Eski KİLİse kalintilari, GÎrbova de jos, romanyaYüklə 15,35 Kb.
tarix03.11.2017
ölçüsü15,35 Kb.
#29259

ESKİ KİLİSE KALINTILARI, GÎRBOVA DE JOS, ROMANYA
Malina Stancel, EVEHD proje Gönüllüsü

Tanıtım
Bu açıklamalar ve resimler, yerel mirası ilgilendiren ve Kültür 2007-2013 projesi 'Avrupa Miras Discovery ilgi çekici Gönüllüler' (EVEHD) ayında nişanlandılar gençlerin bir grup yerel gönüllüler tarafından bir araya getirilir. Onlar turistik olmayan yerlerde yerel köylüler kültür mirasına daha geniş Avrupa maruz yararlanabilir nasıl iyi bir örnek oluşturmaktadır. Malina ve Antonia Hem İngiltere ve Slovakya'da eylemleri EVEHD gitti, gerçekten yurtiçinde ve yurtdışında miras keşif yapan olma


___________________
Gîrbova de Jos eski kilisenin kalıntıları Gîrbova de Jos köyün girişinde, Aiud için Teius bağlayan E70 karayolu üzerinde bulunmaktadır. Kilisenin inşaatı geri XIII yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Mevcut birkaç kalıntıları kilisenin eski kiliseye kuru taş duvarlar bellek hala oldukça kalın ve yüksek olmak, empoze ayı.

Yazar Virgil Vatasianu diyor ki: Gîrbova de Jos önceki bir Roman-Katolik kilisesi sadece bir harabe bugün ama biz nef bir haç şeklindeki tavan vardı diyebilirim. Windows Geç Gotik dönemin değişiklikleri Hunedoara Iancu zamanında bağlanıyor ayı.

Teleki Jozsef Hunedoara Iancu yerliler kilise köy haçlar nehir tarafından tahrip edildi söylemek 1442. Osmanlı imparatorluğuna karşı kazandığı zaferin bir sonucu olarak, Gîrbova de Jos dahil olmak üzere birçok kilise inşa onun yazılı gösteriyor . Nehir ağır yağmur sonucunda arttı ve kilisenin iç büyük bir bölümünü tahrip kilise sular altında.
Harap kilisenin yanındaki EVEHD gönüllüleri (solda)

1898-1890 yılları arasında yeni bir kilise Gîrbova de Jos inşa edildi. Bilinmemektedir üreticisinin adı ama Gîrboviţa ve Geomal köylerinden gelen insanlarla birlikte köyden bir sürü insan kilise kurmayı yardımcı oldu. Yeni kilisenin inşası sonra bir grup insan, eski kilisenin kalıntıları yok etmeye çalıştı, ama duvarlar çöktü bazı öldüğü söylenir. 17-20 yıl önce 2 erkek bir traktör ile çekerek kalan duvarları yıkmak için çalıştı, ama onlar da öldüler. Son kazadan sonra, kimse onlar tarihin tekerrür olacağını korku olarak duvarları aşağı çekmeye çalıştı.Tarihi Eser "Meryemin Doğuşu" Kilisesi -Gîrboviţa

Tarihi Eser olan "Meryemin Doğuşu" Kilisesi -Köyün kuzey kesiminde bir tepe üzerinde yer almaktadır. Meryem Ana'nın doğum adını taşıyan bu kutsal yer, 700 yıl önce inşa edilmiş ve Ardeal en eski kilise olmak sahiptir. Kilise arkaik bina benzeyen kalın duvarlı, taş inşa edilmiştir. Windows genişlemiş ve kule restore edildiğinde kilise, birkaç değişiklik, 1818 yılında olmanın en önemli biri uygulandı. 1928 yılında kule demir plakalarla kaplıydı ve kilisenin çatısı 1966 yılında yenileme kadar zona ile kaplıydı.


O bucak sorumlu iken, bu kilisenin yaş 1965 yılında rahip Toma Gherasimescu tarafından açıklanmıştır: Bu XIII yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir, Tatar istilasından sonra 1241. gelen bu bilgiler, bu varsaymak bizi Kilise Transylvania eski kilise olabilir.

Bu kilisenin kilisenin kuzey duvarında yazılı adını bıraktı Aiud bir ev sahibi tarafından inşa edildiği düşünülmektedir: ". Beni, Mihai İsa'nın kilise inşa benim çifti birlikte" Köyden insanlar kilise inşa etmek oldu. Onların çabaları dikkate köy o zaman 30 aileyi oluşan gerçeğini alarak büyük. Köyde nüfus tamamen Romen oldu.

  Kuzey duvarında yazıt (solda)

1942 yılında bazı kara fişleri nedeniyle , kilise duvarları ve tavan kırık ve kule kilisenin ana gövdesinden ayrılmış. Dualar rahibin evinde yapıldı ne zaman kilise içinde her şey 1950 yılına kadar okul ve orada dua insanlar içinde bir odaya taşındı. Kilise terk edildikten sonra, sefer damgasını vuran ve çürümeye başladı. Koyun ve diğer hayvanlar kendi duvarlarına deliklerden kilisenin içinde gitti.

Yıl 1966 yılında, rahip Toma Gherasimescu birlikte sanat tarihçisi Gheorghe Arion ve diğer kişi ve kurumlar kiliseyi restore başladı. Duvarlar, tavan, kule onarıldı ve 2 payandaların birleşme noktalarında inşa edildi
sunak ile nave. Shingle çatı, bir kiremit çatı ve sunak freskleri ortaya çıkarmak için yıkandı kapalı kireç ile değiştirildi. Yerliler 30 yıl süren bir aradan sonra, kendi kilise tekrar dua ne zaman onarım çalışmaları 1971 yılında sona erdi.
 
EVEHD katılımcılarına Gîrboviţa kilisesi hakkında bilgi veren yerel gönüllüler Malina, Antonia, Petra ve Ionel.
vechi_monumente7.jpg


Vadide 3 köylerin sakinleri hala oldukça dindar ve kilise köyde bir törene katılan insanlar Yerel (solda) insanların ve gönüllülerin manevi refahı katılıyor yanı sıra kültürel sürdürülebilirlik önemli bir rol oynarRomanyanın Yuvarlak Taşları
Antonia Popa, EVEHD proje gönüllüsü imagini pentru imagini cu trovanti

Costeşti (Târgu Jiu) bir komün olarak, anne doğa bazı muhteşem taş heykeller yarattı. Bilim adamları da 6 milyon yaşında ve onlar alanda kum ve sismik faaliyetlerin yerel sementasyon sonucu ortaya çıktığını iddia ediyor. Bir mineral çimento (sediman taneleri arasındaki boşlukları yani) gözenekliliği doldurur hangi tortul kaya bir hacim - Bu "trovants" ya da konkresyonlar vardır. Onlar oldukça nadir oluşumlar vardır ve sadece, uzak yerlerde onları bulacaksınız Bowling Topları Beach (Mendocino County, California) ve Jameson Land, Doğu Grönland gibi; Romanya'da biz Costeşti, Caşolţ (Sibiu) ve Buzău Dağları'nda bu trovants bulabilirsiniz. .


Garip oluşumlar ortaya nedeniyle, yeni bir rezerv Romanya, Costeşti, (uzak olmayan Horezu itibaren) Vâlcea bulunan Trovanti Müzesi Doğal Rezerv kuruldu. Muhteşem ve eşsiz konkresyonlar birkaç santimetre iki metre arasında değişen vardır. Özellikle, her concretion kendine özgü bir şekli vardır - hayır iki birbirine benzemez. 11000 metrekare jeolojik rezerv dağılmış tuhaf ve güzel trovanti onlarca vardır. Turistler taşları kötü şans getirir ve hatta kötülük inanıyorum olanlar, cadılar ve küfürler hala sahne ilk elden tecrübe gelip söylüyorlar yerel efsaneleri, korkmuyoruz. Yerel köylüler için iyi bir neden 'büyümek Stones' diyoruz: onlar farklı bir konuma getirtilmiş değildi. Onlar Üst Miyosen'de bazı milyon yıl önce oluşmuştur. Ve taşlar yağış nedeniyle büyümeye devam ediyor.

Trovanti Museum Natural Reserve, Costeşti, Vâlcea
                          
EVEHD uluslararası gönüllülerle birlikte köyün etrafında bizim yürüyüşleri biz tepelerde arka bahçelerinde veya yukarı, insanların kapılarının önünde, ana yol üzerinde bu tuhaf taşları fark ettim. Biz onların kökenlerine dair etrafında soran başladığımda, yerliler sel vardı taş nehir aşağı yuvarlanan geldi dedi. Onlar oturup çok rahat olmasa da taşlar, değirmen taşı olarak ve geçmişte üzüm ezme ve günümüzde insanların koltuk ve sınır işaretleri olarak kullanmak için kullanıldı!. Onlar iyi şans getirecek söyleniyor ve köyde insanların çoğu onları var bu yüzden onların kapılarının önünde veya bahçesinde ya bu.

EVHED için önemi - (Monca Oprean)

Gîrboviţa yuvarlak taşlar yerel kültür ve tarih araştırma yerel halkın ve uluslararası gönüllüleri çekici bir sonucu olarak keşfedilmiştir. Onların keşif onların kökenlerine ve rolü hakkında köyünde devam eden tartışma istenir. Biz yuvarlak taşlar keşfettik beri onlar köyünü ziyaret tüm gruplara gösterilir. Ziyaretçiler tarafından gösterilen ilgi gören yerliler alanı ve kültürünü tanıtmak için "bizim yerel hazinelerini keşfedin" devresinde Gîrboviţa yuvarlak taşları dahil planlıyoruz.

EVEHD projesi 2013 yılında başladığında, Girbovita köyü proje ortaklarımızdan uluslararası katılımcıların ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Köyün Yerel gönüllülerin yerel tarih ve miras yakından bakmaya başladı. Bu da köyün ve halkının, efsaneleri, iki kilise hikayesi hakkında çok ilginç gerçekleri öğrendim nasıl olduğunu. Onlar EVHED projesi ile yeri ziyaret, uluslararası gönüllülerle bu bilgileri paylaşmak başardık.

Yerel Tarih ve mirasını keşfetme önemli çünkü:- Bu gençlere araştırma yoluyla yerel kültürün derinliklerine sokmak için fırsat verir;
- Başkalarına hikaye anlatmak yerliler teşvik: Yerel gönüllüler "turist rehberleri" olarak hareket ve köy ve proje katılımcılarına tarihinin tanıttı EVEHD proje sırasında;
- Ne kadar yerel tarih ve bölgede turizmin çekmek olabilir mirasın bir örneğini göstermektedir;
- Onlar var ve onlar kim ne yerliler gururlandırıyor;
- Benzer temaları paylaşan alanları bağlar.
 
   
EVEHD projesinin parçası olarak İngiltere'de Crosscanonby kilise ziyaret Malina ve Antonia (4 & sağdan 5). İşte thery Kuzey Batı Avrupa Vikibng mirası hakkında bir şeyler keşfetti


20
Onlar kutsal bir kuyu restore ve buna bağlı yerel efsane keşfetti Slovak EVEHD eylem üzerinde Malina ve Antonia (pembe ve beyaz) Romen kızlar2

Yüklə 15,35 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə