Dokuz eylüL ÜNİversitesi MÜhendiSLİk faküLtesi 2012/2013 ÖĞretim yili bahar yariyili kayit yenileme iŞlemleriYüklə 63,56 Kb.
tarix17.08.2018
ölçüsü63,56 Kb.
#71920

DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

2012/2013 ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI KAYIT YENİLEME İŞLEMLERİ

2012/2013 öğretim yılı bahar yarıyılı kayıt yenileme işlemleri aşağıda belirtilen tarihler arasında yapılacaktır.

KAYIT BAŞLANGIŞ TARİHİ

01 Mart 2013 saat 10:00

KAYIT BİTİŞ TARİHİ

05 Mart 2013 saat 17:00 (uzatıldı)

Haklı ve geçerli mazereti olan öğrenciler; mazeretlerini belgelemeleri halinde 04-08 Mart 2013 tarihleri arasında mazeret kaydı yapabileceklerdir.

Maden ve Jeoloji Mühendisliği Bölümlerinin İkinci Öğretim programlarında kayıtlı olan 3. ve daha üst sınıflarda okuyan öğrencilerin, ders kayıtları elden yapılacaktır. Bu öğrencilerimiz kayıtlarını 04-08 Mart 2013 tarihleri arasında Öğrenci İşlerinden ders kayıt formu alarak Bölüm Başkanlıklarında yapabileceklerdir.Makina Mühendisliği Bölümünde 2. 3. ve 4. sınıf ders kayıtları serbest şube olarak yapılacak ve derslerde kontenjan uygulaması yapılacaktır.

Web üzerinden kayıt yenileyecek olan öğrenciler, kayıt yenileme işlemlerini; http://kayit.deu.edu.tr adresinden, öğrenci numarasını ve şifresini yazarak yapacaklardır.

İnternet olanağı bulunmayan öğrencilerimiz Fakültemiz Tınaztepe yerleşkesindeki bilgisayar laboratuvarlarından yararlanabileceklerdir.

Hazırlık sınıfı öğrencileri kayıt yenileme işlemleri yapmayacaklardır.

HARÇ VE KÜTÜPHANE BORCU

Örgün Öğretim (Ö.Ö) programlarına 2012-2013 Öğretim yılında Fakültemize yeni kayıt hakkı kazanan öğrenciler ile normal öğrenim süresinde öğrenimine devam eden öğrenciler katkı paylarını ödemeyeceklerdir. İkinci Öğretim (İ.Ö) programlarına 2012-2013 öğretim yılında yeni kayıt hakkı kazanan ve halen öğrenimine devam etmekte olan öğrenciler katkı paylarını ödeyeceklerdir.

Öğrencilerinin yatırmak zorunda oldukları harç miktarları Türkiye İş Bankası’nın herhangi bir şubesine yatırılabilecektir. Harç veya Kütüphane borcu bulunan öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri yapılmayacaktır.DANIŞMAN KAYIT ONAYI

Her öğrencinin kaydının geçerli olabilmesi için ders kaydının danışmanı tarafından onaylanması gerekmektedir.

Kaydı DANIŞMANI tarafından reddedilen öğrencilerin tekrar kayıt ekranına girerek kayıt işlemini yenilemeleri gerekmektedir.Kayıtları onaylanan veya reddedilen öğrenciler bu bilgileri kayıt ekranından göreceklerdir. Bu nedenle kaydınızın geçerli olabilmesi için onaylandı mesajınızı kayıt ekranınızda görene kadar kayıt ekranınızı takip ediniz.

Ders kaydını tamamlayan ancak yeniden kayıt yapmak isteyen öğrenciler web üzerinden yeniden kayıt yapabilirler. Bu durumda önceki kayıt tümüyle iptal edilmiş olacağından; yeniden ders seçilmesi ve kaydın Danışmanı tarafından onaylanması zorunludur.

Danışmanı tarafından kaydı onaylanan öğrencilerin web kayıt ekranından ders kayıt formunun 2 adet çıktısını alıp, bir adedini en geç 08 Mart 2013 tarihine kadar Danışmanlarına imzalatarak Bölüm Sekreterliklerine teslim etmeleri, diğer nüshasını ise saklamaları gerekmektedir.

KAPANAN SEÇMELİ DERSLERİN YERİNE YENİ SEÇMELİ DERS SEÇME

Web kayıt sonrasında kapanan seçmeli dersler www.eng.deu.edu.tr adresinde ilan edilecektir. Web kayıtta seçilen bir seçmeli dersin kapanması durumunda, o dersi seçen öğrenciler, kapanan seçmeli dersin yerine yeni ders seçme işlemini 04-08 Mart 2013 tarihleri arasında aşağıda belirtilen şekilde yapacaklardır.

Kapanan Dersin;

Bölüm Seçmeli dersi olması durumunda; Bölüm Başkanlıklarına başvurmaları,

Sosyal Seçmeli veya Teknik Seçmeli ders olması durumunda; Dekanlık öğrenci işleri bürosuna, dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir.

SOSYAL SEÇMELİ DERS KAYDI

Öğrencilerimizin mezun olmak için almak zorunda oldukları Teknik Olmayan Sosyal Seçmeli Derslere ilişkin bilgiler aşağıya çıkarılmıştır. Kayıt işlemleriniz sırasında bu bilgilere göre kayıt olmanız gerektiği önemle duyurulur.

 1. Öğrenciler, öğrenimleri süresince bölümü tarafından saptanan sayıda/kredide 2. Sınıftan itibaren sosyal seçmeli ders almak zorundadır.

 2. Başarısız olunan sosyal seçimli ders yerine başka bir sosyal seçmeli ders alınabilir. Bu durumda; dönem başladıktan sonra 30 gün içinde dilekçe ile Dekanlığımıza başvurmanız durumunda kayıt yaptırdığınız sosyal seçmeli ders adedi kadar daha önce alıp başarısız olduğunuz seçmeli dersler transkriptinizden çıkarılacaktır.

 3. Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencileri sadece İngilizce açılmış dersleri alabilirler. Ayrıca Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü %30 İngilizce Programında öğrenim gören öğrenciler almak zorunda oldukları 4 kredi Sosyal seçmeli dersin 2 kredisini İngilizce açılan derslerden almak zorundadırlar.

 4. Sosyal seçmeli ders havuzu 4 gruptan oluşur. Bilgi ve ders programına http://www.eng.deu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

5. Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde;

 • 2005/2006 öğretim yılında 3. sınıf ve yukarısında olan öğrenciler istedikleri yarıyıllarda, istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • 2005/2006 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler istedikleri yarıyıllarda her gruptan 1 adet olmak üzere toplam 4 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

6. Çevre Mühendisliği Bölümünde;

 • 2005 ve daha sonra girişli öğrencileri, istedikleri yarıyıllarda MSİ 2016 Çevre Kirliliği ve Kontrolü dersi dışında istenilen gruptan 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

7. Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünde;

 • Aktif eğitim öğrencileri istedikleri yarıyıllarda her gruptan en az 1 adet olmak üzere toplam 5 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

8. Endüstri Mühendisliği Bölümü 2004 ve daha sonra girişli öğrencileri, MSİ 2034 Örgütsel Davranış, MSİ 2011 Mühendisler için Bireysel İş Hukuku, MSİ 2033 Üretim Pazarlaması ve Kontrolü, MSİ 2037 Mühendislik Ekonomisi , MSİ 2040 Production and Operation Management dersleri dışında istenilen yarıyıllarda istenilen gruptan, 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

9. İnşaat Mühendisliği bölümünde 2008-2009 öğretim yılında 2. sınıfta okuyan ve daha sonra girişli öğrenciler mezuniyetlerine kadar istenilen gruptan toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

10. Jeofizik Mühendisliği Bölümünde;

 • Aktif eğitim öğrencileri istedikleri yarıyıllarda her gruptan en az 1 adet olmak üzere toplam 6 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

11. Jeoloji Mühendisliği Bölümünde;

 • 2005/2006 öğretim yılında 3. sınıf ve yukarısında olan öğrenciler istedikleri yarıyıllarda istediği gruptan olmak üzere toplam 6 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • Jeoloji Mühendisliği Bölümünde 2005/2006 öğretim yılında hazırlık, 1.sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler istedikleri yarıyıllarda 1 ve 2. gruplardan 2 şer, 3 ve 4. gruplardan birer olmak üzere toplam 6 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

12. Maden Mühendisliği Bölümünde;

 • Aktif eğitim gören öğrenciler istedikleri yarıyıllarda 1 adedi 3.gruptan ve 1 adeti 4.gruptan “MSI 2037 Mühendislik Ekonomisi” dersi olmak koşuluyla, 3 adedi ise istenilen gruplardan olmak üzere toplam 5 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır. Ancak eski öğretim planında yer alan “MDN 2003 Maden Ekonomisine Giriş” dersini almış olan ve başarılı olmuş olan öğrenciler MSI 2037 Mühendislik Ekonomisi dersine kayıtlanmayacak olup istedikleri gruptan başka bir ders seçebileceklerdir.

 • MDN 2003 Maden Ekonomisine Giriş dersini almış ve devamsız /başarısız olmuş olan öğrenciler MSI 2037 Mühendislik Ekonomisi dersine kayıtlanmak zorundadır. Ayrıca istedikleri gruptan başka bir seçmeli derse de kayıtlanmaları gerekmektedir. (Bağıl sitemde öğrenim gören öğrenciler mezuniyetleri için gerekli 12 kredilik seçmeli dersin 2 tanesini istenilen gruptan olmak üzere sosyal seçmeli ders olarak almaları gerekmektedir)

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

13. Makina Mühendisliği Bölümünde;

 • 2010-2011 öğretim yılında 3. veya 4. sınıfta olan öğrenciler (3 veya 4 adet sosyal seçmeli ders alması gereken öğrenciler) almak zorunda oldukları sosyal seçmeli derslerin, 1 adedini 3. gruptan, diğerlerini istedikleri gruptan alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

14. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünde;

 • 2005 yılında 1. sınıfa başlayan ve daha sonra girişli öğrenciler1. gruptan 1 adet, 3. gruptan 1 adet ve 4. gruptan MSİ 2037 Mühendislik Ekonomisi dersi olmak üzere toplam 3 adet Sosyal Seçmeli ders alacaklardır.

 • Eski öğretim planında yer alan END 113 Genel Ekonomi dersinden devamsız olan öğrenciler bu ders yerine MSİ 2037 Mühendislik Ekonomisi dersini alacaklardır.

 • 2010-2011 öğretim yılında hazırlık, 1. sınıf veya 2. sınıfta olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanacak olan öğrenciler 3. yarıyıldan itibaren istediği gruptan olmak üzere toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır. (% 30 İngilizce programda okuyan öğrenciler 2 adet sosyal seçmeli dersin 1 adedini İngilizce Açılan derslerden alacaklardır)

15. Tekstil Mühendisliği Bölümüne 2002/2003 ve daha sonra girişli öğrenciler istedikleri yarıyıllarda istenilen gruptan toplam 2 adet sosyal seçmeli ders alacaklardır.

TEKNİK SEÇMELİ DERS KAYDI

Bilgisayar Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümlerinde 2008-2009 öğretim yılında ilk kez 4. sınıf veya alt sınıflarda olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanan öğrenciler,

Çevre Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Makina Mühendisliği, , Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tekstil Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği Bölümlerinde 2007-2008 öğretim yılında ilk kez 4. sınıf veya alt sınıflarda olan öğrenciler ile daha sonra kayıtlanan öğrenciler mezuniyetlerine kadar 1 adet Teknik Seçmeli Dersler Havuzundan ders almak zorundadırlar.

Bilgi ve ders programına http://www.eng.deu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

KAYIT YENİLEMEYE İLİŞKİN AÇIKLAMALAR VE KOŞULLAR

ASKERLİK DURUMU

29 yaşından büyük erkek öğrencilerin kayıt işlemlerini yapabilmeleri için askerlik tecil belgelerini getirmeleri gerekmektedir. Belgelerini getirmeyen öğrencilerin kayıtları yapılmayacaktır.


DERS TEKRARI

Tüm öğrenciler, tekrarlayacakları derslerde devam koşulunu ve dersle ilgili diğer koşulları (Fakültemiz Öğretim ve sınav Uygulama Esasları 20. maddenin a ,b, c bentleri) yerine getirmek zorundadırlar. Alt yarıyıllara ait bir dersten başarısız kalındı ise, kayıt ekranına o ders seçili olarak gelmektedir.


İKİNCİ ÖĞRETİMDEN DERS ALABİLME KOŞULU

Haftalık ders saatinin teorik kısmında %70, Uygulama kısmında %80’ine devamı engelleyecek şekildeki ders çakışmalarında, örgün öğretim öğrencileri ikinci öğretimden, ikinci öğretim öğrencileri de örgün öğretimden olmak üzere en fazla bir ders alabilir. (İkinci öğretimde öğrenim görüp, seçmeli dersleri örgün öğretimde açılan öğrencilerin seçmeli ders kaydı sırasında bu kural uygulanmaz)


DERS EKLEME, DEĞİŞTİRME VE BIRAKMA

Öğrenciler yarıyılın ilk haftası (04-08 Mart 2013) içinde seçtiği bazı dersleri bırakma hakkına sahiptir. Bırakılan derslerin yerine yenisi alınamaz.


ALINABİLECEK DERS SAYISI

Öğrencilerin haftalık ders yükü üst sınırı olan 26 saatin üzerinde derse kayıtlanmasına program izin vermeyecektir. Ders tekrarlama veya dersi yeniden alma durumunda olan öğrenciler ders yükü üst sınırına ilave olarak +2 ders daha alabileceklerdir. Haftalık ders yükünüzün danışmanınız tarafından fazla bulunması durumunda kaydınız reddedilerek, (kayıt ekranınıza bu durum bildirilecektir) tekrar kayıt yapmanız istenebilir. Alınan ders saatleri öncelikle alt yarıyıllardan başarılmamış dersler olmak üzere, öğrencinin seçim sırasına göre belirlenmektedir. Daha fazla ders alabilmek için öncelikle düşük saatli derslerden başlayarak seçim yapılabilir. Örneğin Bitirme Projesi ders saati 6 olduğundan, bu ders en son seçilmelidir.ÖN ŞARTLI DERSLERE KAYITLANABİLME

Eğitim-öğretim programlarında belirtilen, bir derse ait önşart koşulları sağlanmadıkça o ders alınamaz. Önşart olan dersler için, Fakültemiz Öğretim ve Sınav Uygulama Esaslarının 20 nci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen şartları sağlamak koşuluyla sonraki yarıyıllarda o derse bağlı ders veya dersler alınabilir. Ancak bu kural Bitirme Projesi derslerinde uygulanmaz. Bitirme Projelerine kayıtlanabilmek için önşart olan derslerin başarılmış olması gerekmektedir.ALINABİLECEK DERSLER

Öğrenciler, bulundukları yarıyıla kadar olan öncelikle başarısız ve alt yarıyıllara ait dersler olmak üzere, dersleri alabilirler. Bunun yanı sıra genel not ortalamasını yükseltmek amacı ile alıp da başarılı olduğu dersleri de tekrar alabilirler.YENİ DERSE KAYDOLABİLME ŞARTI

Bir öğrencinin daha önce almadığı derslere kaydolabilmesi için, bölümünde öğrenim gördüğü ikinci ve daha sonraki yarıyıllar sonu itibariyle en az 1.80 genel not ortalamasını tutturmuş olması gerekir. Ancak, bu şart ortak zorunlu derslerden olan Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili, Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar dersleri ile Teknik Olmayan Sosyal Seçmeli Derslerde, Teknik Seçmeli Derslerde ve stajlarda uygulanmaz.BİTİRME PROJESİNE KAYIT YAPTIRABİLME KOŞULLARI

Bir öğrencinin bitirme projesine kayıt olabilmesi için Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Beden Eğitimi veya Güzel Sanatlar dersleri ile tüm seçmeli dersler hariç, altıncı yarıyıl sonuna kadar alması gereken tüm derslerden en çok iki tanesi dışında başarılı olması ve bitirme projesine önşart olan derslerin başarılması şartı aranır.SEÇMELİ DERS KAYDI

Web üzerinden seçmeli derslere kayıtlar tüm bölümlerimizde kontenjan sistemine göre yapılacaktır. Bölümler tarafından belirlenen kontenjanın dolması durumunda o seçmeli derslere kayıt alınmayacaktır.Öğretim planında belirtilen seçimlik ders saatinden daha fazla sayıda derse kaydını yaptırıp, 08 Mart 2013 tarihine kadar bu derslerin fazla olanlarını bırakmayan öğrenciler o derslerin sorumluluğunu da üstlenmiş olurlar.

SIK SORULAN SORULAR

 • Hazırlık sınıfında okuyan öğrenciler kayıt yenileme işlemlerini yapacaklar mı?

Hayır. Hazırlık sınıfı öğrencileri kayıt yenileme işlemleri yapmayacaklardır.

 • Birinci sınıf öğrencileri kayıt yenileme işlemlerini yapacaklar mı?

Evet. Birinci sınıf öğrencilerinin de kayıt yenileme işlemlerini web kayıttan ders seçerek yapmaları gerekmektedir.

 • Harç borcum İş Bankasında görünmüyor. Ne yapmalıyım?

Fakültemiz öğrencilerinin yatırmak zorunda oldukları harç miktarları Rektörlük Öğrenci İşleri tarafından bankalara yüklenecektir. Bu konuda herhangi bir sorun veya problemle karşılaşılması durumunda “Rektörlük Öğrenci İşleri” ile irtibat kurulmalıdır. (Tel:412 14 31) Sorunun bankadan kaynaklanması durumunda; İş bankasındaki görevli Kordon şubesi ile irtibata geçerek sorunu çözebilir..

 • Kayıtta sorun yaşıyorum. Öğrenci İşlerine ulaşamıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Kayıt tarihlerinde Öğrenci İşleri Bürosu telefonlarının yoğun olması nedeniyle ulaşmanız güçtür. Ayrıca sistemin yavaş çalışması nedeniyle bazı durumlarda çalışanların anında cevap vermesi mümkün olamamaktadır. Sorunlarınıza en kısa zamanda cevap alabilmek için lütfen e-posta yolunu kullanınız. Sorunlarınızı kayit_muhendislik@deu.edu.tr adresine bildirebilirsiniz.

 • Aktif eğitim öğrencisiyim. Almak istediğim derslerim PDÖ oturumları ile çakışmaktadır. Bu dersleri alabilir miyim?

PDÖ oturumlarının haftalık programı haftadan haftaya değişiklik gösterdiği için PDÖ oturumları ile aynı saatte bulunan derslerde devam durumunu aksatacak düzeyde çakışma görünmemektedir. Ancak PDÖ oturumlarının blok halinde yapılması diğer derse devam durumunu ciddi anlamda etkilemektedir. Bu derslere kayıtlanılması durumunda devam sorumluluğu tamamıyla size ait olacaktır. Dönem başladıktan sonra ilk hafta içerisinde çakışan dersleri bırakılabilir, ancak bırakılan dersin yerine yenisi alınamaz. Bu nedenle PDÖ ile çakışan derslere kayıt yaptırmamanız daha uygun olacaktır.

 • Kaydımı tamamladım ancak danışman hocam henüz incelemedi. Ne yapmam gerekiyor? Onay işlemi yapılmayan kayıtlar kabul edilir mi?

Kayıt yenileme işlemlerinin geçerli olması için kayıtların danışman öğretim üyeleri tarafından onaylanması gerekmektedir. Kaydınızın onaylanmaması durumunda Danışmanınız ile görüşmeniz gerekmektedir.

 • Almam gereken krediden daha fazla bölüm seçmeli dersi almak istiyorum. Alabilir miyim?

Evet. Ancak web kayıt sistemi bu kayda izin vermeyecektir. Fazla kredide almak istediğiniz seçmeli dersi danışmanınız ile görüşerek kayıt formunuza ekletebilirsiniz. Bu durumda fazladan aldığınız seçmeli dersi de başarmanız gerekmektedir. Fazla aldığı krediyi başarıyla tamamlayamayan öğrenci mezuniyet hakkı elde edemez. Başarısız olunan kredi daha sonraki yarıyıllarda ders tekrarlamak veya yeni bir seçmeli ders alınarak tamamlanmalıdır.

 • Başarısız olduğum bir seçmeli dersi tekrarlamak zorunda mıyım?

Hayır. Başarısız olunan seçmeli dersin yerine başka bir seçmeli ders alınabilir. Dönem başladıktan sonra 30 gün içinde dilekçe ile Dekanlığımıza başvurmanız durumunda kayıt yaptırdığınız seçmeli ders adedi kadar daha önce alıp başarısız olduğunuz seçmeli dersler transkriptinizden çıkarılacaktır.

 • Çakışan dersleri alabilir miyim?

Derslerin teorik saatlerinin %70 ine, uygulama saatlerinin ise %80 ine devam etmek mecburidir. Bu sınırlar içinde olmak kaydı ile çakışan derslere kayıt yapılabilir. Devam zorunluluklarını yerine getiremeyecek oranda çakışmalarda ise çakışan dersler birlikte alınamaz. Eğer derslerin bir saatleri bile çakışırsa, o derslerin eşleniklerinin (şubeleri veya başka bölümlerde olan eşdeğer dersler) olması durumunda çakışma ekranının alt tarafında gösterilir. Dersin diğer şubesini veya eşdeğer ders ile değiştirerek çakışma sorunu giderilebilir. Bir derse ait diğer şubelerin yada eşleniklerinin gösterilmemesi, diğer şubelerin veya eşleniklerin olmadığı anlamına gelir.

 • Üstten ders alabilir miyim?

Hayır. Bulunduğunuz sınıf ve alt sınıflara ait dersleri alabilirsiniz.

 • Almak istediğim seçmeli derste kontenjan dolu görünüyor. Kayıt olabilir miyim?

Hayır. Kontenjanı dolan derslere kayıt yapılamaz. Bölüm seçmeli derslerinde kontenjanlar Bölüm Başkanlıkları tarafından belirlenmektedir. Bölüm seçmeli derslerindeki kontenjanlar ile ilgili Bölümünüz ile görüşmeniz gerekmektedir. Sosyal Seçmeli ve Teknik Seçmeli derslerde ise Dekanlık sorumludur. Bu derslerin kontenjanları ile ilgili kayit_muhendislik@deu.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz. Kontenjanların arttırılması durumunda derslere yeniden kayıt yapılabilir.

Güncelleme: 22 Şubat 2013, 15:18

Yüklə 63,56 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə