DeniZCİLİk müsteşarliği dış İlişkiler Dairesi BaşkanlığıYüklə 16,55 Kb.
tarix11.09.2018
ölçüsü16,55 Kb.
#80466

T.C.

BAŞBAKANLIK

DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI

Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı


Sayı : B.02.01.DNM/0.76.00.01.730- …./ …./2011

Konu : Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)

Sözleşmeleri Gereği Yapılacak ZorunluBildirimler ve Raporlar
GENELGE

2011/ ..... 1. Ülkemizin taraf olduğu Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Sözleşmeleri hükümleri uyarınca, teknik konularda birçok hususta IMO'ya bildirim yapma ve rapor verme taahhütlerimiz ve sorumluklarımız bulunmaktadır. IMO Sözleşmelerinden doğan bildirim ve raporlama sorumluklarımızın; resmi yazışma yapılarak IMO Yazmanlığına iletmek veya IMO veri tabanlarına elektronik yöntemler ile girmek şeklinde yerine getirilmesi gerekmektedir.
 1. IMO Sözleşmeleri gereğince yapılması zorunlu olan bildirim ve raporlamaların listesi, raporları bildirmekle yükümlü olan teknik birimler, raporun gönderileceği kişiler, raporlama zamanları ile raporların amacı ve kullanılacak formlar konusunda, bu Genelgenin ekinde yer alan tabloda belirtilen esaslar uygulanacaktır.
 1. Bildirimlerde;
  1. Raporların amaca yönelik bilgileri içermesi zorunludur.

  2. Raporlar istenilen dilde, basit ve anlaşılabilir şekilde düzenlenecek ve ilgili sözleşmelerde belirtilen standart bildirim usulleri kullanılacaktır.

  3. Bütün raporlar bu Genelge ve IMO Sözleşmelerinde belirtilen süre ve usullerde sunulacaktır.

  4. İlk rapor gönderildikten sonra değişen koşullara ilişkin bilgiler, tamamlayıcı bir raporla güncellenecektir.

  5. IMO veri tabanlarına yüklenen statik bilgiler, ilgili birim tarafından en az yılda iki kez kontrol edilecek ve gerekiyor ise güncellenecektir.

  6. Bildirimler; resmi yazı, faks, elektronik posta, elektronik veri tabanına yazma gibi yöntemler kullanılarak yapılacaktır.
 1. Bildirimlerin kapsamındaki konular ile ilgisi bulunan bütün kamu tüzel kişileri veya özel nitelikteki gerçek veya tüzel kişiler, İdare tarafından gerçekleştirilecek bildirim faaliyeti için, 491 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri doğrultusunda istenen bilgileri sağlamakla yükümlüdürler. Bu konuda teknik icracı birimlerde yaşanan aksaklıklar vakit geçirilmeden Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına bildirilecektir.
 1. Elektronik yöntemlerle yapılacak bildirimler için, bildirim faaliyetlerinin yerine getirilmesinden sorumlu birimler kendi sorumluk ve çalışma alanındaki bildirimleri direkt olarak IMO veri tabanına yükleyecek ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığını yapılan işlem hususunda bilgilendirecektir.
 1. Yazılı olarak yapılması gereken bildirimler, ilgili birimlerce hazırlanarak, IMO’ya gönderilmesi amacıyla Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına iletilecektir. Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tüm bildirim ve raporlama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli işbirliği ve koordinasyonu sağlamaktan sorumlu olacaktır.
 1. Bu Genelge çerçevesinde yapılan bildirimlerin birer sureti Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı arşivinde muhafaza edilecektir. Gerekli hallerde, ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilecektir. Elektronik veri tabanından görülen bilgiler için arşiv tutulmayacaktır.
 1. Bu Genelgenin bildirimlere ilişkin eki, taraf olunan sözleşmelere ve sözleşmelerdeki değişikliklere paralel olarak Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı tarafından her yıl güncellenecektir. Değişiklikler tüm ilgili birimlere duyurulacaktır.

Ülkemizin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden doğan bildirim ve raporlama yükümlüklerimizin aksamadan yerine getirilmesi açısından, uygulamaların bu genelge yayımı itibarı ile başlatılması ve bu Genelge hükümlerine uyumda azami çaba ve dikkatin gösterilmesi hususunda;


Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Hasan NAİBOĞLU

Müsteşar


EK: IMO Sözleşmeleri Gereği Yapılacak Zorunlu

Bildirimler ve Raporlamalar Listesi (12 sayfa)
DAĞITIM:

Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğü

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü

Gemi İnşa ve Tersaneler Genel Müdürlüğü

Hukuk Müşavirliği

G.M.K. Bulvarı No:128 Kat 2 Maltepe 06570 ANKARA mert.muaz@denizcilik.gov.trTel: (0 312) 232 38 50 /2217 Faks: (0 312) 231 13 79 www.denizcilik.gov.trYüklə 16,55 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin