Konaklama booking com RomaYüklə 213,67 Kb.
səhifə1/6
tarix29.11.2017
ölçüsü213,67 Kb.
#33302
  1   2   3   4   5   6

Konaklama booking.com
ROMA

Vatikan ve San Pietro Katedrali, Colosseo, Roma Forumu, Venedik meydanı, Vittoriano Zafer Anıtı, Aşk çeşmesi {Fontana di Trevi} ve İspanyol Merdivenleri {Piazza di Spagna} Outlet – Göller Bölgesi Trevi Çeşmesi’

FLORANSA

Dünyaca Ünlü İtalyan Rivierası turu Pisa Kulesi (Duomo’ya yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindeki Santa Maria Novella istasyonundan Pisa’ya yarım saatte bir seferler mevcut ve tek kişi gidiş – dönüş sadece 16 $)ve Miracoli Meydanı Liman Şehri Portofino'ya tekne ile giderken italyan rivierasınında

VENEDİK

San Marco Meydanı ve Kilisesi, Tövbe Köprüsü, Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Çan ve Saat Kulesi, Giorgio Maggiore Kilisesi ve Büyük Kanal Gondol turu Büyük Kanal turuSt. Mark Basilika’sını Burada bulunan harika mozaikleri, kubbeleri ve nefes kesen vitrayları görme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer tüm Venedik’i kuşbakışı görmek isterseniz bir kaç Euro karşılığında merdivenleri tırmanarak çatıya çıkabilirsiniz.

MİLANO

Milano – Como Gölü  Scala Tiyatrosu, Duomo yani Katedral Meydanı, Vittorio Emmanuele Galerisi 

NAPOLİ POMPEİ

Napoli’ye gidiş için önce Termini İstasyonuna metro ile ulaştık oradan da Freccirossa hızlı treni ile 1 saat 15 dakikada saat 08:35’de kendimizi Napoli Merkez Tren istasyonunda bulduk. oma Napoli arasında gün içerisinde neredeyse saat başı tren işliyor

Pompei’ye Ulaşım


Napoli Merkez Tren İstasyonu’nun alt katında Napoli Garibaldi Metro ve Tren İstasyonu var. Bu sebeple tren tarifelerinde Garibaldi İstasyonunu görürseniz şaşırmayın ve başka yerde aramayın. Merdivenlerle hemeN aşağıya inip Circumvezuviana oklarını takip etmeniz yeterli. (Ters tarafa giderseniz Napoli Metro sistemini görürsünüz ki o zaman yanlış yoldasınız.)

Napoli Pompei arası yaklaşık 40 dk yolculuk sürüyor. Arada yaklaşık 10 durak var. Aynı zamanda bu trenle Pompei’yi geçtikten sonra güzel Sorrento’ya da gitme imkanınız var. Yalnız bu tren aynı zamanda Napoli’nin dış mahallelerine de gittiği için trenin içinde eşyalarınıza sahip olmanızda fayda var.
Bir de tarih ve arkeolojiye meraklı olanlar için Pompei’nin kardeş şehri Herculanium’a da bu trenle ulaşabilirsiniz

 - Pompei’de DolaşmaPompei için Pompei Scavi durağında inmeniz gerekli. İstasyondan çıkıp 200 metre yürüdükten sonra antik şehrin girişine gelirsiniz. Giriş yalnızca Pompei için 11 EUR. Girişte 5 EUR’ya ayrıca audioguide satıyorlar. Ancak İtalya’daki audioguide’ların boş yere para israfından başka bir işe yaramadığını bilmek gerekir. Özellikle yazın gidiyorsanız şapka ve suyunuzun yanında olduğundan emin olun.İçeride su 3 EUR!

Girişte danışmada bir harita ve tanıtıcı kitaçık alsanız yeterli olacaktır.
Pompei, MS 79’da yanıbaşında patlayan Vezüv yanardağının küllerinin üstüne çökmesi ile olduğu gibi taşlaşan bir şehir. 1900’lerin başına kadar da küllerin altında kalmış bu sebeple evlerin duvarlarının pek çoğu yerinde duruyor. olculuğumuzun en merak ettiğim aşaması Pompei’den ayrıldıktan sonra başladı. Napoli’nin merkez otobüs durağı. Napoli’deki pek çok yere bu otobüs durağından gidebilirsiniz.

10 dk’lık bir yürüyüşten sonra Da Michele’ye ulaştıkTabelasında Antique Pizzeria Da Michele yazıyor. Aynı bölgede eski görünümlü üç pizzacı daha olduğu için dikkat etmek lazım.
Napoli’nin tarihi şehir merkezi UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine seçilmiş.. Da Michele’den çıktıktan sonra iki yuvarlaktan geçip yukarı doğru giderseniz Tarihi Şehir Merkezine ulaşırsınız.

Barcelona’nın Gotik Mahallesi’ne benzeyen bu bölge gerçekten de görülmeye değer. Güzel tarihi binalar, kiliseler daracık sokaklarda gezerek tarihi içimize çekiyoruz. Tarihi Merkez’den çıkıp yürüyerek Yeni Kaleyi görmeye gidebilirsiniz.  Kalenin dışı oldukça sağlam kalmış ancak içi çok da hoşumuza gitmedi.

Napoli’de görülecek daha pek çok yer vardır. Ancak bizim programımız yarım gün Pompei yarım gün Napoli üzerine olduğu için geriye fazla zaman kalmamıştı. Finüküler ile çıkıp Napoli’ye yukarıdan bakmak da güzel olabilirdi. Ancak vaktimiz olmadığı için pas geçtik.20:35 treni ile Roma’ya doğru yol almaya başladık.

KÖLN

Köln katedrali hohenzdern köprüsü ren nehri hava tramvayı sea live kongisvinter su altı dünyası wolkgenter parkı

Yemek : röggelchen,rievkoche,rheinischer soorbrode

AMSTERDAM

Museum square DAM (rls) meydanı kraliyet sarayı volendam merken balıkçı kasabası ve ada turu. Amsterdam kanalları yel değirmenleri dan haag

BRÜKSEL

Bruge antverpen belfr kulesi kraliyet sarayı adalet sarayı brüksel katedrali grand place meydanı manneken piss heykeli çikolata

PARİS

Eyfel kulesi camp elysees zafer meydanı ve takı napolyonun mezarı obilisk taşı concorde meydanı notre dame katedrali sacre cour kilisesi ressamlar tepesi disneyland turu louvre müzesi sein nehri turu

Bir genelleme yapılacak olursa, ilk kez ziyaret edecek olanlar aşağıdaki şehirleri mutlaka görmelidirler: Gezi yerleri ve anıtlarının bolluğuyla ziyaretçilere meydan okuyan Roma.Herkesin elinden geldiğince görmesi gereken yerler: Capitoline Tepesi ve Forum, Colosseo (Kollezyum), San Pietro (St. Peter) Bazilikası, Vatikan Müzeleri (Sistina Şapeli), Pantheon, Santa Maria in Trastevere Kilisesi, Fontana di Trevi (Aşk Çeşmesi), Antik Appia Yolu ve 'Catacomb'lar, Caracalla Termalleri, İspanyol Merdivenleri, Villa Borghese ve şehrin Pincio ve Gianicolo Tepelerinden panoramik manzarasına bakış.

Floransa (Firenze) entellektüellerin başkenti. Coğrafi olarak ülkenin yaklaşık tam ortasında, Arno Irmağı ile ikiye ayrılmış, Toskana'nın yuvarlak tepeleri ile çevrili olan Floransa'nın etkisinde kalmamak olanaksızdır.Burası, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Dante, Machiavelli, Galileo ve Medici'lerin şehridir. Bankerler ve terziler şehri olan bu küçük şehir, Rönesans'ın doğduğu merkezdir.Floransa, yürüyerek gezilebilir. Ziyaretçiler, 384 basamaklı Santa Maria del Fiore Katedralini mutlaka görmelidirler. Katedral, Yüksek Gotik tonozlu yalın iç bölümü ve çevresindeki yapılar ile bilinmaktedir. Giotto tarafından inşa edilmiş Kilisenin çan kulesi, çok renkli mermerlerle yapılmıştır; Romanesk yeşil-ve-beyaz mermerli Vaftizhane, Cennet Kapısı olarak adlandırılan Doğu Kapısı ile meşhurdur.14. yüzyıla tarihlenen ve bir kapalı köprü olan Ponte Vecchio Fiorentina'nın sınır taşı konumundadır. Kuyumcu mağazaları 16. yüzyıldan beri köprünün her iki tarafında birer dizi oluşturmaktadırlar. Loggia della Signoria, eski saray ve Uffizi Müzesi ile cevrili Piazza della Signoria, Michelangelo'nun meşhur David (Davut Peygamber) heykelinin (orijinali komşu semtte bulunan Güzel Sanatlar Akademisindedir) de bulunduğu heykellerle donatılmış bir açık hava müzesi gibidir. Michelangelo ile aralarında Galileo'nun da bulunduğu 274 kişinin mezarı Santa Croce Kilisesindedir. Donatello, Giotto, Cimabue ve Brunelleschi tarafından yapılan çalışmaların bulunduğu yaklaşık 135m uzunluğundaki Kilise, Floransa'nın eski mahallelerinden birisinde bulunmaktadır.

Venedik (Venezia): San Marko Katedrali, Çan Kulesi ve Doge Sarayı ile San Marko Meydanı.Venedik, meşhur ressamların evi, bir zamanların güçlü cumhuriyetlerinden birisinin başkenti, kanallar tarafından bölünmüş, su userine inşa edilmiş, gondollar ve sarayların rüya şehri.

Napoli: Museo Nazionale, Kraliyet Sarayı, Katedral, Castel Nuovo ve antik Kartaca San Marino manastırı. Şehirden yakın çevreye yapılacak gezilerle Ziyaretçiler, Ercolano, Pompeii, Amalfitana Sahilleri, Sorrento, Paestum ve 18 yüzyıl Kraliyet sarayı (La Reggia) ile Caserta'yı görme olanağı bulabilirler. Tekne veya feribot ile ise İschia ve Capri adaları da rahatlıkla gezilebilir.

Genova: Milano'nun hemen güneyinde, Kolomb'un doğum yeri, Liguria Sahillerine (veya Italyan Rivierasına) açılan kapı.

Piza (Pisa): 1350 yılında yapımı tamalanan meşhur Eğik Kulesi (Torre Pendente) 'ne ev sahipliği yapan Piza, Floransa'ya yaklaşık 90 km uzaklıkta, Arno Irmağının denize döküldüğü yerde bulunmaktadır.  Bu Romanesk beyaz mermerli çan kulesinin eğik olmasının iki ihtimali bulunmaktadır; Ya yapının temelinde bulunan toprak zeminin yumuşak olması ya da temel inşaatı hatası.

Aynı zamanda Galileo'nun doğum yeri olan Piza, Byron'a göre bir zamanlar Don Juan'ın da yaşadığı mekandı.Milano: Lombardia'nın Göller Bölgesine yakın, Scala Tiyatrosu, beyaz mermerli Katedrali, Sforza Kalesi, Sant'Ambrogio Bazilikası ve Leonardo'nun Son Yemek Sahnesi'nin bulunduğu S. Maria delle Grazie Kilisesi ileİtalya'nın ticaret, endüstri, müzik ve kültürel merkezi.

Ravenna: Galla Placidia Mozolesi, Katedral Vaftizhanesi, Basilica di San Vitale, S. Apollinare Nuova ve S. Apollinare in Classe Bazilikaları ile Bizans sanatının eşi bulunmaz mücevheri.

Torino: Alp dağları manzaralı Po Irmağının kenarında bulunan Torino, İtalya Birliği'nin ilk başkentidir. Via Roma caddesinde zarif ve şık alışveriş mağazaları önemli bir kültür ve artistik merkezdir.

Ziyaretçiler, Piazza San Carlo, Palazzo Madama (eski sanatlar müzesi), Mısır Müzesi, San Giovanni (John) Katedrali, Kraliyet Sarayı ve Valentino Parkı ile Kalesini gezebilirler.

Diğer önemli şehirler: sanat mücevhevleri ile Siena; panoramic manzaralı tepe kasabaları Perugiave Assisi; üniversiteleri (Avrupa'nın en eskisi) ile meşhur kemerli ortaçağ şehri ve lezzetli yemekleri ile Bologna; siyah ve beyaz mermerle inşa edilmiş ihtişamlı Katedrali ile Orvieto;Kuzeyde, Bergamese Alplerinin eteklerinde olağandışı konumu ve anıtları ile Bergamo; ve yunan tapınakları ile Sicilya.

Yüklə 213,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə