirtileri nelerdir?

Zehirlenen kişide; göz yaşarması, bol tükürük salgısı, terleme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, baş dönmesi, karın bölgesinde kramplar ve göz bebeklerinde küçülme şikayetleri olur.

Tedavi yöntemleri nelerdir?

Hastalar vakit kaybetmeksizin kusturulmalıdır. Hasta en kısa zamanda doktora yetiştirilmeli, mümkünse hastanın yediği mantar örneği de beraberinde götürülmelidir. Hastanın midesi yıkanarak, aktif karbon uygulamalarına başlanmalı ve hastanın serum-elektrolit ve sıvı dengesinin korunması sağlanmalıdır.

Hastanın gözle görünür düzelmesi, birçok mantar zehirlenmesi türünde yanıltıcı olabilir. Bu düzelme mutlaka biyokimyasal ve hematolojik kan testleriyle teyit edilmelidir. Yeterli düzeyde tedavi edilemeyen vakalar ağır karaciğer yetmezliği ve ölümle sonuçlanabilmektedir.

Mantarlarla ilgili yaygın yanlışlar

nelerdir?

“Zehirli mantar yoğurtla yenildiğinde zehirlemez. Pişirilen mantarda zehir yok olur. Sirkeli ve tuzlu suda kaynatmakla mantarın zehri alınır. Kurutulmuş mantarın yenmesiyle zehirlenme olmaz. Çayırlarda yetişen mantarlar zehirli değildir. Mantar koparıldığında rengi değişmezse zehirsizdir; mantarın iç kısmı mavileşirse zehirlidir. Ağaçlardaki mantarlar zehirsizdir. Zehirli mantar gümüş kaşıkla pişirilirse kaşık kararır. Salyangozlar zehirli mantarları yemezler, mantara zehri yılanlar verir” gibi söylentiler, hiçbir bilimsel geçerliliği olmayan bilgilerdir.


Başkan Gökçek, AB Heyeti ile bir araya geldi

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Avrupalı parlamenterleri, 15 Temmuz hain darbe girişimi, terör örgütleri ve Gezi olaylarına ilişkin gerçekleri anlatmak için Ankara’ya davet etti.

Başkan Gökçek, Avrupa Bölgeler Asamblesi Başkanı Hande Özsan Bozatlı ve beraberindeki Avrupalı parlamenterleri makamında kabul etti.

Bozatlı, ziyaretlerinin, 15 Temmuz sonrası yapılmasının planlandığını, ancak tatiller ve Bayram nedeniyle geciktiğini belirterek, Türkiye’nin yanında ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi. Bozatlı, girişimin engellenmesinde, Başkan Gökçek’in de çok büyük katkısı bulunduğunu kaydederek, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Başkan Melih Gökçek de konuklarına ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, 15 Temmuz hain darbe girişimine ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi. Gökçek, “Avrupalı diğer parlamenterleri de Ankara’ya davet ediyorum. 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşanan gerçekleri,

FETÖ'yü (Fethullahçı Terör Örgütü), Gezi olaylarını ve terör örgütü PKK’yı, görüntü ve fotoğraflar eşliğinde kendilerine brifingle anlatayım. Bu sayede yanlış bilgilere sahip olan Avrupalı parlamenterler, gerçekleri öğrenirler. Gelsinler açıklayayım” diye konuştu.


Ukrayna Heyeti, Başkan Gökçek’i ziyaret etti

Ukrayna’nın en hızlı gelişen sanayi şehri Dnıpro Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i ziyaret etti.

Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette, konuk Belediye Başkanı Borys Fılatov, Başkan Gökçek’in deneyimlerinden yararlanmak arzusunda olduklarını söyledi.

Konuk Belediye Başkanı Borys Fılatov, Dnıpro’nun ağır sanayisi ve uzay teknolojisiyle çok hızlı ilerleyen bir kent olduğuna dikkat çekerek, Türk işadamlarına her türlü kolaylığı sağlayacaklarını belirtti ve ülkesine yatırım yapmaya davet etti. Başkan Gökçek’ten bu konuda destek isteyen konuk Başkan, kendisinin deneyimlerinden yararlanmak arzusunda olduklarını belirtti.


BAŞKAN GÖKÇEK:

“BELEDİYE

BAŞKANLIĞININ

OKULU YOK”

Başkan Gökçek de Dnıpro Belediye Başkanı Borys Fılatov’a başarılar dileyerek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kendilerine her türlü desteği sağlayacaklarını kaydetti.

Başkan Gökçek şöyle devam etti: “Tabii bizim avantajımız, 23 yıldır büyükşehir belediye başkanlığı yapmış olmamız. 5 yıl da ilçe belediye başkanlığını koyarsanız, neredeyse 30 yıla yaklaşıyor. Belediye Başkanlığı, ilk 5-10 sene

içerisinde öğrenilebiliyor. Anadan doğma belediye başkanı olmuyorsunuz. Bunun okulu da yok. Dolayısıyla her şey tecrübe. İnşallah her türlü işbirliğini yapmaya hazırız.”
“ANKAPARK,

AVRUPA’NIN

EN BÜYÜĞÜ”

Avrupa’nın en büyük tema parkını Ankara’da yaptıklarını da anlatan Başkan Gökçek,

ANKAPARK’la ilgili bilgileri de şöyle özetledi:

“Dısneyland’ta 60 civarında oyuncak var, ANKAPARK’ta 1217 adet. ANKAPARK ve birçok parkın birleşmesinden meydana geliyor. 1 günde gezemezsiniz. Böyle bir örnek dünyada yok. 15 tane roller coaster var. 70 metre uzunluğunda dünyanın en büyük dinozoru var. 20 bin metrekare kapalı alanda dinozor aktiviteleri olacak. Dünyanın en büyük su, müzik, ses, ışık gösterisi de ANKAPARK’ta olacak. Parkın en büyük özelliği, 12 ay boyunca kapalı ve açık olarak çalışması.”

Başkan Gökçek’e teşekkür eden Filatov, her türlü yardım ve işbirliğini beklediklerini kaydetti.

Görüşmelerin ardından Başkan Gökçek konuk Belediye Başkanı Fılatov’a günün anısına porselen tabak hediye ederken, konuk Başkan da Başkan Gökçek’e kentin ambleminin yer aldığı bir duvar saati verdi.


Okullu itfaiyeciler

ders başı yaptı

iskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü öğrencileri, 2016-2017 öğretim yılında ders programlarının önemli bir bölümünü gerçekleştirecekleri Ankara İtfaiyesi’nde ders başı yaptı.

Okul Müdürü Mehmet Boz, yeni eğitim döneminin başlaması nedeniyle Yangın Güvenliği Bölümü 10 ve 11. sınıf öğrencileriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi’yi ziyaret ederek, çiçek takdim etti.

Ziyaretin ardından İtfaiye Daire Başkanlığı Eğitim Merkezi’nde öğrencilerle bir araya gelen ve başarılar dileyen Celil Sipahi de itfaiyecilik mesleğiyle ilgili tavsiyelerde bulundu ve öğrencilere Daire Başkanlığı tarafından hazırlatılan, içerisinde itfaiyecilikle ilgili bilgilerin bulunduğu birer eğitim seti verdi.

İtfaiye Daire Başkanlığı Merkezi, liseli itfaiyeci adaylarının mesleğe ilk adımlarını attıkları tam kapsamlı bir okul ve eğitim merkezi konumunda.

Liseli itfaiyeci adaylarına, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredatına uygun olarak hazırladığı ders programı uygulanıyor. İtfaiyecilik mesleğinin temel konuları, hazırlanan bir program çerçevesinde, teorik olarak Ankara İtfaiyesi’nin uzman eğitmenleri tarafından liseli itfaiyeci adaylarına günümüzün eğitim teknikleri kullanılarak aktarılıyor.
GERÇEĞE UYGUN

TATBİKATLAR

Liseli itfaiyeciler daha sonra aldıkları teorik derslerin uygulanması için sahaya iniyor. Sahada yangınla mücadeleden, enkaz altından arama kurtarma çalışması, yüksek binalara tırmanma, merdiven aracıyla yangından yaralı ve baygın kişilerin kurtarılması, trafik kazalarında araç içerisinde sıkışan yaralıların çıkarılması gibi birçok konuda gerçeğe uygun senaryoların oluşturulduğu tatbikatlarda, mesleğin zorluklarıyla tanışıyor.

Bu yıl uygulanacak program çerçevesinde, 10. sınıfta öğrenim gören 5’i kız 24 öğrenci, haftada 1 gün, 11. sınıftan 5’i kız 33 öğrenci haftada 2 gün, teorik ve uygulamalı olarak derslerini İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görecekler. 12. son sınıfta öğrenim gören 8’i kız 34 öğrenci ise İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nda stajiyer öğrenci olarak haftada 3 gün İtfaiye Dairesi Başkanlığı ekipleriyle birlikte yangınlara müdahale, trafik kazalarındaki kurtarma çalışmaları ve diğer faaliyetlerde yardımcı eleman olarak görev alarak stajlarını tamamlayacaklar.


Bilgi Erişim Merkezi’nde ders zili çalıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi “Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi”nde eğitimler, Ekim ayının ilk haftası başlayacak. Kurs kayıtları devam eden Merkez'e, 15 yaş üstü herkes üye olabiliyor.

Çankaya Cinnah Caddesi’ndeki alt geçitte 30 kişilik iki sınıftan oluşan Bilgi Erişim Merkezi’nde her öğrenciye bir bilgisayar düşüyor. 3 aylık dönemler halinde verilen derslere üyeler, haftada 2 gün 2’şer saat katılıyor. Merkezde, “Teknoloji, Temel Bilgisayar, Word, Photoshop, Facebook-Twitter, Photo Story, Power Point,Excel, Fransızca, İngilizce” branşlarında eğitim yapılıyor.

Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkez'inde derslerin yanı sıra çeşitli geziler de düzenleniyor. Kent içi ve dışı geziler, müze, kurum, park ve buna benzer birçok tarihi ve turistik yerlereyapılıyor.

Her ay periyodik olarak 2 kez Devlet Tiyatrolarına giden Yaşlılar ve Gençler Bilgi Erişim Merkezi üyeleri, sinema günlerinin yanı sıra önemli gün ve haftalarda da seminerlere katılıyor.

Cinnah Caddesi, Kırkpınar Alt Geçidi'nde bulunan Merkez'e, “408, 413, 188” numaralı EGO otobüsleriyle rahatlıkla ulaşılabiliyor. Kimlik fotokopisi ve 2 fotoğrafla üye kaydı yapılan

Merkez hakkında ayrıntılı bilgi, “440 52 18” numaralı telefonlardan alınabiliyor.
Olimpiyat madalyalı güreşçilere

Büyükşehir’den ev

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’ye altın ve gümüş madalya kazandıran ASKİ Spor’lu milli güreşçiler Taha Akgül ile Rıza Kayaalp’e birer daire verilmesi kararlaştırıldı.

Belediye Meclis toplantısında başkanlıktan gelen önergeyle Rio Olimpiyatları'nda Türkiye'ye tek altın madalya kazandıran Taha Akgül ile Olimpiyatlarda gümüş madalya kazandıran Rıza Kayaalp ve çalıştırıcılarının şu şekilde ödüllendirilmesi istendi.

Yapılan görüşmeler sonucunda:

2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda serbest stilde 125 kiloda güreşen ve tüm rakiplerini yenerek Olimpiyat Şampiyonu olan ASKİ Sporlu güreşçi Taha Akgül ile grekoromen stilde 130 kiloda Türkiye’yi temsil ederek gümüş madalya kazanan ASKİ Sporlu güreşçi Rıza Kayaalp’e bir adet daire verilmesi Belediye Meclis üyelerinin oy birliğiyle kararlaştırıldı.


HOCALARA DA ÖDÜL

- Taha Akgül’ün Teknik Direktörü Abdullah Çakmar ve Antrenörü Fevzi Çölbayı’na, Olimpiyat Şampiyonu olan sporcuya verilen müstakil dairenin KDV’siz, raiç bedeli üzerinden yüzde 20’si oranında Türk Lirası ödül verilmesi,

-Teknik Direktör Mehmet Akif Pirim’e ve Antrenör Akif Canbaş’a, Olimpiyat İkincisi olan sporcuya verilen ödül değerinin KDV’siz raiç bedeli üzerinden yüzde 20’si oranında Türk Lirası ödül verilmesi de oy birliğiyle Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kararlaştırıldı.
Osmanlıspor

Zürih deplasmanında

UEFA Avrupa Ligi'nde yenilgisizliğini sürdüren Osmanlıspor, ilk maçların ardından lider tamamladığı Avrupa ligi maratonunda 2. maçını deplasmanda 29 Eylül Perşembe günü saat: 19.00’da İsviçre’nin Zürih takımı ile oynayacak.

Avrupa Kupası 2. Ön Eleme Turu’nda Moldova’nın Zimbru takımını 2-2 ve 5-0’lık skorlarla eleyen Mor-Sarılılar, 3. Ön Eleme Turu’nda Estonya’nın Nomme Kalju takımını 1-0 ve 2-0, Danimarka’nın Midtjylland takımını deplasmanda 1-0 evinde oynadığı karşılaşmada ise 2-0 yenerek tarihi bir başarıyla gruplara yükseldi.

UEFA Avrupa Ligi (L) Grubu’nda yer alan Osmanlıspor, ilk maçında Romanya’nın Steaua Bükreş takımını Ankara’da 2-0 yenerek yenilmezliğini sürdürdü.

Mor - Sarılılar, gruptaki ikinci maçına İspanya’nın Villa Real takımına 2-1 yenilen İsviçre’nin Zürih takımıyla, 29 Eylül Perşembe günü Zürih’te karşı karşıya gelecek. Maç “Tivibu”dan naklen yayınlanacak.

Transfer sezonunun son günlerinde Hollanda’nın PSV Takımın’dan Adam Maher, Fransa’nın Toulouse takımından ise Fas asıllı Adrien Regattin’i kadrosuna katarak güçlenen Başkent takımının, Avrupa Ligi ve Spor Toto Süper Ligi maçlarında yenilgisi bulunmuyor.

Başkent temsilcisi, 3. maçında 20 Ekim Perşembe günü İspanya’nın Villareal takımıyla kendi evinde karşılaşırken, bu maçın rövanşı 3 Kasım Perşembe günü deplasmanda yapılacak.

24 Kasım Perşembe günü Romanya’nın Steaua Bükreş takımıyla deplasmanda mücadele edecek Osmanlıspor, gruptaki son maçını İsviçre’nin Zürih takımıyla Osmanlı Stadı’nda 8 Aralık Perşembe günü oynayacak.
Sincan’da tiyatro günleri başlıyor

Sincan Belediyesi, Ekim ayında 6 tiyatro oyunuyla hem yetişkinlere hem de çocuklara keyifli saatler yaşatacak.

Sincan Belediyesi Şehir Tiyatrosu, yetişkinler için “Allah’ın Aslanı Hz. Hamza”, “Entrikalı Dolap Komedyası” ve “Köprüden Önce Son Çıkış” adlı oyunları hazırladı.

“Allah’ın Aslanı Hz. Hamza” adlı oyun, 2 ve 23 Ekim tarihlerinde saat 17.00’de izlenebilecek. “Entrikalı Dolap Komedyası” adlı oyun ise 9 ve 30 Ekim’de aynı mekanda sahnelenecek. “Köprüden Önce Son Çıkış” adlı oyun 16 Ekim’de saat 17.00’da izlenebilecek.

Küçükleri de unutmayan Sincan Belediyesi, Ekim gösterimlerinde de “Palyaço Miço”, “Uykucu Çomar” ve “Badem ile Çilek” adlı oyunları çocukların beğenisine sunacak.

Palyaço Miço, 1, 2, 22 ve 23 Ekim günlerinde 11.00, 12.30 ve 14.00 seanslarında sahnelenecek. Çocukları bekleyen bir diğer ücretsiz oyun da “Uykucu Çomar”, 8, 9 ve 29 Ekim’de 11.00, 12.30 ve 14.00 saatlerinde izlenebilecek. “Badem ile Çilek” adlı oyun da 15 ve 16 Ekim günlerinde minik izleyicilerle buluşacak. Saat 11.00, 12.30 ve 14.00’da sahnelenecek oyunda değerlerin, doğruluğun ve birlikte mücadele etmenin gücü anlatılıyor. Oyunlar Lale Konferans Salonu’nda sahnelenecek.


Gölbaşı’na Aile Yaşam Merkezi

Gölbaşı Belediyesi tarafından ilçe sakinlerine daha kaliteli ve yaşanabilir bir ortam sunabilmek amacıyla hazırlanan “Gölbaşı Aile Yaşam Merkezi Projesi”nin ihalesi tamamlandı.

Eymir Mahallesi’ne yapılacak olan “Gölbaşı Aile Yaşam Merkezi”, Gölbaşı’ndaki vatandaşların kültürel, sportif ve sosyal ihtiyaçlarına cevap verecek. Tesiste, kapalı otopark, konferans salonu, kapalı yarı olimpik yüzme havuzu, çocuklar için yüzme havuzu, hamam, sauna, fitness merkezi , fuaye alanı, öğrencilere meslek ve beceri edinme kursları için derslikler, restoran ve kafeterya bulunacak.

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “2016 yılında birçok tesisimizi Gölbaşılı vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için temelini atacağız” dedi. Duruay, şu bilgileri sıraladı:

“Seğmenler Mahallesi pazar yeri ve sosyal tesis binamızın yapılması için ihale tamamlandı ve eski bina yıkıldı. Çok yakında temelini atacağız. İncek Mahallemizde park çalışmamız var. Tulumtaş ve Bağiçi mahallelerimizdeki kültür merkezi projemizin temelini atacağız. Eymir Mahallesi bölgesinde dev şehir parkı projemiz var, önümüzdeki günlerde ihalesi tamamlanacak ve kısa sürede buranın temelini atmayı planlıyoruz.”
Elmadağ’da kentsel dönüşüm çalışmaları

Elmadağ’da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Elmadağ Belediye Başkanlığı’nca yürütülmekte olan kentsel gelişim ve dönüşüm Projesi’nde tanıtım, kontrollük ve pazarlama binası inşaatının tamamlanmak üzere olduğunu belirten ve 596 konutluk 1. etabın temellerinin en kısa zamanda atılacağını ifade eden Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“71,5 hektarlık alanda gerçekleşecek olan kentsel gelişim ve dönüşüm projemizin toplam proje alanında 5 dini tesis, 2 eğitim tesisi, 2 sosyal-kültürel tesis, 2 aile sağlık merkezi, 1 belediye hizmet alanı ve 1 spor tesisi inşa edilecek. Yapılacak olan konutların 1250 adedinin hak sahiplerine borçlu veya borçsuz olarak verilmesi planlandı. Proje alanında özelikle topoğrafik yapı gözönüne

alınarak, 3 ile 8 kat arasında konutları barındıran 5 konut tipi çalışıldı. Üretilecek konutlar; 2+1, 3+1, 4+1 şeklinde olup, 78 metrekareden 149 metrekareye kadar çeşitlilik gösteriyor.”


Öğrenciler, yaz kampında hem eğlendi hem öğrendi

Yenimahalle Belediyesi ile Ankara Gönüllü Takımı’nın ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Yenimahalleli minik öğrenciler, 13. Yaz Çalışma Kampı’nda hem eğlendi hem de öğrendiler.

Üniversiteli abla ve ağabeyleri tarafından evlerinde ders alan maddi durumu yetersiz ailelerin çocukları, yaz tatili sürecinde kampa katıldı.

Proje kapsamında Çiğdemtepe, Yakacık ve Pamuklar bölgelerinde yaşayan 20 çocuk; 27 gönüllü ve belediye yetkilileriyle birlikte yaz çalışma kampı için İzmir Seferihisar’a gitti.

Kampta çocukların konaklama, ulaşım, yemek ve temel bakım ihtiyaçları Yenimahalle Belediyesi tarafından karşılanırken, sosyal ve kültürel aktivitelerde bulunan çocuklar ders yılının stresini attı. Gönüllüler tarafından gezilere de götürülen öğrenciler, 5 günlük kamp süresince Meryem Ana Evi, Nesin Matematik Köyü ve Şirince’ye giderek tarihi yerleri de görme imkanı buldular.

Yenimahalle Belediyesi olarak eğitime destek projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini anlatan Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Yenimahalle’de eğitim düzeyi her geçen gün daha da yükseliyor. Bununla onur duyuyoruz” dedi.


Başkan Kaplan, öğrencilerle bir araya geldi

Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Hatice ve Cemil Ercan Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı açılışında, öğrenci ve öğretmenlerle bir araya geldi.

Yeni öğretim yılı açılışında öğrencilerle birlikte olan ve onlara çok çalışmaları gerektiğini vurgulayan Başkan Kaplan, “Ülkemize, çalışarak yararlı olabiliriz. O nedenle çok çalışmalıyız, sizler de çok çalışmalısınız” dedi.

Başkan Tuncer Kaplan, daha sonra okulda öğrencilerle birlikte yemek yedi, öğrenci ve öğretmenlerle sohbet etti.


Pursaklar’da öğrencilere kırtasiye paketi

Pursaklar Belediyesi, 26 bin öğrenciye kırtasiye paketi hediye etti.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının başlaması, Pursaklar’da renkli görüntülere sahne oldu. Okulların açılışının ilk gününde Pursaklar Belediyesi tarafından hazırlatılan kırtasiye paketleri, ilk ve ortaokul öğrencilerine dağıtıldı. Hakan Akbıyık İlkokulu’nda da Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin

öğrencilerle bir araya gelerek onlara Belediye’nin hediyesi olan kırtasiye paketlerini verdi. Başkan Çetin’e, Belediye Başkan Yardımcısı Nedim Erçetin, ilçe milli eğitim şube müdürleri, okul idarecileri ve öğretmenler de eşlik etti.

Öğrencilere hitap eden Pursaklar Belediye Başkanı Çetin, “Bizler bu uygulamayı her yıl yapıyoruz. Bunu yaparken zengin fakir ayrımı yapmıyor, bütün öğrencilerimize dağıtıyoruz. Kimsenin gurunun incinmesine gönlümüz razı olmaz. Yeter ki sizler okuyun, biz her zaman sizin yanınızdayız. Devletimiz, Hükümetimiz yıllardır kitapları hediye ediyor, bizler de kırtasiye malzemelerini Belediyenizin hediyesi olarak sizlere dağıtıyoruz” dedi.
Hamamarkası’nın yeni gözdesi

“Afrika Evi”


Kısa bir süre önce açılışı gerçekleştirilen Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi (Afrika Evi), Hamamarkası’na bambaşka bir hava getirdi. Altındağ Belediyesi tarafından restore edilerek Ankara’nın en önemli tarihi ve turistik yerlerinden biri haline getirilen Hamamarkası, her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

Gana, Kamerun, Nijerya, Diplomatik Kongo, Uganda, Nijer, Somali ve Benin’in de aralarında bulunduğu 17 farklı ülkedeki kadınların yaptığı el emeği göz nuru eserler, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde Hamamarkası’na getiriliyor. Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ndeki ürünler, iki farklı konakta sergileniyor ve büyük ilgi görüyor.

Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi Projesi, Cumhurbaşkanlığı, MÜSİAD, TİKA, THY ve Dışişleri Bakanlığı tarafından ortaya çıkarıldı. Altındağ Belediyesi’nin de destek sağladığı bu projeyle önemli sonuçlar elde ediliyor. Pazardan elde edilen gelir, Afrikalı çocuklara ve kadınlara ulaştırılıyor. Afrikalı çocukların sağlık ve eğitim masraflarına katkı sağlayan pazar, yine aynı kıtadaki kadınların el işçiliklerindeki giderlerini de karşılıyor.


Ertürk, Paris’te “Mülteci ve Göçmen Krizi” oturumunda konuştu

Kazan Belediye Başkanı ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Türkiye Ulusal Heyet Üyesi Lokman Ertürk, Konsey tarafından Paris’te bu yıl beşincisi düzenlenen Ulusal İdare Birlikleri toplantısında “mülteci krizi” ile “terör ve radikalleşme” konularında konuştu.

Türkiye’nin, topraklarında 3 milyondan fazla mülteciyi barındırdığını söyleyen Ertürk, bunun, Avrupa ve dünya ülkelerinin ortak sorunu olduğunu, bu krizle mücadelede Türkiye’nin yalnız bırakılmaması gerektiğini kaydetti.

Ertürk, 4 yılda bir gerçekleştirilen ve Avrupa Konseyi’nin bu süreçteki önceliklerinin ne olacağının masaya yatırıldığı toplantıda Türkiye’yi temsil etti. Türkiye’nin özellikle Suriye ve Irak’tan gelen mülteciler konusunda yaptığı büyük fedakârlıktan bahseden Ertürk, Türkiye’nin mülteciSuriyeli için verdiği mücadeleyi anlattı.

Başkan Ertürk, “radikalleşme ve terör” konulu ikinci toplantıda yaptığı konuşmada ise FETÖ tarafından 15 Temmuz’da gerçekleştirilen darbe girişimini anlattı.

Ertürk, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği ülkelerini, bu konuda gerekli duyarlılığı göstermeye davet etti.


KEÇMEK’e kayıtlar devam ediyor

Keçiören Sanat ve Meslek Edindirme Kurslarının (KEÇMEK) kayıt işlemleri, Ekim ayına kadar devam edecek.

Bilgi ve becerisini geliştirmek isteyenleri herhangi bir yaş sınırlaması olmaksızın bekleyen KEÇMEK'ler, eğitimin yaşam boyu devam ettiğinin de adeta göstergesi oluyor.

Usta - çırak ilişkisinin öğretilerini, modern eğitim sistemlerinin ilke ve prensipleri doğrultusunda birleştiren KEÇMEKlerde, sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra; sergiler, seminerler, fuarlar, yayınlar,

yarışmalar, panel-konferans gibi organizasyonlar da gerçekleştiriliyor.

Bireylere artı değer kazandıran KEÇMEK'lerde tüm kurslar ücretsiz veriliyor. KEÇMEK

kurslarında en fazla ilgiyi giyim ve bilgisayar kursları görürken, 2015 -2016 Eğitim - Öğretim Yılında kurs görenlerin yüzde 75'ini kadınlar, yüzde 25'ini de erkek kursiyerler oluşturdu.
Çankaya - Pekin arası bağlar güçleniyor

Çankaya Belediyesi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’ in merkez ilçelerinden olan Dongcheng ile yapılan Kardeş Şehir Anlaşması kapsamında teknik ve sosyal anlamda işbirliğine başlıyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in gerçekleştirdiği ziyaretle yapılan Kardeş Kent Anlaşması’nın ilk icraatları, yapılan görüşmelerde ele alındı. Dongcheng, Başkent Pekin’in merkezi olması; siyasete, ticari faaliyetlere ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapması açısından Çankaya ile benzer özellikler taşıyor. Bu benzerliğin, iki belediye arasındaki işbirliğine olumlu yansıması bekleniyor. Dongcheng, 41 bin 84 km karelik alanda, 17 alt bölge ve 187 komüne sahip.

5. Pekin Wangfujing Uluslararası Marka Festivali ve Dongcheng Belediyesi Kardeş Kentler Buluşması adı altında gerçekleştirilen etkinlik, 20-23 Eylül arasında yapıldı. Etkinlikte, “Kardeş Kentler Buluşuyor” oturumunda Çankaya Belediyesi, “Yeni Nesil Belediyecilik” kavramı ve “Sağlıklı Kent Çankaya” üzerine bir sunum gerçekleştirdi.


Okula yeni başlayan 700 öğrenciye kalemlik ve temizlik seti

Akyurt Belediyesi, okula yeni başlayan 700 ilkokul öğrencisine kalemlik ve temizlik seti hediye etti.

Setlerde; kalem, kalemtıraş, silgi, el sabunu, diş macunu, diş fırçası ve tırnak makası gibi malzemeler bulunuyor.

Yıldırım Beyazıt İlkokulu’nda öğrencilere hediyelerini Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, meclis üyeleri Musa Çakmak ve Cemalettin Demirel ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Burhan Aycan birlikte verdi.

Başkan Ayantaş, öğrencilere hayatları boyunca başarılı olmaları dileklerini ileterek, şunları söyledi:

“Hepiniz bu vatana, millete faydalı işler yapacaksınız. içinizden belediye başkanları, bakanlar, başbakanlar çıkacak. Öğretmenlerimizin de sizleri yetiştirerek, eğiterek ne kadar büyük bir iş yaptıklarını belirtmek istiyorum. Yeni eğitim öğretim yılınız hayırlı olsun.”


etiSEM’de güz dönemi 3 Ekim’de başlıyor

Etimesgut Belediyesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi (etiSEM) 2016-2017 yılı güz dönemi dersleri, 3 Ekim Pazartesi günü başlıyor. 13 etiSEM biriminde bu dönem 5 bini aşkın kursiyer, mesleki gelişim ve beceri edindirme kurslarından ücretsiz yararlanacak.

17 yaş üzeri tüm Etimesgutluların yararlanabildiği kurslar için kayıtlar da devam ediyor. Kayıtlar, www.etisem.etimesgut.bel.tr adresi üzerinden yapılabiliyor. Kesin kayıt işlemleri ise etiSEM şubelerinde yapılacak.

Bu yıl 20 alanda 166 MEB onaylı modüler programdan oluşacak kursların içerikleri, günün şartlarına göre Başkent Üniversitesi Rektörlüğü ile Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü uzmanlarınca güncelleştirildi. Kurslar, etiSEM Merkez Binası, Geleneksel El Sanatları ve Uygulama Merkezi, Kent Konseyi, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi, Atakent Sosyal Tesisleri, Göktürk Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi, Yunus Emre Kültür ve Spor Merkezi, Satuk Buğrahan Eğitim Merkezi, Turkuaz Spor ve Eğitim Merkezi, etiSEM Atayurt birimlerinde düzenlenecek.


Osmanlıspor, fırsatı kaçırdı

Yeni sezona iyi bir başlangıç yapan Osmanlıspor, Spor Toto Süper Lig lideri Medipol Başakşehir karşısındanbul’da İstanbul’da 2-0 üstünlük yakalamasına rağmen, skoru koruyamadı ve galibiyeti kaçırdı.

Hem Avrupa Lig’i hem de Süper Lig’de yenilgisizliğini sürdüren Başkent ekibi, sezonun ilk dört haftasında aldığı galibiyetlerle liderlik koltuğuna oturan Başakşehir karşısında, deplasmanda oynamasına rağmen müthiş baskılı başladı.

İlk yarının son dakikasında Musa Çağıran’ın kullandığı serbest vuruşla 1-0 öne geçen Mor-Sarılılar, ikinci yarıda Diabate’nin düşürülmesi nedeniyle kazanılan penaltıyı Ndiaye’nin gole çevirmesiyle 2-0 üstünlüğü yakaladı.

Avrupa Kupası ve Lig’de mücadele eden Osmanlıspor, yakaladığı üstünlüğün ardından geriye yaslanıp skoru korumaya çalışınca, rakip takım yaptığı değişikliklerle oyuna ağırlığını koydu ve 2 gol bularak maçın beraberlikle bitmesini sağladı. Beşinci haftayı elde ettiği 9 puanla 6. sırada tamamlayan Başkent ekibi, 2 Ekim Pazar günü saat 19.00’da Fenerbahçe ile Osmanlı Stadında karşılaşacak.
Gençlerbirliği’nde galibiyet sevinci

Başkent’in Süper Lig’deki diğer temsilcisi Gençlerbirliği, Kardemir Karabükspor’u 2-0 yenerek, puan cetvelinde 5. sıraya yükseldi.Kırmızı-Siyahlılar, üstün oynadıkları karşılaşmada Landel ve İrfan Can’ın attığı gollerle maçtan galibiyetle ayrılmayı bildi.

Gençlerbirliği, sezonun ilk yarısının 6. haftasında 30 Eylül Cuma günü saat 20.00’da Akhisar Belediye deplasmanında puan mücadelesi verecek.
Yüklə 72,25 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin