Mamarajabov Asilbek Konu: Ülkem PlanYüklə 2,25 Mb.
səhifə1/4
tarix29.11.2023
ölçüsü2,25 Mb.
#136741
növüYazı
  1   2   3   4
Ülkem (2)


Mamarajabov AsilbekKonu: Ülkem


Plan:

  1. Vatan duygusu nedir?

  2. Biz özgür insanlarız ve harika bir geçmişimiz var

  3. Milli devletçiliğimiz ve yüce maneviyatımız

  4. Milli değerlerimiz

Anavatan duygusu her yaşam boyu süren sürekli bir süreçtir . Ülkemizin ilkbaharını, yazını, sonbaharını, kışını her karşıladığımızda, dağlarını, kayalarını, nehirlerini ve ormanlarını, uçsuz bucaksız tarlalarını, tarihi eserlerini, müreffeh şehirlerini ve köylerini gördüğümüzde gözlerimizde yeni duygular beliriyor.
Bu nedenle insan sürekli olarak çevresindeki eşya ve olaylarla iletişim halindedir. Bu iletişim onun duygularını zenginleştirir ve hayal gücünü genişletir.
İnsan ömür boyu Anavatanıyla iletişim halinde yaşar. En mutlu anında da, en üzgün anında da anne babasını andığı gibi vatanını da anar.
B iz buna Anavatan'a karşı bir evlatlık görevi diyoruz. Bu görev duygusu ecdadımızı vatanımızın özgürlüğüne çağırmıştır. Bu duygunun Anavatanı anlamada özel bir yeri vardır. Nasıl ki tatillerde okulunuzdan uzakta olduğunuzda, değerini hissetmeye başlıyorsanız, Anavatan'ın değeri de ondan uzaktayken ortaya çıkıyor. kalbini kapatacak kadar.
Anavatanımızı özgür ve bağımsız, güzel ve eşsiz, kadim olarak tanımlıyoruz. Bu tanımların her biri ülkemiz hakkında pek çok kişi tarafından kabul edilen gerçekleri yansıtmaktadır, ancak bu gerçeklerin her birini kalbimizden bağımsız olarak hissetmemiz ve içtenlikle anlamamız gerekmektedir.


Ancak o zaman vatanımızın ne kadar özgür, ne kadar bağımsız, ne kadar güzel ve cesur olduğunu anlayacağız. Bu duygu bizi Vatanımızı tüm varlığımızla sevmeye teşvik ediyor, bize yardımcı oluyor. Cumhurbaşkanı İslam Kerimov cesurca ve yiğitçe halkımızı bağımsızlık yoluna yönlendirmiş, onları özgür ve özgür bir hayata başlamaya teşvik etmiştir.Bugün ülkemizi dünyanın ileri ülkelerinden biri olmaya iten güç öncelikle Anavatan sevgisidir. ve Anavatan'a bağlılık duygusu.
Dünyadaki her millet, Yaratıcının eşsiz bir mucizesidir. Çünkü her birinin kendine has tabiatı, örf ve adetleri, dili ve dini, milli karakteri ve yaşam tarzı vardır. Bu kadar çok sayıda ve çeşitlilik, aralarında dostane ilişkilerin gelişmesinin, karşılıklı iletişimin, birbirlerinden öğrenmenin ve deneyim alışverişinin temelini oluşturur.
Milletimiz aynı zamanda dünya medeniyetine önemli katkılarda bulunan en eski milletlerden biridir. Ünlü şairimiz Gafur Ghulam bu konuda şunları yazmıştır:Yüklə 2,25 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin