Semdinli Davasini Unutturma ProjesiYüklə 17,94 Kb.
tarix09.01.2019
ölçüsü17,94 Kb.
#94180

Güzel Iddianame

Baskin Oran

Van Savciliginin, Semdinli iddianamesinde adi 17 kez geçen Kara Kuvvetleri Komutani Büyükanit hakkinda 2 konuda sorusturma izni istemesi büyük gürültü kopardi.

Semdinli Davasini Unutturma Projesi’nin çok önemli parçasi olarak, Iddianame simdiden linç edildi. Bir kere, belgeyi yazan savci diye Rektör Yücel Askin’in savcisi gösterildi (oysa, ikisi ayri – I.Berkan, Radikal 8.3.06)). Ikincisi, içindeki iddialar tanik ifadesi. Üçüncüsü, (kim yapti belli degil ama) gizli oldugu halde sizdirildi. Hepsinden önemlisi, olmayacak sey yapip tabuya dokundu: TSK’nin en üst düzeyindeki bir askere.

Bununla birlikte, göreceksiniz, bu iddianame tarihe geçecek. Hem de, Harem-i Serif’teki Zemzem Kuyusuna iseyen “Ebu Bevval” veya Ephesos’daki Artemis tapinagini yakan Herostratus gibilerden degil. Iki nedenle:1) Iddianame, bizdeki “sivil”lerin gerçek yüzlerini açiga çikardi.

Büyükanit’i askerlerden çok sivil askerler savundu. E.Bassavci Vural Savas: “Savciya disiplin cezasi gerekir”; iki darbe yemis Demirel:Bir komutanin savcilik takibine maruz kalmasi yadirganir”; Hukukun Egemenligi Dernegi adli GONGO’nun yöneticisi ve “Insan Haklari Danisma Kurulu Üyesi” E. Akyüz: “Olay TSK’yi ve milleti rencide etmistir. HSYK göreve!”; Deniz Baykal: “Bu, TSK’ya darbe girisimidir”; Erkan Mumcu: “Büyükanit’i kutluyorum” (Hürriyet, 6 ve 7.3.06).

Hele parti liderleri olacak son ikisi? Akillarinca tek tasla hem AKP’yi vuracak, hem de askere sevimli olacaklar. Herhalde iddianamenin “bos iddialar” tasimasina isyan ediyor degiller. Öyle olsa, en basta bizim Azinlik Raporu davasinda dillerini yutmaz, isyan ederlerdi. Ayrica, bunlarin daha dava baslamadan, iddialarin dogru mu egri mi oldugu görülmeden yaptiklari linç, yargiyi etkilemiyor da neyi etkiliyor­ acaba? Nerede Adalet Bakanimiz, “Bekleyelim ve hukuka güvenelim” diyen?

2) Ilk defa bir sivil savci, muvazzaf askerlerin de suçlanabilecegini kanitladi. Tabu kirildi. (Daha önce Savci Sacit Kayasu, emekli edilme pahasina, bir emekli askeri suçlamisti: K.Evren!).

Bundan sonra, en azindan 1789’da getirilmis olan “yasa önünde esitlik” kurali hatirlanacak. Bugüne kadar TC vatandaslari esitti. Fakat, Orwell’in “Hayvan Çiftligi”ndeki ilahî lafindaki gibi, “bazilari digerlerinden daha fazla esit”ti. Örnekler sayilamayacak kadar çok. En sonuncusu: Emniyet Gn.Md. Istihbarat Da. Bsk. Sabri Uzun açikladi: “2 jandarma astsubayi Antalya’da bir kisiyi kaçirdi, polis araci yakalayinca Vali Yahya Gür’ün el yazisiyla görev emri düzenlendi ve kurtarildi” (Radikal, 22.2.06). Kasim 1959’da Adana’da içkili kullandigi özel araciyla yaya kaldirimina çikarak 1 kisinin ölümüne ve 11 kisinin yaralanmasina yol açan Yarbay Allen Morrison da, Incirlik’teki Amerikali komutaninin verdigi “görevlidir” yazisiyla kurtulmustu…2) Eger sivil askerler yaptiklarini yapmaya devam etmezlerse, asker askerler bundan sonra kendilerini toparlayacaklar. “Haddimi ve yasalari asarsam, basima bir is gelebilir” diyecekler.

Mesela bir Hakkari Il Jandarma Komutani Albay Erhan Kubat, TBMM’de ifade verirken, “Her sey kanunlar çerçevesinde. Patlamalar PKK’nin isi. Kafalari bulandirmayin” (Radikal, 5.3.06) diye kesip atamayacak. Atarsa, “Neler diyorsun?” denecek.

Iskenceci polisin avukat parasi Emniyet’ten ödenirken (Milliyet, 5.3.05) ödenmeyecek. Jandarma Istihbarat’a kayitli sivil araba içinde bombalar, bombalanan Umut Kitapevinin krokisi ve 105 kisilik “sakincali” listesiyle yakalanan astsubaylara, ayni Albay Erhan Kubat bizzat gidip (Hürriyet, 15.11.05) avukat tutamayacak. Tutarsa, kovusturmaya alinacak, hesap sorulacak.

Yasadisi varligi artik mahkeme karariyla bile saptanmis olan JITEM inkar edilemeyecek (Diyarbakir 3. Agir Ceza Mahkemesi, “JITEM’in bir askerî birim olduguna” karar vererek dosyayi askerî mahkemeye gönderdi –Milliyet, 16.2.06). Kontrgerilla artik insanin gözünün içine baka baka inkar edilemeyecek.

Edilemeyince de, bitirilecek. Bitirilince de, bir komutan bir suç islerken yakalanmis bir astsubayi için “Yahu, iyi çocuktur” dedigi zaman kimse kalkip bunu mahkemeyi etkilemek için söylenmis bir söz saymayacak artik.

Denetimsizlik, en çok denetim disi kalan için felakettir. Bundan sonra askerler, kendilerini kendilerinden baskasinin asla denetleyemeyecegi gibi bir yanilgidan yavas yavas kurtulacaklar.

Kaynagini yasalardan almayan korunma zirhlari onlara agir gelmeye baslayacak.

Önce katlanmak zor gelecek ama, bu yeni durum her seyden önce TSK’nin isine yarayacak. Onu yüceltecek. Içindeki suiistimalleri yakalayarak sivillere ders veren TSK, bunu da yaparsa dünyaya örnek olacak.Yunan ordusunu denize dökmek kadar yasamsaldir; görülecek.

Yüklə 17,94 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə