Kadina şİdddet diNİMİzce yasaklanmiştirYüklə 10,8 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü10,8 Kb.
#98564

İLİ: MUŞ

AY- YIL: ŞUBAT 2013

TARİH: 01.02.2013


KADINA ŞİDDDET, DİNİMİZCE YASAKLANMIŞTIR.
Değerli Müslümanlar!

Yüce Allah’ın en güzel şekilde yarattığı varlık, hiç kuşkusuz insandır. Onun değişik cins, ırk, renk, kabile ve kabiliyette oluşu, tamamen Rabbimizin iradesine bağlıdır. Kadın ya da erkek olarak dünyaya gelmek ise, hiç kimsenin şahsi tercihi olmadığı gibi üstünlük vesilesi de değildir. Yüce Allah, bizlere insanların ırk, renk, cinsiyet gibi özelliklerini değil takvayı(1) ölçü olarak göstermektedir. Aynı şekilde Allah tarafından verilen güç kabiliyet ve yeteneklerle şiddet uygulamak yerine, onları iyi yönde kullanmak daha doğru ve isabetli olanıdır. Hele hele bunu savunmasız durumda olan kadın veya aciz kimselere uygulamak kadar kötü bir tutum ve davranış düşünülemez. Dinimiz acizi, yoksulu korumayı ve kollamayı emrederken bunun aksi olan şiddeti yasaklamıştır.


Dinimiz kadına yönelik tüm olumsuzlukları kaldırdığı gibi, ona şiddeti kesin bir şekilde yasaklamıştır. Tarih şahittir ki, kadına şiddetin olduğu toplumlarda dağılmalar, huzursuzluklar ve her yönüyle geri kalmışlık hüküm sürer. Her türlü huzursuzluk baş gösterir. Bunun aksi olan iyi davranış, huzur içinde geçim, karşılıklı anlayış ve yardımlaşmanın olduğu örnek toplumlarda ise örnek nesillerin varlığını görüyoruz. Bizler için en güzel örnek olan Hz. Peygamber (s.a.v)’in ve ashabının ailelerinden seçkin kişilerin yetiştiğini, insanlığa dünya durdukça gıpta ile özenilerek yaşamları takip edilmeye çalışılan nesiller oluştuğunu görüyoruz.
Kıymetli Müslümanlar!

Hz. Peygamber (s.a.v)’in kadınlara karşı tutum ve davranışlarına bakarsak, O’nun diğer konularda olduğu gibi kadınlara karşı tutumunun da en güzel örneği teşkil ettiğine şahitlik ediyoruz. O’nun hayatında kendi eşleriyle sosyal aktivitelere katıldığını, ev işlerinde onlara yardım ettiğini, ashabı şiddetten sakınma konusunda uyardığını görüyoruz.

Elbette erkeklerde olduğu gibi, kadınlarda da insanın hoşuna gitmeyen bazı tutum ve davranışlar olabilir. Cenab-ı Hak “Onlarla iyi geçinin. Onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki, siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur.”(2) buyurmuştur. Hz. Peygamber (sav) de; "Kadın eğe kemiği gibidir. Eğer onu doğrultmaya kalkarsan kırılır. Mutlu olmak istersen o eğrilikle birlikte kabul et.”(3) Kadın dövülmez, nasihat edilir. “Dikkat edin, sizin kadınlar üzerinde haklarınız olduğu gibi onların da sizin üzerinizde hakları vardır.”(4)
Unutmayalım ki; kadın, en iyi şekilde yetişmemizi sağlayan anadır. Evladımıza şefkatle kucak açan onu terbiye ederek helal ve haramı öğreten kadındır. Kadın anadır, teyzedir, haladır, abladır. Ailenin olmazsa olmaz yarısıdır. Ona şiddet tek kelime ile cehalettir, huzuru baltalamaktır, Dinin emirlerini hiçe saymaktır. Ona şiddet, Allah’ın mükerrem olarak yarattığı insana haksızlıktır. Oysa İslam Dini, kadın ile erkek arasında karşılıklı bazı haklar ve sorumluluklar getirerek kadını maruz kaldığı kaba ve katı bir yaşantının esiri olmaktan kurtarmıştır.

Değerli Mü’minler!

İslam Dinine göre karşılıklı haklara saygılı olmak, karşılıklı güven beslemek, birinin diğerini tamamlayıp hayat sahnesinde daha başarılı olmasına destek sağladığına inanmak, hem aileyi, hem de toplumu düzen ve dengede tutarak, huzur, güven, sevgi ve saygı havasını hâkim kılar. Hutbeme bir hadis-i şerifle son vermek istiyorum: Kadınlarınız hakkında Allah'tan korkunuz. Onları Allah'ın emaneti olarak aldınız…"(5)


Muş İl Müftülüğü Hutbe Değerlendirme Komisyonunca

İncelenen Bu Hutbe Muş Yeşilce mah. C.İ.Hatibi

Nihat TUTKUN Tarafından hazırlanmıştır.
  1. Hucurat, 13.

  2. Nisa, 19.

  3. Buhari nikah , 79.

  4. Veda Hutbesinden

  5. Ebu Davud Menasik, 56.


Yüklə 10,8 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə