114 İslamoğlu TefYüklə 158,71 Kb.
səhifə1/59
tarix10.01.2022
ölçüsü158,71 Kb.
#100572
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   59

114 - İslamoğlu Tef. Ders. FURKAN (32-77)(114)
"Euzü Billahi mineş şeytanir racim"
BismillahirRahmanirRahıym

Değerli Kur’an dostları geçen dersimizde Furkan suresinin 31. ayetine kadar işlemiştik. Hatırlayacak olursak geçen dersimizde işlediğimiz ayetler ahiretten bir takım sahneler sunmakta idi. Bu sahnelerde yer yüzünde yanlış insanların peşine düşen, yanlış insanların peşine düştüğü için yanlış bir hayatı yaşayan insanların hesap gününde aldanmışlığını tasvir eden ayetler okumuştuk ve onun ardından da yanlış bir hayatı yaşamamanın garantisi olan vahye söz getirilmiş ve bu meyanda Hz. peygamberin insanları, özelde ümmetini, ahirette şikayet edeceği tek konu olan;


“Ya rabbi, bu kavmim, ümmetim senin gönderdiğin mesajı, vahyi, Kur’an ı gözden çıkarılacak bir hitap, göz ardı edilecek bir mesaj olarak gördüler, telakki ettiler, tasavvur ettiler.” Diye şikayet etmişti.
İşte o ayetlerin ardından 32. ayetle dersimize devam ediyoruz.

32-) Ve kalelleziyne keferu levla nüzzile aleyhil Kur'ânu cümleten vahıdeten, kezâlike linüsebbite Bihi Fuadeke ve rettelnahu tertiyla;

Hakikat bilgisini inkâr edenler dediler ki: "O'na Kurân'ın (İsrailoğullarına gelen kitaplar gibi) hepsi birden tenzîl edilmeliydi!"... (Oysa) böylece, O'nunla, senin Fuadını (Esmâ mânâ özelliklerini şuura yansıtıcılar - kalp nöronlarının beyindeki açılımlarını) sâbitlemek için (böyle tenzîl ettik) ve (hakikatinde, her birinin kuvvelerini ayrı ayrı bulman için) bölümler hâlinde okuttuk. (A.Hulusi)


32 - Yine o küfredenler dediler ki: o Kur'an ona cümlesi birden indirilseydi ya! Biz onu gönlüne iyi tespit edelim diye böyle indirdik ve fevkalâde bir tertil ile tertil eyledik. (Elmalı)Yüklə 158,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   59
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə