Karar tarihi : 2/01/2017 karar nosu : 2017/ kararin konusuYüklə 148,07 Kb.
səhifə1/3
tarix27.12.2018
ölçüsü148,07 Kb.
#86987
  1   2   3KARAR TARIHI : 02/01/2017

KARAR NOSU : 2017/ 1

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: Açılış ve Yoklama ve Önergeler

Belediye Meclis Başkanı Dr.Tuncay ACEHAN 9.Dönem 1.Birleşim 1.oturum meclis toplantısı açılışını yaparak, meclis üyelerini saygı duruşuna davet etti. 1 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı hep birlikte okundu.

-KARAR-

1-Meclis üyelerinden Ahmet KESER 02.01.2017 tarihli önergesinde 14 Mart Tıp Bayramı olması nedeniyle ilçemizde ne tür etkinliklerin yapılabileceğinin araştırılması arz ederiz .

şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 25.Maddesi olarak belirlenen önergenin ÇEVRE SAĞLIK komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.2- Meclis üyelerinden Ahmet KESER 02.01.2017 tarihli önergesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olması nedeniyle ne tür sosyal faaliyetler yapılabileceğinin araştırılması şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 26.Maddesi olarak belirlenen önergenin SOSYAL İŞLER VE YAŞLILAR ENGELLİLER komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.

3-Meclis üyelerinden Meclis Üyeleri Recep ÖZ ve İhsan MUTLU’nun 02.01.2017 tarihli önerge ile

Belediyelerin 6360 sayılı kanunun 17. Maddesi gereğince amatör spor kulüplerine destek olması yönündeki kanununa binanen Çubuk Spor 1959’a destek verilmesini arz ederiz .şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 27.Maddesi olarak belirlenen önergenin GENÇLİK EĞİTİM VE SPOR komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.

4-Meclis üyelerinden Nurdan ÇOBAN 02.01.2017 tarihli önergesinde Gençlerimizin doğru meslek seçmelerine yönelik”Meslek Tanıtım Projelerinin”geliştirilmesi belediye meclisine arz ederiz.

şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 27.Maddesi olarak belirlenen önergenin GENÇLİK EĞİTİM VE SPOR komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.

Meclis üyelerinden Nurdan ÇOBAN 02.01.2017 tarihli önergesinde Belediyemiz öncülüğünde ilçemizde yapılacak kış sporlarının araştırılması ve uygulanması hususunu Belediye Meclisine arz ederim. şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 28.Maddesi olarak belirlenen önergenin KÜLTÜR VE TURİZM komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.

5-Meclis üyelerinden Nuri FİDAN ve Bilal EKEN’in 02.01.2017 tarihli önergesinde; İlçemiz Esnaf ve Sanatkarları ile tüketicilerin talep ve sorunlarının araştırılmasını arz ederim. şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 29. Maddesi olarak belirlenen önergenin ESNAF SANATKARLAR VE TÜKETİCİYİ KORUMA komisyonuna sevk edilmesine karar verildi

6-Meclis üyelerinden Nuri FİDAN ve Bilal EKEN’in 02.01.2017 tarihli önergesinde;

İlçemiz halkı tarafından talep edilen hususların araştırılması arz ederiz.şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 30. Maddesi olarak belirlenen önergenin İNSAN HAKLARI VE HALKLA İLİŞKİLER komisyonuna sevk edilmesine karar verildi7-Meclis üyelerinden Ümüt Polat ; İlçemize bağlı Ömercik Mahallemizde Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan üreticilerimizin sorunlarının araştırılması arz ederiz. şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 31. Maddesi olarak belirlenen önergenin TARIM HAYVANCILIK VE AR-GE komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.
8-Meclis üyelerinden hasan Hüseyin KARAKUŞ, Ebru ATEŞ 02.01.2017 tarihli önergesinde İlçemiz mutlu mahallesinin altyapı sorunlarının araştırılmasını belediye meclisine arz ederiz.şeklindeki önerge Belediye Meclisine okundu. Yapılan açık oylama neticesinde gündeme alınmasına ve gündeme bir madde eklenmesine Gündemin 32.Maddesi olarak belirlenen önergenin EMLAK İSTİMLAK VE ALTYAPI YENİ YERLŞ. komisyonuna sevk edilmesine karar verildi.
KARAR TARIHI : 02/01/2017

KARAR NOSU : 2017/ 2

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI

-KARAR-

İlçemiz Merkez Yedi Mahalle Revizyon İmar Planının 4.Genel Etabına (Y.Selim Mahallesi 1.Etap) ait, 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planları Çubuk Belediye Meclisinin 03.04.2015/101 ve Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinin 09.09.2016/1720 tarih ve sayılı kararları ile onaylanmıştır.Onaylanan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliklerine askı esnasında yapılan itiraz ve/veya taleplerin Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim.şeklindeki başkanlık yazısı incelenmek üzere BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONUNA gönderilmesine komisyon raporunun meclis görüşmeleri içerisinde değerlendirilmesine yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile karar verildi.


Belediye Başkanı

Dr.Tuncay ACEHAN Ali TİFTİKÇİ Bilal EKEN

Meclis Başkan Meclis Katibi Meclis Katibi


KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 3

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: DENETİM KOMİSYON ÜYELİĞİ SEÇİMİ
Gündemin 2.maddesi
5393 Sayılı Belediye Kanununun 25. Maddesi gereğince 2016 yılı Gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi için üye sayısı en az üç en fazla beş üyeden oluşan Denetim komisyonunun gizli oyla seçilmesi gerekmektedir.5393 Sayılı kanunun 25.Maddesine göre denetim Komisyonu seçimlerinin yapılmasını arz ederim.Şeklindeki Başkanlık yazısı Belediye meclisine okundu.Denetim komisyon üyelerinin 5 kişiden oluşturulması hususu meclise sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edildi.

Gizli Oylamaya Geçildi;


Gizli Oylama için AK PARTİ Grubu Harun OLMUŞmeclis üyelerinden Nuri FİDAN,Ebru ATEŞ,İsmail ÇELİK,Ümüt POLAT, Aynur KOPARAN komisyon üyeliği için teklif edildiler.Oy pusula zarfları Belediye Meclis Üyelerine dağıtıldı. Oylamaya geçildi. toplanarak tasnif heyetine teslim edildi.Oylama sonucunda Meclis katipleri tarafından oylar tasniflendirildi.ADI SOYADI

ALDIĞI OY SAYISI

Nuri FİDAN

24

Ümüt POLAT

23

Ebru ATEŞ

23

İsmail ÇELİK

23

Aynur KOPARAN

21

Oy aldıkları görüldü. 5393 Sayılı kanunun 25.Maddesine göre 2016 yılı Gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi yapmak üzere Denetim Komisyon üyeleri oluşturuldu.KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 4

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: SÖZLEŞMELİ PERSONEL ÜCRETLERİNİN BELİRLENMESİ

Gündemin 3.Maddesi

-KARAR-

Belediyemizce yürütülen iş ve hizmetlerin ifası nedeniyle 5393 sayılı Belediye Kanunun 49.maddesi uyarınca belediyemizde 2016 yılında sözleşmeli olarak çalışan ve 2017 yılında da çalışması uygun görülen personeller ile 2017 yılında ihtiyaç duyulması halinde çalıştırılabilmesi için aşağıdaki tabloda adetleri ve unvanları gösterilen sözleşmeli personel kadrolarının ve alacakları net ücretlerin Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan ücretler dikkate alınarak tespit edilmesi hususunun Belediye Meclisinde görüşülerek karara bağlanmasını rica ederim. şeklindeki başkanlık yazısı meclise sunuldu.Yapılan açık oylama sonucunda Belediyemizce yürütülen iş ve hizmetlerin ifası nedeniyle 5393 sayılı Belediye Kanunun 49.maddesi maddesi gereğince aşağıda tabloda bulunan kadro ünvanı ve sınıfı yazılı bulunan kadrolara Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan taban ücretin ödenmesine ve sözleşmelerinin yapılmasına oy birliği ile karar verildi.KADRO ÜNVANI

SINIFI

ADEDİ

AVUKAT

AH

1

ÇEVRE MÜHENDİSİ

TH

1

MİMAR

TH

2

MÜHENDİS

TH

2

ŞEHİR PLANCISI

TH

1


KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 5

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI(İLÇE HAMAMI YAPIMI)


-KARAR-
Gündemin 4.maddesi
Günümüzde yaklaşık 86.000 kişinin yaşadığı Çubuk İlçesinde, İlçe halkının kullanımına sunmak ve ilçemizde sosyal kültürel tesislerin artırılması amacıyla İlçe Hamamı inşa edilmesinde fayda olduğu düşüncesiyle mülkiyeti belediyemize ait “2193 ada 1 parsel üzerinde tüm ilçe halkımızın ihtiyacına cevap verebilecek Hamama” ihtiyaç duyulmaktadır.

2193 ada 1 Parselde İlçe Hamamı Yapımında kullanılmak üzere, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68/b maddesinde belirtilen esaslara göre Belediye Meclisi’nde değerlendirilerek işin yapımı için gerekli 5.000.000,00 TL (Beş Milyon TL)’lik tutarın İlbank’tan kredi kullanılarak temin edilmesi hususunu ve kredi alınması yönünde karar alınması durumunda Başkanlık Makamına yetki verilmesi konusunu Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim. Başkanlık Yazısı belediye meclisine sunuldu. Yapılan açık oylama neticesinde geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 6

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI (YENİ BELEDİYE HİZMET BİNASI YAPIMI)

Gündemin 5 .Maddesi

-KARAR-
Belediyemize ait tüm birimlerimizce hizmet vermeye devam eden ayrı ayrı binalarda yer alan mevcut durumdaki binalarımızın talebi ve kullanımı karşısında, hem de belediye başkanlığımız, başkan yardımcılıklarımız, tüm birimlerimizin ve müdürlüklerimizin hizmetlerinin aynı merkezden sunulması konusunda yetersiz kalınmaktadır. Belediyemiz asli hizmetlerini yerine getirmek ve vatandaşlarımıza daha iyi, hızlı ve kaliteli hizmet edilmesi amacıyla mevcut hizmet binalarımızın tek bir çatı altında toplanmasında fayda olduğu düşüncesiyle mülkiyeti belediyemize ait “ 190309 Ada 2 Parsel Üzerinde Tüm Birimlerin Bulunduğu Yeni Bir Belediye Hizmet Binasına” ihtiyaç duyulmaktadır.

190309 ada 2 Parselde Belediye Hizmet Binası Yapımında kullanılmak üzere, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68/b maddesinde belirtilen esaslara göre Belediye Meclisi’nde değerlendirilerek işin yapımı için gerekli 20.000.000,00 TL (Yirmi Milyon TL)’lik tutarın İlbank’tan kredi kullanılarak temin edilmesi hususunu ve kredi alınması yönünde karar alınması durumunda Başkanlık Makamına yetki verilmesi konusunu Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim.

Şeklindeki başkanlık yazısı meclise sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edildi.

KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 7

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI (KÜLTÜR MERK.VE PAZAR ALANI)

Gündemin 6.Maddesi

-KARAR-
Günümüzde yaklaşık 86.000 kişinin yaşadığı Çubuk İlçesinde, İlçe halkının kullanımına sunmak ve ilçemizde sosyal kültürel tesislerin artırılması amacıyla Kültür Merkezi ve Pazar Alanı inşa edilmesinde fayda olduğu düşüncesiyle mülkiyeti belediyemize ait “ 190310 ada 3 parsel üzerinde tüm ilçe halkımızın ihtiyacına cevap verebilecek Kültür Merkezi ve Pazar Alanına” ihtiyaç duyulmaktadır. s190310 ada 3 Parselde Kültür Merkezi ve Pazar Alanı Yapımında kullanılmak üzere, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68/b maddesinde belirtilen esaslara göre Belediye Meclisi’nde değerlendirilerek işin yapımı için gerekli 8.000.000,00 TL (Sekiz Milyon TL)’lik tutarın İlbank’tan kredi kullanılarak temin edilmesi hususunu ve kredi alınması yönünde karar alınması durumunda Başkanlık Makamına yetki verilmesi konusunu Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim

Şeklindeki başkanlık yazısı meclise sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edildi.KARAR TARIHI : 03/01/2017

KARAR NOSU : 8

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI (LOJİSTİK DESTEK MERKEZİ)

Gündemin 7.Maddesi

-KARAR-

Belediyemize bağlı tüm birimlerin gereksinimlerini ve temel ihtiyaçlarını hızlı, kaliteli ve zamanında karşılamak amacıyla Lojistik Destek Merkezi’nin yapılmasında fayda olduğu düşüncesiyle mülkiyeti belediyemize ait “963 Ada 1 Parsel Üzerinde Tüm Birimlerin ihtiyacına cevap verebilecek Lojistik Destek Merkezi’ne” ihtiyaç duyulmaktadır.

963 ada 1 Parselde Lojistik Destek Merkezi Yapımında kullanılmak üzere, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 68/b maddesinde belirtilen esaslara göre Belediye Meclisi’nde değerlendirilerek işin yapımı için gerekli 7.000.000,00 TL (Yedi Milyon TL)’lik tutarın İlbank’tan kredi kullanılarak temin edilmesi hususunu ve kredi alınması yönünde karar alınması durumunda Başkanlık Makamına yetki verilmesi konusunu Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim.

Şeklindeki başkanlık yazısı meclise sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde oy birliği ile kabul edildi.


Belediye Başkanı

Dr.Tuncay ACEHAN Ali TİFTİKÇİ Bilal EKEN

Meclis Başkanı Meclis Katibi Meclis Katibi


KARAR TARIHI : 04/01/2017

KARAR NOSU : 2017/9

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: BAŞKANLIK YAZISI

-KARAR-

Gündemin 6.Maddesi

İlçemiz 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarında “Konut Alanı” içerisinde kalan M.Yazıcıoğlu Mahallesi 2415 ada 12 ve 13 nolu parsellerde plan değişikliği yapılması ile ilgili talebin Belediyemiz Meclisinde görüşülmesini arz ederim.şeklindeki başkanlık yazısı meclise sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde incelenmek üzere BAYINDIRLIK VE İMAR KOMİSYONUNA sevk edilmesine oy birliği ile karar verildi.KARAR TARIHI : 04/01/2017

KARAR NOSU : 2017/10

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: BAYINDIRLIK VE İMAR KOM.RAP.

-KARAR-

Gündemin 10.Maddesi
Belediye Meclisi’nde okunan ve 08.12.2016 tarih ve 272 sayılı karar ile Komisyonumuza havale edilen İlçemiz Gümüşyayla (Mire) Mahallesine ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının onaylanması hususu Komisyonumuzca incelenmiştir.

Konu üzerinde yapılan incelemeler ve görüşmeler sonucunda;

Çubuk Belediye Meclisinin 04.08.2015 tarih ve 196 sayılı kararı ile uygun görülen, “Gümüşyayla Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı” ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklifinin 5216 sayılı Yasa gereği Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına sunulduğu,

Sunulan planın; Büyükşehir Belediye Meclisinin 09.11.2016 tarih ve 2108 sayılı kararı ile reddedildiği, gerekçe olarak da “…meydan olarak düzenlenen alanın altında mülkiyet olması sebebiyle yerine sosyal tesis alanının güneyindeki ticaret alanının meydan olarak düzenlenebileceği, parçalı olarak önerilen park alanlarının yerine sağlık tesis alanı ile park alanı arasında kalan konut alanının park alanı olarak kullanılmasının uygun olacağı ayrıca konut alanlarında ailelerin yaşayacakları konut büyüklüklerinin fazla olduğu bu nedenle inşaat emsalinin azaltılarak konut büyüklüklerinin makul düzeye çekilebileceği, 1.1.4. plan notu ile 2.2.2.2.1. plan notunda geçen "düğün salonu ve muhtarlık binası yapılabilir." ifadesinin kaldırılması gerektiği…” şeklinde olduğu tespit edilmiştir.Buna göre; Büyükşehir Belediye Meclisinin 2016/2108 sayılı kararına istinaden; “Gümüşyayla Mahallesi Yerleşik ve Gelişme Alanına ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı”nda gerekli düzeltmelerin yapılması ve 5216 sayılı Yasanın 14.maddesine istinaden, ilk olarak öneri 1/5000 ölçekli nazım imar planı teklifinin sunulması, nazım imar planının onaylanmasının ardından da 1/1000 ölçekli uygulama imar planının onaylanması üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na gönderilmesi Komisyonumuzca uygun görülmüştür.Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.Konu Belediye meclisine sunuldu.Yapılan açık oylama neticesinde komisyon raporu geldiği şekliyle oy birliği ile kabul edildi.KARAR TARIHI : 04/01/2017

KARAR NOSU : 2017/11

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: BAYINDIRLIK VE İMAR KOM.RP.
-KARAR-

Gündemin 11.Maddesi
Belediye Meclisi’nde okunan ve 08.12.2016 tarih ve 273 sayılı kararı ile Komisyonumuza havale edilen BEDAŞ’ın İlçemiz Merkez Mahalleleri ve çevresinin enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile 4 adet trafo yeri ayrılması talebi Komisyonumuzca incelenmiştir.
Konu üzerinde yapılan incelemeler ve görüşmeler sonucunda;
BEDAŞ’ın 15.11.2016 tarih ve 1762 sayılı yazısı ve ekleri ile Başkanlığımızdan; “…Ankara İli Çubuk İlçesi Merkez Mahalleleri ve Çevresinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 adet trafo yerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yazımız ekinde gönderilen planlarda koordinatlı olarak gösterilen alanların, -1106 Ada Kuzeyi, -2882 Ada Kuzeyi, -1768 Ada Kuzeyi, -1095Ada Doğusu 3194 sayılı İmar Kanununun ilgili maddesi gereğince plan tadilatının yapılarak, tahsis edilmesi…” şeklinde talepte bulunulduğu görülmüştür.
Söz konusu trafo taleplerinin; en son Çubuk Belediye Meclisinin 04.06.2004 tarih ve 33 sayılı kararı ile onaylanan Çubuk Merkez 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kapsamında yer aldığı,
Talebin Çubuk Merkez Yedi Mahalle kapsamında başlatılan ve çalışmaları etaplar halinde devam eden revizyon imar planı kapsamında değerlendirilmesinin gerektiği görüş ve kanaatine varılarak, gereği için konunun İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne iletilmesi uygun görülmüştür.
Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir. Komisyon raporu meclise sunuldu. yapılan açık oylama neticesinde komisyon raporu geldiği şekliyle oy birliği ile karar verildi.

KARAR TARIHI : 04/01/2017

KARAR NOSU : 2017/12

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

KARARIN KONUSU :

ÖZÜ: BAYINDIRLIK VE İMAR KOM.RP.
-KARAR-

Gündemin 12.Maddesi
Belediye Meclisi’nde okunan ve 08.12.2016 tarih ve 274 sayılı karar ile Komisyonumuza havale edilen BEDAŞ’ın İlçemiz Yenice Mahallesi ve çevresinin enerji ihtiyacını karşılamak amacı ile 4 adet trafo yeri ayrılması talebi Komisyonumuzca incelenmiştir.

Konu üzerinde yapılan incelemeler ve görüşmeler sonucunda;

BEDAŞ’ın 15.11.2016 tarih ve 1763 sayılı yazısı ve ekleri ile Başkanlığımızdan; “…Ankara İli Çubuk İlçesi Yenice Mahallesi ve Çevresinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla 4 adet trafo yerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yazımız ekinde gönderilen planlarda koordinatlı olarak gösterilen alanların, -5267 Ada Kuzeyi, -5153 Ada Kuzeyi, -5151 Ada Doğusu, -5150 Ada Doğusu 3194 sayılı İmar Kanununun ilgili maddesi gereğince plan tadilatının yapılarak, tahsis edilmesi…” şeklinde talepte bulunulduğu görülmüştür.

Bahse konu trafoların BEDAŞ tarafından yer seçimi yapılırken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın re’sen 19.04.2012 gün ve 6237 sayılı Makam Olur’u ile “Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Çevresine ait 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı”nın baz alındığı ve 4 adet trafonun tamamının “Park” kullanımlı alanlara denk getirildiği,Ancak; söz konusu trafo yerlerinin denk getirildiği parkların; 644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. Maddesinin (ç) bendi ile 3194 sayılı İmar Kanununun 9. Maddesi uyarınca 14.08.2015 tarihinde Bakanlıkça re’sen onaylanan, “Ankara İli Çubuk İlçesi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüs Alanına ilişkin 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği” kapsamında; 5267 ada kuzeyindeki parkın “Spor Tesis Alanı”na, 5151 ada doğusundaki ve 5150 ada doğusundaki parkın “Yüksek Öğretim Alanına (Üniversite Yapılaşma Alanına)” dönüştürülmüş olduğu,

5153 ada kuzeyindeki parkın ise; Çubuk Belediye Meclisinin 05.06.2015 gün ve 167 sayılı kararıyla uygun görülen ve Büyükşehir Belediye Meclisinin 28.11.2015 gün 2461 sayılı kararıyla tadilen onaylanan “Esenboğa Mahallesine ait 1/1000 ölçekli Revizyon İmar Planı”nda kısmen “Konut alanı”na ve kısmen de “İmar Yolu”na dönüştürüldüğü,

Her iki imar planına istinaden, 3194 sayılı İmar Kanununun 18. madde (Parselasyon Planı) çalışmalarının başlatıldığı ve çalışmaların devam ettiği tespit edilmiştir.

Bu durumda; 4 adet trafo yerinin imar planına işlenmesinin ilerde imar planı ve mülkiyet açısından olumsuz durumlarla karşılaşılmasına yol açabileceği göz önünde bulundurularak; konunun parselasyon planının tamamlanmasının ardından tekrar değerlendirilmek üzere İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve BEDAŞ’a iade edilmesi uygun görülmüştür. Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.Komisyon raporu meclise sunuldu.yapılan açık oylama neticesinde komisyon raporu geldiği şekliyle oy birliği ile karar verildi.KARAR TARIHI : 04/01/2017

KARAR NOSU : 2017/13

GELDİĞİ SERVİS : BELEDİYE BAŞKANLIĞI

ÖZÜ: BAYINDIRLIK VE İMAR KOM.RP.

-KARAR-

Gündemin 13.Maddesi

Belediye Meclisi’nde okunan ve 08.12.2016 tarih ve 275 sayılı karar ile Komisyonumuza havale edilen Ankara Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğünün 14.11.2016 tarih ve 12827875 sayılı yazısı ile yapılan talebin değerlendirilmesi sonucu ;Ankara Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğünün 14.11.2016 tarih ve 12827875 sayılı yazısı ile; “…İlçenizde eğitim parsellerindeki yatırımlarımızın devam edebilmesi için, imar planı çalışması tamamlanan Akkuzulu Kd.3311 ve Taşpınar Kd.1029 sayılı parsellerin, parselasyon planı çalışmalarının da tamamlanması beklenmektedir. Bununla birlikte Atatürk Mahallesinde kısmen imar planında kalan 22.653 m² yüzölçümlü 81 ada 5 parselin tamamının imar planının yapılması gerekmektedir. Ayrıca Yukarı Çavundur Mahallesinde Maliye Hazinesi mülkiyetinde bulunan 5.403 m² yüzölçümlü 158 ada 1 ve 5.532 m² yüzölçümlü 159 ada 1 parselin imar planında yapılaşma koşullarının 01.04.2005 tarih ve 515 sayılı yazımızda belirtildiği şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Önerimize uygun plan değişikliklerinin Belediye Meclisinizde değerlendirilmesi ve birer örneğininde tarafımıza gönderilmesi hususunda gereğini arz ederim…” şeklinde talepte bulunulduğu,-“Akkuzulu Kd.3311 ve Taşpınar Kd.1029 sayılı parsellerin, parselasyon planı çalışmalarının tamamlanması” talebinin, İlçemiz sınırları içerisinde “Köy” iken “Mahalle” statüsüne geçen toplam 17 adet Mahallemizde (Akkuzulu ve Taşpınar dahil) yerleşim alanları ve yakın çevresinde Başkanlığımızca yürütülen imar planı çalışmaları ve 3194 sayılı İmar Kanununun 18.madde uygulaması (parselasyon planı) kapsamında değerlendirileceği,-“Atatürk Mahallesinde kısmen imar planında kalan 22.653 m² yüzölçümlü 81 ada 5 parselin tamamının imar planının yapılması” talebi doğrultusunda yapılan incelemelerde; söz konusu taşınmazın ortasından Çubuk Çayının geçtiği ve taşkın riskli alanda yer aldığı, yaklaşık 7500 m² sinin imar planı dışında kaldığı, geri kalan yaklaşık 15000 m²’lik kısmının ise, en son 2004 yılında onaylı 1/1000 ölçekli Çubuk İlave-Revizyon İmar Planı kapsamında “Mesire Alanı”, “Yol” ve “Kanal” gibi kulanım amaçlarına denk geldiği, bölgede ilave imar planına esas kurum görüşlerinin toplandığı, ancak olumsuz kurum görüşleri nedeniyle ilave imar planının yapılamadığı tespit edilmiş olup, bu durumda; 81 ada 5 parselin tamamının 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kapsamına alınamayacağı, imar planı kapsamında yer alan yaklaşık 15000 m² lik alanın da; Çubuk Çayı ve taşkın riski nedeniyle plan değişikliği yapılıp eğitim tesis alanına dönüştürülemeyeceğinden talebin reddedilmesi,-“Yukarı Çavundur Mahallesindeki 158 ada 1 ve 159 ada 1 parselin imar planında yapılaşma koşullarının 01.04.2005 tarih ve 515 sayılı yazıda belirtildiği şekilde belirlenmesi...” talebine binaen yapılan araştırmalarda ise; Mülkiyeti Maliye Hazinesine ait 158 ada 1 Parsel ve 159 ada 1 parselin; Yukarı Çavundur Belediye Meclisinin 13.02.2002 gün ve 2002/1 sayılı kararı ile onaylanmış olan Yukarı Çavundur 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kapsamında yer aldığı, Bu plana göre;

158 ada 1 parselin kullanım amacının “Orta Eğitim Alanı”, yapı yaklaşma mesafelerinin doğudan 20 metre diğer yönlerden 10’ar metre olduğu, Emsal ve Yükseklik gibi yapılaşma koşullarının planda ve plan notlarında belirtilmediği,159 ada 1 parselin kullanım amacının “Temel Eğitim Alanı”, yapı yaklaşma mesafelerinin batıdan 20 metre diğer yönlerden 10’ar metre olduğu, Emsal ve Yükseklik gibi yapılaşma koşullarının planda ve plan notlarında belirtilmediği tespit edilmiş olup,Buna göre; Yukarı Çavundur 158/1 ve 159/1 parselde, konuyla ilgili olarak Defterdarlık Milli Emlak Dairesi Başkanlığından uygun görüş alınması halinde, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün talebi ve 01.04.2005 tarih ve 515 sayılı yazıya istinaden; söz konusu taşınmazların Emsalinin 1.20, Yüksekliklerinin Serbest, yapı yaklaşma mesafelerinin ise 15 ve 30 metre genişliğindeki imar yollarından 10’ar metre, diğer yönlerden 5’er metre olacak şekilde plan değişikliği dosyasının hazırlanması ve 5216 sayılı Yasanın 14.maddesine istinaden onaylanmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na gönderilmesi Komisyonumuzca uygun görülmüştür.Konunun, Belediye Meclisinde görüşülerek karar verilmek üzere iş bu rapor tarafımızca düzenlenmiştir.Komisyon raporu meclise sunuldu.yapılan açık oylama neticesinde komisyon raporu geldiği şekliyle oy birliği ile karar verildi


Yüklə 148,07 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin