İnsan Beyni Kariyeri TanımlıyorYüklə 13,44 Kb.
səhifə1/5
tarix07.01.2022
ölçüsü13,44 Kb.
#90568
  1   2   3   4   5

Beyin Lügatında Kariyer
Kariyer kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde, bir meslekte uzmanlaşmak olarak tanımlamaktadır. Ben ise kariyeri insan beyni açısından tanımlamayı tercih ediyorum. Kariyer ve uzmanlaşma kavramlarına baktığımızda dört süreç karşımıza çıkmaktadır.

  • Bilgi edinme süreci.

  • Bilgiyi eyleme dönüştürme süreci.

  • Bilgi ve yöntem konusunda yol gösterme süreci.

  • Kendi söylemini üretme, “ben bunu diyorum” süreci.

Yukarıda bahsettiğim aşamalardan en önemlisi bence kendi söylemini üretme sürecidir. Her insanın sahip olduğu benzersiz düşünsel ve duygusal güçleri ile kendi benzersiz söylemini üretmek üzere yaratılmıştır. Bilimin her alanında ve sanatta ileri giden ülkelerin en büyük özellikleri, kendi söylemini üreten çok sayıda düşünce insanına sahip olmalarıdır. Bilimsel çalışmaların kaynakça bölümlerinde bu kişilere sıkça atıflar yapılmaktadır. Bilim ve sanatta kendi söylemini üretemeyen toplumlarda ise “dedi” ve “demiş” kelimeleri sıkça kullanılır. Kariyer ve uzmanlaşmanın ilk açılımı ise bir beklentidir. “Sen ne dedin” veya “sen ne diyorsun” sorusudur bu beklenti.


Konuya biraz daha açıklık kazandırmak için, Abraham Maslow ihtiyaçlar hiyerarşisini kariyer açısından yorumlamamızda fayda var.


Yüklə 13,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2023
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə