‘herkes iÇİn eriŞİlebiLİR İstanbul’Yüklə 18,1 Kb.
tarix12.01.2019
ölçüsü18,1 Kb.
#95582

HERKES İÇİN ERİŞİLEBİLİR İSTANBUL’


İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ İDO A.Ş.

İSTANBUL DENİZ OTOBÜSLERİ

ERİŞİLEBİLİRLİK VE ENGELLİLERE YÖNELİK YAPILAN FAALİYETLER

SAHİP OLDUĞUMUZ GEMİLER VE YENİ İNŞA EDİLMİŞ 21 ADET GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Tüm gemilerimizin Engelli yolculara uygun olarak envanteri çıkarılarak web sitemizde ilan edilmiştir. Böylece gemilerin; erişim, tuvalet ve engelli yolculara yönelik özellikleri seyahat öncesinde yolcularımız tarafından bilinmesi sağlanmıştır.

İşletmemiz yeni inşasını yaptırdığı tüm gemilerde engelli yolcularımız için son derece titiz çalışmalar yapmıştır. Ancak özellikle Şehirhatlarının devralınması ile teslim aldığımız gemilerde yapılan iyileştirmelere rağmen ideal şartları meydana getirememiştir.

İşletmemiz son 6 yılda, 21 adet yeni gemi inşasını tamamlamış. Bahsedilen gemilerde yapılan düzenlemeler şu şekilde sıralayabiliriz. 1. Engelli vatandaşlarımız için en büyük problem, gemiye giriş ve çıkışlarında güçlükler yaşanmasıdır. Bu probleme karşı gemilerimizdeki rampa sistemi mevcuttur. Rampa sistemleri de: engelli, yaşlı ve bebek arabalı yolcularımızın kullanabileceği şekilde düzenlenmiştir. Şehirhatları için İnşa edilen gemilerde ilk defa otomatik rampa uygulaması yapılmış ve yolcularımızca büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

 2. Engelli yolcular gemiye girdikten sonra özellikle feribotlarda, salonlara çıkabilmeleri için asansör sistemlerini kullanmaktadır.

 3. Deniz otobüsü iskelelerinde iskele kodlarının ayarlanmasını mümkün kılan iskele hidrolik rampa sistemleri inşa edilmiştir. Böylece deniz seviyesinin değişmesinden ötürü bu tür yolcularımızın mağdur olmaları engellenmiştir.

 4. Bir başka büyük problem de engelli tuvaletinin olmamasıdır. Tüm yeni inşa gemilerimizde engelli tuvaleti mevcuttur.

 5. Yolcu salonlarının düzenlemesinde;

  1. Görme engelli yolcularımız için; zemin kaplamaları, salon aydınlatmaları

  2. İşitme engelli yolcularımız için; ses düzenlemesi, yönlendirme levhaları

  3. Fiziksel engelli yolcularımız için; engelli yolcu koltukları, trabzanlar, masa yükseklikleri, koridor genişlikleri vb. detaylara dikkat edilerek özel olarak dizayn edilmiştir.

Bahsedilen düzenlemeler yeni yapılacak her gemimizde daha yüksek standartlar sağlanarak uygulanacaktır.

TERMİNAL DÜZENLEMELERİ

Tüm terminallerimizin Engelli yolculara uygun olarak envanteri çıkarılarak web sitemizde ilan edilmiştir. Böylece terminallerimizin erişim, tuvalet ve engelli yolculara yönelik özellikleri seyahat öncesinde yolcularımız tarafından bilinebilmesi sağlanmıştır.

Tüm hızlı feribot terminallerinde, Merkezi tüm Şehirhatları ve Deniz Otobüsü Terminallerinde  konuklarımızın her türlü geçiş ve ihtiyaçları sağlanmış, tekerlekli sandalye ile terminal yolcu salonundan feribota erişmeleri sağlanmaktadır.

 Yenikapı, Yalova ve Güzelyalı/Bursa Hızlı Feribot terminallerinde Golf Arabaları ile yolcularımızın nakli sağlanmaktadır.

Özel durumlarını terminal sorumlularına iletmeleri durumunda, gerekli tüm yardım ve kolaylık , engelli konuklarımıza sağlanacaktır.

WEB SİTEMİZ

Web sitemizdeki düzenleme İbb özürlüler merkezi, engelli dernekleri ve İDO arasında yapılan toplantıda gelen talep üzerine yapılmıştır.

Web sitesi için Dünyadaki büyük ve belli başlı Feribot işletmeleri incelenmiş, Engelli dernekleri talepleri alınmış ve site formatı oluşturulmuştur.

Web sitemizde engelli konuklarımız için özel bölüm hazırlanmıştır. Böylece engelli yolcularımız için ihtiyaç duyacakları tüm bilgiler burada güncel olarak verilmektedir.sahip olduğumuz tüm hususlar engelli yolcularımıza deklere edilmektedir. (Gemi, terminal, bilet alma ve iletişim , http://www.ido.com.tr/index.cfm?page=SubPage&textid=2371&kapsam=404&ln=tr)

Web sitemizdeki engelli konuklarımız bölümünün İngilizce versiyonu da mevcuttur.ENGELLİ YOLCULARIMIZA YAPILAN İNDİRİMLER

Engelli yolcularımız, terminal ve iskelelerde beyaz kartlarını gösterek ;

 Şehirhatlarının jeton / akbilli  hatlarında ÜCRETSİZ olarak seyahat edebilirler. Engel durumları eğer yalnız olarak seyahat etmelerine izin vermiyorsa, refakatçileri de ücretsiz olarak yolculuklarını gerçekleştirebilmektedir.

İç hatlardaki deniz otobüslerinde;  İndirimli geçiş kartlarına taktıracakları indirimli akbil ile, iç hatlarda  indirimli tarife üzerinden seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Dış hat deniz otobüsü hatları ve hızlı feribot hatları bilet ile yoluculuk gerçekleştirilen hatlardır. Bu hatlarda; indirimli bilet tarifesi üzerinden biletlerini satın alabilirler. Terminalde, durumlarını belgeleyen  BEYAZ KART ' ın ibrazı gereklidir.

İLETİŞİM

Web sitemizde Engelli yolcularımız için hazırlanan bölümde iletişim detayları verilmiş ve özel kanallar oluşturulmuştur:Engelli konuklarımız, gerçekleştirecekleri seyahatle ilgili olarak bilgi almak için, aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirler. 

Telefon :  0 (212) 444 44 36    -   Önce 3 ardından 1 'i tuşlayınız -  

E-posta :  engelyok@ido.com.tr 

FAALİYETLERİMİZ

 • Görme engelli yolcularımız için Braille Alfabesi ile tarife basılması

 • Engelli vatandaşlarımız için ücretsiz Boğaz turu yapılması

 • İstanbul Özürlüler Merkezi işbirliği ile 90 adet ses kayıt cihazı hediye edildi

 • Gülen Çocuk etkinliği kapsamında gemi tahsisi

 • Beyaz Ay Derneği’ne sponsor desteği

 • 2009 yılı yaz sezonunda omurilik felçlililerine Avşa yaz kampı için

 • 50 kişilik ücretsiz geçiş

 • Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden gelen engelli vatandaşlara deniz tatili yapabilmeleri için 3 ay süreyle her hafta 80 kişilik gidiş-dönüş ücretsiz geçiş hakkı

 

Yüklə 18,1 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə