Estate city’ Tasarım DokümanıYüklə 26,63 Kb.
tarix01.11.2017
ölçüsü26,63 Kb.

ESTATE CITY’ Tasarım Dokümanı
11.11.2014 Sürüm – 1

Uğur BÜYÜKKÖY

İçindekiler


Genel Bakış 3

Oyun Yapısı 3

Oyuna Giriş 3

Oyun Görüntüsü (Arayüz) 3

Oyun Kontrolleri 4

Oyun Dünyası 4

Oyuncu Seviyeleri 4

Oyuncu Skoru (Parası) 4

Oyun Öğeleri 4

Şirketler 4

Haritalar 5

Taşınmazlar 5

Binalar 5

Silahlar 5

Güvenlik Önlemleri 5

Tasarım Notları 5İleride Eklenmesi Muhtemel Özellikler 6


Genel Bakış


Estate City oyunu bir içerisine aksiyon ve bir miktar da strateji eklenmiş 2 boyutlu bir emlak oyunudur. Oyun çok oyunculu olarak oynanabilmektedir. Oyundaki amaç diğer kullanıcılar ile rekabet içerisinde olarak şehrin ve sonrasında dünyanın en büyüğü olmak, yapılan işlemler ile seviye atlamak, seviye atladıkça da yeni özelliklerden yararlanmaktır. Oyun küçük bir bakkal dükkanından başlanılarak, devasa bir dünya holdingine dönüşme hayali sunmaktadır. Birçok insanın günlük hayatındaki hayalinin oyun içerisinde yansımalarını bulmak mümkündür.

Oyun Yapısı


Dokümanın bu kısmında oyun yapısal özelliklerinden bahsedilecektir. Oyuncunun oyuna bağlanmasından, sahip olacağı skora kadar yer alan yapısal bilgiler bu kısımda açıklanacaktır.

Oyuna Giriş


Oyun multi-player özellikli bir yapıda olacaktır. Bu yüzden dolayı kullanıcının bir doğrulamadan geçmesi zorunlu olacaktır. Oyuna mobil ve web olmak üzere 2 farklı ortamdan bağlantı sağlanabilecektir. Sosyal ağlar kullanılarak sistem üzerinden doğrulama sağlanabilecektir. Öncelik olarak Facebook hesabı ile bağlantı sağlama gerçekleştirilecektir. Sosyal ağlar üzerinde hesabı bulunmayan kullanıcılar, üyelik sistemi ile erişim sağlayabileceklerdir. Bunlara ek olarak mobil cihaz üzerinden bağlantı sağlamak isteyen kullanıcılar için cihaz özelinde bir misafir üyeliği yaratılarak erişimlerine olanak sağlanacaktır. Üyeler veya sosyal ağ kullanıcıları mobil cihaz ve kullanılan bilgisayar farketmeksizin (web üzerinde erişim için) kullanıcı hesaplarına ulaşabileceklerdir. Mobil cihaz üzerindeki misafir kullanıcılar için sadece o cihazdan hesaplarına ulaşım mümkün olacaktır. Mobil cihaz üzerindeki misafir kullanıcıları sosyal ağ veya üyelik ile hesaplarını birleştirerek, misafir olmaktan çıkabilirler. Oyuncuların hesaplarına göre sahip olabileceği bonuslar ‘İleride Eklenmesi Muhtemel Özellikler’ bölümünde tartışılacaktır.

Oyun Görüntüsü (Arayüz)


Oyun kimlik doğrulamasının gerçekleştirileceği bir ekran ile başlayacaktır. Mobil cihazlarda kimlik doğrulamasının bir kere gerçekleştirilmesi bu ekranın atlanmasına sebep olacaktır. Web üzerinde ise kimlik doğrulama ekranı sürekli olarak gelecektir.
Kimlik doğrulamasından sonra oyuncuyu ana menü karşılayacaktır. Bu menüde yer alacak seçenekler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Oyna: Bu seçenek ile devam etmek için öncelikle kullanıcın bir şirkete sahip olması gerekmektedir. Bu seçeneğe devam edildiğinde var ise şirketin içerisinde bulunduğu şehirlerden birinin seçilmesi ile ilgili haritaya gidilecektir. Şirket herhangi bir şehirde yer almıyor ise, oyuncu seviyesine uygun olarak bir ülke ve şehit seçmesi ile oyun oynamaya başlayabilecektir.

  • Oyunun kendisi kare pikseller oluşan kare veya dikdörtgen şeklinde bir haritadan oluşacaktır. Bu harita üzerinde çeşitli binalar veya objeler yer alabilecektir.

 • Kullanıcı Ayarları: Profil resminden başlayarak kullanıcıyı eşsiz kılacak ayarlamaların yapılacağı bölümlerden oluşacaktır. Sosyal ağ veya üyelik hesapları ile entegrasyon bu menü üzerinden sağlanacaktır.

 • Şirket Ayarları: Oyuncunun oyunda yönettiği şirketleri ile ilgili ayarlar buradan sağlanılacaktır. Bu kısımda şirket isimleri, şirket logosu ve şirketlerin maddi durumları ile ilgili işlemler buradan gerçekleştirilecektir.

 • Oyun Ayarları: Ses, görüntü kalitesi, bildirimler gibi ayarlar bu menü altında yer alacaktır.

 • Yardım: Oyunun oynanışını anlatan bir alt menü olarak tasarlanmıştır.

 • Çıkış: Oyundan ayrılmak için kullanılacaktır.Oyun Kontrolleri


Oyun genel olarak tıkla ve seç mantığında çalışmaktadır. Web üzerinde oynayan oyuncular mouse ile işlemlerini kolayca gerçekleştirebileceklerdir. Mobil cihazlar üzerinden ise kaydırma ve seçme ile işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Oyun oynanabilmesi için ek bir kaynağa ihtiyaç duyulmamaktadır.

Oyun Dünyası


Oyun dünyası şehirler ve bu şehirler hakim olmaya çalışan şirketlerden oluşmaktadır. Her oyuncu kendi şirketinin şehirlerin ve dünyanın en iyisi olması için çalışacaktır. Oyuncudan şirketi ile girdiği şehirde, o şehre özel başarıyı yakalaması beklenmektedir. Oyundaki temel amaç bulunduğun şehirdeki pikseller üzerinde kar getirecek binalar inşa etmek ve belirli bir zaman içerisinde istenilen miktarda para kazanmalarıdır. Binalar kendi içerisinde bir kapasiteye sahiptir. Bu kapasite para karşılığında yükseltilebilir olacaktır. Binaların ne kadar kar edeceği etraflarında bulunan diğer bina türlerinden başlayarak, haritanın hangi bölgesinde bulunduğuna kadar çeşitli etmenler tarafından belirlenecektir Böylece kullanıcılar o şehirde başarıya ulaşmış ve bir sonraki seviye için hazır hale gelmiş olacaktır. Oyunun strateji kısmı minimum sürede maksimum kar elde etmeye çalışmaktır. Az para harcayarak çok para kazanmaktır. Oyuncu yeteri kadar kar getirmediğini düşündüğü binasını satılığa çıkartıp, mevcut değerinin belirli bir oran altında satışa sunabilir. Başka bir kullanıcıya ait bir binayı değerinin belirli bir oran üstünde para vererek alabilir. Oyun içerisinde şirketin şehirde bulunduğu sıralama da başarı kriteri olacaktır. Bu yüzden dolayı diğer kullanıcıların kar miktarlarının sabote edecek silahlar kullanılabilir durumda olacaktır. Hatta diğer kullanıcı zarar dahi ettirilebilecektir. Daha ağır silahlar kullanılarak, daha düşük paraya rakibin binasını yok edebilir ve pikseli boş hale getirerek o bölgeye kendi binasını yapabilir. Bu durum hem rakibin mevcut sermayesini yok edecek, hem kar miktarını azaltacak, hem de oyuncu için daha az maliyetle bina yapmasına olanak sağlayacaktır. Bu tür saldırılara karşı oyuncuların binaları için güvenlik önlemleri alması da sağlanacaktır.

Oyuncu Seviyeleri


Oyuncu seviyeleri oyuncuların oynayabileceği haritalardan, inşa edebileceği bina türlerine, kullanabileceği silahlara, alabileceği güvenlik önlemlerine kadar belirleyici bir rolde olacaktır. Seviye atlaması oyuncuların şehirlere özel olarak hazırlanan başarı kriterlerini gerçekleştirmesi sonucunda kazandıkları tecrübe puanı (bu puan oyuncuya gösterilmeyecek) ile ilerleyecektir. Oyuncu seviyesi, o oyuncunun yönettiği şirketin seviyesi olarak algılanmalıdır.

Oyuncu Skoru (Parası)


Oyunun temel öğelerinden biri oyuncu parasıdır. Şirketlerin tüm işlemleri para üzerinden gerçekleştirilecektir. Oyuncunun gerçekleştireceği her bir hareketin sistem içerisinde parasal bir karşılığı olacaktır. Oyuncuya para geri dönüşü ise binalarda elde ettikleri karlardan ve satılan binalardan gelecektir. Her oyuncuya şirket başına başlangıç olarak belirli miktarda bir para ile başlayacaklardır. Bu para çevrim içi satın alma ile bu oyuncuların gerçek para ile oyun parası alabilmeleri de sağlanacaktır. Her şirket bir şehre girerken yanına bir miktar sermaye alacaktır. Bu sermayenin şehirlere özel maksimum ve minimum limitleri olacaktır.

Oyun Öğeleri

Şirketler


Sisteme bağlanan kullanıcıların birer şirket ile beraber şehirlere girmesi beklenmektedir. Bu şirketler kullanıcılar tarafından kurulacak ve kendi iç özelliklerini taşıyacak bir yapıda olacaktır. Oyuncular şehir içerisinde şirketlerinin yarıştıracaklardır. Her kullanıcı için belirli bir miktara kadar şirket yaratma şansı verilecektir. Bu şekilde oyuncunun paralel şekilde birden fazla oyuncuymuş gibi davranmasının önü açılacaktır. Aynı kullanıcıya ait şirketlerin aynı şehirlere girmesi kesinlikle yasak olacaktır. Sermayesi tamamı ile biten bir şirket iflas bayrağı çekebilecektir. İflas eden şirket yerine kullanıcı yeni bir şirket yaratıp oyuna devam edebilir.

Haritalar


Oyun dünyasındaki şehirleri temsil etmektedirler. Kare piksellerden oluşan kare veya dikdörtgen şekline sahip görsellerdir. Ön tanımlı olarak üzerinde taşınmazlar ve boş pikseller bulunan bir yapıda sistemde yüklü olacaklardır.

Taşınmazlar


Haritalar üzerinde yer alan sabit objelerdir. Örnek olarak, bir piksel üzerinde yer alan su parçası veya birden fazla pikseli kapsayan bir anıt olabilirler.

Binalar


Oyuncuların şehirlerdeki pikseller üzerinde kuracağı yapılardır. Bir bakkal dükkanından, beş yıldızlı bir otele kadar değişiklik gösterebilirler. Belirli zaman aralığı içerisinde sahiplerine para kazandırırlar. Kazandırdıkları para binanın türünden, içerisinde bulunduğu haritaya, haritada bulunduğu konumdan, etrafındaki diğer bina türlerine göre belirli bir rastlantı oranıyla değişiklik gösterebilirler. Her bir bina için kapasite vardır. Bu kapasiteye bağlı olarak gelir ve gider miktarları bulunmaktadır. Kapasite yükseltilmesi oyuncular tarafından gerçekleştirilebilir. Her zaman aralığı için gelir, gider hesaplaması tekrardan yapılır. Binanın kapasitesi bu hesaplama içerisinde kullanılır. Saldırıya uğramış bir bina hasarlı durumda ise bu kar durumuna etki edecektir.

Silahlar


Diğer oyuncuların binalarına zarar vermek için kullanılırlar. Sprey boyadan, yok edici bombaya (hatta atom bombası bile düşünülebilir) kadar birçok çeşitten oluşabilirler. Her bir silah tek seferlik kullanılabilir. Bu kullanım para karşılığı gerçekleştirilir. Saldırı bir binaya belirli bir oranda zarar verir. Örnek olarak, el bombası bir markete %40 oranında zarar vermektedir. Bir marketi yok etmek için 3 adet el bombası kullanmak gerekir. Silah kullanılırken yakalanmanın sistem üzerinde bir cezası olacaktır. Belirli bir süreliğine sembolik göz altına alınılacak ve şirket yönetmesi engellenecektir. Ek olarak sermayenin belirli bir kısmı elinden alınacaktır. Parası yok ise sahip olduğu binalardan biri satılabilir. Her saldırının karşıdaki binanın güvenlik önlemleri ile beraber bir başarı oranı hesaplanacaktır ve bu olasılığa göre saldırı sonuçlandırılacaktır. Aynı şekilde saldırı sonucunda yakalanma da benzer şekilde hesaplanacaktır.

Güvenlik Önlemleri


Binalara yapılması muhtemel saldırılar için alınacak önlemlerdir. Güvenlik kamerasından başlayarak, özel birlik kiralamaya kadar çeşitli önlemler alınabilir. Bina türlerine göre alınacak önlem türlerinin saldırıya engelleme oranı değişiklik gösterecektir. Benzer şekilde bina türlerine göre alınacak önlem türleri birer gider olarak yansıyacaktır.

Tasarım Notları


Oyun oynanabilirlik açısında çoğunlukla görsel elemanlardan oluşacağından bir tasarımcının bütün bina türlerini (kapasiteleri ile farklılaşacak şekilde), taşınmazları, silahları ve güvenlik önlemlerini yaratması gerekecektir. Bu görsellerin kalitesi ve uyumluluğu oyunun oynanabilirliğini etkileyecek en önemli etmenlerdir. Oyun kendi içerisinde çalışacak akıllı hesaplamalardan oluşacağında dolayı bunların kapalı bir sistemde sürekliliği sağlayacak bir algoritma yapısında bulunması gerekmektedir. Bu akıl yürütmeleri bu doküman kapsamında genişletilip soru işareti bırakmayacak bir yapıya getirilmelidir. Oyun için para dengesinin korunması diğer önemli konulardan biridir. Oyun içerisindeki parasal değerler, kar oranları gibi durumlar için hesaplamalar gerçekleştirilmeli ve belirli bir tutarlılık içerisinde fiyatlandırmalar kullanılmalıdır.

İleride Eklenmesi Muhtemel Özellikler


 • Oyuncuların sisteme bağlanma tipine göre bonusların verileceği bir yapı eklenebilir.

 • Sosyal medya paylaşımları ile yeni oyunculara erişim imkanı sağlanabilir. Kullanıcıların sosyal ağlardaki arkadaşlarına meydan okumasına izin verilebilir.

 • Oyun 3D olarak gerçekleştirilebilir.

 • Oyuna mafya özelliği eklenebilir. Binalardan haraç istenilerek koruma arttırılabilir.

 • Oyuncuların sahip oldukları şirketlerin paraları ile kumar oynamasına izin verilebilir. Oyun içerisine yeni kumar oyunları eklenebilir. Blackjack, rulet, poker vs. gibi. Bu oyunlar da multi-player oynatılabilir.


Yüklə 26,63 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2020
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə