Stx france, yeni gemi konseptini tanıttıYüklə 35,51 Kb.
tarix14.08.2018
ölçüsü35,51 Kb.
#70643

1-13 MART 2017 HABERLER

(Kaynak: Deniz Haber)12.03.2018 STX France, yeni gemi konseptini tanıttı


STX France, enerji maliyetlerini ve geminin çevreye verdiği zararları azaltmak için yeni konsept tasarımnın açılışını yaptı. Fransız şirket, 2009 yılından beri yelken tahrik gücü üzerine araştırmalar yapıyordu. Bin 200 metrekare yelken alanına ulaşmayı başaran ‘Solidsail’i geliştirdi ve bu yenilikçi konsept ile pazara yeni bir soluk getirecek.

STX France, 2009 yılından beri yelken tahrikini araştırdı ve Bin 200 metrekareye (12 bin 900 feet) kadar güvenli bir şekilde yelken alanlarına ulaşmayı mümkün kılan patentli bir konsept olan Solidsail'i geliştirdi. Bundan dolayı şirket, pazara bir dizi yenilikçi gemi sunabileceğini söylüyor. Bu konsept ile tahrik enerjisinin kullanımını azaltırken 15 knota kadar hız yapabilecek.

STX France, yelken tasarım projesini temel alarak 190 metre uzunluğa sahip, 150 yolcu kapasiteli yeni bir ‘çevre dostu’ özellikli gemi tasarladı.

12.03.2018 Vietnam, petrol rafineri projesini iptal etti

Vietnam, yabancı yatırımcıların 3.2 milyar dolar büyüklüğündeki petrol rafinerisi projesi için verdiği yatırım iznini iptal etti. Phu Yen bölgesinde İngiltere merkezli Technostar Management Ltd ve Rus Telloil Group'un kurmayı planladıkları rafineri günde 160 bin varil petrol işleme kapasiteli olacaktı. 

Bölge yönetiminden yapılan açıklamada, tesisin bu yıl üretime başlamasının planlandığını ancak henüz kurulum çalışmalarının bile başlamadığı kaydedildi. Ayrıca Rus ve İngiliz şirketlerin de piyasa koşulları nedeniyle karardan memnun oldukları da belirtildi.

Vietnam hali hazırda ülke ihtiyacının üçte birini karşılayabilen tek bir rafineriye sahip, ikinci rafineri gelecek ay faaliyete geçecek.11.03.2018 Offshore Ship, yeni buz sınıfı gemi tasarımlarını tanıttı


Hollanda merkezli Offshore Ship Designers(OSD), ICE Sınıfı yeni gemi tasarımlarını tanıttı.

Bureau Veritas 1A Ice Class sınıfı gemiler özellikle arktik liman ve terminallerde, offshore destek gemileri olarak hizmet etmeye uygun. Arktik hava koşullarında ve yüzeydeki buzlar ile başa çıkabilme yeteneğine sahip. Ayrıca yüksek manevra yeteneğine sahip olan gemiler, Hazar Denizi’nin zorlu hava koşullarında ve 80 santimetre buz oluşumunda dahi tam donanımlı çalışabiliyor. 

50, 60 ve 80 metre uzunluğa sahip olacak buz sınıfı gemiler, 45’den 70 tona kadar çekme gücüne sahip olacak şekilde tasarlandı.

11.03.2018 EPDK, Şubat ayında 5 petrol lisansı verdi


Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Şubat ayında petrol piyasasında 5 lisans verirken, 4 lisansı sona erdirdi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'nın konu ile ilgili ilanı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, verilen ve sona erdirilen lisanslar şu şekilde: 

Msg Petrokimya İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 01/02/2018 tarihinden itibaren 10 (on) yıl süreli Madeni Yağ Lisansı,

Avrasya Grup Petrolcülük Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 22/02/2018 tarihinden itibaren 15 (onbeş) yıl süreli Dağıtıcı Lisansı, 

Marmaray Petrolcülük Dağıtım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ne 22/02/2018 tarihinden itibaren 15 (onbeş) yıl süreli Dağıtıcı Lisansı,

Özerşah Enerji ve Petrol Ürünleri Ticaret Sanayi Limited Şirketi2ne 22/02/2018 tarihinden itibaren 10 (on) yıl süreli Madeni Yağ Lisansı,

Peten Endüstriyel Ürünler Pazarlama Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’ne 22/02/2018 tarihinden itibaren 10 (on) yıl süreli Madeni Yağ Lisansı 

SONA ERDİRİLEN LİSANSLAR:

Çev-Pet Petrol Ürünleri Geri Dön. Kim. Nak. Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin 20/10/2010 tarihli ve MYĞ/2826-2/28466 numaralı Madeni Yağ Lisansı,

Hayat Petrokimya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 16/02/2016 tarihli ve MYĞ/6337-1/37057 numaralı Madeni Yağ Lisansı,

Petrosoft Kimya Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nin 16/02/2017 tarihli ve MYĞ/6922-2/38015 numaralı Madeni Yağ Lisansı,

Feza Gayrimenkul Proje İnşaat Petrolcülük Otomotiv Taşımacılık Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin 15/08/2012 tarihli ve DEP/3972-3/31422 numaralı Depolama Lisansı sona erdirildi.10.03.2018 Metin Kalkavan: İMEAK DTO Bursa şubesini açacağız


İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu seçimlerinde yeniden aday olan Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan Gemlik'te İMEAK Deniz Ticaret Odası üyeleriyle bir araya geldi.

Bursa'nın denizci bir şehir olmayı hak ettiğini dile getiren Kalkavan; ”Bursa'yı denize indireceğiz. Bursa denizci bir şehir olmayı hak ediyor. Bu sebeple Yönetim Kurulu'nda karar aldık. Bursa'da İMEAK DTO'nun şubesini açacağız. Önümüzdeki aylarda bu kararımızı meclise sunacağız.” şeklinde konuştu.

10.03.2018 Galataport Projesi'nde dip taraması yapılacak


Doğuş Grubu ile Bilgili Holding ortaklığındaki Galataport Projesi'nde denizde dip taraması yapılacak. Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi süreci dün başladı.

Doğuş Grubu ile Bilgili Holding ortaklığında yürütülen ve kamuoyunda Galataport Projesi olarak bilinen proje için şimdi de denizde dip taraması yapılacak. Projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci dün başladı. Denizden metreküplerce malzeme çıkarılarak Marmara Denizi açıklarında bulunan uygun bir boşaltım alanına dökülmesi planlanıyor.


9.03.2018 Norwegian Cruise, Miami Limanı'na yeni terminal inşa ediyor


Dünyanın üçüncü büyük kruvaziyer operatörü Norwegian Cruise Line Holdings(NCL) Miami Limanı’nda yeni NCL Terminali’ni tanıttı.

Yeni terminalin inşasına Mayıs ayında başlanacak ve 2010 yılının sonbaharında bitmesi planlanıyor. Şirketin Breakaway-Plus Sınıfı en yeni gemisi ‘M/S NORWEGIAN ENCORE’un açılışı bu terminalde yapılacak. Miami, şirketin 1966’da kurulmasından itibaren ana limanı oldu. Miami Bölge Komisyon Üyeleri yeni terminale 100 milyon dolar yatırım yapacağı öğrenildi.Yaklaşık 15 bin 300 metrekare büyünlüğüne sahip olacak terminal, iniş ve kalkış sürelerini daha verimli hale getirirken, hızlı güvenlik taraması ve check-ini destekleyen teknolojiye sahip olacak. Bunlarla beraber terminalde toplantılar için özel kapalı ve açık toplantı salonları mevcut olacak. Salona doğrudan erişimi sağlayacak bir vale park alanı da tasarlandı.

Norwegian Cruise Line Holdings, Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises ve Regent Seven Seas Cruises markalarını işleten dünyanın önde gelen üçüncü kruvaziyer operatörü konumunda. Öte yandan Norwegian Cruise Line, son 4 senedir, rakipleri Royal Caribbean Cruise ve Carnival Cruise Line şirketlerinden daha yüksek kar oranı açıklamasıyla öne çıkıyor.

9.03.2018 Kanal İstanbul'dan 340 metrelik gemiler geçebilecek


Yeni açılacak boğazdan en fazla 340 metre boyunda, 48.2 metre genişliğindeki konteyner gemisi geçebilecek. Azami yükü de 120 bin ton olacak.

Kanal İstanbul Projesi’nin inşaat safhasının yaklaşık 5 yıl sürmesi, asgari ekonomik ömrünün de 100 yıl olması hedefleniyor. Kanal İstanbul Projesi Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Başvuru Dosyasındaki bilgilere göre; kanalın tasarımında belirleyici faktörlerden olan gemilerinin azami boyutları belirlendi. Buna göre 275 metre boyunda, 48 metre genişliğindeki akaryakıt tankerinin yükünün en fazla 145 bin ton olması; 340 metre boyunda, 48.2 metre genişliğindeki konteyner gemisinin ise 120 bin ton taşıması öngörülüyor. Söz konusu gemilerin geçebileceği kanal derinliği yaklaşık 25 metre olacak. Kanalın genişliği, koridor üzerindeki yanaşma yapıları ve manevra alanlarına bağlı olarak, yaklaşık 250 metre ile bin metre arasında değişiklik gösterecek. Kanalın fonksiyonlarını sağlıklı olarak yerine getirebilmesi, özellikle Karadeniz girişinde gemilerin kanala emniyetli giriş-çıkışı için dalgakıranlar yapılması planlanıyor. Gemi trafiğinin sürekli kontrol edilmesini sağlayacak kumanda merkezleri, kılavuz kaptan ofisleri, römorkör rıhtımları, sağlıklı trafik seyrinin temini için fenerler inşa edilecek. Kanalda meydana gelebilecek arıza veya kaza durumunda gerekli yardımın sağlanacağı acil müdahale istasyonları, acil durum rıhtımları ile Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yer alacak bekleme alanları, planda yer alıyor.

9.03.2018 Yanan ‘M/V MAERSK HONAM’da bir mürettebat hayatını kaybetti


Umman Denizi açıklarında ‘M/V MAERSK HONAM’ salı günü öğlen saatlerinde Süveyş Kanalı’nda seyir halindeyken geminin yük ambarında ‘ciddi bir yangın’ çıktı. Konteyner gemisindeki 27 mürettebatın 23’ü tahliye edildi. Tahliye edilen bir mürettebatın yangın sebebiyle ağır yaralandığı ve hayatını kaybettiği öğrenildi. Ölen mürettebatın tayland vatandaşı olduğu açıklandı.

Maersk, çıkan yangın sonrası 23 mürettebattın başka bir gemiye tahliye edildiğini ve kayıp dört mürettebatın arama çalışmalarına devam ettiklerini belirtti. Kayıp dört mürettebatın kimliği açıklanmazken, şirket tarafından ailelerine bilgi verildiği söylendi..

Maersk yöneticisi, çıkan yangının ‘çok ciddi’ olduğunu ve yapılan ilk kontrollerde yangının geminin yapımından kaynaklanan bir hatadan kaynaklanmadığını söylendi.

2017 yapımı, 353 metre uzunluğa, 53 metre genişliğe sahip, 15 bin 262 TEU kapasiteli ‘M/V MAERSK HONAM’ın 13 hintli, dokuz filipinli, bir romen, bir afrikalı, bir taylandlı ve bir İngiliz olmak üzere toplam 27 mürettebatı bulunuyordu.


İngiltere'de deniz sıcaklığındaki üç derecelik düşüş on binlerce deniz canlısının kıyıya vurmasına neden oldu. Bir haftadır Sibirya kaynaklı aşırı kar yağışları ve şiddetli rüzgârlarla boğuşan İngiltere'de sahil kenarlarına gidenler kötü bir sürprizle karşılaştı. Kent, Norfolk ve Yorkshire kıyılarına vuran on binlerce ölü deniz canlısı görenleri korkuttu.
İngiltere merkezli Wildlife Trusts vahşi yaşam derneğinin Yorkshire yetkilisi Bex Lynam, olayın düşük hava sıcaklarından kaynaklandığını kaydetti. Geçen hafta deniz suyu sıcaklığında kaydedilen üç derecelik düşüşün deniz canlılarının aktivitesinin azalmasına sebep olduğunu söyleyen Lynam, "Bu onları korunmasız yapıyor. Büyük dalgalar, onları karaya sürüklüyor" ifadelerini kullandı.

7.03.2018 Lütfi Elvan: Akdeniz, 3.7 trilyon dolarlık ticaret hacmi barındırıyor


Kalkınma Bakanlığı’nın desteği, NTV & Özgencil işbirliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Ekonomi Platformu bölge ortaklığında ilk kez Akdeniz Ekonomi Forumu’nda konuşan Lütfi Elvan Akdeniz Havzası’nın birçok medeniyete beşiklik etmiş, insanlığın bugüne kadar yaşadığı bilimsel, sanatsal, kültürel, ekonomik birikimin en temel hususlarının geliştiği önemli merkezlerden bir tanesi olduğunu söyledi. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, şöyle konuştu: “Bu bölgede yer alan 21 ülke ve 500 milyonu aşan bir nüfus söz konusu ve toplam dünya nüfusunun da yüzde 15'ine tekabül ediyor. Bölgede oluşturulan toplam milli hasıla ise 8 trilyon dolar. Bu ise dünya milli hasılasının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu da bölgenin Amerika Birleşik Devletleri ve Çin gibi büyük merkezlerden sonra milli hasılanın en fazla oluştuğu önemli bir üretim ve tüketim havzası olduğunu ortaya koyuyor. Bölge yaklaşık 3.7 trilyon dolarlık ticaret hacmiyle de önemli bir ticaret potansiyeli barındırmaktadır. Bu potansiyeli ülkemiz lehine değerlendirilmesi, turizm geliri ve ihracat fazlasına döüştürülebilmesi için ikili ekonomi ilişkilerini daha da geliştirmemiz ve bunun için de düzenleyeceğimiz foruma benzer yaklaşımlara ihtiyacımız olduğunu buradan bir kez daha ifade ediyorum ki bu forumun özellikle bölge ekonomisine, dünya ekonomisine hem de ülkemizin o coğrafyada önemli artışlar olacağına kesinlikle inanıyorum."

2.03.2018 Teknelerin prim teminatları yaklaşık yüzde 40’a düşürüldü


Türk denizciliği Antalya'da masaya yatırıldı. Toplantıda yolcu taşıyan her teknenin sigortalı olması için prim teminatlarının yüzde 40’a yakın oranda indirildiği bilgisi verildi.

Antalya, gerçekleştirilen ‘Türk Denizciliğine Bakış’ panelinde sektörde öne çıkan sorunlar ve yeni gelişmeler değerlendirildi.

Panele, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Türk P&I Genel Müdürü Remzi Ufuk Teker ve Antalya Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir İnanç Kendiroğlu katıldı.

Türk P&I ve İMEAK DTO olarak, yolcu taşıyan her teknenin sigortalı olması için prim teminatlarında ciddi düzenlemeler yaptıklarını anlatan Kalkavan, “Yeni fiyatlar oluşturuldu geçen yıl 3 bin 500 lira olan prim teminat rakamları 2 bin liraya kadar indirildi. Toplamda ise yüzde 40’a yakın bir indirim söz konusu” dedi. Yeni oluşturulan teminat fiyatlarının sektöre de olumlu yansıyacağını kaydeden Kalkavan, “Türk P&I ile ilgili teminatların yüksek olması konusu geçen yıl Marmaris’te düzenlenen panelde gündeme gelmişti. Bu sene konuyla ilgili Türk P&I ve İMEAK DTO olarak ciddi adımlar attık. Bu tarz çalışmaların sektöre ivme kazandıracağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.150 milyon dolarlık havuzda söz sahibi olmak istiyor

Türk P&I Genel Müdürü Remzi Ufuk Teker ise ilk kuruldukları günden itibaren her yıl yüzde 50 civarında büyüdüklerini ve yapılan çalışmalarla sektörde daha etkin olacaklarını söyledi. Türkiye’deki bütün filoların 150 milyon dolarlık bir prim havuzuna sahip olduğunu kaydeden Teker, teminat konusunda mevcut üretimlerinin 50 milyon lira olduğunu, önümüzdeki yıl bu rakamın yüzde 50 artacağını öngördüklerini ifade etti. Özellikle yolcu taşıyan gemilerde koruma ve teminat sigortası alanında yüzde 90’lık pazar payına sahip olduklarını anlatan Teker, “Ana hedeflerimizden birisi koruma ve teminat alanında dışarıya giden 100 milyon doları içerde tutarak, cari açığın kapanmasına katkı sağlamak. Bu kapsamda gerek fiyat gerekse diğer düzenlemeler bu hedefin orta vadede gerçekleşmesinde etkili olacak. Ayrıca ağır tonajlı gemilerin teminatı noktasında da çalışmalarımız var bu pazarda da söz sahibi olmayı planlıyoruz” dedi. Hizmet ihracı konusunda Yunanistan’dan Hazar Denizi’ne kadar geniş bir coğrafyada faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Teker, “Yurtdışına yönelik Hazar bölgesi, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan ve Türkmenistan faaliyet gösterdiğimiz pazarlar içerisinde. Türk P&I bu bölgelerde yerel uzmanlığını kullanarak yerel partnerlerle büyümeyi planlıyor” diye konuştu.

Turizm gelirlerinin yüzde 20’si denizlerden

Ucuz primlerle kapasitesi yüksek sigortaların yapılması konusunda önemli çalışmalar yapıldığını anlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Türk sahipli yabancı bayraklı teknelerin Türk bayrağına geçişini kolaylaştırmak adına yapılan çalışmalar sonucunda da 5 bin 553 teknenin Türk bayrağına geçiş yaptığını söyledi.

Türkiye’deki deniz ticaret filosunun 29 milyon DWT’i aştığını anlatan Aka, “Deniz turizminde 3.5 milyar dolar civarında gelir söz konusu. 61 marinada 24 bin 725 yat bağlama kapasitesi var” dedi. Aka, gemi inşasında yüzde 15 olan yerlilik oranının yüzde 30’lara çıkarılmasıyla ilgili de yasal düzenlemeler yapıldığını bildirdi. TOBB Başkan Yardımcısı Halim Mete ise son 20 yılda denizcilikle ilgili önemli gelişmeler olduğunu belirterek, “Ancak hala istediğimiz yere gelemedik. Denize kıyısı olan kentler kurvaziyer turizminden nasibini alamıyor” dedi.

2.03.2018 Akdeniz'in ilk LNG ile çalışan feribotu Sefine Tersanesi'nden


Sefine Tersanesi tarafından inşa edilen M/F ELIO, Sefine Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle denize indirildi.

Son yıllarda, özellikle Norveç ve diğer Avrupa ülkelerine yaptığı başarılı yeni inşa teslimatlarıyla, Türkiye’nin bu alanda en aktif tersaneleri arasında yer alan ve güçlü teknolojik altyapısı sayesinde de sektörün gelişimine yön veren Sefine Tersanesi, global ölçekli gemi inşa çalışmalarını son sürat sürdürüyor.

İtalyan Caronte&Tourist SPA için Sefine Tersanesi tarafından inşa edilen M/F ELIO, Sefine Tersanesi’nde düzenlenen bir törenle denize indirildi. Törene Caronte&Tourist SPA yetkilileri ile Sefine Tersanesi yöneticileri ve çalışanları katıldı.

133.60 metre uzunluğunda ve 22 metre genişliğine sahip bin 500 yolcu, 290 binek araç ve 35 ağır vasıta kapasiteli feribotla ilgili Sefine Tersanesi Yönetim Kurulu Danışmanı Süleyman Akın Tuzcuoğlu yaptığı açıklamada, ‘düşük yakıt tüketimi’ önceliğiyle ürettikleri feribotun, ciddi bir çalışma sonucunda başarıyla suya indirildiğini kaydetti.Akdeniz’de seyir yapacak ilk LNG tahrikli gemi unvanını taşıyan M/F ELIO, çevre dostu projelere ağırlık veren Sefine Tersanesi’nin İtalya’ya ilk ihracat projesi oldu. Akın Tuzcuoğlu, Wartsila ana makineleri ile donatılan feribotta sevk sistemi olarak Rolls-Royce tercih edildiğinden bahsederken, düşük emisyonlu sistemlerin kullanıldığı M/F Elio tamamlandığında Sefine Tersanesi’nin gelecek nesillere temiz bir dünya bırakma misyonunun büyük bir örneği olacağına da vurgu yaptı.
Kataloq: wp-content -> uploads
uploads -> Mühaziry riyazi mYntiqin elementlYri
uploads -> Mühazirə Tarix, elm və fəlsəfə. Anlayışlar və ideyalar Keçmiş və Tarix
uploads -> Amerikalılarda Azərbaycan haqqında daha geniş təsəvvür yaratmağa çalışacağam
uploads -> Mühazirə1:İqtisadi informatikanın əsas anlayışları İnformatika haqqında ümumi məlumat
uploads -> Frankfurt məktəbi
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı: 040545 Kompyuter şəbəkələrinin və hesablama texnikasının
uploads -> Onlayn jurnaliSTİka fənninin
uploads -> Mühazirə mətinləri. Matrislər və onlar üzərində əməllər
uploads -> İxtisasın (proqramın) şifri və adı 040529 – Nəqliyyatda daşımaların təşkili baki – 2014
uploads -> Multimedia Mərkəzi Ali təhsil müəssisələrinin jurnalistika fakültələri üçün multimedia jurnaliSTİkasi fənninin

Yüklə 35,51 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə