Proiect de lectie



Yüklə 78,06 Kb.
tarix03.04.2018
ölçüsü78,06 Kb.
#46346

Proiect de lectie
Data: 4.05.2014

Unitatea de invatamant Scoala Gimnaziala “Cristian Herbei” Varadia de Mures

Clasa a II -a

Propunator prof.inv.primar Dudas Voichita

Disciplina Cunoasterea mediului

Unitatea de invatare Mediul inconjurator si protejarea lui

Subiectul lectiei “S.O.S. – natura!”

Tipul lectiei transmitere de noi cunostinte

Scopul lectiei S1 Dobandirea de noi cunostinte referitoare la protectia mediului inconjurator

S2 Dezvoltarea capacitatii de intelegere, analiza, a gandirii cauzale, determinative;

S3 Stimularea sentimentelor de respect fata de mediul inconjurator.

Obiective specifice:

1.1. -să descrie caracteristici ale mediului natural;

1.3. -să observe şi să denumească efectele unor fenomene din natură asupra vieţuitoarelor

2.3. -să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediul înconjurător

3.1. -să identifice căi prin care poate contribui la menţinerea unui mediu sănătos;

Obiective operationale
O1 folosind experienta de viata sau ilustratiile suport, sa identifice surse de poluare, distrugere a mediului inconjurator, precum si activitati de protejare a pamantului;;

O2 sa puna in pereche diferite activitati pe baza relatiei cauza-efect;

O3 sa-si expuna ideile pe marginea unui text suport despre mediu respectand anumite cerinte date;

O4 sa realizeze pe echipe cate un studiu de caz avand ca suport un text ce prezinta o situatie de poluare a mediului

O5 sa scrie cat mai multe mijloace de protectie pentru mediul reprezentat de tema posterului ales, sa expuna posterele pe perete si sa realizeze turul galeriei,in vederea completarii ideilor si acordarea formei finale

O6 sa realizeze un joc de rol, in maximum 5 minute,pe tema protectiei mediului inconjurator
Metode si procedee: conversatia, observatia,analiza, studiul de caz, turul de galerie, jocul de rol,munca independenta si in echipa
Material didactic: prezentare power point,filmulete avand ca subiect protejarea mediului inconjurator si salvarea planetei albastre, articole decupate din ziare si reviste, imagini cu activitati de protejare a mediului, fise de munca independenta., planse mari pentru turul de galerie ,markere, material adeziv pentru hartie, afise ce indeamna la protejarea mediului, videoproiector,plansa de proiectie, cd, flip-chart

Material bibliografic: Cunoasterea mediului – manual pentru clasa a II- a, Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Ed. Aramis 2004

Dezvoltarea gandirii critice si invatare eficienta – Dumitru I. Alexandru – Editura de Vest, Timisoara 2000
www. Didactic.ro, site-uri ale organizatiilor nonguvernamentale ce lupta pentru protectia mediului inconjurator, ppt-uri pe tema ocrotirii pamantului, filmulete avand ca subiect ocrotirea planetei albastre


Secv. lectie

Ob. operationale

Continuturi

Activitati de invatare/Strategii

Dozare

Evaluare/Feed-back

Moment organizatoric
Reactualizarea ancorelor

Captarea atentiei


Anuntarea temei lectiei si a obiectivelor

Dirijarea invatarii


-

O2
O2

-
-
O1, O2

*Continuturi despre poluare

-sursele de poluare

-efectele acestora asupra mediului



*Stabilirea ordinii si disciplinei in clasa

*Asigurarea conditiilor necesare pentru lucrul in echipa

*Pregatirea materialelor necesare pentru desfasurarea activitatii (carti, caiete, coli hartie A3, mat. adezive, markere, planse, ilustratii, fise de munca independenta, flip-chart etc)
Activitate frontala directa

*Povestire “De ce plange padurea?”(anexa 1)

Activitate frontala directa

Se poarta discutii pe marginea povestirii, facandu-se referire la natura, la mediul inconjurator, la poluarea acesteia, la modurile in care a fost poluata natura/padurea prietena a baietelului si la modalitatile in care acest rau poate fi reparat.


Va rula un filmulet de 30 de secunde in care se va evidentia transformarea planetei de la starea perfecta in care ne-a lasat-o Dumnezeu si pana in zilele noastre, cand e excesiv de murdara, imbacsita de fum si gaze si bolnava.

Ce masuri trebuie sa luam pentru ca planeta sa nu se imbolnaveasca?

Sa o protejam.

Se anunta elevii ca tema va fi« Protejarea mediului inconjurator », pe intreg parcursul zilei , iar scopul este sa vedem cat de bine suntem pregatiti pentru a proteja mediul, pentru ca protejand natura, ne protejam pe noi insine. Sanatatea planetei inseamna sanatatea fiecaruia dintre noi.

Titlul lectiei este scris pe tabla.
Se prezinta un PPT cu tema “SALVATI PAMANTUL!”, ce se va constitui in baza informativa a lectiei.Pe marginea acestui material, pe masura rularii slide- show-urilor, se vor purta discutii despre aspectele mediului inconjurator, despre necesitatea protejarii lor, despre modalitatile de poluare, curiozitati, precum si modalitati de interventie in vindecarea naturii si restabilirea echilibrului acesteia, la care se pot preta si copiii, chiar daca sunt mai mici.

Activitate directa individual

*Joc de rol

-Prezentarea jocului de rol “Pestisorul si copacul” (imagineaza-ti ca un biet pestisor incerca sa innoate printr-o apa murdara, plina de gunoaie, intoxicata cu petrol si resturi de mancare si trece in drumul urmat de cursul apei pe langa un copac a carui scoarta a fost scrijelita de un copil rau cu un cutit si ale carui crengi au fost rupte.Pune-te in pielea personajelor si reda un dialog intre acestea.)



1 min


5 min

4 min

3 min
15 min


*observarea comportamentului elevilor

*gradul in care activitatile propuse isi realizeaza obiectivele


*frontal prin raspunsurile la intrebari

*frontal; stabilirea relatiei cauza-efect


*gradul de implicare a fiecarui membru al echipei

*evaluare in echipa

*coevaluare pe marginea a ceea ce s-a scris in ciorchine

*selectarea mijloacelor de poluare
*autoevaluare


Secv. lectie

Ob. operationale

Continuturi

Activitati de invatare/Strategii

Dozare

Evaluare/Feed-back





O1; O2; O3

*Identificarea mijloacelor de protejare a mediului

*Identificarea unor surse de poluare si si mijloacele de prevenire

*redactarea unor norme ale clasei privind protectia mediului apropiat (acasa, sala de


Activitate independenta in echipa


*Studiu de caz

-Fiecare echipa va primi o fisa cu un text ce prezinta o situatie de poluare a mediului si va trebui sa raspunda la cerintele date (Anexa 2)


Activitate directa frontala

-Se prezinta solutiile stabilite




  • Se comenteaza solutiile si se ajunge la un numitor comun, formulandu-se concluzia exercitiului: Trebuie nu numai sa cunoastem, ci sa si aplicam regulile de ocrotire a planetei. Planeta e casa noastra. Pastrati-va casa curata!

  • Da cateva motive pentru care ar trebui protejata planeta(problematizarea)

  • pentru ca ne bucura cu frumusetea ei

  • pentru ca ea ne da aerul/oxigenul necesar pentru a trai

  • pentru ca ne face mai buni

  • pentru ca ne inspira(pe poeti, pictori, compozitori)

  • pentru ca fara ea am trai intr-un mediu urat, plictisitor




6 min


*gradul in care liderul echipei reuseste sa explice sarcinile de lucru colegilor

*gradul de implicare in gasirea solutiilor a membrilor echipelor

*corespondenta ideilor stabilite cu imaginea data

*gradul de implicare a tuturor colegilor

*concordanta solutiilor cu problematica data


Secv. lectie

Ob. operationale

Continuturi

Activitati de invatare/Strategii

Dozare

Evaluare/Feed-back

Asigurarea retentiei si transferului


Incheierea activitatii




O4

O5

clasa, curtea scolii, padure)

“Codul prietenului naturii”

*Mijloace de protectie a mediului inconjurator

*Tema pentru acasa





Activitate independenta in echipa

*Turul de galerie(daca timpul o permite)

-Pe peretii clasei vor fia fisate 4 postere cu urmatoarele titluri: (Anexa 3)

#Codul prietenului naturii – acasa

#Codul prietenului naturii – sala de clasa

#Codul prietenului naturii – curtea scolii

#Codul prietenului naturii – padurea

-Elevii vor avea sarcina sa se grupeze in jurul posterelor dupa preferintele personale

-Odata grupele stabilite, vor lua posterul de pe perete si vor scrie cat mai multe mijloace de protectie pentru mediul reprezentat de tema posterului

-Fiecare echipa isi expune posterul

-Toate echipele vor trece pe la fiecare poster si vor face completari, daca este necesar

-La final raman doar liderii ce recitesc ce este acum pe poster, se negociaza si se da forma finala

-Intr-o ora viitoare de cunoasterea mediului se va trece la intocmirea pe clasa a Codului prietenului naturii pe un carton duplex si cu desene/benzi/imagini decupate din brosuri/reviste/ziare sau desenate/pictate de catre elevi, avand ca tema natura, poluarea acesteia si protectia planetei, inclusiv prin actiuni de vindecare si reparare de catre om a raului enorm facut acesteia prin poluare.


Activitate independenta individuala
*Tii in mainile tale pamantul!Cum il ocrotesti?
-Redactarea pe postit-uri de culori specifice planetei Pamant si raspunsurilor pe care le vor formula a unor idei ce trebuie puse in practica pentru protejarea naturii de catre om. Aceste postit-uri vor fi lipite pe o coala de flip-chart pe care este ilustrata Planeta albastra bolnava, trista, poluata.

Voi trebuie sa contribuiti prin actiunile voastre(in faza incipient sub forma de idei) la curatarea, vindecarea si protejarea pamantului care e, pana la urma, casa noastra. O fapta buna de-a voastra sterge una rea.(anexa 4)



Activitate directa

-Citirea si lipirea postit-urilor.


*Realizarea unui afis cu tema “Salvati Pamantul!”

*Aprecieri globale si individuale asupra activitatii




6 min


4 min

3 min


3 min

*observatii directe asupra modului in care membri echipei se implica in active.

*nr ideilor adaugate
*coevaluare

*modul in care fiecare echipa stie sa-si argumenteze ideile


*autoevaluarea

*coevaluarea



Anexe

Anexa 1
Am vorbit cu padurea.

Tot acolo unde obisnuiam sa o caut de atatia ani…Ma astepta bimpodobita si frematand ca de fiecare data, de emotia reintalnirii.

Insa putin altfel; de parca ceva se intamplase intre timp. ca si cum ar fi vrut sa ma certe sau imi spunea ca e vina mea daca…Si atunci am inteles. O lasasem prea mult singura si oamenii rai imi luasera locul…Flori uscate sau calcate in picioare…crengi rupte sau desfrunzite si pretutindeni, foarte, foarte mult gunoi. Conserve, ambalaje, bidoane de plastic…

Era trista padurea…Prietena mea aproape ca plangea…Mi-a povestit atunci si cum ii taiasera copacii, cum ii omorasera gazele, cum i-au stricat tot ceea ce s-ar fi putut strica, pana si izvorul…Da, izvorul, firicelul acela de apa care se strecura susurand printre bulgarii de pamant si ierburi, din care bausem de atatea ori…Si langa care adormisem ascultand povesti. Care ma leganase sau ma incantase cu racoarea lui.Zacea aproape sleit, sufocat, alunecand cu greu printre hartii, resturi de hrana sau pahare, printre multe alte lucruri parasite sau uitate de excursionisti.

Am alergat intr-un suflet pana acasa. Nu stiu in cat timp am fost iar inapoi…Zeci de picaturi de transpiratie mi se prelingeau pe fata, pe gat…Dar nu conta. Padurea trebuie salvata! I-am adus si pe ceilalti prieteni ai mei…Am udat florile, am adunat gunoaiele, am strans crengile si frunzele uscate. Am plantat copacei si plante noi, am curatat apele izvorului si malurile lui. Padurea era din nou fericita si parca imi canta prin frunze si prin pasari: despre dragostea de natura si prietenie, despre ajutor si solidaritate, despre tinerete si despre optimism, despre omenie, despre…
Anexa 2

Studiu de caz

Plicul I

Ionel merge cu tatal sau la padure. Tatal sau aduna vreascuri. El scoate cutitul din traista si incepe sa scrie pe coaja unui copac. Dupa o jumatate de ora de munca este foarte fericit. A reusit sa scobeasca in scoarta copacului numele lui si ale prietenelor sai,




  1. Descopera greseala facuta de Ionel. __________________________________________________________________________

  2. Ce efect poate avea fapta lui Ionel asupra padurii _______________________________________________________________

  3. Cum putem proteja acest mediu _____________________________________________________________________________

Plicul 2

Se apropie sarbatoare de Pasti. Parintii mei incep sa curete curtea si casa. Ajut si eu la treburile mai usoare. S-a adunat foarte mult gunoi. Tata aduna tot ceea ce poate arde si le da foc in fundul curtii. Dupa o jumatate de ora au ars. Acum curtea stralucete de curatenie.




  1. Descopera greseala facuta de tata ___________________________________________________________________________

  2. Ce efect poate avea aceasta fapta asupra naturii ________________________________________________________________

  3. Cum trebuia sa actioneze tata _______________________________________________________________________________


Plicul 3

S-a sunat de pauza. Eram tare nerabdatori sa iesim la aer. Ne cam luase foamea. Am luat pachetelele si sticla cu suc si am mers la bancute in curtea scolii. Am desfacut cu grija pachetele, am aruncat hartia pe jos si am inceput sa mancam. La sfarsit am baut si restul de suc din recipientul de plastic. Dupa aceea am runcat cu acesta dupa un coleg.





  1. Descopera greselile facute de scolar __________________________________________________________________________

  2. Ce efect pot avea acestea asupra naturii _______________________________________________________________________

  3. Cum trebuia sa actioneze ___________________________________________________________________________________

Plicul 4
Tata a rezolvat problema cu apa murdara si cu detergent de la masina de spalat. A pus un furtun lung si acum toata curge pe santul de la drum. S-au suparat putin vecinii dar acum s-au obisnuit.

  1. Descopera ce este gresit ____________________________________________________________________________________

  2. Ce effect poate avea aceasta asupra naturii _____________________________________________________________________

  3. Cum trebuia sa actioneze ____________________________________________________________________________________

Anexa 3


Temele de pe posterele afisate pentru Turul de galerie
Codul prietenului naturii – acasa

Codul prietenului naturii – sala de clasa

Codul prietenului naturii – curtea scolii

Codul prietenului naturii – padurea
Anexa 4
Cum protejeaza omul natura?

  • construieste casute pentru pasarele

  • nu scrijeleste scoarta copacilor

  • nu rupe crengile si florile

  • planteaza puieti noi

  • nu calca iarba

  • nu taie copacii, decat atunci cand padurea e prea deasa sau copacii sunt prea batrani

  • nu arunca gunoaie in apa

  • nu face focul in padure

  • nu lasa gunoaie can trece prin padure sau parcuri

  • arunca deseurile si resturile in saci menajeri la gunoi

  • refoloseste anumite materiale, transformand ceea ce altii considera inutil/de aruncat, in ceva util

  • colecteaza selectiv deseurile(galben – plastic, metal; albastru- hartie, carton ;verde – sticla)

  • varuiesc pomiicurata pomii de omizi si crengi uscate

  • nu arunca gunoaiele in apa

  • ocroteste plantele si animalele rare

  • face adaposturi pentru animale

  • merg mai mult pe jos, cu bicicleta sau cu masina ce circula fara combustibil

  • spala masina la spalatorie si vasele dupa picnic acasa si nu in apa raurilor

  • nu inchid pasarile in colivii

  • nu isi scrie numele pe ziduri

  • nu se agata de crengile copacilor tineri

  • sa ude florile

  • sa pescuiasca/vaneze numai cand e deschis sezonul de pescuit/vanatoare

  • sa nu dea muzica tare sa nu polueze fonic

Yüklə 78,06 Kb.

Dostları ilə paylaş:




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin