Başbakan'ın semti Kasımpaşa'ya ilk konut projesi Polat'tanYüklə 7,59 Kb.
tarix17.01.2019
ölçüsü7,59 Kb.
#98293

Başbakan'ın semti Kasımpaşa'ya ilk konut projesi Polat'tan

SABAH - 15.04.2007

Atapol markası ile konut üreten Ergün Polat İnşaat, Başbakan'ın semti Kasımpaşa'nın ilk konut projesini inşa edecek. Hedef, şehirde yaşamak isteyen ama lüks konut satın almaya gücü yetmeyen kesim olacak..

3 kuşaktır inşaatçı olan Polat Ailesi'nin ikinci kuşak temsilcilerinden Ergün Polat, babasından borç alıp kurduğu şirketiyle konutta Atatürk'ün ve Polat'ın ilk hecelerini birleştirerek 'Atapol' markasını oluşturdu. 1996'dan beri 700'ün üzerinde konut ve toplam 90 bin metrekare daire inşa eden Polat, şimdi dikkatini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın semti Kasımpaşa'ya verdi. Semtteki ilk konut projesini inşa edecek olan Polat, amcasının oğlu Adnan Polat ile birlikte yeni rezidans projeleri hayata geçirmeye de göz kırpıyor. "Orta halli, 100 dairelik bir projeden inşaatçının cebine kalan kâr 2 milyon dolardır" diyen Polat, TOKİ'nin de haksız rekabete neden olduğunu düşünüyor.

* Siz küçük parsellerden büyük arsalar üretiyorsunuz. Nedir bunu başarmanın formülü?


Son parselin sahibine ekstra para vermem. Atapol Konutları 21 hissedarın arazisine yapıldı mesela. Açık oynar, o kişiyi deşifre ederim. Çok da yer kaybettim. 'Ben kilidim' diyorlar, 'herkese yüzde 40 vermişsin, bana yüzde 50, bir de para ver!' Kolay yoldan para kazanmak isteyen çıkıyor. Ben satmam diyen olunca kasıyoruz. Dayanma gücünü bekliyoruz.

* Bu yöntemi kullandığınız proje var mı bugün?


Ataşehir'de 6 hissedarlı 3.5 dönümlük arazi üzerinde yeni proje var. Gerçek otel hizmeti verecek, 80 dairelik bir rezidans. Daireler 70 ve 80 metrekare büyüklüğünde. 2 bin 500 dolar metrekare fiyatı. Ümraniye Çakmak bölgesi ve Bostancı'da da birtakım projeler geliştiriyoruz. Haftanın beş günü arazi araştırması yapıyoruz. Bir de Kasımpaşa'da, Başbakanımız'ın semtine ilk konut projesini yapacağız.

* Kentsel dönüşüm çerçevesinde bir proje mi?


Değil ama kentsel dönüşüm için de çalışacağız. 6 blokluk site bölgenin ilk konut projesi olacak. 70, 80, 105 ve 120 metrekarelik daireler orta sınıfa hitap edecek. İlk olacağım, peşinden daha büyük projeler gelecek. Şu anda zaten Beyoğlu Belediyesi'nin ve Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları devam ediyor. Merkezde oturmak isteyip pahalı konut alamayanlara hitap edeceğiz. Cesaretliyiz. Firmalar henüz oraya girmeye cesaret edemiyorlar.
* Sizce konuta olan talep devam edecek mi?
Gerçek alıcılar henüz ortaya çıkmadı. 2005-2006'da yatırımlık müşteriler çoktu. Parasını yatırım için saklayan insanlar konut aldı. Paraları çok kıymetli olanlar var ve onlar daha başlamadı ev almaya. Zamanında dövize yatırım yapıp, şimdi bozduramayanlar, parasını daha denkleştiremeyenler var. Mortgage yüzünden de bekleyenler vardı. Geçen yıldan bu zamana bin daire satılacaktı belki, bu yüzden 100'e düştü. Yani konuta talep kesilmez.
'En küçük projeden 2 milyon $ kazanıyoruz'
* Bir projeden ortalama ne kadar kazanıyorsunuz?
Orta halli, yüz kadar dairesi olan bir projeden vergi ve tüm masraflar düşüldüğünde müteahhidin cebine kalan net kar 1.5-2 milyon dolardır. Proje büyüdükçe tabii kar da artar. TOKİ bu anlamda bazen haksız rekabete neden oluyor. Arsasını kullandırdığı şirketlere halk TOKİ ismini gördüğü için daha çok güveniyor ve bizim yaptığımız konutla eşdeğer olan konutlar daha pahalıya satılıyor o firmalar tarfından. Çünkü pahalı da satsalar TOKİ işin içinde olunca talep eksilmiyor
'Adnan Polat ile ortak rezidans yapabiliriz'
* Adnan Polat amcanızın oğlu. Bir gün ortaklaşa Polat Residence gibi bir proje yapacak mısınız?
Biz Polat İnşaatız. Bu bir markadır, yaratıcısı da amcam ve kardeşleridir. Polat İnşaat, markalaşmıştır. Adnan Bey, birinci kuşağı, baba firmasını devam ettiriyor. Ben ise babamdan ayrıldım, Ergün Polat İnşaat'ı kurdum. Atapol markasını ön plana çıkardım. Şirketimin adı farklı olsa da Polat İnşaat markasının bir koluyuz. Birlikten güç doğar. İkinci kuşakların en büyüğü, dedemin en büyük torunu Adnan Polat'tır. Ben ona hep sizin önderliğinizde iş yaparım demişimdir. Ben yüklenici olurum, inşa ederim, onlar satışı üstlenir. Bir gün bunu da yapacağız. Ama şu anda halihazırda bir projemiz yok

Yüklə 7,59 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə