İLİ : ankaraYüklə 11,6 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü11,6 Kb.

İLİ : MUŞ

AY-YIL : NİSAN-2013

TARİH 19/04/2013 :

RAHMET PEYGAMBERİ

HZ. MUHAMMED
Aziz Kardeşlerim,

Allahu Teala, Kur'an-ı Mübin’inde mealen şöyle buyuruyor: “Andolsun, size kendi içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki, sizin sıkıntıya düşmeniz ona çok ağır gelir. O, size çok düşkün, mü’minlere karşı da çok şefkatli ve merhametlidir.”1 Demek sıkıntıya düşmemizi istemeyen, mü'minlere karşı çok şefkatli, çok merhametli olan bir Peygamberimiz var.


Rabbimiz, yine Kur’an-ı Kerim’inde, O'nu “Alemlere rahmet olarak gönderdiğini”2 bildiriyor. Demek O'nun rahmet mesajı, bütün alemleri kuşatıyor.
Hem Peygamberimiz, Kur’an-ı Kerim'de, “Üsve-i hasene” yani “güzel örnek” olarak niteleniyor. O, hayatıyla güzel örnek olmuş ve elinden tutan insanlara en güzel insanlık erdemlerini kazandırmıştır. Ona bakarsak, önümüzde en güzel örneği görürüz. O'nun elinden tutarsak, O bizi, güzel insan olarak eğitir. O, insanlığın öğretmeni, insanlığın mürebbisi. Eğer gözümüzü kulağımızı O'na yöneltirsek, bize vereceği ilk öğüt, herhalde, şefkatli, merhametli bir insan olma, rahmet insanı olma öğüdü olacaktır.

O, kız çocuklarını diri diri toprağa gömen bir kavimden, pırıl pırıl yürekleri olan bir toplum inşa etti. Bugün de O'na yönelirsek bizlere der ki; elinizden ve dilinizden başkaları zarar görmesin. Ayıpları araştırmayın. Haset etmeyin. Kin tutmayın. Birbirinize lanet etmeyin. Kimsenin gizli hallerini araştırmayın. Katı kalpli olmayın. Kibirli olmayın.

Der ki; merhametli olun. Birbirinizi sevin. Mütevazi olun. Birbirinizin dertleriyle ilgilenin. Birbirinizin hatasını düzeltin, birbirinizi arındırın. Birbirinizle hediyeleşin, selamlaşın. Yüreklerinizi merhamet duygularıyla doldurun.
Der ki; Cennet annelerin ayağı altındadır. Komşun aç yatarken sen tok uyuma. Çalıştırdığın insanın ücretini teri kurumadan ver. Susuz kalmış hayvana su veren insan cennetlik oldu.

Sorar insanlara:

-Bugün bir yetimin başını okşadın mı? Bugün bir açı doyurdun mu? Bugün bir hastayı ziyaret ettin mi?
Kısaca O, bitmez tükenmez bir sevgi ve merhamet çağlayanıdır.
Değerli Kardeşlerim!

Şiddetin, acımasızlığın, savaşların kol gezdiği bir dünyada, en acil ihtiyaç, Muhammedi bir merhamettir, şefkattir, muhabbettir. Yaratılan her şeye rahmetle yaklaşmaktır. Bunu, en öncelikle, Rahmet Peygamberinin izinden gidenler yapacaktır. O sebeple, yüreklerimizi O'nun mektebinde eğitmek ve her birimiz, O'ndan aldığımız ışıkla rahmet insanları olmak, rahmet toplumları kurmak durumundayız.


Kardeşlerim,

Geliniz, merhameti tüm ilişkilerimizin odağı yapalım. Yavrularımız, tabiata, bir çiçeğe, bir hayvana ve insana merhamet nazarıyla bakabilsin. Muhtaca merhamet elini uzatabilsin. Komşumuzla gerektiğinde bir ekmeği paylaşabilmek, onu selam ve tebessüm ile karşılamak, merhametimiz olsun. Elimiz; sahipsiz, yetim ve öksüzün başını şefkatle okşayabilsin. Kainatta merhametsizlikten kaynaklanan her çığlık vicdanımızda yankılansın.


Hutbemizi, Rahmeten li’l âleminin bir sözüyle noktalamak istiyorum:
“İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez.”7

Muş İl Müftülüğü Hutbe Değerlendirme Komisyonunca İncelenen Bu Hutbe Muş İli Selimiye Camii İ.H. Celil ASLAN Tarafından hazırlanmıştır.

1.Tevbe, 9/1282. Enbiyâ, 21/107

3.Müslim, îman 93-94

Yüklə 11,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə