MASARYKOVA UNIVERZITA
Fakulta sociálních studií
Katedra politologie
Perspektivy využití analýzy sociálních médií v bezpečnostním výzkumu:
Případová studie mobilizace Dělnické strany sociální spravedlnosti
Diplomová práce
Jan Hanzelka
Vedoucí práce: Mgr. et Mgr. Petra Vejvodová, Ph.D.
UČO: 385918
Obor: Bezpečnostní a strategická studia
Imatrikulační ročník: 2013
Brno, 2016
Prohlášení o autorství práce
Prohlašuji, že jsem diplomovou práci na téma „Perspektivy využití analýzy sociálních médií v bezpečnostním výzkumu: Případová studie mobilizace Dělnické strany sociální spravedlnosti“ vypracoval samostatně a použil jen zdroje uvedené v seznamu literatury. V Brně dne 4. 1. 2016.
........................................................................
Jan Hanzelka
Touto formou chci poděkovat své vedoucí práce doktorce Petře Vejvodové za její podnětné postřehy a návrhy během konzultací, bez kterých by tato práce nemohla vzniknout.
Dále bych chtěl poděkovat především své rodině za veškerou podporu, které se mi dostávalo během celé délky studia, a která mi studium umožnila.
V neposlední řádě děkuji svým přátelům a studijním kolegům za podněty a diskuze, které mě, ne jen odborně, posouvaly kupředu po celou dobu studia.
Anotace:
Diplomová práce "Perspektivy využití analýzy sociálních médií v bezpečnostním výzkumu: Případová studie mobilizace Dělnické strany sociální spravedlnosti" je zaměřena na využití analýzy dat získaných ze sociálních médií v bezpečnostním výzkumu (oblasti krizového managementu, kyberbezpečnosti, extremismu a radikalismu). Jako praktická aplikace této analýzy je uveden výzkum mobilizačních témat české krajně pravicové politické strany Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Na základě teoretického rámce a s využitím kombinace síťové, obsahové a rámcové analýzy dat z facebookového profilu této strany, jsme identifikovali a popsali mobilizační témata, která tato strana využívá, a která mají zároveň ohlas u příznivců strany. Z výsledků například vyplývá, že jsme v posledních třech letech mohli sledovat rychlou změnu mobilizačního potenciálu spojenou především s posunem od protiromských mobilizačních témat k tématům zaměřeným proti imigraci a islámu. Obecně je mobilizace stavěna na principu negace a vymezení se vůči jiným aktérům, a to především aktuálnímu establishmentu a hodnotově vychází zejména z pocitu nespravedlnosti.
Klíčová slova:
DSSS, extremismus, krajní pravice, Facebook, kyberbezpečnost, mobilizace, obsahová analýza, online sociální sítě, radikalizace, rámcová analýza, síťová analýza, sociální média.
Abstract:
The diploma thesis “Perspectives of Using of Social Media Analysis in Security Research: Case Study of Mobilisation of Workers` Party of Social Justice“ is focused on the use of analysis of data obtained from social media in security research (crisis management, cyber security, extremism and radicalism). As a practical application of this analysis is presented a research of mobilization issues of Czech far-right political party of the Workers' Party of Social Justice (DSSS). Based on the theoretical framework and using a combination of network, content and framework analysis of Facebook profile, we identify and describe the mobilization issues that this party uses, and which are also have high response from the supporters of the party. The results show that in the last three years we could see a rapid change in the mobilization potential associated with a shift from anti-Roma mobilization issues to issues oriented against immigration and Islam. General mobilization is then built on the principle of negation and delimitation towards other actors, especially the current establishment and is based on a feeling of injustice.
Key words:
DSSS, extremism, far right, Facebook, cyber security, mobilization, content analysis, online social networks, radicalization, frame analysis, network analysis, social media.
Obsah
1.Úvod 5
2.Teorie a konceptualizace sociálních médií 8
2.1 Obecně k sociálním médiím 8
2.2 Druhy sociálních médií 10
2.3 Online sociální sítě 10
2.4 Limity výzkumu práce se sociálními médii 13
2.5 Etika práce se sociálními médii 14
3.Sociální média a (ne)bezpečnost: perspektivy a možnosti výzkumu 16
3.1 Krizový management 17
3.2 Kyberbezpečnost 20
3.3 Extremismus a radikalismus 22
4.Sociální média a teorie mobilizace a radikalizace 24
4.1 Sociální média jako nástroj mobilizace a radikalizace 24
4.2 Mobilizační techniky a nástroje (nejen) krajní pravice 27
4.3 Přehled předchozích výzkumů 30
5.Případová studie: Mobilizace Dělnické strany sociální spravedlnosti 31
5.1 Vymezení konceptu krajní pravice a výběr případu DSSS 31
5.2 Představení DSSS: Historie a program strany 33
5.3 Metodologie a cíle případové studie 36
5.3.1Výběr a definování datasetu a sběr dat 37
5.3.2Základní práce s daty a charakterizace aktivity 38
5.3.3Souhrnná obsahová analýza 38
5.3.4Rámcová analýza 39
5.3.5Síťová analýza 41
5.3.6Software a nástroje využité při výzkumu 42
5.4 Analýza datového souboru 43
43
5.4.1Charakterizace aktivity a chování DSSS a příznivců strany 45
5.4.2Souhrnná obsahová analýza úspěšných mobilizačních témat 51
5.4.3Rámcová analýza úspěšných mobilizačních témat 60
5.4.4Síťová analýza skupiny DSSS 71
6.Diskuze 75
7.Závěr 78
8.Seznam obrázků, tabulek a grafů 81
9.Zdroje 83
10.Přílohy 88
Celkový rozsah práce (započítávaných částí) je: 22 860 slov
157 322 znaků
Dostları ilə paylaş: |