İNDÜKTİf olarak eşLEŞTİRİLMİŞ plazma kütle spektrometresi (icp-ms) analiZ İstek formuYüklə 76 Kb.
tarix05.03.2018
ölçüsü76 Kb.
İNDÜKTİF OLARAK EŞLEŞTİRİLMİŞ PLAZMA KÜTLE SPEKTROMETRESI (ICP-MS) ANALİZ İSTEK FORMU

Talep Eden:

İmza:

Tel:

Faks:

e-posta:

Adres:

 Sinop Üniversitesi, (Fakülte, Bölüm): Diğer Ünv. (Fakülte, Bölüm): Diğer Kamu Kurum ve Kuruluşlar:FATURA BİLGİLERİ (Varsa Proje Bilgileri)

İlgili ve Proje No:

Vergi Daire:

Fatura Adresi:

Vergi No/TC:

ANALİZ BİLGİLERİ

Tayini istenen elementleri işaretleyiniz. Koyu olarak işaretlenmiş elementlerin tayini yapılmamaktadır.c:\users\serap tekin\desktop\periodic table-noclbri.pngStandardı olan 28 element:(Agilent 8500-6940 2A ve 8500-6940 Hg): Cd, Pb, Hg, As, Fe, Mn, Co, Ni, Cu, Zn, Al, Cr, Ag, Se, V, Be, Ba, Tl, U, Ga, Li, Na, Ca, Mg, K, Rb, Cs, Sr, Sb

Standart: Gönderilmiş Gönderilmemiş

Referans: Gönderilmiş Gönderilmemiş

Yapılacak analizler:

 ICP-MS Analizi

 Yarı Niceliksel Analiz (Kütle Taraması)


Analiz Sonucu Gönderim Şekli:

 Elden Posta/Kargo E-posta

(Posta/Kargo ile dataları içeren CD gönderilecektir.)

Örnek geri isteniyor mu?

 Evet Hayır
Geri Alma şekli: Elden Kargo

(Örnekler analiz sonrası 1 ay saklanacaktır.)


Ölçümler EPA 200.8, EPA 6020, USP<232> metotlarına göre yapılmaktadır. Numunede belirli elementler yüksek derişimlerdi bulunmaktaysa, organik bileşikler varsa ve analizi talep edilen elementlerin tahmini derişimler biliniyorsa numune bilgi formunda açıklamalar kısmında belirtiniz. Numunenin çözeltiye alınması gerekiyorsa ve önerilen bir metot varsa belirtiniz. Numune çözelti halindeyse kör çözelti getiriniz ve çözeltiye alma işlemini ayrıntılı belirtiniz:

SÜBİTAM TARAFINDAN DOLDURULACAK


Gelen Örnek Sayısı:

Ön İşlem Yapılan Örnek Sayısı:

Analizi Yapan (İsim/İmza):

Onaylayan (İsim/İmza):

Örnek Geliş Tarihi:

Analiz Tarihi:

Sayı:

Fatura No:

Açıklama:

Bu başvuru formunun imzalanması ile ilgili kişi/kurum http://subitam.sinop.edu.tr adresindeki Numune Kabul Şartları’ nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılır


SİNOP ÜNİVERSİTESİ

BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (SÜBİTAM)

Adres: Bostancılı Köyü Karagöl Mevkii Havaalanı Yanı 57000 – SİNOP/TÜRKİYE

Tel: 0368 2715644 Faks: 0368 271 56 71 E-posta: laboratuvar@sinop.edu.tr

Web: http://subitam.sinop.edu.tr
SİNOP ÜNİVERSİTESİ

BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (SÜBİTAM)

Adres: Bostancılı Köyü Karagöl Mevkii Havaalanı Yanı 57000 – SİNOP/TÜRKİYE

Tel: 0368 2715644 Faks: 0368 271 56 71 E-posta: laboratuvar@sinop.edu.tr

Web: http://subitam.sinop.edu.tr
c:\users\user\desktop\logo.png


ICP-MS NUMUNE BİLGİ FORMU


Etiket

Numune Kodu

Numune Alınma Tarihi

Numune Miktarı

Numune İçeriği

Numune Saklama Koşulları

Açıklamalar

010203040506070809101112131415161718192021222324252627
Sonuçlar etiket numaraları üzerinden rapor edilecektir. Numune adının belirtilmesi zorunlu değildir. Numunenizin saklanması, insan sağlığı veya güvenlik açısından varsa riskleri açıklama sütununda belirtiniz. Örnek sayınız bu tablodakinden fazla ise sayfayı çoğaltarak sıralamaya devam ediniz.c:\users\user\desktop\logo.png
SİNOP ÜNİVERSİTESİ

BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (SÜBİTAM)

Adres: Bostancılı Köyü Karagöl Mevkii Havaalanı Yanı 57000 – SİNOP/TÜRKİYE

Tel: 0368 2715644 Faks: 0368 271 56 71 E-posta: laboratuvar@sinop.edu.tr

Web: http://subitam.sinop.edu.tr
ICP MS NUMUNE KABUL KRİTERLERİ

 1. Her analiz numunesi için ilgili ‘Analiz İstek Formu’ eksiksiz doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Ayrıca ‘Deney Hizmet Sözleşmesi’ okunmalıdır.

 2. Analizi yapılacak örneklerde ön işlemlerin gerekli olması halinde analiz talep formlarında mutlaka belirtilmelidir. Yapılacak ön işlemler için ek ücret alınır.

 3. Numunede HF, H2SO4, HClO4 olmamalıdır. Eğer bunları içeriyorsa mutlaka laboratuvar sorumlusu ile görüşülmelidir.

 4. Analiz numuneleri insan sağlığına ve çevreye zararlı olmamalıdır. Temas ve solunum yolu ile zehirlenmeye neden olabilecek toksik, kanserojen, patlayıcı ve radyoaktif numuneler analize kabul edilmemektedir. Şüpheli durumlarda mutlaka laboratuvar sorumlusu ile görüşülmelidir.

 5. Analize hazır sıvı numune miktarı en az 10 ml olmalıdır. Tuz gibi suda çözünebilen katı numuneler için numune miktarı en az 1g olmalıdır.

 6. Su numunelerinde çözünmüş haldeki elementlerin tayini yapılacaksa, parçacıkların giderilmesi için önce dekantasyon denenecektir.

 7. Filtrasyon gibi ön işlem gerektiren su numuneleri en az 50 ml olmalı ve temizlenmiş plastik (PE veya PTFE) veya cam şişelerde(tercihen borosilikat) etiketli bir şekilde teslim edilmelidir. Numuneler membran filtreden (gözenek boyutu 0,45 μm) süzülmeli ve pH=2-2.5 olacak şekilde nitrik asit eklenmelidir. Genellikle 10 ml süzülmüş su numunesine 10 µl iz element çalışmalarına uygun yüksek saflıkta HNO3 eklenmesi yeterli olacaktır.

 8. Suda çözünmeyen parçacık içeren sıvı numuneler için ‘Mikrodalga Çözünme’ analiz talep formu düzenlenmelidir.

 9. Yapılacak analiz süresi örneklerin kabul edildiği tarihinden itibaren en fazla 15 iş günüdür. İş yoğunluğuna göre analiz süresi uzayabilir. Cihaz arızası, iş yoğunluğu vb. sebeplerle herhangi bir gecikme olması durumunda bilgilendirme yapılacaktır.

 10. Cihazın ölçüme başlayabilmesi için harcanan argon gazı ve standartların tanıtım aşamaları göz önüne alındığında birimimizin zarara uğramaması adına numune miktarının en az 10 adet olması gerekmektedir, bundan az olan numunelerde başka numunelerin gelmesi beklenir, beklenmek istenmiyorsa +3 numune sayısı eklemesi yapılır.


SÜBİTAM DENEY HİZMET SÖZLEŞMESİ

 1. Bu sözleşme Sinop Merkez Laboratuvarı ile analizi talep eden arasındaki Hizmet Sözleşmesidir. Sinop Merkez Laboratuvarı SÜBİTAM olarak adlandırılmıştır.

 2. Deney şartlarına uygun şekilde numune alma işlemi analizi talep eden kişiye aittir.

 3. Numunenin SÜBİTAM’a kabulüne kadar geçen süre zarfında taşınması, ambalajlanması ve muhafazası analizi talep eden kişinin sorumluluğundadır. Bu etkenlerden dolayı deney sonuçlarında oluşacak olumsuzluklardan SÜBİTAM sorumlu tutulamaz.

 4. Numune kabul kriterlerine uygun olmayan numunelerin başvurusu SÜBİTAM tarafından kabul edilmez.

 5. Analizi talep eden kişi, numuneleri 01‘den başlayarak kodlamalı ve sıralamalıdır. Kodlama silinmeyecek şekilde numunelerin üzerine yazılmalıdır.

 6. Başvuruların kabul edilebilmesi için ilgili Deney İstek Formu’nun eksiksiz olarak doldurulması ve yetkili kişi tarafından imzalanması gerekmektedir.

 7. Deney İstek Formu’nun doldurulup imzalanmasıyla analiz talep eden kişi, deneye gönderilen numunenin (varsa) insan ve çevre sağlığına olan zararlı etkilerini beyan ettiğini, etmediği takdirde oluşacak uygunsuzluklardan sorumlu olacağını kabul eder.

 8. Deneyler ve ücretlerinin listesi, numune kabul kriterleri ve ödeme şartları http://subitam.sinop.edu.tr web sitesinde ayrıntılı olarak yayınlanmıştır.

 9. Beyan edilen deney süreleri tahmini süre olup elde olmayan nedenlerden dolayı olabilecek gecikmelerden SÜBİTAM sorumlu tutulamaz. Taahhüt edilen şartlardan sapma olduğunda müşteri yazılı veya sözlü olarak bilgilendirilir.

 10. Müşteri tarafından iadesi talep edilen numuneler deney raporu ile birlikte iade edilir. Bu numuneler onbeş gün içinde teslim alınmadığı takdirde atığa gönderilir. Deney işlemleri tamamlandıktan sonra, müşteri tarafından aksi belirtilmediği sürece saklanması mümkün olan numuneler üç ay süreyle uygun şartlarda saklanır, bu süre sonunda atığa gönderilir.

 11. Her türlü kargo masrafı müşteriye aittir.

 12. Deney ve hizmet ücretinin ödendiğine dair belge SÜBİTAM’a ibraz edilmeden deney raporu düzenlenmez.

BU FORMDA BELİRTMİŞ OLDUĞUM BİLGİLERİN DOĞRULUĞUNU VE SÜBİTAM DENEY HİZMETİ SÖZLEŞMESİ’NDEKİ HÜKÜMLERİ AYNEN KABUL ETTİĞİMİ BEYAN EDERİM.

PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ / YETKİLİ Adı Soyadı ve İmzaYüklə 76 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə