Milliyet 21. 10. 2005 gece nöbeti tutarken diZİ seyredeceğİme resim yapiyorumYüklə 8,6 Kb.
tarix22.12.2017
ölçüsü8,6 Kb.
#35710

Milliyet 21.10.2005

GECE NÖBETİ TUTARKEN DİZİ SEYREDECEĞİME RESİM YAPIYORUM

Mersin Meydan geceleri bekçilik yapıyor. Sabahın olmasını beklerken televizyon seyretmek yerine işyerindeki atölyesinde fırçasını elinden düşürmüyorBURCU BULUT

Geceleri bekçilik yapan Mersin Meydan, resim yapmadan duramıyor. Meydan, İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü'nde bekçi olduğu gecelerde, televizyon seyredip bulmaca çözmek yerine resimle uğraşmayı tercih ediyor. Doğa resimleri yapmayı çok seven Meydan, özellikle genç kadınların portre çalışmalarının çok zor olduğunu düşünüyor.Resim yaparken aynı zamanda da bekçilik yapmak nasıl oluyor?
Aklınıza evlerin kapısının önündeki bekçiler gelmesin. Benim bekçiliğim bunlardan biraz farklı. Daha rahat koşullardayım yani. Bir şansımız da çalıştığımız yerin Merkez Bankası'nın karşısında olması. Banka çok iyi korunuyor ve yüzlerce kamera var. Biz de bu durumdan faydalanmış oluyoruz. Ben bulmaca çözüp televizyondaki dizileri seyredeceğime resim yapmak istiyorum.

Gece bekçiliğine nasıl başladınız?
Hizmetlilerin bir kısmı gece bekçisi olarak atanıyordu. Ben 1996'dan beri İstanbul İl Dernekler Müdürlüğü'nde gece bekçiliği yapıyorum.

Afyon'dan İstanbul'a iş için mi geldiniz?
Evet. Abim İstanbul'da Maliye'de denetmenlik yapıyordu. Bir gün bana telefon açıp "Maliye sınavları var; gel, gir! Kazanırsan burada kalırsın" dedi. Sınava girdim ve kazandım. 1993'ten beri de hizmetli olarak çalışıyorum.

Resim yapmaya nasıl başladınız?
Afyon Merkez İlkokulu'ndaki resim hocam Ali Bekir Özkan, resme olan yatkınlığımı keşfetmemi sağladı ve bana bu yönde destek verdi. Şimdi hatırlıyorum da sınıftaki tüm öğrenciler ağacı yeşil, kahverengi tonlarında boyarken ben farklı renkleri birbirine karıştırıp ağaca derinlik ve gölge vermeye çalışırdım. Bunu öğretmenimiz de fark etmiş olacak ki benimle özel olarak ilgilenirdi. Bana resmi sevdiren odur.

İlkokuldan sonra okudunuz mu?
Yaşamak çok zor. Afyondayken sanki her şey daha zordu. Babamın gücü evi geçindirmeye yetmediği için çalışmaya başladık. Orta ikiye kadar okuyabildim. Keşke üniversiteye gidebilseydim. Ama kendimi geliştirmeye çalıştım.
"Benim esas amacım insan portresi yapabilmek"


Görevdeyken de resim yapıyormuşsunuz...
Evet. Resim bir tutku benim için.

Bu tutkunuz burada nasıl karşılandı?
Özellikle müdürümüz Eyüp Ergür çok destek oldu. Resim yapmadan duramadığımı söyledim. O da "Böyle bir yeteneğin var, neden daha önce söylemedin?" dedi. Bana bekçilik yaparken resim yapma şansını tanıdığı gibi, kullanmadığımız bir odayı atölye olarak verdi. Artık tüm resimlerimi burada yapıyorum.

Kimlerin resimlerini yapmak isterdiniz?
İbrahim Tatlıses olabilir mesela... Çünkü yüz hatları çok keskin, onun resmini yapmak gerçekten kolay olurdu. Genç kadınların yüzünü yapmak daha zordur ama ben yine de Nehir Erdoğan ve Özgü Namal ile çalışmayı çok isterdim.

Sergi düşünüyor musunuz?
Birkaç resmimi gördükten sonra Eyüp bey, "Sergi açmalıyız ve bu yeteneğini herkese göstermeliyiz" dedi. İstanbul Defterdarlığı ile görüşüldü. Onların da desteğini aldık. Şubatın 15'i ya da mart gibi sergimi açmak istiyorum. Sergide en az 25 tane tablom olmalı.

Kendinizi bu konuda nasıl buluyorsunuz?
Yetenekliyim ama kendimi yeterli bulmuyorum. Eksiklerim çok ve bunları giderebilmek için resim kurslarına da başladım. Buna önayak olan da müdürüm Eyüp bey.

Ne tarz resimler yapıyorsunuz?
Genelde yağlıboya resimler. Natürmort yapmayı seviyorum. Ama esas amacım insan resimleri yapabilmek. En zor resimler insan portreleridir.

"Kenan Evren'i beğenmem"


Ressamlardan beğendikleriniz kimler?
Mustafa Güven, Ahmet Fazıl Aksoy, Bedri Baykam gibi isimleri çok beğeniyorum. Kenan Evren'in resimlerini beğenmem mesela.

Neden?
Picasso'nun resmine bakıp "Ne var ki, bunu ben de yaparım" diyen insanlardan ne kadar ressam olur bilemeyiz. Ben bir insanın 70 yaşından sonra bu kadar ince çalışmalar yapabileceğine inanmıyorum. İşin içinde başka şeyler var gibi sanki.

Burcu BULUT 21.10.2005 Milliyet

Yüklə 8,6 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə