Gökçek yönetiminin rekor para cezası kestiği üniversiteninYüklə 12,66 Kb.
tarix30.07.2018
ölçüsü12,66 Kb.
#63670

Gökçek yönetiminin rekor para cezası kestiği üniversitenin,

'Öncelikle başkentin sorunlarını çözsün'

CUMHURİYET ( Ankara Eki ) - 25.07.2008

ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - AKP'li Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek' in, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'ndeki (ODTÜ) 45 binanın kaçak olduğunu ve yıkılacağını belirtmesi, buna dayanarak da 1 milyon 800 bin YTL'lik rekor para cezası kesmesi başta ODTÜ'lüler olmak üzere toplumun her kesiminden tepki aldı.

Ankara Anakent Belediyesi ile ODTÜ arasındaki "kaçak yapı" anlaşmazlığı, geride kalan günlerde başkentin olduğu kadar Türkiye gündeminin de önemli konuları arasında yer aldı. Tartışmayı ateşleyen ise Ankara Anakent Belediyesi'nden, 16 Temmuz Çarşamba günü yapılan bir yazılı açıklama oldu. Açıklamada, Anakent Belediyesi Encümeni'nin 10 Temmuz'da yaptığı toplantı sonucu aldığı karar açıklandı.

Ancak karar, duyan herkesi şok etti çünkü ODTÜ'ye, 1 milyon 800 bin YTL, eski ifadesiyle bir trilyon 800 milyar liralık rekor bir para cezası kesilmişti. Encümen kararında, ODTÜ'deki 45 yapının "ruhsatsız" olduğu belirtilmiş, konuyla ilgili Çankaya Belediyesi'nin de ODTÜ'nün de uyarıldığı ancak sorunun giderilmesi için herhangi bir adım atılmadığı savunulmuş ve eklenmişti: "Yapıların ilgili mevzuata uygun hale getirilmemesi halinde, Fen İşleri Daire Başkanlığı'nca yıkılması oy birliği ile kararlaştırıldı."

Encümen açıklamasından sadece birkaç saat sonra, Anakent Belediye Başkanı Gökçek ilk açıklamasını yaptı ve encümen kararını yineleyerek, "Eğer kaçak yapılarla ilgili aykırılıklar düzeltilmezse bu yapılar yıkılacak. Yasa bunu emrediyor" dedi. Gökçek, Eymir Gölü ve Kızılırmak suyu konusunda kendisiyle karşı karşıya gelen ODTÜ'ye "fırsat bulmuşken yüklenmeyi de ihmal etmeyerek" ; "Her davaya bilirkişilik yapan ODTÜ'nün, kaçak yapı yapmasını anlayabilmek mümkün değil" dedi.'SAYILI GÜNLER KALMIŞTI'

Encümen kararının açıklandığı ve Gökçek'in konuştuğu saatlerde, konunun taraflarından ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut , yurtdışındaydı. Akbulut, kendisine telefonla ulaşan gazetecilere yaptığı ilk açıklamada, üniversitelerindeki ruhsatsız yapıların yeni bir konu olmadığı, imar çalışmalarının yıllardan beri devam ettiğine dikkat çekti ve konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.

Konunun bir diğer tarafı olan Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz ise encümen kararının açıklanışının ertesi günü, 17 Temmuz'da yazılı bir açıklama yaparak, ODTÜ'ye imar izni verilmesine sayılı günler kaldığının altını çizerek, sordu: "Pişmiş aşa su katma uzmanı Gökçek'in, hırsla ve hışımla, binbir afra-tafrayla ODTÜ'ye yüklenmek istenmesinin altında bir çapanoğlu yatmıyor mu? Bu durumda bir bit yeniği aranmaz mı?"

"AF ÇIKARTIN" ÖNERİSİ

Tepkiler üzerine Gökçek, bu kez basın toplantısı düzenleyerek yeni bir açıklama yaptı. Gökçek, 17 Temmuz'daki basın toplantısında, ODTÜ'nün ne kadar kıymetli bir üniversite olduğunu, yıkılmasını istemediklerini söyleyerek, bir öneri getirdi:"Bundan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi imar planı yaparak, mevcut binalara meşruiyet kazandıramaz. Bu imar affı anlamına gelir. ODTÜ kaçaktır, kaçak inşaat yapanlar sorumludur. Bunun tek yolu vardır. O da ODTÜ, hükümetimize müracaat ederek, 'ODTÜ için özel bir imar affı çıkarın. Bu af sayesinde belediye bizim planımızı yapsın. Bu binaları kurtaralım' desin. ODTÜ yetkililerinin derhal Sayın Başbakanımızdan böyle bir kanun çıkarmaları için ricada bulunmalarını istiyorum. Ancak ve ancak TBMM'den bir kanun çıktığı takdirde bu olabilir."

'ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını istiyor'

GÖKÇEK'İN bu önerisinin ardından, bu kez yurtdışından dönen ODTÜ Rektörü Akbulut, 21 Temmuz'da kameralar karşısına geçti. Akbulut, ODTÜ'deki imar çalışmalarının Murat Karayalçın 'ın Anakent Belediye Başkanı olduğu dönemden beri sürdüğünü, 500 bin metrekarelik alanın imar planının bitirilmesinin kolay ve kısa süren bir iş olmadığını kaydetti. Gökçek'in, "Hükümete başvursunlar, af çıksın" önerisine de değinen Akbulut, dikkat çekici bir değerlendirme yaparak, şunları söyledi:

" 'Sayın Rektör, Başbakan ile görüşsün af çıkarsın' diyor. İyi de bu sorunu Sayın Başbakan mı çıkardı? Sayın Başbakan'ın olaya hiçbir dahli oldu mu? Eminim, Sayın Başbakan da konuyu bizim gibi gazetelerden öğrendi. ASKİ Sosyal Tesisleri de kaçak, bazı bakanlıkların binaları da var. Hatta 2 yıl öncesine kadar TBMM binası da bu durumda değil miydi? Sayın Gökçek, 45 milyon metrekarelik ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını istiyor. Mesele bu... Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor."

"İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ'yü haritadan silsin" diyen Akbulut, Gökçek'in sağlıklı düşünemediğini de söyledi.

Yüklə 12,66 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə