Atik yağlari suya ve kanalizasyona dökmeyiNYüklə 88,87 Kb.
tarix11.01.2019
ölçüsü88,87 Kb.
#94790

ATIK YAĞLARI SUYA VE KANALİZASYONA DÖKMEYİN

Kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar, yüksek kaloriye sahip atıklardır. Bu yağlar, suya veya kanalizasyona döküldüğü zaman, kanal borusu içindeki su yüzeyini kaplar, su sistemine zarar verir, havadan suya oksijenin transferini önler ve oksijenin tükenmesini hızlandırır. Ayrıca kanal borularına yapışarak, boru kesitinin zamanla daralıp tıkanmasına neden olur.

1 litre atık yağ 1 milyon litre içme suyunu kirletebilmektedir. Evsel atık su kirliliğinin yüzde 25’i bitkisel ve hayvansal atık yağların kanalizasyona dökülmesinden kaynaklanıyor.

Arıtılmayan atık suların içindeki bitkisel ve hayvansal atık yağlar; denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu; başta balıklar olmak üzere bütün canlılar üzerinde büyük tahribata yol açmaktadır.

Kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağ atıkları, atıksu arıtma tesislerine de zarar verir ve tesisin işletme maliyetini artırır. Ayrıca kullanılmış yağlar, yer altı sularının kirlenmesine de neden olabilir. Kirlenen yeraltı sularını temizlemek çok pahalı ve zordur.

Bitkisel ve hayvansal yağ atıklarını bertaraf için önce ya buzdolabında dondurarak veya pıhtılaştırıcı ilave ederek, katı hale getirmek ve sonra da yakmak gerekmektedir.

Kızartma işlemi mümkünse sabit sıcaklık şartları sağlayan fritöz gibi kaplarda yapılmalıdır. Kızartma işlemlerinde yağ sıcaklığı maksimum 190 0C olmalıdır. Özellikle zeytinyağı kızartmada kullanılacaksa maksimum sıcaklık 160 0C olmalıdır. Büyük tesislerin ise kanala bağlantı kısımlarında yağ tutucu kullanılmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da Atık Yönetimi programı kapsamında “Bitkisel atık yağları nereye verebilirim?” sorusuna internet sitesinde şu cevabı veriyor: “Atık yağlarımızı katiyetle lavabodan dökmüyoruz. Bunu toplayan kuruluşlara veriyoruz. Toplayan firmalar bu yağlardan biyodizel elde ediyorlar. Bu yolla petrol kaynaklarımızın kısmen korunmasını sağlıyoruz ve atmosferin ısınmasını da engellemiş oluyoruz.”

Atık yağ toplayan firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendiriliyor. İzinli bitkisel atık yağ toplayıcılarının listesini www.csb.gov.tr/gm/cygm/, lisanslı geri kazanım tesislerin listesini ise www.csb.gov.tr/gm/ced/ bağlantısından indirebilirsiniz. Size en yakın olan kuruluşla temasa geçip, atık yağlarınızı bunlara vermek için organizasyona dahil olabilirsiniz.

KAÇAK SU KULLANANLARA AĞIR PARA CEZASI

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın şehir şebeke suyundan ishal olduğu ve kimsenin bu suyu içmemesi yönündeki açıklamalarıyla gelişen süreçte, Nazlıaka’nın oturduğu sitenin kaçak su kullandığı tespit edilmişti.

Kaçak kuyu suyu ve şehir şebekesinden kaçak bağlantı yapılarak su kullandığı belirlenen Nazlıaka’nın oturduğu siteye ağır fatura çıktı.

ASKİ, 21 villanın yer aldığı ve bir bölümü işyeri olan siteye kaçak kuyu suyu ve kaçak şehir şebekesi suyu kullanmaktan toplam 749 bin 605 lira para cezası uyguladı. CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Ankara’nın suyunu kötülemek için çıktığı yolda, kaçak su kullandığı tespit edilince payına düşen 28 bin 419 lira para cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Kesilen cezaları tebliğ etmek üzere Nazlıaka’nın Gaziosmanpaşa’daki sitesine giden ASKİ yetkilileri, kanuni cezaları diğer site sakinlerine tebliğ ederken, “Cezamız neyse öderiz” açıklaması yapan CHP Milletvekili Nazlıaka’dan beklenmedik bir tepki gördü. Tebligatların verilmesi sırasında siteye giriş yapan Nazlıaka, ASKİ görevlilerini içeri almayarak, tebligatı kabul etmedi.

“HER ÇIKIŞIYLA KENDİNİ

MAHÇUP DURUMA

DÜŞÜRÜYOR”

CHP Milletvekili Nazlıaka’nın, “Ailesi ve kendisinin, Ankara şebeke suyundan ishal olduğu” açıklamalarıyla başlayan iddialar, belge, fotoğraf, görüntü, rapor ve analizlerle çürütülüyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Aylin Nazlıaka’nın, kirli çıkan su numunelerinin, oturduğu sitenin arıtılmamış kuyu suyundan alındığını iddia etmesi üzerine, bir basın toplantısı düzenleyerek, konuya açıklık getirdi.

Başkan Gökçek, sitedeki depodan ve arıtma tesisinin çıkışından numunelerin alındığı sıradaki fotoğraf ve video görüntülerini göstererek, “Sitenin deposundan ve arıtma tankının çıkış noktasından iki ayrı numune alındı ve suyun mikrop saçtığı ortaya çıktı… Aylin hanımın mikrop saçan deposundaki bağlantıları kestik ve Aylin hanımı güvence altına aldık” dedi.

Başkan Gökçek, Nazılaka’nın oturduğu sitenin 2001 yılından bu yana daire başına tükettiği su miktarının aylık 1.17 metreküp olduğunu da ifade ederek, “Nazlıaka, bunun hesabını vermeli. Kanun bunu hırsızlık kabul ediyor. 1-3 yıl arası cezası var. Sen bir milletvekilisin, milletin temsilcisisin. Nasıl kaçak su kullanırsın? Nasıl milletin hakkını çalarsın?” diye sordu. Başkan Gökçek, “Gecekonduda oturan bir vatandaş düzgün bir biçimde faturalarını ödesin, ondan sonra Aylin (Nazlıaka) kalksın, ayda 2-3 lira ödesin. Reva mı bu? Ondan sonra da ‘Halkçıyım’ diye geziyor. Sen halkın hakkını yiyensin. Vatandaşın hakkını cebellezi edensin. Yani cebine atansın. Milletin hakkını cebine atıyorsun” diye konuştu.

Nazlıaka’nın CHP Ankara İl Başkanlığı önünde düzenlediği basın toplantısında gösterdiği belgeye de açıklık getiren Başkan Gökçek, kuyulardan Devlet Su İşleri’nin sorumluğu olduğunu, ASKİ’nin sadece kuyunun atık suyuyla ilgilendiğini belirterek, “Aylin (Nazlıaka), her çıkışıyla kendini mahçup duruma düşürüyor. Gösterdiği belge de tam bir rezalet belge. Her söylediği söz, her gösterdiği belge kendisini rezil ediyor… Biz hangi işlemi yapmalıymışız? ‘Abone olmak istiyoruz’ dediler de ‘hayır’ mı dedik? Yılarca bedava kullanmış suyu” sözleriyle eleştirdi.

NAZLIAKA’NIN

TESİSATINDA

KORKUNÇ

MANZARA

Basın yayın organlarında sürekli olarak Ankara şebeke suyu nedeniyle ishal olduğunu dile getiren Nazlıaka’nın bu açıklamalarını ihbar kabul ederek, oturduğu sitenin su deposunda incelemeler yapan ASKİ yetkilileri, kaçak kuyu su kullanımından, kaçak şebeke bağlantısına, paslı ve kirli tesisattan, çürümeye yüz tutmuş depoya kadar pek çok olumsuzlukla karşılaşmıştı.Oturduğu sitenin su deposunda, kaçak kuyu suyu ve şebeke hattından kaçak bağlantı olduğu tespit edilen CHP Milletvekili Nazlıaka’nın, depodan alınan su numunelerinde, suyun mikrop saçtığının tespit edilmesinin ardından, “Numuneler, arıtmadan geçmemiş kuyu suyundan alındı” açıklaması üzerine Başkan Gökçek, bir basın toplantısı düzenleyerek, “Aylin hanım yalan söylüyor” dedi ve basın mensuplarının önünde alınan numunelerin

video ve fotoğraflarını gösterdi. Başkan Gökçek, “Temizliğine bakın lütfen. İnsan buraya temiz girse kirli çıkar” dedi.

SİTEDE KUYUDAN

MUSLUĞA KİRLİ

YOLCULUK

Depo içerisinde gizlenmiş kuyu suyunun, şebeke hattından “T” boru ile çekilmiş kaçak hattın, kirli ve paslı tesisatların, deponun eskimiş görüntüsünün, kullanılmayan klor tankının, klorlanmamış su numunelerinin alınışının yer aldığı fotoğrafları da bir bir gösteren ve değerlendirmelerde bulunan Başkan Melih Gökçek, depodan ve arıtma tankının çıkışından su numunesi alınışını içeren fotoğrafları da göstererek, “Ayrıca suda klor olup olmadığını gösteren ortotolidin testi de orada yapıldı ve suda mikropların üremesini engelleyen klor olmadığı da anlaşıldı” dedi.

NAZLIAKA’NIN TAHLİL

RAPORU ALDATMACA

CHP Milletvekili Nazlıaka’nın, site suyunun temiz olduğuna ilişkin tahlil raporunu da “aldatmaca” olarak nitelendiren Başkan Gökçek, “Ancak Nazlıaka, bizden sonra suya kloru attırmış ve bu tahlili yaptırmış. Tabi mikrop üremez. Ankara’da herkes enayi, bir tek o akıllı... İçine klor at ve ‘benim suyum temiz’ diye konuş. Yesinler onun zekasını. Milleti bu kadar saf enayi yerine koyuyor” dedi.

SİTE SUYUNDA

İNANILMAZ SONUÇLAR

Depodan ve arıtma tankı

çıkışından alınan su numunelerinin analiz sonuçlarını da açıklayan Başkan Gökçek, “Toplam Koliform bakteri sayısı 200’ün üzerinde çıkıyor. Bir suda bu kadar bakteri olması mümkün değil. Sıfır olması lazım. Böylesine mikroplu bir su içiyorlar. Bir de E Coli sayısı var. O da 83.1 çıkıyor. Onun da sıfır çıkması lazım” diye konuştu.

Konuşmasına, bir uzman görüşüyle devam etmek istediğini belirten Başkan Gökçek, ODTÜ mezunu olan Çevre Mühendisi ve ASKİ çalışanı Nurullah Yeken’e, “Bu kadar mikroplu suda ne gibi hastalıklar olur?” sorusunu yöneltti.

Yeken de yaptığı açıklamada, depoda bulunan koliform ve E Coli bakterilerinin bulunduğu suyu sadece içmenin değil, kullanmanın bile çok tehlikeli olacağını söyledi.

Basın toplantısında, şebeke suyuna klorlu su testi de yaptıran Başkan Gökçek, bir basın mensubunun belediye binasının musluğundan aldığı suya, ortotolidin damlatarak suyun nasıl sarı rengi aldığını gösterdi. Suda, 0 ile 0.5 arasında olması gereken klor değerinin, Başkent şebeke suyunda 0.3 ppm olarak çıkması üzerine Başkan Gökçek, “Şu anda biraz klorun uçtuğunu düşünürsek bu rakam çok iyi. Şebeke suyumuz güvenli ve sağlıklıdır” dedi.

“Biz burada ne söylediysek, hepsini ispat ettik. Suyumuzun temizliğini ispat ettik” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Gökçek, “Peki bu Ankara Tabipler Odası ve diğer odalar ile Aylin hanım tek bir somut belge ortaya koydu mu?… Bunların yalan olduğu, bunların tamamen ideolojik propaganda olduğu açık ve net ortada” diye konuştu.

BAŞKAN GÖKÇEK,

TELEVİZYON

ÇAĞRISINI

YİNELEDİ

Çıktığı her program ve basın toplantısında Aylin Nazlıaka ile canlı yayında karşı karşıya gelme teklifini yineleyen Başkan Gökçek, bir kez daha bu teklifi yaparak, “Aylin cesaretin varsa gel televizyona çıkıp tartışalım. ‘Tarihini yerini ben tespit ederim’ demişsin. Tamam Bir sefer dürüst ol ve lafını yeme. Halk TV’de çıkalım istersen. Açık kart. Ama biliyorum ki çıkmayacak. Çünkü halkın karşısında rezil olacak. Aylin’in peşini bırakmak yok, söyledikçe batıyor, bataklık içinde kayboluyor” dedi.

“KAÇAK SU KULLANAN

SİTEYE 749 BİN

605 TL CEZA”

Nazlıaka’nın oturduğu siteye yapılan denetimler sonucunda kaçak su kullanımından dolayı ASKİ tarafından kesilen cezalara da değinen Başkan Gökçek, “Konut başına kesilen ceza 28 bin 419 lira. Ayrıca işyeri olan yerlere, iş yeri başına toplam kesilen ceza da 70 bin 922 lira. 21 yere toplam kesilen ceza ise 749 bin 605 lira” dedi.

Konutlara kesilen 28 bin 419 liralık cezanın, 25 bin 143 lirasını “Şehir şebeke hattından kaçak su kullanımı”nın oluşturduğunu da açıklayan Başkan Gökçek, “Kalan 3 bin 276 lirası ise kaçak kuyu suyu kullanımı oluşturuyor. Ayrıca sitedeki diğer konutlara da aynı miktarda kesilen ceza, işyerlerinde ise neredeyse 3 katına çıkıyor. ASKİ tarafından, sitedeki işyerlerinin her birine kesilen 70 bin 922’şer liralık cezanın; 63 bin 73 lirasını şebeke suyunu kaçak kullanım, kalan 7 bin 846 lirasını da kuyu suyunu kaçak kullanım oluşturuyor” diye konuştu.

NAZLIAKA TEBLİGATI

ALMADI

Kesilen cezaları tebliğ etmek üzere Nazlıaka’nın Gaziosmanpaşa’daki sitesine giden ASKİ yetkilileri, kanuni cezaları diğer site sakinlerine tebliğ ederken, “Cezamız neyse öderiz” diyen CHP Milletvekili Nazlıaka’dan beklenmedik bir tepki gördü. Nazlıaka, ASKİ görevlilerinin getirdiği ceza tebligatını almadı.Milletvekili Nazlıaka’nın oturduğu sitenin 21 malikine “kaçak su” tebligatı yapmak için gelen ASKİ görevlileri, diğer site sakinlerine tebligat yaptıktan sonra, son olarak CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın evine doğru yöneldi.

Bu sırada aracı ile evine gelen Nazlıaka, ASKİ görevlilerinin, “Sayın milletvekilim bir tebligatımız var” şeklindeki sözlerine, “Önce görevinizi yapın” diye karşılık verdi. Bahçe kapısından villasına doğru yönelen Nazlıaka, ASKİ görevlilerinin, “Sayın milletvekilim, tebligatınızı almazsanız iadeli taahhütlü göndereceğiz” şeklindeki uyarısına, “Tamam sonra gönderin” diye karşılık vererek, bahçe kapısını kapattı ve görevlileri içeri almadı.ANKARA’DA GEZİ OLAYLARININ SON İZLERİ DE SİLİNİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Gezi Olayları”nın son izlerini de siliyor. Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’na bağlı ekipler, Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Kuğulu-1 ve Kuğulu-2 alt geçitlerinde Gezi olaylarında kırılan, tahrip edilen ve yerinden sökülen fayansları yenilemeye başladı. Büyükşehir Belediyesi Kent Bakım ekipleri, gece araç trafiğinin azaldığı saatlerde her iki alt geçitte başladıkları çalışmalarını sabah saatlerine kadar sürdürdü. Fayansları yenileyen ekipler, Kuğulu alt geçitlerini yine eski görünümüne kavuşturmaya başladı.

İstanbul’da geçtiğimiz yıl yaşanan Gezi Parkı olayları nedeniyle bazı marjinal gruplar Ankara’da Kavaklıdere ve Bakanlıklar istikametlerinde yolları keserek, belediye otobüsleri, engellilerin ekmek teknesi simit tezgahları, engelli asansörleri, otobüs durakları, reklam

panoları, cadde ve sokak işaretleri, kaldırımlar, trafik lambaları, emniyet araçları, banklar, çöp kutuları, üst ve alt geçitler, işyerleri ve bankaların bankamatiklerine saldırarak yakmış, taşlarla parçalamış ve kullanılmaz duruma getirmişlerdi. Olaylarda Kuğulu alt geçitlerin duvarlarındaki özel seramik kaplamalar da marjinal gruplar tarafından taşlanarak kırılmıştı.

Büyükşehir Belediyesi Gezi Parkı olaylarının ardından adeta savaş alanına dönen Ankara’nın bir çok yerinde göstericiler tarafından tahrip edilen kent ekipmanlarını yenilemişti.

OLMAMALIYDI…

Başkent’in protokol yolu olarak anılan Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Kuğulu-1 ve Kuğulu-2 alt geçitlerinde göstericilerin neden olduğu tahribat ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “İbretlik olsun” talimatıyla uzun süredir giderilememişti.

Başkan Gökçek’in talimatıyla Gezi olaylarında yapılanların halka en iyi şekilde duyurulması için “Olmamalıydı” başlığıyla Ankaralılara 1.5 milyon broşür dağıtılmış ve olaylar sırasında yakılan belediye otobüsleri, kent mobilyaları, reklam panoları, engellilerin simit tezgahları bu broşürde fotoğraf olarak yer almıştı.

Ağaçların, kent mobilyalarının ve 24 adet otobüsün yakılarak büyük zarar gördüğü Gezi Parkı protestolarında son olarak Kuğulu-1 ve Kuğulu-2 alt geçitlerindeki çirkin görüntüler de yine Başkan Gökçek’in talimatıyla 16 ay sonra ortadan kaldırılmaya başlandı.

BAŞKAN GÖKÇEK’İN TWİTTER TAKİPÇİ SAYISI 2 MİLYONU AŞTI

Sosyal medya ağı Twitter’i en etkin kullanan siyasetçilerden biri olan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in takipçi sayısı, 2 milyonu aştı.

Yeni bir rekora imza atan Başkan Gökçek, twitter’daki takipçi sayısının 2 milyona ulaşmasını ise “VE TWİTTER'DA 2.000.000’CU TAKİPCİM... HOŞ GELDİN @mahmuut_bal ... TWİT ALEMİNE TEŞEKKÜRLER... GERÇEKTEN GURUR VERİCİ BİR OLAY...” twiti ile duyurdu.

Twitter’a katıldığı 9 Ocak 2011 tarihinden itibaren attığı twitterle bir fenomen haline gelen Başkan Gökçek, yaptığı açıklamalarla, vatandaşlarla kurduğu diyaloglarla, ülke gündemine ilişkin isabetli değerlendirmeleriyle, Büyükşehir Belediyesi’nin proje ve hizmetlerini anlatıp Başkentlilerin soru ve sorunlarının anında çözüme kavuşturmasıyla sosyal medya ağının örnek siyasetçisi oldu.

Sosyal medyayı etkin kullanımı ve takipçileri ile sık sık yemekli toplantılarla bir araya gelerek yüz yüze kurduğu

iletişimler ile ünü ülke sınırlarını aşan Başkan Gökçek’e, iki yıl üst üste ABD’nin saygın internet ve teknoloji kuruluşlarından Internet Marketing Association tarafından “Dünyada Sosyal Medyayı En İyi Kullanan Belediye Başkanı” ödülüne layık görüldü.

Yaptığı açıklamalarda twitterın oldukça önemli bir iletişim ağı olduğunu sık sık dile getiren Başkan Gökçek, hizmetlerini, projelerini, görüşlerini paylaştığı, pek çok soruya yanıt verdiği, iddialara açıklık getirdiği “sosyal paylaşım ağı twitter”da takipçi sayısını her geçen gün artırarak 2 milyonu aştı.

Yerel yöneticiler arasında twitter’ı en etkin şekilde kullanan belediye başkanı olarak dikkat çeken Başkan Gökçek, kurulan sıcak ve bilgilendirici diyalogların yanı sıra twitterı hakaret ve küfür etme aracı olarak kullanan bazı takipçilere karşı verdiği mücadele ile de öne çıkıyor.KURBAN BAYRAMI’NDA NASIL BESLENMELİYİZ

Uzaktakileri yakınlaştıran, çocukları sevindiren, büyükleri duygulandıran, komşuyu hatırlatan, ihtiyacı olana el uzatılan, küskünleri barıştıran, tüm toplumu kaynaştıran birlik ve dayanışmanın yaşandığı günlerdir dini bayramlar. Dört gün boyunca sürecek Kurban Bayramı’nda yeniden yaşanacak bu güzel duygular. Geleneksel Türk misafirperverliği ile birleşen bayramlarda konuklara sunulacak yiyecekler için ise; günler öncesinden başlar hazırlıklar…

Misafirlere ikram edilecek bol şekerli hamurlu yiyeceklerin hazırlığı, kesilecek kurbandan pişirilen yiyeceklerden oluşturulacak bayram yemekleri, özel olarak hazırlanan yöresel yiyecekler 4 gün boyunca sofraları süsleyecek. Ama bütün bunların yanında bir konuya çok dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor uzmanlar.

“Bayramların tüm güzel yanlarının yanı sıra bol hamurlu, şekerli ve kırmızı etli beslenme şeklinin çıkaracağı sorunları unutmayın” diyen uzmanlar, “Dört günde bir şey olmaz” diye tüketilecek gıdaların abartılmasının bazı kişiler için yaşamsal tehlikelerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini kaydettiler.

“Özellikle şeker, tansiyon, kalp gibi kronik hastalıkları bulunanların, bayram mutfağının cazibesine kapılmadan, beslenme yöntemlerini değiştirmeden dikkatli olmalıdır” diye konuşan uzmanlar, kırmızı eti tüketirken, ısrarlı ikramlar karşısında hayır derken hayatınızı koruduğunuzun farkında olun uyarısında bulunuyorlar. Bayramda da sağlıklı beslenme konusuna çok dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanların sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle

Kırmızı et tüketiminde nelere

dikkat edilmelidir?

Geleneksel damak tatlarımız arasında, döner, kebap, pide ve köfte gibi yiyecekler sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Kırmızı et, özellikle gelişme çağındayken içerdiği protein ve mineraller sayesinde metabolik ihtiyaçların karşılanmasında oldukça önemli bir besin maddesidir. Ancak C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle sebzelerle birlikte pişirilmesi veya yanında sebzelerin de tüketilmesi etin en yüksek kalitede emilimini sağlar. Sindirimi zor bir besin olan et, hazırlanmasına, pişirilmesine dikkat edilmezse özellikle gastrointestinal (sindirim sistemi) gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Et tüketiminde kimler daha

dikkatli olmalıdır?

Diyabet, tansiyon, kalp damar hastaları ve yaşlılar et tüketiminde çok dikkat etmelidirler. Çok tüketilen et ve et ürünleri, vücutta doymuş yağ oranını arttırarak, kalp damar sistemi hastalıklarına neden olur. Fazla et tüketimi tansiyon yükselmesine, diyabete ve ödemlere yol açabilir. Bilinenin aksine kırmızı et tüketimi sağlıksız bir beslenme yöntemi değildir. Yukarıda sözünü ettiğimiz hastaların da kontrollü ve günde en fazla 80 gram et tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur. Ama yağından arındırılmış olmasına dikkat edilmelidir.

Kurban etinin hangi şekilde pişirilmesi

daha doğrudur?

Etlerin pişirilmesinde haşlama, fırın veya ızgara tercih edilmeli, yağda kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda pişirme ve kızartma yöntemleri çeşitli kanserojen maddelerin oluşumuna neden olabilir. Etler yüksek ateşte pişirilmez. Çünkü yüksek ateş yüzeydeki proteinlerin birdenbire katılaşarak, ısının iç kısımlara ulaşmasına engel olur. Bu da lezzetin bozulmasına, sindirimin zorlanmasına neden olur.

Kurban etleri nasıl saklanmalıdır?

İhtiyaç fazlası etler daha sonra tüketilmek amacıyla küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılıp buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler, buzlukta eksi 2 derecede birkaç hafta, derin dondurucuda (-18 derece) ise daha uzun süre saklanabilir. Buzlukta saklanan etler, ısısı daha düşük ancak soğuk bir yerde çözdürülmelidir. Çözdürülen et hemen pişirilmeli tekrar dondurulmamalıdır. Ayrıca kurban bayramı nedeniyle kurban etlerinin mümkünse en az 6 saat dinlendirilerek tüketilmesi sağlık açısından daha doğru olur. Eğer hemen tüketilmesi gerekiyorsa çok az miktarı kullanılmalı, kalan kısım en az 6 saat dinlendirildikten sonra işlem görmelidir.BÜYÜKŞEHİR BÜLTENİ 500 SAYISINDA

Yayın hayatına, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in öneri ve talimatıyla 3 Kasım 2004 yılında “Ankara Şimdi Bir Başka Güzel” ilk sayısının başlığıyla Ankaralıların karşısına çıkan “Büyükşehir Ankara Bülteni” 500’üncü sayısını “bir başka” mutluluk içinde kutluyor.

Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere metropol ve ilçe belediyelerinin faaliyet, hizmet ve projelerinin doğru ve sağlıklı bilgi akışının sağlanması amacıyla çıkılan yolda; ilkeli, tarafsız ve mesleki ilkelere bağlı kalınarak, her hafta Salı günü 200 bin adet baskıyla okuyucuları ile buluşan Ankara Bülteni, belediyeler ve Ankaralılar arasında adeta köprü görevi üstleniyor.

Yayın hayatına başlandığı ilk günden itibaren bir yandan, Büyükşehir Belediyesi faaliyetleri başta olmak üzere ilçe belediyelerinin alt yapı, üst yapı, sosyal ve kültürel çalışmaları anlatılırken, bir yandan da belediyelerin görev ve yetki alanları hakkında vatandaşlara bilgi veriliyor.

5 milyonluk Ankara nüfusunun tamamına ulaşması hedeflenilen Büyükşehir Ankara Bülteni’nde; özenle hazırlanan ‘Bunları biliyor musunuz?’ köşesi, her hafta farklı bir sağlık konusunun işlendiği ‘Sağlık’ sayfası, aynı açıdan çekilmiş eski ve yeni Ankara mekanlarının yer aldığı ‘Dünden Bugüne Ankara’ fotoğrafları sayfası, bulmaca meraklıları için ‘Çengel Bulmaca’ ve Başkent’in spor faaliyetlerinin yer aldığı ‘Spor’ sayfaları da belediyeden haberlerin yanı sıra ilgiyle takip ediliyor.

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri Faaliyetleri Bilgilendirme Yayın Organı” olarak 10 yıl önce yayına başlanıldığında Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan 15 metropol ilçe ile 18 belde belediyelerinin haberlerine yer verilirken, bugün “Bütünşehir” yasasıyla birlikte; Evren’den Nallıhan’a, Kalecik’ten Şereflikoçhisar’a, Beypazarı’ndan Güdül’e kadar Başkent’in en ücra noktasına ulaşılıyor. Başkentin merkezinde yapılan her hangi bir çalışma ile en uzak noktadaki bir ilçe ve dağ köyünde yapılan her hangi faaliyettin yer aldığı Bültendeki haber ve fotoğraflarla vatandaşlar bilgi sahibi yapılıyor.

Metrolar ve EGO otobüsleri başta olmak üzere havaalanı, tren istasyonları, ilçe belediyeleri ile kamu kurum ve kuruluşlarına profesyonelce dağıtımı yapılan Ankara Bülteni böylece, evine, işine, okuluna giderken herkesin kolayca ulaşıp okuduğu ve vazgeçemediği bir yayın organı oldu. Büyükşehir Bülteni; hedeflenen bilgilendirme işlevinin yanı sıra kent gündemine ilişkin yapılan ilginç haberler sayesinde de; ulusal gazetelerin

haberlerine de esin kaynağı oluyor. “Eski - Yeni Ankara Fotoğrafları” ise bir çok Ankara sevdalısının koleksiyonunda çoktan yerini aldı bile…BAŞKAN GÖKÇEK

ANKARA

BÜLTENİ’NİN

10 YILINI

DEĞERLENDİRDİ

Tam 10 yıl önce “Büyükşehir Ankara” Bültenimizi çıkarmaya başladık. Her hafta çıkarttığımız bu bülten 500. sayıya ulaştı. Dile kolay. 10 yıl boyunca bu bültenimiz aracılığı ile Ankaralıları hem Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyelerinin faaliyetleri ile ilgili bilgilendirdik. Yani bir noktada halkımızla belediyemizi bütünleştirmiş ve bir araya getirmiş olduk. Ben bu haftalık bilgilendirme yayınımızın son derece yararlı olduğuna inanıyorum. Ankara Bültenimiz bundan sonra da hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem de ilçe belediyelerinin yaptığı çalışmaları en iyi şekilde Ankaralı hemşehrilerimize aktaracaktır.BAŞKENTLİLERİN

YORUMLARI

Zengin içeriği, kolay okunabilirliği ve üstüne üstlük ücretsiz bir şekilde erişilebilirliği sayesinde Ankaralıların yaşamında önemli yer edinen Ankara Büyükşehir Bülteni hakkında görüşlerine başvurduğumuz Başkentliler şunları söylediler:

Tevfik Çakır

Emniyet Mensubu:

Ankara Bülteni’ni, her hafta okuyorum. Ankara’yı öğrenmek için çok iyi bir rehber. Ulaşım olsun, su olsun Ankara ile ilgili gündemdeki bütün konuları takip edebiliyoruz.

Kübra Ünlü-Öğrenci:

Otobüs ve metrolarda gördükçe alıp okuyorum. Ankara’dan haberimiz olmasına yardımcı oluyor. Eski yeni Ankara sayfası çok güzel. Bu sayede eski Ankara’yı tanımış oluyoruz. Sağlık sayfası, tıp öğrencisi olduğum için bir ön bilgi sahibi olmamızı sağlıyor.

Sedat Özkaya

Yurtdışında Yaşıyor:

İzinlere geldiğim zamanlarda takip etme imkanı buluyorum. Ankara ile ilgili bilgi almamızda yardımcı oluyor. Eski Ankara yeni Ankara sayfasında, Ankara’daki değişimleri ve gelişmeleri görmek bizi mutlu ediyor.

Ceylin Dağıstan-Öğrenci:

Ankara bültenini fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Gayet başarılı ve akıcı bir bilgilendirme rehberi diyebilirim.

Murat Bayraktar

Ulaşım Sektöründe Çalışıyor:

Ankara dergisinde açıklayıcı bilgiler var. Bizler de bu bilgilerden oldukça yararlanarak Ankara hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Halkın yararına olan bir dergi olduğunu düşünüyorum.

Merve Yalçın-Öğrenci:

Ankara bültenini genellikle otobüs ve metrolarda ulaşma imkanımız olduğu için oralarda okuyabiliyorum. Derginin sağlık sayfası ve eski ve yeninin karşılaştırıldığı Ankara fotoğraflarını takip ediyorum. Ankara hakkında genel itibariyle bilgi sahibi olmamıza yardımcı oluyor.

Yasin Alp-Öğretmen:

Ankara bülteni Ankara hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlıyor. Yapılan çalışmaların, faaliyetlerin vatandaşlara duyurulmasını sağlıyor. Vatandaş ile Büyükşehir arasında bir köprü görevi görüyor. Bunları biliyor musunuz ve sağlık sayfalarını beğenerek okuyorum.EGO OTOBÜSLERİ KURBAN BAYRAMI’NDA YİNE ÜCRETSİZ

Büyükşehir Belediyesi, Başkentlilerin Kurban Bayramı’nı huzur ve güven içerisinde geçirmelerini sağlamak için tüm önlemleri aldı. EGO otobüsleri bu bayramda da ücretsiz olacak. Büyükşehir Belediyesi’nin ASKİ, Zabıta, İtfaiye, Kent Estetiği gibi birimleri ile ALO 153 Şikayet hattı bayram süresince hizmetlerini aksatmadan vermeye devam edecek .

Uygulamaya koyduğu yeniliklerle her zaman öncü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 20 yıl önce başlattığı bayramda ücretsiz otobüs uygulaması, yıllar içinde geleneğe dönüşürken, diğer belediyeler tarafından da örnek alındı.

Ankaralılar her bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramı’nda da EGO otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanacak. 4 günlük Bayram süresince EGO otobüsleri 4 Ekim Cumartesi, 5 Ekim Pazar, 6 Ekim Pazartesi ve 7 Ekim Salı günleri ücretsiz olacak. Ayrıca bu yıl da Başkentliler mezarlık ziyaretlerini de arife gününden itibaren belirlenen bazı noktalardan kalkacak EGO otobüsleriyle ücretsiz olarak yapabilecek.

EGO otobüslerini tercih eden vatandaşlar “EGO Cepte” uygulaması ile de otobüslerin durağa hangi saatte, hangi dakikada geleceğini internet ortamından veya ALO 153’ü arayarak öğrenebilecekler.

BELEDİYE BİRİMLERİ

GÖREV BAŞINDA

Doğumdan ölüme kadar her zaman Başkentlilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi’nin ASKİ, Zabıta, İtfaiye, Kent

Estetiği gibi birimleri ile ALO 153 Şikayet hattı da Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aksatmadan vermeye devam edecek.

ALO 153 olarak bilinen “Mavi Masa” 7/24 çalışarak, bayram boyunca Ankaralıların dilek, talep ve şikayetlerini almaya devam edecek.

ASKİ Genel Müdürlüğü Kanal Arıza ekipleri de 24 saat aralıksız olarak görev yaparak, Bayram süresince Başkentlilerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar ASKİ’ye ALO 153 no’lu telefonla ulaşabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı kent içi ulaşımında düzenliliği sağlamak ve halkın bayram ziyaretlerini rahatça yapabilmelerini temin etmek maksadıyla Ulaşım Merkez Amirliği ekipleri ile durak ve hatlarda gerekli kontrolleri yapacak.

MEZARLIKLAR

BAYRAMA HAZIR

Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarında vatandaşların ziyaretlerini rahat ve huzur içinde yapabilmeleri için buralarda trafik düzeni ve denetim hususlarında gerekli önlemleri aldı. Bayram süresince vatandaşlar karşılaştıkları tüm olumsuzlukları 231 79 84 - 229 66 91 numaralı telefonları arayarak bildirebilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü personeli Sincan, Gölbaşı, Cebeci, Karşıyaka ve Bağlum mezarlıklarında her bayramda olduğu gibi bu bayramda da görev yapacak.

Başkent’teki Kabristan ziyaretlerinde “Mezarlık Bilgisayar Sistemi” (MEBİS) de vatandaşlara aradığı mezarı bulmasında kılavuz oluyor. Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının büyüklükleri dikkate alınarak, mezarlık girişlerinde yerleştirilen MEBİS’te yer alan Kiosklar sayesinde vatandaşlar, yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu, harita çıktısı da alarak kolaylıkla buluyor. Başkent’teki kabristanlarda yakınları bulunan vatandaşlar, http://www.mebis.ankara.bel.tr adresine girerek mezarlığın yeri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.

İTFAİYE 7/24 MESAİDE

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da diğer günlerde olduğu gibi Kurban Bayramı süresince 7/24 mesaisini sürdürecek.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı, oluşturduğu özel ilaçlama ekipleriyle yaklaşan bayram öncesi kurban satış yerlerini sürekli ilaçlıyor. 25 araç ve 60 personelin görev yaptığı ekip, kurban satış ve kesim alanlarında başlatılan ilaçlama çalışmalarına Kurban Bayramı sonrası da devam edecek.ANKARA’NIN BAŞKENT OLUŞUNUN

91. YILDÖNÜMÜ

Ankara, Başkent oluşunun 91. yıldönümünün gururunu yaşıyor. İç Anadolu’da bir bozkır kasabası olan ve bugün ise Avrupa Ödüllü kent haline gelen Başkent’te 91 yılda meydana gelen değişiklikler sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya da örnek oluyor.

Ankara’nın Başkent seçilişinin öyküsüne değinirsek, Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas kongrelerinden sonra Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldi. O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun Başkenti İstanbul idi. İngilizler İstanbul’a girince önce Meclis-i Mebusan’ı bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu’ya geçti ve bu milletvekillerinden çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi’nin İstanbul’da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir Başkent gerekiyordu.

Ankara, Anadolu’nun ortasında savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Coğrafi ve stratejik konumu yanında Mustafa Kemal Paşa’nın Ankara’ya ilk gelişi sırasında Seğmenler ve halk tarafından coşkuyla karşılanışı, Ankara’nın Başkent olma sebeplerinden biriydi.

Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 günü Ankara’da açıldı. Meclis ilk oturumunda Mustafa Kemal Paşayı başkan seçti. Daha sonra ülkemizin düşmanlardan kurtulması için çalışmalar bu Anadolu kentinde sürdürüldü. Düzenli ordular oluşturuldu. Bu ordular, Sakarya’da, Dumlupınar’da düşmanı bozguna uğrattı. 30 Ağustos 1922’de kazanılan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile Kurtuluş Savaşımız tamamlandı.

Yurdumuz düşmanlardan kurtulduktan sonra İsmet Paşa ve arkadaşları Ankara’nın Başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yasa önerisi verdiler. Öneri Meclis’te oylanarak kabul edildi. Böylece 13 Ekim 1923’te Ankara Türkiye’nin Başkenti oldu.

Başkent Ankara 91 yılda bozkır bir Anadolu kasabasından, organize sanayi bölgeleri, üniversiteleri, iş alanları, cadde, bulvar ve köprülü kavşakları, büyük iş merkezleri, yeşil alanları, park bahçe ve rekreasyon alanlarıyla sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya örnek bir kent haline geldi.

KIZILCAHAMAM BELEDİYESİ’NDE TANITIM ATAĞI

Kızılcahamam Belediyesi ilçenin daha iyi tanıtılması ve hizmet kalitesini arttıracak projeler hazırlıyor. Kızılcahamam Belediyesi halkın sorunlarına daha hızlı bir şekilde çözüm bulabilmek ve vatandaşlara daha kaliteli hizmet etmek maksadı ile çalışmalarına devam ediyor.

Doğa ve Termal Cenneti olan ilçede yatırımların ve hizmet kalitesinin artırılması Türkiye’nin sayılı merkezlerinden biri haline gelmesi için birçok projenin tanıtım çalışmalarına hız verildi.

Yapılacak çalışmaların en yüksek kalitede vatandaşlara ve ilçeye gelen misafirlerin hizmetine sunulması için, ilk olarak Kızılcahamam Belediyesi’nin bazı birimlerinde değişiklikler yapıldı.

İlk aşamada yapılan görevlendirmeler ve görev şemasının oluşturulması ile bundan sonra belediyeye gelen vatandaşlar, sıkıntıları olan konuda her zaman muhatap bulabilecek ve gerekli çözüme anında ulaşabilecekler.

KURBANLIKLAR MÜHYE KÖYÜ’NDE

Çankaya Belediyesi’nin Mühye Köyü’nde oluşturduğu kurban satış ve kesim alanına kurbanlıklar getirilmeye başladı. Toplam 160 adet çadır kurularak kurbanlık hayvan satıcılarına tahsis edilen alanda, 2 adet modern kesim yeri yapıldı. 50 civarında kasabın görev yapacağı alanda, olası kazalara karşı bir ambulans ve bir sağlık görevlisi de hazır bulunacak.

Mühye Köyü'nün yanı sıra belediye tarafından kurban satış ve kesim yeri olarak belirlenen bir diğer yer ise Ayrancı Pazar Yeri. Pazar yerinde yalnızca küçükbaş kurbanlık satımı ve kesim işlemi gerçekleştirilecek.

Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarla, hayvanların küpeli, büyükbaş hayvanlar için pasaport, küçükbaş hayvanlar için ise nakil belgeleri kontrol edilerek belgeleri tam olan hayvanların alana girmesi sağlanıyor. Alana girişlerde, küpesiz ve iki yaşını doldurmamış, gebe büyükbaş hayvan ile belgesiz hayvanların geçişinin önlenmesi ve kurbanlık satış yerlerinde satışa sunulacak hayvanların ilçeler arası ve ilçe ile iller arası kontrolleri eksiksiz olarak yapılıyor.

Çankaya Belediyesi, Mühye Köyü'nde kurduğu kurban satış ve kesim alanı ve Ayrancı Pazarı'nda kurban satış yeri ile bayram boyunca tam ve eksiksiz görev yapacak. Bayramın ilk gününden itibaren sertifikalı kasapları ve Belediye’nin Fen İşleri, Sosyal Yardım İşleri (Sağlık), Veteriner İşleri, Zabıta, Ulaşım, Çevre Koruma ve Kontrol, Temizlik İşleri Müdürlüklerine bağlı ekipler her an kurban satış ve kesim yerlerinde hazır bulunacaklar. Mühye Köyü kesim alanında 2 bin araçlık otopark da bulunuyor.

PURSAKLAR’DA KURBAN KESİM ALANI HAZIR

Pursaklar Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı öncesi gerekli denetimleri ve hazırlıklarını yaparak, Bağlum Yolu üzerindeki kurban kesim alanını halkın kullanımına tahsis etti.

Kurban Bayramı’nda insanların rahat ve sağlıklı ortamlarda kurbanlarını kesebilmeleri için düzenlenen kurban kesim alanında hazırlıklar tamamlandı. Çok sayıda kurbanlık çadırının yer aldığı kurban kesim alanında hayvan sahipleri çadırlarına yerleşti. Pursaklar Belediyesi zabıtası kurban pazarında güvenliği sağlarken, diğer birkaç personel de çadır sahiplerinin su ve çeşitli ihtiyacını karşılıyor.

Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin, “Öncelikle hemşerilerimizin kurbanlık hayvanlarını temin edebilmeleri için hijyenik bir ortam hazırlamaya gayret ettik. Bu yıl da kurban kesim alanımızı düzenleyerek hemşerilerimizin kullanımına tahsis etmiş bulunmaktayız. Pursaklar’daki kurbanlıkların sağlık kontrollerini de düzenli aralıklarla yapıyoruz. Böylelikle kurban almak isteyen hemşerilerimiz rahatlıkla kurbanlık hayvanlarını alabilirler. Allah hepsinin kurbanını şimdiden kabul etsin” dedi.KEÇİÖREN’DE DİK YOKUŞLU YOLLARA MERDİVEN

Keçiörenlilerin yaşamını kolaylaştıran düzenlemelere devam eden Keçiören Belediyesi, vatandaşların çıkmakta zorlandığı dik yokuşlu sokaklara yeni merdivenli yollar yaptı.

Farklı mahallelerdeki dik ve dar sokaklara yeni merdivenler yapan Keçiören Belediyesi, ilçenin coğrafi konumundan dolayı vatandaşlar için büyük bir sorun olan yokuş problemini ortadan kaldırdı. Yeni merdivenler, taraklı, mozaik kaplamalı ve paslanmaz çelik korkuluklarla daha güvenli ve kullanışlı hale getirildi.

Yapılan incelemeler ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda, Kuşcağız Mahallesi 410. Sokak, Osmangazi Mahallesi Akşemsettin Parkı yanı, Yayla Mahallesi 1412 ve Porsuk Sokak arası, Kurtini Ağaçlandırma Alanı içi, Bağlarbaşı Mahallesi 476. Sokak ve Bağlarbaşı Mahallesi Karacaoğlan Parkı yanına toplam 205 metre merdivenli yol yapımı gerçekleştirildi.

Vatandaşlar için sıkıntılı olan sokaklara öncelik verdiklerini kaydeden Başkan Mustafa Ak, “Keçiörenlilerin memnuniyetine büyük önem veriyoruz. Yaptığımız çalışmalarda vatandaşların isteklerini dikkate alıyoruz. Talepler doğrultusunda yolları daha kullanışlı hale getirmek için merdiven inşa ederek mahalle sakinlerinin büyük bir sorununu çözüyoruz” dedi.

BAŞKAN AKGÜL, MECLİS ÜYELERİYLE YATIRIMLARI GEZDİ

Belediye Başkanı Mesut Akgül, Mamak Belediyesi Meclis üyeleriyle birlikte gerçekleştirilen yatırımları gezdi.

Kentsel dönüşümden sosyal dönüşüme, Gençlik Merkezlerinden dev rekreasyon alanlarına 40’tan fazla projeyi kapsayan gezi programı ile Meclis üyeleri bölgede yapılan yatırımları en yetkin ağızdan dinledi.

Proje turu sonrasında Meclis üyelerine Şafaktepe Konağı’nda yemek ikram edildi. Yemekte meclis üyelerinin önerilerini dinleyip sorularını cevaplayan Akgül, şunları söyledi: “2009 yılında Mamak’ta göreve geldiğimizde bölgenin en büyük sorunu olan gecekonduya yönelik birçok kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bunun yanı sıra mali disiplini sağlayarak belediyemiz bütçesinin önemli bir kısmını yatırımlara aktardık. Mamak’ın dört bir yanında yaptığımız ve Mamak için birçoğu ilk olan yatırımlar bölgenin kaderini değiştirdi. Şimdi Mamak sizlerin de yakından gördüğü gibi artık Başkent’in yeni ve yükselen yıldızı haline geldi.”SİNCAN’DA KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ

Sincan’da kültür sanat etkinlikleri hızla devam ediyor. Seminer ve söyleşilerin yanı sıra Sincanlılara sanat ve kültür dolu dakikalar yaşatan Sincan Belediyesi, “Köprüden Önce Son Çıkış” adlı oyunu da vatandaşlarla buluşturdu.

“Köprüden Önce Son Çıkış” oyunu ile tiyatro severleri selamlayan Sincan Belediyesi Tiyatro Ekibi, izleyicilerden tam not aldı. Köprüden Önce Son Çıkış adlı büyük oyunu ve Tembeller Ülkesi adlı çocuk oyunu ile Eylül ayında izleyicilerle buluşan ekip Ekim ayında da yepyeni oyunlarla tiyatro severlerin karşısına çıkacak.

Tiyatronun önemine vurgu yapan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Kültür ve sanat dolu bir yıla başladık. Eylül ayı ile birlikte seminer ve konferanslar düzenleyerek vatandaşlarımızı önemli konular ve kişiler hakkında bilinçlendirmeye çalıştık. Tiyatronun da eğitici ve öğretici özelliklerini kullanarak hem büyük hem de çocuk oyunlarıyla vatandaşımızı buluşturuyoruz” dedi.KAZAN’DA SAĞLIKLI BESLENME GÜNLERİ DÜZENLENDİ

Kazan Belediyesi’nin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte düzenlediği seminerde konuşan Diyetisyen Ayşegül Öztürk, günde en az 8 bardak su içilmesi gerektiğini söyledi.

Kazan Belediyesi farklı bir etkinliğe daha imza atarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte Sosyal Hizmet Merkezi Konferans Salonu’nda Sağlıklı Beslenme semineri düzenledi. Diyetisyen Ayşegül Öztürk tarafından verilen Sağlıklı Beslenme seminerine, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Yazıcı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Yılmaz, Belediye Sağlık İşleri Müdürü Yusuf Erçelik ve vatandaşlar katıldı.

Ayşegül Öztürk, sağlıklı beslenmede su içmeye dikkat çekti. Öztürk, “Günde en az 8 bardak su içilmeli. Bitki çayları, meyve suları vücuttan su atılmasına neden olacağından suyun yerini tutmaz. Sadece zayıflamak için değil sağlıklı bir bedene ve bünyeye sahip olmak için de doğru beslenmek gerekir” dedi.BAŞKAN YILDIZKAYA’DAN FABRİKALARA TEŞEKKÜR ZİYARETİ
Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, ilçede istihdama katkı sunan fabrikalara teşekkür ziyaretinde bulundu. Polatlı Organize Sanayi Bölgesinde faaliyetlerini sürdüren Gülermak, Buldaç Yapı, Panelsan ve Adalar Makine Kompozit AŞ’ye ziyarette bulunan Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, bu işyerlerinin patron ve sorumlu müdürlerine ilçedeki istihdama katkıları nedeniyle teşekkür plaketi verdi. Ziyaretlerde Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, OSB’deki işyerlerinin Polatlı’dan istihdam sağlamalarından mutlu olduklarını, AR-GE İstihdam Merkezi aracılığıyla Polatlılı işsizlere işbaşı yaptırdıkları için teşekkür ettiğini söyledi.

Başkan Yıldızkaya, “İlçemizin en önemli sorunlarından bir tanesi işsizlik sorunudur. Polatlımızdaki işsizlik sorununun çözümüne yönelik, işçi talebinde bulunanlarla iş arayanları bir araya getirerek insanımızın evine ekmek götürmesini, gelir elde etmesini sağlamak, sevincine katkı sunmak bizi mutlu etmektedir” dedi.BEYPAZARI, HASAT GÜNLERİNE HAZIRLANIYOR

Beypazarı’nda Hasat Günleri Etkinlikleri hazırlıkları sürüyor. Kurban Bayramı’nın 2. günü başlayacak etkinlikler, renkli görüntülere sahne olacak.

05-06-07 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenecek etkinliklere, Türkiye'nin her bölgesinden ziyaretçi akını bekleniyor. Tarım konusunda da önemli bir yere sahip olan Beypazarı'nda, açılacak olan organik sebze ve meyve stantlarının yanı sıra, köy muhtarlıklarının organize ettiği “Köy Ürünleri Satış Stantları” da kurulacak. Etkinliklerde, Beypazarı’nın simgesi olan havuç konseptli yarışmalar yapılacak ve “En iyi havuç yetiştiricisi yarışması”, “En düzgün havuç dizme yarışması”, “Havuç bebek emekleme” yarışmalarında sürpriz hediyeler dağıtılacak.

Etkinlikler için hummalı çalışmaların sonuna yaklaştıklarını belirten Beypazarı Belediye Başkanı Tuncer Kaplan, Hasat Günleri etkinliklerinin büyük bir coşkuyla gerçekleştirileceğinin altını çizdi. Kaplan, tüm Ankaralıları Beypazarı Hasat Günleri'ne beklediklerini kaydetti.

Şehir stadyumunda düzenlenecek Kıraç konseri ile final yapacak Hasat Günleri için, işletmeler de hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

BAŞKAN DURUAY’DAN HEMŞEHRİ DERNEKLERİNE TEŞEKKÜR

Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, “11. Uluslararası Gölbaşı Göller, Andezit ve Sevgi Çiçeği Şenliği”nde Atatürk Sahil Parkı’nda yer alan stantları bir bir gezerek vatandaşlarla bir araya geldi, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Halk oyunları gösterilerinin ardından Başkan Duruay, Gölbaşı Samsunlular Kültür Derneği’ni ziyaret etti. Alanda pişen keşkek kazanlarının açılışını ise dualar eşliğinde Başkan Duruay gerçekleştirdi.

Keşkek ikramının ardından THK Gölbaşı Şubesi’ni ziyaret eden Başkan Fatih Duruay, THK Gölbaşı Şubesi’nin hava gösterilerini ilgi ile izledi, yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı. THK Gölbaşı Şubesi yöneticilerinin kullanabilecekleri bir alan istemeleri üzerine Başkan Duruay THK Gölbaşı Şubesi yöneticilerine alan sözü verdi.

Şenliğin üçüncü gününde ziyaretlerini sürdüren Başkan Duruay, ziyaret ettiği her stantta hemşeri derneklerine katılımlarından dolayı teşekkür ederek, çeşitli hediyeler verdi.

GENÇLERBİRLİĞİ YENİ HOCASIYLA

GALİBİYETLE BAŞLADI

Spor Toto Süper Lig’in 4. haftasındaki Balıkesirspor karşılaşmasına yeni Teknik Direktörü İrfan Buz ile çıkan Gençlerbirliği, rakibini 3-1 yenmeyi başardı.

Kırmızı-Siyahlıların gollerini, 33 ve 75. dakikalarda Berat Tosun, 77. dakikada ise Uğur Çiftçi attı. Konuk takımın tek golü ise 57. dakikada Sercan Yıldırım’dan geldi.,

Başkent ekibi ligin 5. haftasında deplasmanda Sivasspor’a konuk olacak.OSMANLISPOR TEKLEDİ

PTT Birinci Lig’de sezona şampiyonluk iddiası ile başlayan ve ilk üç hafta maçlarını galibiyetle tamamlayan Osmanlıspor FK, Denizli deplasmanında 2-2 berabere kalarak, ligde ilk puan kaybını yaşadı.

Zorlu deplasmanın ilk yarısında bir ara 2-0 yenik duruma düşen Osmanlıspor FK, 45. dakikada kazandığı penaltı atışında Muhammet Reis’in attığı golle soyunma odasına 2-1 yenik gitti. İkinci yarıda rakibine oranla daha iyi bir futbol sergileyen Başkent ekibi, Bilal Aziz’in 86. dakikada attığı golle beraberliği yakaladı ve evine 1 puanla döndü. Osmanlıspor FK, bu hafta Pazar günü saat 18.30’da Şanlı Urfaspor’u konuk edecek.

ANKARAGÜCÜ BİR BİR GİDİYOR

Spor Toto İkinci Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Ankaragücü, ligin ilk haftasında elde ettiği Kahraman Maraşspor galibiyetinin ardından henüz 3 puan alamadı.Sarı - Lacivertliler, deplasmanda oynadığı Altay maçından da 1-1’lik skorla ayrılarak üst üste 4. kez berabere kaldı. Aynı grupta mücadele eden BUGSAŞ Spor, Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor deplasmanından 1-1beraberlik elde ederken, Gölbaşıspor Kocaeli Birlikspor deplasmanında 0-0 eşitlikle döndü. PTT İkinci lig Beyaz Grup’ta mücadele eden diğer Başkent ekiplerinden Keçiörengücü, Pendikspor’a deplasmanda 1-0 kaybederken, Hacettepespor evinde Tokatspor’a 1-0 yenilmekten kurtulamadı.
Kataloq: files -> 7414
files -> Azərbaycan Respublikası Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Azərbaycan Dövlət Aqrar Universiteti adau-nun 80 illik yubileyinə həsr edilir adau-nun elmi ƏSƏRLƏRİ g əNCƏ 2009, №3
files -> Ümumi məlumat Fənnin adı, kodu və kreditlərin sayı
files -> Mühazirəotağı/Cədvəl I gün 16: 40-18: 00 #506 V gün 15: 10-16: 30 #412 Konsultasiyavaxtı
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl ivgün saat 13 40 15 00 otaq 410 Vgün saat 13 40 15 00
files -> TƏDRİs plani iXTİsas: 050407 menecment
files -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ XƏZƏr universiteti TƏHSİl faküLTƏSİ
files -> Mühazirə otağı/Cədvəl Məhsəti küç., 11 (Neftçilər kampusu), 301 n saylı otaq Mühazirə: Çərşənbə axşamı, saat 16. 40-18. 00
7414 -> The constitution of political membership’: punishment, political membership, and the Italian case

Yüklə 88,87 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə