15 kvartalni



Yüklə 205,29 Kb.
səhifə1/7
tarix17.01.2019
ölçüsü205,29 Kb.
#100018
  1   2   3   4   5   6   7



Crna Gora

Ministarstvo za evropske integracije



SEDAMNAESTI KVARTALNI IZVJEŠTAJ

O UKUPNIM AKTIVNOSTIMA U OKVIRU

PROCESA STABILIZACIJE I PRIDRUŽIVANJA EU

za period jul – septembar 2009. godine


UVOD 3

1. POLITIČKI DIJALOG 3

2. PREGOVORI SA SVJETSKOM TRGOVINSKOM ORGANIZACIJOM 3

3. DIJALOG O LIBERALIZACIJI VIZNOG REŽIMA 4

4. IMPLEMENTACIJA PRIVREMENOG SPORAZUMA O TRGOVINI I SRODNIM PITANJIMA IZMEĐU EVROPSKIH ZAJEDNICA I CRNE GORE 5

5. PROCES ODGOVARANJA NA PITANJA IZ UPITNIKA EVROPSKE KOMISIJE 5

6. INSTRUMENT ZA PRETPRISTUPNU PODRŠKU – IPA 6

6.1. I KOMPONENTA IPA - Podrška tranziciji i jačanju institucija 7

IMPLEMENTACIJA IPA 2007 PROGRAMA 7

IMPLEMENTACIJA IPA 2008 PROGRAMA 8

IMPLEMENTACIJA IPA 2009 PROGRAMA 9

PROGRAMIRANJE IPA 2010 9

VIŠEKORISNIČKI IPA PROGRAM 9

6.2. II KOMPONENTA IPA - Regionalna i prekogranična saradnja 12

Susjedski programi saradnje 12

Transnacionalni programi saradnje 13

7. KOMUNIKACIONA STRATEGIJA I SARADNJA SA CIVILNIM DRUŠTVOM 13

8. OBUKA DRŽAVNIH SLUŽBENIKA I NAMJEŠTENIKA 15

9. PROJEKTI PODRŠKE 16

9.1. TVINING PROJEKAT „Pravna harmonizacija“ 16

9.2. PROGRAM ZA RAZVOJ KAPACITETA – CDP (Capacity Development Programme) 16

9.3. INSTRUMENT ZA TEHNIČKU PODRŠKU I RAZMJENU INFORMACIJA (TAIEX) 17

10. USKLAĐIVANJE ZAKONODAVSTVA 18

UVOD


Saglasno Rezoluciji o ispunjavanju obaveza Crne Gore u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (Sl. list CG, br. 02/08), Vlada Crne Gore dostavlja Skupštini Crne Gore kvartalni izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa stabilizacije i pridruživanja Evropskoj uniji. U fokusu sedamnaestog izvještaja nalaze se najvažniji događaji koji su obilježili period od 1. jula do 30. septembra 2009. god.

Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropskih zajednica i njihovih država članica, s jedne strane i Republike Crne Gore, sa druge strane, zaključen 15. oktobra 2007. god. kojim je Crna Gora ušla u prvu, zvaničnu fazu institucionalizacije svojih odnosa sa EU, do pripreme 17. Kvartalnog izvještaja ratifikovale su 22 države članice EU. U prethodnom periodu, Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i Evropskih zajednica ratifikovali su parlamenti Estonije ( 2007. godine ), Slovenije, Mađarske, Bugarske, Danske, Austrije, Slovačke, Portugalije, Letonije, Kipra, Malte ( 2008. godine ), zatim Rumunije, Holandije, Poljske, Češke, Litvanije, Švedske, Španije i Finske u prvom kvartalu 2009, kao i Irske, Luksemburga, Francuske i Njemačke u drugom kvartalu 2009.godine. Ratifikacija je završena u septembru i u Italiji. Očekuje se da će to uskoro uraditi i tri preostale zemalje EU – Belgija, Velika Britanija i Grčka.



1. POLITIČKI DIJALOG


Tokom jula 2009. god. održan je niz bilateralnih razgovora na najvišem nivou između Crne Gore i EU u okviru političkog dijaloga. Visoki predstavnik za spoljnu i bezbjednosnu politiku EU Havijer Solana boravio je u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori 15. jula 2009. god. i tom prilikom vodio razgovore s državnim vrhom Crne Gore.

Komesar za proširenje EU Oli Ren boravio je u zvaničnoj posjeti Crnoj Gori 22. jula 2009. god. i tom prilikom predsjedniku Vlade Crne Gore Milu Đukanoviću uručio Upitnik Evropske komisije.

Premijer Milo Đukanović zajedno s ministrom inostranih poslova Milanom Roćenom, boravio je u zvaničnoj posjeti predsjedniku Evropske komisije Žozeu Manuelu Barozu 23. jula 2009. god, kao i potpredsjedniku EK Žaku Barou. Pomenute posjete su značajno doprinijele poboljšanju i daljem unaprijeđenju odnosa između EU i Crne Gore promovišući proces evropskih integracija kako u Crnoj Gori, tako i u Evropskoj uniji.

U dvodnevnoj službenoj posjeti Crnoj Gori 28. i 29. septembra 2009. god. boravio je Žak Baro, potpredsjednik EK za pitanja pravde, slobode i bezbijednosti. Tokom posjete, koja je organizovana s ciljem nastavka pregovora o ukidanju viza građanima Crne Gore za putovanja u zemlje Šengen zone, Baro se sastao sa predsjednikom države Filipom Vujanovićem, predsjednikom Vlade Milom Đukanovićem, predsjednikom Skupštine Rankom Krivokapićem, ministrom pravde Mirašom Radovićem, ministrom unutrašnjih poslova Ivanom Brajovićem i ministrom inostranih poslova Milanom Roćenom.

2. PREGOVORI SA SVJETSKOM TRGOVINSKOM ORGANIZACIJOM


U postupku pristupanja Crne Gore Svjetskoj trgovinskoj organizaciji predata su sva dokumenta predviđena postupkom pristupanja. Urađen je nacrt završnog Izvještaja kojim je predstavljen visok stepen usaglašenosti spoljnotrgovinskog režima Crne Gore sa sporazumima STO.

U novembru 2008. god. održana je VII Sjednica Radne Grupe. Na pomenutoj Sjednici podršku Crnoj Gori na putu pristupanja Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) dali su predstavnici Brazila, EK, Švajcarske, SAD, Kanade, Japana, Kine, Hrvatske i Norveške. Na sjednici je takođe izraženo zadovoljstvo ostvarenim napretkom u pristupu tržištu roba i usluga. Članice su takođe, izrazile očekivanje da će Crna Gora brzo postati članica STO-a.

U novembru 2008. god. održana je i poslednja runda bilateralnih pregovora sa pojedinim članicama STO, pa su zaključeni bilateralni pregovori sa Japanom 5. novembra, sa Švajcarskom i Norveškom 6. novembra, sa Brazilom 7. novembra. Bilateralni pregovori sa Kanadom su zaključeni 8. decembra. Iako tehnički zaključeni u novembru, bilateralni pregovori sa SAD-om formalno su zaključeni 14. januara 2009. godine.

Zaključivanjem bilateralnih pregovora i poslednjim izmjenama pojedinih zakonskih propisa, Zakona o neobjavljenim informacijama, Zakona o sredstvima za ishranu bilja, Zakona o duvanu, Zakona o slobodnim zonama stvoreni su uslovi da Sekretarijat STO-a izradi Nacrt Završnog izvještaja Radne Grupe, konsolidovane Ponudu za robe i Ponudu za usluge i Izvještaj o subvencijama u oblasti poljoprivrede. Pomenuta dokumenta su 12. decembra 2008. god. objavljena na sajtu STO-a, a članice ove organizacije su do 7. januara 2009. god. imale rok za dostavljanje svojih komentara i sugestija. Planirano je da na sastanku Generalnog Savjeta 3. februara 2009. god. bude donesena odluka o prijemu Crne Gore u STO.

Iako su dokumenta već bila objavljena, Ukrajina je 19. decembra 2008. god, poslala listu zahtjeva za dodatnu liberalizaciju u trgovini robama i uslugama. Bilateralni pregovori sa predstavnicima Ukrajine su održani 3. i 4. februara 2009. god u Ženevi, 13-15. jula 2009. u Kijevu i 26-27.septembra 2009. u Beču, ali do zaključenja bilateralnog sporazuma nije došlo, jer su zahtjevi Ukrajine ostali maksimalistički i pored velikih dodatnih koncesija, koje je ponudila Crna Gora. Pregovori ostaju otvoreni, a proces pristupanja Crne Gore blokiran od strane Ukrajine.

Indija je 12. februara 2009. godine zvanično uputila zahtjev za otvaranje bilateralnih pregovora u dijelu pristupa tržištu usluga. Istog dana Crna Gora je odgovorila na zahtjeve Indije, obrazlažući stepen liberalizacije u oblasti usluga koji je već postignu. Kako su predstavnici Indije bili zadovoljni odgovorom na njihove zahtjeve, dodatnih nije bilo i nije bilo neophodno pregovarati sa Indijom.

Salvador je 2. septembra 2009. god. uputio zahtjev za otvaranje bilateralnih pregovora u dijelu pristupa tržištu roba. Crna Gora je odgovorila na zahtjeve Salvadora 24. septembra, kada je potpisan bilatearalni sporazum, davanjem samo tzv. Inicijalnih trgovinskih prava El Salvadoru, za tražene grupe proizvoda (bilateral potpisan 2.10.2009.).
Honduras je takodje početkom septembra 2009. godine uputio zahtjev za otvaranje bilateralnih pregovora u dijelu pristupa tržištu roba. Bilateralni sastanak sa predstavnicima Hondurasa održan je 24. septembra, a pregovori su zaključeni 28. septembra 2009. godine, takodje samo dodjeljivanjem inicijalnih trgovinskih prava za tražene grupe proizvoda.



Yüklə 205,29 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin