Genel başkani sayin mahmut arslan’in konuşma metniYüklə 23,61 Kb.
tarix29.10.2017
ölçüsü23,61 Kb.
#21064

HİZMET İŞ SENDİKASI/trade unıon

Tüm belediye ve genel hizmet işçileri sendikası

GENEL BAŞKANI SAYIN MAHMUT ARSLAN’IN KONUŞMA METNİ

All Municipal and Public Services’ Workers Trade Union

Speech Text of Mr. Mahmut Arslan – President
EPSU 9. KONGESİ /9th Congress / 20-23 Mayıs 2014

Centre de Congrès Pierre Baudis-11, Esplanade Compans Caffarelli

F-31685 Toulouse Cedex 6 – France (Tuluz / Fransa)


Sayın Başkan,
Değerli Delegeler,
Saygıdeğer Katılımcılar,

Sizleri şahsım ve Sendikamız HİZMET-İŞ adına selamlıyor ve bu kongrenin başarılı geçmesini diliyorum.

EPSU’nun önümüzdeki dönemde Avrupa Birliği politikalarını, sosyal boyutu çok daha güçlendirilmiş yeni bir Avrupa Birliği perspektifi yönünde etkileyebilecek düzeyde güçleneceğine ve AB kurumları nezdinde çok daha etkili bir aktör olacağı yönündeki samimi inancımı ifade ediyorum.

Konuşmamın başında, geçtiğimiz hafta Türkiye’nin batısında, Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren 300’ü aşkın emekçinin yasını tutuyor, onların saygıyla, rahmetle ve minnet ile yad ediyorum.

Birkaç cümle ile Sendikamız HİZMET-İŞ ve faaliyetleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum. Sendikamız, Türkiye’de ağırlıklı olarak belediyelerde örgütlü bir işçi sendikasıdır. 60 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin 3.büyük işçi sendikası ve etkin Sivil Toplum Kuruluşlarından birisidir. Ülkemizde HAK-İŞ Konfederasyonu’nun bir üyesi olan HİZMET-İŞ, küresel emek dayanışmasına verdiği önemin bir göstergesi olarak 2007 yılında EPSU ve PSI’ya (pi es aya) üye olmuştur.  Sendikamız, Asya, Avrupa, Afrika’dan çok sayıda sendika ile işbirliği anlaşmaları imzalamıştır.  Çünkü; ortak sorunların çözümü, bilgi ve deneyim paylaşımdan geçmektedir.  

Kadınların, gençlerin ve engellilerin sorunlarıyla yakından ilgilenebilmek amacıyla bünyesinde daimi komiteler kuran Sendikamız HİZMET-İŞ, Dünya Su Forumlarına katılarak suyun en temel insan hakkı olduğunu savunmaktadır.

Sendikamız, 24 Ocak 2013 tarihinde Ankara’da 34.Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri Kapsamında “Su ve Sanitasyon Hakkının Desteklenmesi ve HIV İle Mücadele Konulu Uluslararası Emek Buluşması”nı gerçekleştirmiştir.

Kamu hizmetlerinde özelleştirme ve taşeron uygulamalarının kalitesizliği, kayıtdışılığı, mafyalaşmayı ve örgütsüzlüğü beraberinde getirmektedir. HİZMET-İŞ Sendikası olarak; su, toplu ulaşım ve temizlik gibi temel kamu hizmetlerinin yerel yönetimlerin kendi çalışanlarıyla yerine getirilmesinin gerektiğine inanıyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz.

Dünyanın tüm kentlerinde herkes, kaliteli kamu hizmetlerine ulaşabilmelidir.

Bu doğrultuda, Sendikamız HİZMET-İŞ, geçtiğimiz Ocak ayında, 35.Kuruluş Yıldönümü Etkinleri kapsamında, “HAKKIN BİZE EMANET” temalı ve “SENİ SENDİKA KORUR” sloganıyla Türkiye çapında örgütlenme kampanyasının startını vermiştir. İnternet üzerinden E-Sendika üyeliği yolu ile, altı buçuk aylık süre zarfında, 27 bin 965 işçi Sendikamıza üye olmuştur. Örgütlenme kampanyamızın başladığı 25 Ocak ile 16 Mayıs 2014 tarihleri arasında ise 20 bin 423 işçi tercihini Sendikamız HİZMET-İŞ’ten yana yapmıştır. 27 bin 965 işçinin 23 bin 289’u belediye şirketlerinde ve taşeron firmalarda, 4 bin 676’sı ise belediyelerde çalışmaktadır.

Değerli Katılımcılar,

Sendikamız Genel Kurul kararlarında “Küresel dayanışmanın güçlendirilmesi”nin hayati öneme haiz bir konu olduğunun altı çizilmektedir.  Ulusal ekonomilerin kapitalizm temelinde bütünleştiği bir dönemde, bu sürecin haksızlıklarını giderecek bir küresel emekçi dayanışmasının zorunluluğuna inanmaktayız.

Sendikalararası küresel işbirliğinin hedefleri belirgin ve mücadele yöntemleri tayin edilmiş bir zemine oturtulmasının, başarının önkoşulu olduğunu düşünmekteyiz. Bu çerçevede, EPSU ve PSI’ya yapılan üyelik başvuruları EPSU ve PSI Yönetim Kurul toplantılarında birlikte değerlendirilmeli, herhangi bir gerekçeyle geri çevrilmek yerine, üyelik taleplerine olumlu yanıt verilmelidir.

EPSU Yönetim Kurulu’nda bir ülkedeki üye sendikaların tek bir sendika tarafından temsilinin rotasyon kuralına bağlanması, yani dönüşümlü temsile geçilmesi, adil, rasyonel ve sürdürülebilir bir politika olacaktır.

2008’de patlak veren mali krizin faturası, kemer sıkma politikalarıyla biz çalışanlara ödettirilmekte, krize yol açan finans kuruluşları ise kurtarma paketleriyle ödüllendirilmektedir. İşsizlik, yoksulluk, kemer sıkma politikaları, kamu hizmetlerinin özelleştirilmesi gibi can yakıcı sorunlarla baş etmenin yolu, sosyal bir Avrupa’nın ve sosyal devletlerin inşa edilmesinden geçmektedir. Bunu başarabilecek yegâne güç sendikalardır; EPSU, PSI, ETUC, ITUC gibi sendikal üst yapılardır.

Bu vesileyle Berlin’deki ITUC Kongresi ile Toulouse’deki EPSU Kongrelerinin aynı tarihlerde yapılıyor olmasının küresel emek dayanışmasına zarar verdiğini ifade etmek istiyorum.

Konuşmamın sonunda, kaliteli kamu hizmeti anlayışının yılmaz savunucusu EPSU’ya uzun yıllar hizmet eden Sayın Carola Fischbach-Pyttel (karola fişbah pitel)’e Genel Sekreterliği sürecinde ve

Sayın Anne-Marie Perret’e EPSU Başkanlığı döneminde yaptıkları değerli katkılar ve kayda değer çalışmaları için teşekkür ederken, seçilecek olan yeni Genel Sekretere ve yeni Başkana şimdiden başarılar diliyorum.

Sendikalar arasında dayanışma ve işbirliğinin küresel, bölgesel ve yerel düzeyde daha da güçlenmesi temennisiyle…

İlginiz ve sabrınız için hepinize teşekkür ederim.

 
Yüklə 23,61 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin