18. Yüzyılda Bir Kontes Olmayı Kim İstemez? Pera Müzesi’nde Ziyaretçiler Tablolara Dönüşüyor!

Sizin üçün oyun:

Google Play'də əldə edin


Yüklə 13.63 Kb.
tarix30.04.2018
ölçüsü13.63 Kb.


c:\users\fev\desktop\firdevs\logolar\pm yeni logolar\pera müzesi\türkçe\png\yatay\pera_horizontal_rgb.png

18. Yüzyılda Bir Kontes Olmayı Kim İstemez?Pera Müzesi’nde Ziyaretçiler Tablolara Dönüşüyor!
1 Nisan 2016’dan itibaren
Pera Müzesi yepyeni bir interaktif dijital platform ile “Artırılmış Gerçeklik” deneyimini koleksiyonlarına taşıyor. Bir “Artırılmış Gerçeklik ve Görsel Arama ” uygulaması olan Blippar, Türkiye’de ilk defa bir müzede, Pera Müzesi’nde deneyimleniyor. Uygulama müze koleksiyonundaki dört farklı tablodaki karakterlerin yüzünü izleyicinin yüzüyle değiştirerek sanatseverleri beğendikleri sanat eserine dönüştürüyor. Pera Müzesi’ndeki bu keyifli oyuna 1 Nisan Dünya Şaka Günü’nden itibaren dahil olabilirsiniz!

Pera Müzesi, Blippar işbirliğiyle Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndaki dört farklı tabloda gerçek dünya ile dijital dünyayı bir araya getiriyor ve ziyaretçilere benzersiz bir deneyim yaşatıyor. Sanatseverler, ücretsiz indirdikleri uygulama ile akıllı telefonlarının kameralarını sanat eserine tutarak, ekranlarında tablodaki karakterin yüzüyle yer değiştiriyor. Pera Müzesi ziyaretçilerini Dünya Şaka Günü’nde uygulamayı kullanarak çektikleri fotoğrafları #müzedeselfie ve #perahatırası hashtag’leriyle paylaşmaya davet ediyor.

iOS, Android ya da Windows mobil cihazlar üzerinden indirilebilen Blippar, artırılmış gerçeklik, yapay zeka, görsel ama, derin makine öğrenimi ve programlama teknolojileriyle çalışıyor. “Artırılmış Gerçeklik ve Görsel Arama” mobil platformu olarak tanımlanan Blippar, fiziksel dünyamızda yer alan her türlü materyali ve objeyi tarayarak, çarpıcı interaktif dijital içerik deneyimleri yaratıyor; gerçek dünyayla dijital dünyayı bir araya getiriyor. 

Blippar uygulamasının Türkiye’de ilk defa müzelere taşınmasını sağlayan “Oryantalist Resim Koleksiyonu” ise ülkemizin en zengin koleksiyonlarından birini oluşturuyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın koleksiyonu, 17. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına uzanan bir dönemde, Avrupalı ressamların özellikle Osmanlı dünyasını ve Türkiye coğrafyasını betimleyen eserlerinin yanı sıra, Osmanlı sanatçılarının bu dönemdeki karşılıklı etkileşimini yansıtan eserlerini de barındırıyor. 1 Nisan’dan itibaren tüm sanatseverler bu kapsamlı koleksiyonun bir seçkisiyle oluşturulan “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisini, bu kez dışarıdan seyrederek değil, tabloların içinden bakarak deneyimleme fırsatı buluyor.


Hazırladığımız gif’e buradan ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/1pGXn73
#MüzedeSelfie  | #PeraHatırası | #PeraMuzesi
c:\users\fev\desktop\blippar-for-sharing.png

işbirliğiyle
Ayrıntılı Bilgi

Hilal Güntepe / Grup 7 İletişim Danışmanlığı hguntepe@grup7.com.tr - (0212) 292 13 13


peramuzesi.org.tr  | blog.peramuzesi.org.tr  | twitter.com/PeraMuzesi facebook.com/PeraMuzesi.Museum  | youtube.com/user/PeraMuzesi / instagram.com/peramuzesi

Pera Müzesi hakkında

Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na bağlı olarak nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla 2005’te kurulan bir özel müzedir. Orijinali 1893 yılında mimar Achille Manoussos tarafından tasarlanan Bristol Oteli binasının, 2005'te cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak renove edilmesiyle inşa edilen yeni binasında faaliyet gösteriyor. Koleksiyonları, aralarında Jean Dubuffet, Joan Miró, Pablo Picasso, Frida Kahlo, Alberto Giacometti gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarının bulunduğu süreli sergileri ve kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinlikleriyle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Pera Müzesi hakkında ayrıntılı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz: peramuseum.org
Blippar hakkında

Blippar Inc. artırılmış gerçeklik, yapay zeka, görsel ama, derin makine öğrenimi ve programlama alanlarında uzmanlaşmış bir teknoloji şirketidir. Şirketin ürünü Blippar™, artırılmış gerçeklik ve görsel arama alanlarında çalışan bir uygulama. Öncü bir teknoloji kullanan Blippar uygulaması ile insanlar merak ettikleri nesneleri blipleyebilir (“tarayabilir”) ve yararlı, eğlendirici içerikleri harekete geçirebilirler. 2011 yılında İngiltere’de kurulmasından bu yana hızla yayılan Blippar Nestlé, TIME Inc., Procter & Gamble, Kraft, Heinz, PepsiCo, Coca-Cola, Jaguar gibi dünyanın en büyük markalarıyla işbirlikleri yapmaktadır. Blippar Education ile eğitim sektörüne de yoğunlaşan şirket, Blippar Lab isimli inovasyon ve ArGe birimini de içermektedir. Blippar Mayıs 2015’te CNBC Disruptor 50 listesinde 19. sırada yer almıştır. Daha fazla bilgi için: blippar.com


Meşrutiyet Caddesi No.65, 34443 Tepebaşı - Beyoğlu – İstanbul Tel. + 90 212 334 99 00, info@peramuzesi.org.trDostları ilə paylaş:
Orklarla döyüş:

Google Play'də əldə edin


Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2017
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə