İlk yardım hayat kurtarırYüklə 93,64 Kb.
tarix21.10.2017
ölçüsü93,64 Kb.
#8663

“İlk yardım hayat kurtarır”

ilk yardımda ilk 5 dakikanın çok önemli olduğunu kaydeden İlk Yardım Uzmanları, müdahalelerin de eğitimli kişilerce uygulanması gerektiğini kaydediyorlar.

Gazetelerde, televizyonlarda hatta bazen gözlerimizle şahit oluruz, bilinçsizce, bilgisizce yapılan ilk müdahaleler yüzünden, geçirdikleri kazalardan daha ağır hasarlara maruz kalan vatandaşları… İşte bu noktada yetkililer, ilk yardımın, eğitimli kişilerce yapılması gerektiğini belirterek, ilk 5 dakikanın hayat kurtardığına dikkat çekiyorlar.

Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek, yeni kaza ve yaralanmalara meydan vermemek için olay yerinde güvenli bir çevre oluşturulmasının ve “112”nin aranarak, adresin hızlı ve doğru bir şekilde bildirilmesinin çok önemli olduğunu kaydeden yetkililer, ilk yardım konusunda, eğitimli kişilerce yapılması gerekenleri şöyle sıralıyorlar:

-Kazaya maruz kalan kişinin kırık ve çıkıklarda hasar gören bölgesi bulunuyorsa, burası hareket ettirilmeden hastaneye götürülmeli ve kesinlikle düzeltilmeye çalışılmamalıdır.

-Yaraya saplanmış bir cisim varsa asla çıkarmamalı, cisimle birlikte hastaneye götürülmelidir.

-Kanaması olan veya bayılan bir kişiyi sırtüstü yatırıp, ayaklarını 30 santimetre yükseltmek

faydalıdır. Burun kanamasında ise baş öne eğilerek burun kanatları 5 dakika sıkılır.

-Yanıklarda ise yanan bölge bol su ile yıkanır. İlaç dahil, hiçbir şey sürülmez. Mutlaka hastaneye gidilmelidir.

- Elektrik çarpmasında da öncelikle elektrik kesilmelidir. Sıcak çarpmasında hasta serin yere alınmalı ve bol sıvı verilmelidir.

-Göğüs boşluğunda kuvvetli ağrı hissedilirse, hemen dinlenmeye geçilmeli ve mutlaka “112” aranmalıdır.

- Sara nöbeti geçiren biri ile karşılaşınca, hastanın çarpabileceği şeyler kaldırılır, soğan, sarımsak ve benzeri kesinlikle koklatılmamalıdır. Ağzı açılmaya, kasılmaları durdurulmaya çalışılmamalıdır.

- Ateş yükselmesinde havaleyi önlemek için hasta ıslak çarşafa sarılmalı veya ılık duş aldırılmalıdır.

-Zehirlenmelerde hasta (kaza veya intihar) iyi görünse bile “112” aranmalıdır. Zehirleyen maddenin ambalajı da doktora gösterilmeli ve hasta kusmaya zorlanmamalıdır.

-Hayvan ısırıklarında da yara soğuk su ve sabunla 5 dakika yıkanmalı ve kuduz aşısı için mutlaka doktora gidilmelidir.

-Soba zehirlenmesinde ise hasta temiz havaya çıkarılmalıdır. Kişi iyi görünse bile “112” aranmalıdır.n


Büyükşehir’den EĞİTİM’e yüzde 100 destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “eğitime yüzde yüz desteğini” her yıl olduğu gibi bu yıl da sürdürecek.

Başkent’te eğitim gören ilköğretim, lise ve üniversite öğrencileri, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2013-2014 eğitim-öğretim yılında da Ankara’da öğrenci olma ayrıcalığını yaşamaya devam edecek.

Sadece öğrencilere yönelik birbirinden farklı onlarca hizmete imza attıklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Başkent’te öğrenci olmak, bu şehirde okumak ve yaşamak, Büyükşehir

Belediyesi’nin sürdürdüğü örnek çalışmalarla gerçekten bir ayrıcalık” dedi.

Giysi yıkama merkezlerinden, bot, kaban, çanta ve kırtasiye yardımlarına, derslerine destek sağlayan onlarca değişik aktivite bulunan merkezlerden, çorba-ekmek dağıtımına, engelli öğrenciler için öğle yemeğinden, dünyaya örnek olan görme engelliler internet kafesine kadar pek çok çalışmayla Başkentli öğrenciler, bu yıl da Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle öğrenmenin keyfini yaşayacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yaz tatilinde geziler, tatiller ve Başkan Melih Gökçek’in karne hediyeleriyle sevinen öğrencilerin, yeni eğitim-öğretim dönemi de Büyükşehir Belediyesi’nin yardımlarıyla taçlanacak.
BÜYÜKŞEHİR’DEN

ÖRNEK


DESTEK

Büyükşehir Belediyesi’nin 1997 yılından bu yana ara vermeden sürdürdüğü eğitim yardımlarının başında gelen bot, kaban, giysi, çanta ve kırtasiye yardımlarının, bu yıl da on binlerce öğrencinin yüzünü güldüreceğini anlatan Başkan Gökçek, “Bu yıl ihtiyacı olduğu tespit edilen 60 bin öğrenciye

kaban, 80 bin öğrenciye de bot ve giysi yardımı yaparak, çocuklarımızın sınıflarına konuk olacağız” diye konuştu.

Ayrıca içinde kitabından, suluğuna, defterinden kalemine ve cetveline kadar bir öğrencinin ihtiyacı olan her türlü kırtasiye malzemesinin yer aldığı çantaları da öğrencilerin ayağına götüreceklerini ifade eden Başkan Gökçek, “Büyükşehir Belediyesi, olarak bu kapsamda da 80 bin öğrenciyi okullarında ziyaret ederek, hediyelerini vereceğiz” dedi.

ÖĞRENCİLERE ONLARCA

DEĞİŞİK ETKİNLİK

Yıllardır sürdürdüğü “eğitime yüzde yüz desteğiyle” öğrencilik yıllarını Başkent’te geçirmiş bir nesle yön veren Büyükşehir Belediyesi’nin ilköğretim ve lise öğrencilerine yardımlarının bunlarla sınırlı kalmadığını da kaydeden Başkan Melih Gökçek, “Başkent’in 18 ayrı noktasındaki Gençlik Merkezleri ve 22 ayrı bölgesindeki Çocuk Kulüpleri ile de 300 bini aşkın gence sosyal ve kültürel destek sağlıyoruz. Bu sayede de yaz-kış ayrı etkinliklerle öğrencilerin gelişimlerine katkı sunuyoruz” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Başkent’teki çocuk suç oranlarını neredeyse sıfıra indiren 915 üyeli Sokakta Çalışan Çocuklar Merkezi’nin, bugüne kadar yaklaşık 1 milyon öğrencinin ziyaret ettiği Feza Gürsey Bilim Merkezi’nin, Ankaralı çocukların temsil edildiği Çocuk Meclisi’nin de Başkentli genç yüreklerin hem derslerine destek hem yaşamlarına kolaylık hem geleceklerine güven hem de yarınlarına ışık tuttuğunu söyledi.


ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

ANKARA


Hem sayısıyla hem de dünyadaki başarı sıralamalarıyla üst sıralarda yer alan Başkent Ankara’daki üniversite öğrencileri de Büyükşehir Belediyesi’nin, öğrencilere tanıdığı ayrıcalıklardan sınırsızca faydalanabiliyorlar.

Bir üniversite öğrencisinin yaşayabileceği tüm sorunları masaya yatırarak, çözümler arayan Büyükşehir Belediyesi, öncelikle Başkent’e şehir dışından gelen üniversite öğrencilerini AŞTİ’de oluşturduğu “Bilgi Edinme Masası”nda sıcacık bir gülümsemeyle kapıda karşılıyor. Başkent’e ilişkin bilgilerin aktarıldığı, ücretsiz ulaşımlarını sağladığı öğrencileri Başkent’e ilk adımlarından itibaren yalnız bırakmayan Büyükşehir Belediyesi, ardından da Başkent’teki tüm üniversite öğrencilerini kapsayan çalışmalara imza atıyor.

Kurtuluş ve Beşevler’deki giysi yıkama merkezlerinde ücretsiz yıkama, kurutma ve ütüleme hizmetinden faydalanan üniversite öğrencileri, sabahın erken saatlerinde Başkent’in

7 ayrı noktasında konuşlanan Çorba Dağıtım Araçları’nda ücretsiz sıcak çorba ve ekmek ile ağırlanıyor. Bugüne kadar yaklaşık 4,5 milyon kişinin faydalandığı bu hizmetin yanı sıra öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi tarafından her mevsime özel düzenlenen yarışmalar, konserler ve festivallerle Başkent’te üniversite okumanın ayrıcalığını yaşamaya bu yıl da devam edecekler.


ENGELLERİN ORTADAN

KALKTIĞI ŞEHİR

Türkiye’nin Başkenti Ankara’dan tüm ülkeye yayılan örnek çalışmalar bununla da sınırlı kalmıyor. Öğrencilere sunduğu ayrıcalıklarla da adından söz ettiren ve öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirlerin başında gelen Ankara’da, engelli öğrenciler de bu ayrıcalığı yaşıyor.

Her vatandaş gibi engelli vatandaşların da sosyal yaşam içerisinde rahatça hareket edebilmesi, eğitimini alabilmesi, sosyal ve kültürel ayrıcalıklardan eşit şartlarda faydalanabilmesi için çalışan Büyükşehir Belediyesi’nin, engelli öğrencilerinin de mutluluğu için her anlarında yanlarında olduğunu anlatan Başkan Melih Gökçek, “32 engelli okuluna her gün kah-valtı, öğle ve akşam yemeği veriyoruz. Ayrıca, bu örnek çalışmamızın yanı sıra Beşevler ANKARAY İstasyonu’nda dünyanın dört bir tarafında örnek gösterilen, ödüller alan Görme Engelliler Eğitim ve Teknoloji Merkezi’nde de görme engelli öğrencilerimizin Braille Alfabeli kitaplardan, çıktılara, sesli internetten, yarışmalara kadar pek çok ayrıcalıklı hizmetten faydalanmasını sağlıyoruz” dedi.

Başkentlilerin yaz tercihi şeftali ve karpuz oldu

Yaz mevsiminin bittiği ve Sonbahar’ın karşılandığı Ankara’da, Başkentlilerin geride bıraktığı sıcak yaz günlerindeki tercihi şeftali ve karpuz oldu.

Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hal verilerine göre 2013 yılının Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 15 bin 333 tonluk satışı ile meyvede Başkentlilerin tercihi şeftali oldu. Şeftaliyi ise 14 bin 333 tonluk satışı ile çekirdekli üzüm ve 10 bin 823 tonluk satışı ile kiraz izledi. Yaz mevsiminin vatandaşlara sunduğu birbirinden değişik tatları birarada bulma ayrıcalığını yaşayan Başkentliler, şeftali, üzüm ve kirazın ardından da en çok 7 bin 224 tonluk satışı ile kayısıyı ve 5 bin 973 tonluk satışı ile şeftaliyi (nektarin) tercih ettiler.

Bu meyvelerin ardından yine aynı dönemde en çok tüketilen diğer meyveler ise erik,

çekirdeksiz üzüm, zerdali, muz (yerli) ve çilek olarak yer aldı.
2013 YAZININ SEBZESİ

KARPUZ


Başkentlinin tüketim alışkanlıkları çok fazla değişmezken geçtiğimiz yaz aylarında toplam 178 bin 358 tonluk satışı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sebze kategorisinde bulunan karpuz en çok tüketilen sebze oldu. Karpuzun ardından 62 bin 974 tonluk satışı ile

domates ikinci sırada, 37 bin 678 tonluk satışı ile patates üçüncü sırada yer aldı.

Başkentlilerin 2013 yılı yaz mevsiminde en çok tükettiği diğer sebzeler ise toplam 30 bin 914 tonluk satışı ile 4. sırada hıyar, 21 bin 197 tonluk satışı ile 5. sırada patlıcan oldu. Bu sebzelerin ardından Başkentliler tarafından en çok tercih edilen diğer sebzeler ise kavun, kuru soğan, salçalık domates, sivribiber ve taze fasulye olarak belirlendi.

Bakanlık, Büyükşehir ve SOS çocuklar için el ele verdi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı (SOS) işbirliğinde, çocukların geleceğine ve eğitimlerine ilişkin çok önemli bir protokole imza atıldı.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen protokol imza törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, SOS Vakfı Başkanı Ali İlkbahar, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

İmzalar atılmadan önce bir konuşma yapan Başkan Gökçek, Bakanlık, Büyükşehir ve Vakıf işbirliğinde çok önemli bir hizmete imza atacaklarını kaydederek, “İmzaların ardından çalışmaya başlayacağız ve inşallah bunun devamını da getireceğiz” dedi.
ATATÜRK ÇOCUK

YUVASI BÜYÜKŞEHİR’E

DEVREDİLİYOR

Konuşmasına, Büyükşehir Belediyesi olarak, aile ve çocuklara yönelik çalışmalardan bazılarını açıklayarak devam eden Başkan Melih Gökçek, “Bizim en büyük projelerimizden birisi Aile Yaşam Merkezleri’dir. Bu merkezlerin sayısı şu anda 8. İnşallah seçimden önce bu sayı 14 olacak” diye konuştu.

Özellikle Çocuk Esirgeme Kurumu’nun bünyesinde yapılan hizmetlerin bir kısmını gerçekleştirmeye çalıştıklarını da kaydeden Başkan Gökçek, Çocuk Evleri’ni buna örnek göstermesinin ardından, “Ama bugün Bakanlık ile yaptığımız işbirliği kapsamında ilk etapta Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne intikal edilecek Atatürk Çocuk Yuvası’nı, kısmet olursa seçimlere kadar Türkiye’nin en güzel çocuk yuvası olacak şekilde hizmete sunacağız. Yani fiziki imkanı Belediye, kontrolü Bakanlık, bunun karşılığında yönetimi de Sosyal Hizmetler Eğitim ve Yardım Vakfı yapacak” diye konuştu.

Başkan Gökçek, Bakan Şahin’in desteğiyle Ekim ayında çıkacak kanunla çocuk bakım evleri, huzur evleri ve yetiştirme yurtlarının yerel yönetimlere devredileceğini de söyledi.

Başkan Gökçek, son olarak, “Biraz sonra imzalayacağımız protokolle Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliği sayesinde Türkiye’de örnek olan bir projeye imza atmış olacağız” diyerek, katılımcılara teşekkür etti.
BAKAN ŞAHİN: “BAŞKAN

GÖKÇEK, ‘TAMAM’

DERSE OLUYOR”

Başkan Gökçek’in ardından konuşan Bakan Şahin de “Bugün çok güzel bir imza atacağız, güzel bir işbirliği yapacağız” dedi.

Ankara’da yaşanan değişim ve dönüşümü yaygınlaştırmak için kamu-yerel- sivil toplum işbirliği ile koordineli bir şekilde çalıştıklarını ve başarılara imza attıklarını kaydeden Bakan Fatma Şahin, “Sayın Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sayın Başkan bir işe ‘tamam’ dediği zaman, o işin başarıldığını hepimiz görüyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından psiko-sosyal eğitim başta olmak üzere çocukların geleceğine yönelik olarak yapılacak çalışmalara ilişkin işbirliği protokolü, Bakan Şahin, Başkan Gökçek ve SOS Başkanı Ali İlkbahar tarafından imzalandı.n

Başkent’te sonbahar temizliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na bağlı temizlik filosu, yılın her mevsimi yemyeşil ve ışıl ışıl görüntüsüyle göz kamaştıran Başkent’in cadde, bulvar ve kaldırımlarını gece gündüz temizlemeye devam ediyor.

Yeşiliyle, estetik ve modern görüntüsüyle, her mevsim ayrı güzellikleriyle göz dolduran Başkent, sonbaharın başlamasıyla birlikte de temizleniyor, yıkanıyor ve pırıl pırıl yapılıyor.

Her gün ayrı bir bölgedeki cadde, bulvar, kaldırım, bariyer, üst geçit, köprü, heykellerin çevreleri ve çöp koyma alanlarını 300 kişilik temizlik ekibi ve 85 araçlık temizlik filosuyla temizleyen Kent Estetiği Dairesi, Başkentlileri ev temizliğinde bir şehir görüntüsüyle karşılıyor.

Her mevsim ayrı güzellikleriyle göz dolduran Başkent’in, bu görüntüsüne uygun temizliğine de büyük önem veren ekipler, çöplerin toplanması, cadde ve bulvarların süpürülmesi ve yıkanmasının ardından da kaldırımlarda kalan yağ ve benzeri izleri de özel maddelerle temizliyorlar. Çöp toplama alanlarının dezenfekte işlemlerini de gerçekleştiren, duvarlara ve köprülere yazılan yazıları silen ve görüntü kirliliği oluşturan her şeyi temizleyen ekipler, özellikle gece yaptıkları çalışmaların ardından, güne uyanan Başkentlileri, pırıl pırıl bir kentle karşılıyorlar.

Son olarak Atatürk Bulvarı’nın kaldırım, yaya alt ve üst geçitleri başta olmak üzere yolun dört bir tarafını temizleyen ekipler, çalışmalarına periyodik olarak Başkent’in dört bir tarafında devam ediyor.


HER GÜN TEMİZLİK

Başkent Ankara’nın cadde ve bulvarlarındaki kaldırım yıkama ve temizliklerinin aralıksız olarak yapıldığını anlatan Kent Estetiği Dairesi yetkilileri, “Bu tip yerlerdeki kötü koku berterafını da yapıyoruz. Ayrıca yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerdeki temizlik çalışmalarını gece yaparak, herhangi bir olumsuzluğun da önüne geçiyor ve vatandaşlara rahatsızlık vermeden çalışmaların yapılmasına gayret gösteriyoruz” dediler.

Görsel kirliliğe neden olan siyasi ve olumsuz yazı ile afişlerin de kumlama makinesi ile insan sağlığına zarar vermeyen kimyasallarla temizlendiğini ifade eden yetkililer, “Kentimizin ortak yaşam alanlarının daha sağlıklı, tertemiz ve yeşiliyle bütünlük içerisinde estetik bir görünüme sahip olması için gece gündüz çalışıyoruz” diye konuştular.

Daha güzel, estetik ve temiz bir Başkent için her mevsim çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizen yetkililer, temizlik çalışmaları kapsamında 300 kişilik personelin; 8 tanker,4 adet sıcak sulu yıkama, 1 adet yazı silme kumlama, 6 adet çöp toplama, 4 adet mini kaldırım süpürme, 2 adet gazel toplama aracı ve 60 adet yol süpürge aracından oluşan filo ile görev yaptığını ifade ettiler.

Okul kaygısına dikkat!

Okula ilk kez adım atacak minikler ve ailelerin evlerinde tatlı telaşlı günler başladı çoktan… 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında birinci sınıfa başlayan çocukların okulunun belirlenmesi, forması, çantası, kırtasiyesi, kitabı ve servisi gibi tüm hazırlıklar tamam.

Ailelerinden ilk kez ayrılacak, öğrencilerin okula daha kolay uyum sağlamaları için ise eğitim kurumları kapılarını bir hafta önce açıyor. Uzmanlar, ilköğretim birinci sınıfa başlayacak çocuklarda evden uzaklaşma ve aileden kopma gibi kaygıların yaşanabileceğini belirterek, “Okul Kaygısı” olarak tanımlanan bu durumun, okul korkusu, çocuğun okula gitmekle ilgili yoğun kaygı duyması, okula gitmeyi reddetmesi, anneden ayrılmak istememesi gibi arzuların ve endişelerin çocuklarda bir takım psikolojik sonuçlar doğurduğunu kaydettiler.

Uzmanlar, okul kaygısının fiziksel olarak da belirtilerinin olabileceğini ifade ederek uzmanlar, bunların karın ağrısı, bulantı, kusma, terleme, ateş gibi belirtiler olduğunu söylediler. Birinci sınıfa başlayan çocukların özellikle okula ilk başladıkları günlerde ailelerinden ayrılmakta ve okulda kalmakta zorlanabildiklerini anlatan uzmanlar, bu sürecin devam etmesi halinde anne babaların bir uzmana başvurmaları gerektiğini kaydediyorlar. Uzmanlar sık karşılaşılan, “Okul Kaygısı” hakkında neler yapılabilir, alınması gereken önlemler ve neler yapılması gerektiğine dair sorularımıza şu yanıtları verdiler:

Okul kaygısı nedir?

Okul fobisi ya da okul kaygısı olarak ortaya çıkan bu durum; kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Okul kaygısı olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini bedensel yakınmalarıyla dile getirmeye çalışır ve bu yolla anne babalarını kendilerini evde tutmaları için ikna etmeye çaba gösterirler.

Okul kaygısının nedenleri

nelerdir?

Okula ilk kez başlayacak çocuklarda bu durumun farklı nedenleri olabilir. Ama en önemli nedeni evden ve anneden ayrılma korkusudur. Bir üst sınıfa ya da farklı bir okula giden çocuklarda da bazen bu durum öğretmenler, yeni sınıf arkadaşları, yeni dersler ve yeni beklentiler karşısında yaşadıkları bocalamalar sonucunda kaynaklanabilir.

Çocuklar sıklıkla hangi

şikayetleri öne sürerler?

Okul kaygısı olan çocuklar sabahları uyanır uyanmaz mide bulantısı, karın ya da baş ağrısı şeklinde bedensel şikayetlerini dile getirirler. Ama bu durum, okula gitmemeleri konusunda karar verilince de kendiliğinden ortadan kaybolur.

Ebeveynlerin tutumu

nasıl olmalı?

Bu durumda ebeveynlerin takınması gereken en önemli tutum, çocuğun korkusu üzerine konuşmak ve nedenlerini çocukla birlikte saptamaya çalışmak olmalı. Okula gitmek istemediği için asla çocuk korkutulup tehdit edilmemelidir. Öğretmeniyle bu durum paylaşılmalı ve gerekiyorsa işbirliği sağlanmalı. Bu durumlarda da bir sonuç elde edilemiyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Öğretmenlerin çocuklara

yaklaşımı nasıl olmalı?

Sadece ayrılık kaygısı olmadan da sorunlar çıkabilir. Okulda kavgacı tutumla karşılaşan, dikkat eksikliği, hiperaktivite ya da öğrenme güçlüğü olan çocukların da çok dikkatli değerlendirilmesi gerekir. Bu tip çocukların tutumlarını okulda yakından izleme olanağına sahip öğretmenlerin, anne- babalara durumu iletmeleri gerekir. Bu konuda ebeveynlerin eğitimi de çok önemlidir.

Yeni köprülü kavşaklar trafiği daha da rahatlatacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, Başkent trafiğini daha da rahatlatmak için başlattığı köprülü kavşak inşaatları bir bir tamamlanıyor.

Hem sayısı hem de yapım süreleriyle bu yıl da bir rekora daha imza atacak olan Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın, Anadolu Bulvarı-CHP Genel Merkezi önündeki ve Eskişehir Yolu-Bağlıca kesişimi köprülü kavşak inşaatlarının ana arter transit yolları okullar açılmadan hizmete giriyor.
BAŞKENT TRAFİĞİNE

YEPYENİ BY-PASS

KÖPRÜLERİ

Başkent’in ana can damarlarından olan 14,5 kilometrelik Ankara Bulvarı ve üzerindeki 17 köprülü kavşağın, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in katıldığı törenle hizmete girmesinin ardından şimdi de Anadolu Bulvarı-CHP önü ve Eskişehir Yolu- Bağlıca Kesişimi köprülü kavşakları açılış için gün sayıyor.


ANADOLU

BULVARI’NDA

KESİNTİSİZ ULAŞIM

Son iki yıl içerisinde toplam 51 alt ve üst geçit yapımı gerçekleştirerek, bir rekora imza atmayı planlayan Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Bulvarı-CHP Genel Merkezi önünde 450 metrelik “battı-çıktı” olarak tabir edilen 3 katlı köprülü kavşağın ana arter transit yolunu, okullar açılmadan trafiğe açıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmasıyla, Anadolu Bulvarı’nın bu bölümündeki sinyalize kavşak nedeniyle meydana gelen ve uzun bekleyişlere neden olan trafik sıkışıklıkları da giderilmiş olacak. Bu sayede de Eskişehir Yolu, İstanbul Yolu ve ileride Konya Yolu’nu birbirine bağlayacak olan Anadolu Bulvarı’nda kesintisiz bir trafik akışı sağlanacak.

Hizmete girecek olan gidiş-geliş toplam 8 şeritli Anadolu Bulvarı’nda transit akışı sağlayacak olan alt geçidin yanı sıra önümüzdeki haftalarda da orta katta hem Söğütözü tarafına (Armada ve ATO tarafı) hem de Mustafa Kemal Mahallesi tarafına (Cepa ve Kentpark Alışveriş Merkezleri) 2’şer şeritli yan yollarla dönüşler, en üst kattan da Söğütözü-Mustafa Kemal Mahallesi arası direkt geçiş yapılabilecek.


ESKİŞEHİR YOLU

ÜSTTEN TRANSİT

Başkent Ankara’nın en önemli ana arterlerinden biri olan Eskişehir Yolu üzerindeki trafik

akışının kesintisiz bir şekilde sağlanması için de çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin Eskişehir Yolu- Bağlıca Köprülü Kavşağı’nın ana arter bölümü inşası da rekor bir sürede tamamlanarak, yine okullar açılmadan hizmete girecek.

Öngermeli kiriş sistemine göre yapılan ve 180 metre uzunluğunda 6 açıklıklı olarak inşa edilen köprülü kavşak ile Eskişehir Yolu üstten toplam 6 şerit olarak devam ederken, önümüzdeki haftalarda tamamlanması planlanan Bağlıca Yolu ve Koru Mahallesi’ne girişler de köprü altındaki yan yollardan 2’şer şerit halinde sağlanacak.

YERYÜZÜNDEKİ

UZAY ÇAĞI

Büyükşehir Belediyesi’nin ana arterlerindeki, ilçelerindeki hatta mahallerindeki trafiği rahatlatacak olan köprülü kavşak çalışmalarından bir diğeri ise OSTİM’deki Alınteri Bulvarı ile Uzay Çağı Caddesi kesişiminde yapımı tamamlanan köprülü kavşak oluyor. 140 metre uzunluğundaki, 3 açıklıklı ve 4 ayaklı olarak inşa edilen bu kavşak ile de hem Alınteri Bulvarı ve 100.Yıl Caddesi kesişimindeki kavşak rahatlatılacak hem de Bağdat ve Uzay Çağı caddelerinden, Ostim ve İvedik organize Sanayi Bölgelerine Metro hattının üzerinden kesintisiz ulaşım sağlanacak.n

Çantacılar Sokak, cazibe merkezi oldu

Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı Projesi’nde restorasyon projeleri ile birlikte yürüyen altyapı yenileme çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, tarihi sokakları da turizme uygun hale getirerek, ticari canlılık kazanmasını sağlıyor.

Ulus’ta ticaret ve turizmin birlikte canlılığının arttığı Çantacılar Sokak’ta ASKİ, kısa bir süre önce temiz su, pis su ve yağmur suyu hatlarını yeniledi. ASKİ’nin altyapı çalışmalarının ardından Kent Estetiği Dairesi ekipleri de üst yapıyı tamamlayarak, Ankara Kalesi ile bütünleşen turistik bölgede alışveriş hareketliliğinin de artmasını sağladı.

Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı ekipleri, üst yapıyı oluşturan zemin kaplamalarını ve kaldırımları kısa sürede tamamlayarak, sokağın aydınlatma sistemlerini kurdular.

Bölge esnafı üstyapı çalışmalarının da kısa sürede tamamlanmasının ardından Çantacılar Sokak’a yeni bir çehre kazandıran Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür ettiler.
TIKANMALAR ORTADAN

KALKTI


ASKİ, ticaretin yoğun olduğu Çantacılar Sokak ve Saraçlar Çarşısı bölgelerinde köhnemiş altyapı ve bilinçsiz kullanım yüzünden özellikle sağanak yağışlarda sık sık tıkanmaların yaşandığı pis su ve yağmur suyu atık sistemlerini yenileyerek tıkanmaları ortadan kaldırdı. Çantacılar Sokak’ta birçok kurumun altyapısının birlikte yer aldığı “Çoklu” sistemleri değiştiren ASKİ, modern, sağlıklı altyapı sistemlerini oluşturdu. ASKİ Genel Müdürlüğü, “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Alanı” bölgesine toplam 2850 metre atık su, 1550 metre yağmursuyu ve 2650 metre içme ve kullanma suyu borusu döşeyerek, yıllar öncesinden kalma, işletme yeteneğini kaybetmiş kanalları ve galerileri rehabilite edip yeniledi. Çalışmalar sonucunda tıkanmalar yüzünden sokakta yaşanan kötü kokular da ortadan kalktı.n

Ankara İtfaiyesi’nde “Otomatik Komuta Merkezi”

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı Otomatik Komuta Merkezi sistemiyle, itfaiye araçları merkezden çıktığı andan itibaren adım adım izleniyor. Yangına giden araçların güzergahları, hızları, sürücüleri, kat ettikleri mesafeler uydu görüntüleri ile takip ediliyor.

İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı araçların, “Bulundukları yerler, izledikleri güzergahlar, hızları, ne kadar mesafe kat ettikleri, yangın mahalline intikalleri, yangına müdahale süreci” gibi tüm faaliyetleri 3G ile Komuta Merkezi’nden 24 saat izleniyor.

TÜM

HAREKETLERİZLENİYOR

İtfaiye Daire Başkanlığı Komuta Merkezi’nde kurulan 5 operatör masasından yapılan izleme çalışmaları çerçevesinde hem vatandaşlardan gelen ihbarlar kaydediliyor hem de her biri ayrı alanlara ayrılan 4 ana ekrandan araçların tüm faaliyetleri izleniyor.

Her ekranın ayrı bir görevi bulunan merkezdeki birinci ekranda merkeze ulaşan ihbarlar dikkatle izlenerek bilgisayara kaydediliyor ve adresin alınmasında belirebilecek yanlış anlaşılmaların önüne geçiliyor.

İkinci ekranda ise yola çıkan ekibin navigasyon adresi izlenerek, yol durumu, güzergahtaki trafik ile ilgili bilgiler ekibe bildiriliyor ve yangın mahalline en kısa ve en uygun yoldan gidilmesi sağlanıyor.

Karargahtan çıkarak, yangın mahalline giden araçların takibinin gerçekleştirildiği üçüncü ekranda da yangına giden ekip ve yangına müdahalesi 3 G teknolojisiyle izleniyor.

Dördüncü ekranda ise aktüel haberlerin izlenmesi sağlanıyor. Güncel haberler izlenerek, ihbar gelmeden veya birtakım bürok-ratik işlemlere gerek duyulmadan yurdun dört bir yanında meydana gelen veya gelebilecek muhtemel afetlere anında müdahale imkanı sağlanıyor.

“TEKNOLOJİYLE,

HİZMET KALİTESİ

DAHA DA ARTIYOR”

Ankara İtfaiyesi’nin uzman personeli, dünya standartlarındaki teknik donanımı ve en üst düzeydeki vazife bilinci ile gö-revini en iyi şekilde yapmaya odaklandığına dikkat çeken Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Ceyhun Tonguç Karakuş, “Günümüzde hızla gelişen teknoloji, itfaiyecilik mesleğine doğrudan veya dolaylı birçok imkan sağlıyor. İtfaiyecilik alanında gerek teçhizat, gerek yeni teknikler olsun tümüne adapte olmaya çalışıyoruz.

Şimdi de teknolojinin en son gelişmelerine uygun olarak tesis ettiğimiz merkezi kumanda sistemi ile çalışma koordinasyonunu en verimli ve etkin şekilde gerçekleştirerek, hizmet kalitesini de daha yukarılara çıkartmayı amaçlıyoruz” dedi.n

AŞTİ’de robotlu temizlik ve bakım

Her gün yüz binlerce kişiyi ağırlayan, Başkent’in giriş kapılarından AŞTİ’de, modern teknoloji ürünleri kullanılarak temizlik ve bakım çalışmaları yapılıyor.

Yurtiçi ve yurtdışından Başkent’e gelen ve konuklarını modern ve temiz dev bir tesiste karşılamak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, AŞTİ’nin yüksek tavanlarındaki temizlik, bakım ve

onarım çalışmalarını yüksek teknolojili liftlerle gerçekleştiriyor. AŞTİ’nin uzman personelinin kullandığı ve Türkiye’de ilk kez AŞTİ’de hizmet veren liftlere binen temizlik ve bakım personeli 16 metre yüksekliğindeki AŞTİ tavanlarına kolaylıkla ulaşabiliyor.
“ÖRÜMCEK”

YOLCULARIN İLGİ ODAĞI

AŞTİ çalışanlarının “Örümcek” diye tanımladığı BOM’lu lift, 21 metre yüksekliğe kadar yükselebiliyor. Uzaktan kumanda ile kullanılan lift, cam silme, boya, lamba değiştirme, afiş asma, tavan tadilatı gibi görevlerde personelin en büyük yardımcısı olarak görev yapıyor.

Türkiye’deki otobüs terminalleri içinde ilk kez Ankara’da kullanılan BOM’lu lift, AŞTİ’ye gelen yolcuların ve çocukların da büyük ilgisini çekiyor.

“Tavşan” ve “Kaplumbağa” hızlarında kullanılabilen BOM’lu lift, AŞTİ’nin tavan yüksekliğine uyan çok fonksiyonlu yapısı sayesinde çevresine zarar vermeden çalışıyor.
“MAKASLI” LİFT

AŞTİ’de temizlik ve bakım çalışmalarında personelin en büyük yardımcısı olan bir diğer lift ise “Makaslı” olarak adlandırılıyor. “Makaslı” lift, “Örümcek”in giremediği yerlere ulaşıyor ve 10 metrelik yüksekliğe kadar çıkabiliyor.

Üzerindeki kumanda paneli ile çalıştırılan “Makaslı” lift de tıpkı “Örümcek” gibi “Tavşan” ve “Kaplumbağa” hızlarında kullanılabiliyor.

Türkiye’nin Başkent’inin giriş kapılarından biri olan, her gün yüz binlerce vatandaşın giriş çıkış yaptığı AŞTİ’nin hijyen ve bakımına büyük önem veren Ankara Büyükşehir Belediyesi, 24 saat yüzlerce temizlik ve bakım personeli ile temizlikten taviz vermiyor. Temizlik ve bakım çalışmalarının yanı sıra üst seviyede güvenlik hizmetinin de verildiği AŞTİ, raylı sistem ağı ile de Türkiye’de “örnek” terminal olarak öne çıkıyor.

Çubuk Turşu ve Kültür Festivali başlıyor

9. Uluslararası Çubuk Turşu ve Kültür Festivali başlıyor. Çubuk Belediyesi'nin Çubuk'ta bir ilke imza atarak 2005 yılında başlattığı Çubuk Turşu ve Kültür Festivali, ilçenin Dünyaya açılan bir penceresi oldu.

2005 yılında ilki yapılan festivali yapmaktaki esas amaçlarının ilçenin tanıtımıyla ilçeye ekonomik girdilerin sağlanması olduğunu kaydeden Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, “İlçemizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla vatandaşlarımızın birlikte düzenlediği festivalimizi 12-15 Eylül 2013 tarihlerinde yine 4 gün olarak düzenlemeye karar verdik. İlçemizde tüm vatandaşlarımız festival için hummalı bir şekilde hazırlık yapıyor. Salatalık ve sebze hasadı başlarken, üreticilerimiz de turşu yapımına başladı” dedi.

9 yabancı ülkenin katılacağı festivalin bu yıl kültürel yönüne ağırlık vereceklerini kaydeden Özden, Çubuklu kreş öğrencilerinden oluşan minik aşçılarla birlikte özel Çubuk turşusunun yapılışını gösterdi.

Lokman Özden, ilçenin tanıtımı ve ekonomisine büyük katkı sağlayan geleneksel festivallerine bugüne kadar Dünyanın farklı kıtalarından 63 ülkeden konuklar geldiğine dikkat çekerek, tüm vatandaşlara bu anlamlı festivale katılmaları için çağrıda bulundu.

Beypazarı Belediyesi’ne Büyükşehir desteği

Beypazarı Belediyesi’ne Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen destek devam ediyor.

Beypazarı Belediyesi’ne altyapı ve üstyapı başta olmak üzere bir çok farklı konuda destek veren bu Büyükşehir Belediyesi son olarak da cenaze aracı verdi.

Cenaze aracını teslim alan Beypazarı Belediye Başkanı M. Cengiz Özalp, doğum gibi ölümünde hak ve gerçek olduğunu belirterek, “Belediye olarak üzerimize düşen görevi sorunsuz yerine getirebilmek adına mevcut aracımızın yanına bir tane daha cenaze aracı gerekiyordu. Beypazarı gelişiyor, değişiyor ve sürekli göç alıyor. İhtiyaçlar da bu oranda artıyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Melih Gökçek’e Beypazarı’na verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.n

Gölbaşı’nda asfalt çalışması

Gölbaşı Belediyesi, İncek Mahallesinde bulunan Tek Yapı Kooperatifi içindeki yollarda asfalt seferliği başlattı. 1973 yılında kurulan 40 yıllık kooperatifin asfalt sorununu çözen Gölbaşı Belediyesi, kısa sürede asfalt çalışmalarını tamamlayacak. Asfalt ekipleri kooperatif içerisinde bulunan sokaklara toplam 15.000 ton asfalt atacak. Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı, Tek Yapı Kooperatifindeki asfalt çalışmalarını yerinde takip etti. Başkan Odabaşı; kooperatif içerisindeki tüm bozuk sokaklara sıcak asfalt atılacağını ve bozuk yollardan vatandaşları kurtaracaklarını söyledi. Odabaşı, Gölbaşı Belediyesi ekiplerinin gece gündüz demenden çalışarak kısa sürede çalışmalarını bitireceğini de ifade etti. Tek Yapı Kooperatifi Başkanı Kenan Esen de Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı'na teşekkür ederek; 40 yıldır büyük bir sıkıntısı olan asfalt sorununun çözülmesinden duyduğu memnuniyeti bildirdi.n

Elmadağ Belediyesi ve İŞ-KUR 25 kişiye istihdam sağladı...

Elmadağ Belediyesi ve İş-Kur arasında yapılan “Toplum yararına program Projesi” ile, ilçe içerisinde istihdam bekleyen 25 kişi Elmadağ Belediyesi'nde çalışmaya başladı.

02.09.2013 tarihi ile 30.11.2013 tarihleri arasında Elmadağ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışacak olan personelle Elmadağ Belediyesi Hizmet Binası yemekhanesinde buluşan Başkan Gazi Şahin yeni personelle tanıştı.

İş-Kur ile yapılan anlaşma neticesinde yeni işlerine başlayan personele hoş geldiniz diyen Başkan Şahin, “Bugüne kadar 490 vatandaşımıza

İş-kur aracılığı ile iş imkanı sağlarken, yüzlerce vatandaşımızı ise ilçemizde işçi talebi olan fabrikalarda istihdam ettik. Yine İş-Kur aracılığı ile siz değerli hemşerilerimizle tekrar bir araya geldik. Buradan kardeşlerimizin, yeni işlerinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Belirli süreli de olsa, el birliği ile çalışarak ilçemizin kalkınmasına sağlayacağınız katkılardan dolayı şimdiden hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Çankaya Belediyesi’nden topyekün temizlik

Çankaya Belediyesi, ilçe sınırları içerisinde yer alan belediyeye ait yeşil alan üzerinde bulunan gecekonduların yıkımını gerçekleştirirken yıkım sonrası oluşan moloz yığınlarını da temizliyor.

Son olarak Yukarı Öveçler Mahallesi 1286. sokakta bulunan 5 gecekondunun Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce, bildirimde bulunulup maliklerince yıkılması sonucu hem görsel kirliliğin önüne geçildi hem de olası sağlık sorunları da engellendi.

Belediyenin tüm birimleriyle topyekün bir temizlik içine giren ekiplere çalışma sırasında mahalle sakinleri de yardım etti.

Daha yaşanılası bir kent oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “Bölgede belediyeye ait yeşil alan üzerine kurulu gecekondular ile katı atık yığınları görsel ve çevresel kirlilik oluşturuyor. Bu sorunu bölge insanıyla oturup uzlaşma içinde çözüme kavuşturmanın yollarını arayacağız” diye konuştu.

Akyurt’ta “Ankara Armudu” projesi

iç Anadolu Bölgesinin özellikle Ankara yöresinde yetişen ve halk arasında kışlık armut olarak bilinen Ankara Armudu'na hak ettiği değeri yeniden kazandırmak amacıyla Akyurt'ta bir proje geliştirildi.

Proje, Akyurt'a özgü aromasıyla bilinen Ankara Armudu'nu bölgede yeniden tanınır hale getirmek amacıyla Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteği; Akyurt Kaymakamlığı, Akyurt Belediye Başkanlığı, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Akyurt Sanayici ve İş Adamları Derneği (AKSİAD) ve Gazi Üniversitesi'nin ortaklığıyla gerçekleştirildi.

Ankara Kalkınma Ajansı tarafından başarılı projeler arasına seçilen “Bilinmeyen Zenginliğimiz Ankara Armudu” projesi kapsamında, Akyurt'ta Ankara Armudu yetiştirmek isteyen 100 kişi ile bağ - bahçe sahibi 20 kişiye gruplar halinde eğitim verilerek, başarılı olanlardan 5 kişiye 10 bin metrekare alanda örnek armut bahçesi tesis edilecek. Ayrıca Akyurt Belediyesi'ne ait 10 bin metrekarelik alanda da örnek bahçe uygulaması yapılarak toplamda 20 dönüm örnek Ankara Armudu bahçesi düzenlenmiş olacak.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş da bu konuda “Ankara Armudu tarımsal bir zenginlik olmasının yanında, yöremizin önemli kültür değerlerinden biri. Öyle ki bölge halkı bu armudu komposto, reçel gibi çeşitli şekillerde tüketiyor. Biz de diğer katılımcılarla birlikte bu değere sahip çıkmak adına böyle bir proje geliştirdik. Tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. İnşallah Ankara Armudu hak ettiği değeri kazanacaktır” şeklinde konuştu.n

Altındağ ve Tayvan dostluğu sürüyor

Altındağ Belediyesi ve Tayvan arasında temelleri atılan dostluk ilişkisi sağlamlaşarak sürüyor. Ağustos ayında Altındağ Belediyesi ve Tayvan Büyükelçiliği’nin işbirliğiyle düzenlenen “Tayvan Günleri” organizasyonundan sonra ilerleyen ilişkiler, Tayvan heyetinin ziyaretiyle daha da anlam kazandı. Tayvan National Cheng Kung Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hwung-Hweng Hwung ve beraberinde çok sayıda akademisyenin bulunduğu heyeti ağırlayan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve Başkan Yardımcısı Yunus Keleş, heyete Hamamönü ve çevresini gezdirdi.

Hamamönü’nde tarihi konakları ve sokakları gezen Rektör Hwung ve beraberindeki akademisyenler ilk olarak Taceddin Dergahı’nı ve Mehmet Akif Ersoy’un evini ziyaret etti. Hamamönü’ndeki tarihi konakları ve camileri de çok beğenen heyet, bol bol fotoğraf çektirdi. Sanat Sokağı’nda ebru atölyesini de gezen Tayvanlı heyet, önce ebru yapımını izleyip, sonra da kendileri ebru yapmayı denedi. Geleneksel Türk

yemeklerinden oluşan öğle yemeğinin ardından Tayvanlı rektöre Türk kahvesi ve fincanından oluşan bir set hediye eden Başkan Tiryaki “Türkler için Türk kahvesinin önemi büyüktür. Biz, bir fincan kahve içtiğimiz kişiyle dostluğumuzun 40 yıl süreceğine inanırız. Sizinle de çok uzun yıllar sürmesini temenni ederim” dedi.n

  1. Geleneksel yağlı pehlivan güreşleri yapıldı

Pursaklar Belediyesi ata sporu yağlı güreşleri ilçeye getirdi. Pursaklar Belediyesi tarafından organize edilen güreşler, Pursaklar Şehir Stadyumunda yapıldı.

Pursaklar’da bu yıl ilk kez yapılan, yaklaşık 150 sporcunun katığı, “Pursaklar Yağlı Pehlivan Güreşleri”nin ağalık ihalesini, iş adamı Yusuf Koca 60 bin TL vererek, Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin’den aldı.

Başpehlivanlık finalinde Samsun bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Şaban Yılmaz ve Erzurum bölgesinden Ankara Büyükşehir Belediyesi güreşçisi Savaş Yıldırım karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen mücadelede Şaban Yılmaz rakibini yenerek 1.Pursaklar Yağlı Pehlivan Güreşleri başpehlivanı oldu. Dereceye girenlere ödülleri Belediye Başkanı Selçuk Çetin, Milletvekili Emrullah işler ve Güreş Ağası Yusuf Koca tarafından verildi.

Gelenekleri yaşatma amacında olduklarını söyleyen Belediye Başkanı Selçuk Çetin, şöyle konuştu: “Gençlerimizi sokaklardan kurtararak, spora yöneltmek amacıyla bu etkinliği yapıyoruz. Türkiye’deki 40 başpehlivandan 20 tanesini buraya getirdik. Çocuklarımız için bunlar örnek olacak ve yağlı güreşler önümüzdeki yıllarda da geleneksel hale gelecek.”n
Sincan Belediyesi Pazar servislerinin sayısını artırdı

Sincan Belediyesi, pazarı vatandaşın ayağına getirmeye devam ediyor. Vatandaşa kolaylık sağlamak için pazar servislerini hizmete sunan belediye, yoğun ilgi ve istek üzerine pazar servislerini yeniledi.

Sincanlıların rahat ve huzurlu bir ortamda alış veriş yapmasını sağlayan Sincan Belediyesi,

pazar servisleri ile de vatandaşı evlerine kadar ücretsiz olarak bırakıyor. Pazarın yükünü hafifleten uygulama özellikle hanımlardan tam not alan belediye, pazar servislerini de büyüttü. Daha rahat ve daha konforlu hale getirilen servisleri beğeni ile karşılayan Sincanlı hanımlar, çocukları ile birlikte rahat rahat alışveriş yapıp evlerine dönüyor.

Toplumumuzda kadının öneminin tartışılmaz olduğunu belirten Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Pazarın yükünü hanımlar çekiyor. Biz de onların yükünü hafifletmek için pazar servislerimizi hizmete sunduk. Servislerimizi de yeniledik. Artık daha büyük ve daha rahat servislerle evlerine ulaşıyorlar” dedi.

Başkan Ak, çevre

güzelliği bizim işimiz”

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, devam eden projelerin tamamlanması ile Keçiören'in bambaşka bir çehreye kavuşacağını belirterek, "Beklentilerin üstünde bir Keçiören geliyor. Projelerimiz tamamlandığında marka değerimiz birkaç kat daha artacaktır" diye konuştu.

Başkan Ak, her fırsatta dile getirdiği çevre güzelliği, kent estetiği, yeşil alanlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Mustafa Ak, yeşil alanlar konusunda büyük hassasiyet içinde olduklarını belirterek, “Keçiören'e nefes aldıran park ve bahçeler uzun soluklu emek ve gayretlerle yaşam buldu. 1.807. 564 metrekare yeşil alan miktarını 3.978.680 metrekareye çıkararak bu anlamda müthiş bir başarı elde edildi. Çevreyi güzelleştirmek bizim işimiz” dedi.

Bu rakamların her geçen gün yükseldiğini, kentsel dönüşüm ve metro çalışmalarının ardından gereken yeni düzenlemelerin de kısa sürede yapılacağını kaydeden Başkan Ak, hızla tamamlanması öngörülen Gümüşdere Ihlamur Vadisi'nin müspet yansımaları ile bu sürece büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Mamak’ta açık hava sinema günleri başladı

Mamak Belediyesi’nin kültür-sanat etkinliği kapsamında düzenlediği ve geleneksel hale gelen Sinema Akşamları, 4 Eylül’de “Celal İle Ceren” filmiyle Başak Mahallesi Bilgi Evi yanında başladı.

Mamaklıların akşamlarını renklendiren açık hava sinema günlerinde, Türk Sineması’nın önemli yapıtlarının gösterileceği filmler, 1 ay boyunca Mamak’ın 17 mahallesinde alanlara kurulacak sinema perdelerinde ücretsiz izlenmeye devam edecek.

Sinemayı çok sevdiği halde gitmeye fırsat bulamayan ya da maddi imkânsızlıklar nedeniyle gidemeyen vatandaşların birbirinden güzel filmleri mahallelerinde izleyebileceklerini kaydeden Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamaklıları sinema şölenine davet etti.

Akgül, “Eskiden yaz akşamlarında büyüklerimiz açık hava sinemalarına giderdi. Bu nostaljiyi Mamak’ta tekrar yaşatıyoruz. Beyaz perdenin en güzel eserlerini vatandaşlarımızın ayağına getiriyoruz. Bir ay boyunca açık havada film keyfini vatandaşımıza sunuyoruz” dedi.

Hentbolde Süper Kupa B.B. Ankaraspor’un

Türkiye Hentbol Ligi’nde geçtiğimiz sezonun lig şampiyonu Beşiktaş ile Türkiye Kupası Birincisi Büyükşehir Belediye Ankaraspor arasında oynanan Süper Kupa maçında, rakibini 27-22 yenen Mavi – Beyazlılar Süper Kupa’nın sahibi oldu.

Rize Ardeşen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Spor Salonu’nda yapılan maçta, Büyükşehir Belediye Ankaraspor olduça çekişmeli geçen karşılaşmanın ilk yarısını 14-11 önde tamamladı. Maçı baştan sona önde götüren başkent ekibi, salondan 27-22 galip ayrılarak 4’ncüsü oynanan Süper Kupayı müzesine götürdü.

Büyükşehir Belediye Ankaraspor Kulübü Başkanı Seçkin Odabaşı, müsabakanın ardından yaptığı açıklamada, 18 branşta faaliyet gösterdikleri amatör branşlarda Türk sporuna katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirterek, Süper Kupayı kazanmalarının büyük başarı olduğunu ve kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Adeta bir spor sevdalısı olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in desteklerinin, moral ve motivasyon açısından teknik kadro, sporcu ve idarecilerinin azmini artırdığını ifade eden Odabaşı, şöyle konuştu:“Geçtiğimiz sezonda Gençler Lig Şampiyonluğu, Gençler Türkiye Üçüncülüğü, Yıldızlar Türkiye Şampiyonluğu, Türkiye Kupası Şampiyonluğu ve Süper Lig İkinciliğini kazanan kulübümüz Avrupa Challenge Cup’da Çeyrek Final oynama başarısı gösterdi. Başarılarımızı devam ettirmek isteğindeyiz. Avrupa’da ve Ligde mücadele edecek iddialı bir ekip oluşturduk. Hedefimiz, bu sezonda ligde şampiyonluğa oynamanın yanı sıra, 14-15 Eylül tarihlerinde Ankara’da İngiltere’nin London GD Handball Club ile yapacağımız Avrupa EHF Kupası maçını kazanmak. Ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin çabası içindeyiz ve kulüp olarak amatör spora katkılarımızı sürdüreceğiz.”n
Kataloq: files
files -> Fövqəladə hallar və həyat fəaliyyətinin təhlükəsizliyi”
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00

Yüklə 93,64 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə