Sajtószemle 2017. 21. hét



Yüklə 394,67 Kb.
səhifə1/7
tarix24.02.2018
ölçüsü394,67 Kb.
#43289
  1   2   3   4   5   6   7

Fogyasztóvédő Alapítvány

20 éve a Fogyasztókért


Fogyasztóvédő Alapítvány

Heti sajtószemle

2017. 21. hét




Palira vették a vásárlókat a boltokban

Továbbra is népszerű kereskedői fogás a vásárlók becsalogatása az üzletbe hangzatosan meghirdetett alkalmi akciókkal. Időnként megbuknak a nagyobb áruházláncok a hatóság előtt azzal, hogy vásárlócsalogató reklámjukkal megtévesztik a fogyasztót.

Legutóbb a Lidl diszkontlánc kapott büntetést a Gazdasági Versenyhivataltól (GVH), mert a 2015-ös karácsonyi akciója idején megjelenő reklámjaiban elhallgatta, hogy "Fa babaház" elnevezésű, illetve az azt helyettesítő termékét nem lesz képes kellő mennyiségben a vevők rendelkezésére bocsátani. A jogsértésért hárommillió forint bírságot szabott ki a GVH.

A hatóság ismertetése szerint a Lidl a 9999 forintért kínált babaházat a karácsonyi ajándékkatalógusában hirdette 2015 novemberében. Azonban - mint kiderült - a készletet úgy állították össze az akció kezdetekor, hogy az alulmúlta a keresletet, holott az előzetes reklámkampány olyan széles körű volt, hogy a hatóság szerint az alapján az áruházláncnak sejtenie kellett, hogy kevés lesz a termék. Olyannyira szűkös volt a darabszám, hogy az akciós játék már a leértékelés kezdetén, annak első napján elfogyott a készletből. Emiatt jelentős számú panaszos jelzés érkezett, ráadásul a Lidl azzal is tetézte a hibát, hogy nem biztosított fogyasztói szempontból figyelembe vehető helyettesítő terméket az akcióban. Ennek ellenére özönlöttek a vásárlók a meghirdetett kedvezményre, ami a GVH szerint kimerítette a vásárlói megtévesztés esetét, mivel az olcsóbb játék reményében betért vevők a helyszínen más termékekre is pénzt adhattak. Vagyis a kereskedő elérte a célját, forgalmat generált, míg a babaházért érkező fogyasztó hoppon maradt.

A diszkontlánc azzal is megsértette a szabályokat, hogy a hirdetésében nem hívta fel egyértelműen a vásárlók figyelmét arra, hogy ez a játékkészlet a valóságban kisebb méretű, mint amekkorának a reklámfotókon tűnik. A GVH a bírság kiszabásakor a hirdetés árát vette alapul, és súlyosító körülményként értékelte, hogy a reklám becsalogató hatású volt. Enyhítő körülményként vették viszont figyelembe a Lidl azon kötelezettségvállalását, amelyet a cég arra az esetre is előre vállalt, ha azt a GVH nem fogadná el a helyzet enyhítésére.

A versenyhivatal arra figyelmeztet, hogy a boltokban jellemző "készlet erejéig" és más hasonló tartalmú kijelentések alkalmazása nem mentesíti a vállalkozást a jogsértés megállapíthatósága alól, ha a törvény feltételei szerint is készlethiány merül fel. A GVH álláspontja szerint nem várható el egy ésszerűen eljáró fogyasztótól, hogy arra számítson, hogy a hirdetett akciós termék már a promóciós időszak elején elfogy.

A diszkontlánc alulbecsülte ünnepi húzóterméke keresletét

Fotó: Havran Zoltán

Thurzó
Eredeti
(Magyar Idők, 2017. május 22., hétfő, 16. oldal)


Átláthatóbb szabályozás kell a fintechre

A digitalizáció a 21. század nagy kihívása, az innovatív, digitális pénzügyi megoldások hamarosan a mindennapok részét képezik, ezért a szabályozásban is fel kell készülni arra, hogy a fintech-fejlesztések minél átláthatóbbak legyenek - fejtette ki Balogh László, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős helyettes államtitkára néhány napja egy konferencián. A fintech- vállalkozásokról szóló eseményen elmondta, a KPMG nemzetközi tanácsadó cég felmérése szerint az elmúlt két évben csak Európában 13 milliárd dollárt fektettek be az induló, úgynevezett fintech-cégekbe. Az innovatív pénzügyi vállalkozások jellemzően a vállalkozások egymás közötti üzleti forgalmára koncentrálnak, de egyre nő az olyan cégek száma is, amelyek a lakossági ügyfeleket célozzák meg - tette hozzá.

Felhívta a figyelmet, ezen cégek tevékenysége számos kockázattal jár együtt, ezért ezen a területen is felelős jogalkotásra van szükség a fogyasztóvédelmi, pénzmosási és az adatvédelmi szabályok betartása mellett. Úgy vélte, a lakosság pénzügyi ismereteit bővíteni kell, és arra kell ösztönözni, hogy tudatosan, megfontoltan vegye igénybe a fintech-cégek olcsó, de még nagyon új pénzügyi szolgáltatásait - írja az MTI. Szavai szerint a kormány azt szeretné elérni a készülő nemzeti pénzügyi stratégiával, hogy a lakosság megfelelő pénzügyi szakértelemmel rendelkezzen.
Eredeti
(Magyar Idők, 2017. május 22., hétfő, 16. oldal)


Legyünk óvatosak a reklámokkal!

Fogyasztóvédelmi sorozatunk újabb részében a reklámokkal kapcsolatos kérdésekre, felvetésekre válaszoltak a szakemberek. Ezen a területen is védik a vásárlót, a szolgáltatást igénybe vevőt jogszabályok - bátran fordulhatunk a versenyhivatalhoz vagy a fogyasztóvédőkhöz.

Mit tehet, ha úgy gondolja, becsapták egy hazug reklámmal, nem azt kapta, amit ígértek, nem működött a kúra, idő előtt elfogyott az akciós árú termék? A delmagyar.hu portálon lehetett a kérdéseket, észrevételeket beküldeni - ezúttal is a Gazdasági Versenyügyi Tanácsadó Iroda munkatársai válaszoltak.

- Nemrég utolért a tavaszi fáradtság. Sokat hirdetett termékkel próbáltam javítani a helyzeten, de nem vált be. Honnan lehet tudni, hogy egy reklámban szereplő állítás igaz?

- A reklámban nem lehetnek olyan állítások, amelyek nem felelnek meg a valóságnak. A hirdetés akkor lehet megtévesztő, ha valótlanságot tartalmaz, vagy valós tényt úgy jelenít meg, hogy megtéveszti azokat, akiknek tudomására jut. Például egy fejfájás-csillapítóról szóló reklámban azt állítják, hogy azonnal hat. Ezekben az esetekben a Gazdasági Versenyhivatal jogosult eljárni.

- Az egyik áruház újságjában hirdetett termék már az akciózás első napján elfogyott. Azt mondták, nagy volt az érdeklődés. Szabályos, ha nem biztosítanak utánpótlást?

- Az ilyen csalogató reklám jogsértő, ha az üzlet nem rendelkezik megfelelő árukészlettel. Az elegendő mennyiség természetesen mérlegelési kérdés, de ha már a meghirdetett akció első napján elfogy az árukészlet, akkor vélelmezhető annak hiánya. Tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősül a vásárlásra felhívás akkor, ha alapos ok van azt feltételezni, hogy azt a kínált áron nem fogják tudni megfelelő ideig biztosítani. Ilyenkor a fogyasztóvédelmi hatóság jár el. Ha viszont a reklám országos, vagy web- áruházas értékesítésről van szó, az megalapozhatja a Gazdasági Versenyhivatal eljárását is.

- Sokszor találkozom az akciós újságokban a "készlet erejéig" megjelöléssel. Szabályos, ha erre hivatkoznak, amikor az áru már nem érhető el?

- Önmagában ez a kitétel nem szabálytalan. Ha az üzletnek az akció jellegére tekintettel is számítania kell a nagy érdeklődésre és árufogyásra, akkor a gyakorlat tisztességtelennek minősülhet. A versenyhivatal gyakorlata szerint a "készlet erejéig" tájékoztatás nem adhat felmentést azokra az esetekre, ha az adott termék egyáltalán nem áll rendelkezésre, vagy irreálisan alacsony az induló készlet.

- Drágábban ütötték be a kasszába a kerti bútort, mint amennyiért hirdették, mondván, ez az összeg szerepel a gépben. Elhoztam, de mit tehetnék, hogy visz- szakapjam a különbözetet?

- Amikor a vásárlás során azt észleljük, hogy a kasszánál magasabb árát kell fizetni egy termékért, mint ami a hirdetésben szerepelt, célszerű már ott helyben panaszt tenni. Ha nem sikerült az eladóval rendezni az ügyet, akkor írjunk a vásárlók könyvébe. A panaszokra az üzlet 30 napon belül köteles indoklással ellátott választ adni, ha nem teszi, az illetékes fogyasztóvédelmi hatóság jogosult eljárni. Elutasító válasznál a Békéltető Testület előtt kérhetjük a különbözet megfizetését. Igazunk bizonyítására célszerű az akciós újságot megtartani, vagy ha interneten is megtalálható a hirdetés, akkor azt becsatolni a kérelemhez.

K. A.
Eredeti


(Délmagyarország, 2017. május 22., hétfő, 2. oldal)


A szolgáltatásokról kérdezhetnek

ÉSZAK-DUNÁNTUL Szolgáltatások igénybevételekor - például ha levágatjuk a hajunkat, ha szerelőhöz visszük a kocsinkat, ha kicseréltetjük lakásunk ablakait - ugyanúgy fogyasztóvédelmi szabályok védenek minket, mint amikor boltban vásárolunk. Sokaknak internetes vagy kábeltévés előfizetésükkel akad gondjuk, másoknak küldeményeik késésével, illetve üdülésük során csalódtak az utazásszervezésben. Ezúttal mindenféle szolgáltatás kapcsán elküldhetik olvasóink a fogyasztóvédelemmel kapcsolatos kérdéseiket május 29-én délig a rimanyi.zita@ki- salfold.hu e-mail-címre és a szerkesztőség postacímére. A Gazdasági Versenyügyi Tanácsadó Iroda szakértői válaszolnak a kérdésekre, tanácsaikat lapunkban jelentetjük meg.


Eredeti
(Kisalföld, 2017. május 22., hétfő, 3. oldal)


Hiába a felháborodás

HEVES MEGYE Több településen is hideg zuhanyként érte a vállalkozókat az értesítés: bejelentett telephelyükön több tíz ezres díjat kell fizetniük a kéményekért egy tavalyi jogszabály-módosítás következtében. Egy kerecsendi kisvállalkozónak például 20 ezer forintos csekket küldtek nemrég. A panaszokkal kapcsolatban megkerestük a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. kommunikációs osztályát.

Nincs mese, fizetni kell a kémény után

Több tíz ezres számlát kaptak a megyei vállalkozók

Több településen is hidegzuhanyként érte a vállalkozókat az értesítés: bejelentett telephelyükön több tíz ezres díjat kell fizetniük a kéményekért.

HEVES MEGYE - Köpni, nyelni nem tudtam, amikor megláttam az FŐKÉTÜSZ Kft. értesítését, miszerint egy tavalyi jogszabály-módosítás következtében húszezer forintot kell fizetnem a kéményhasználatért - hívta szerkesztőségünket egy kerecsendi kisvállalkozó, akinek telephelyként a saját lakcíme van feltüntetve, ám a házában semmilyen ipari tevékenység nem folyik. - Egerben van egy parányi üzletem, azaz a vállalkozásom, s fogalmam sincs, hogy milyen alapon kell nekem ezért ennyi pénzt kifizetnem. A kérdésem, vajon mi köze egy vállalkozásnak a kéményhasználathoz? A településen többen is panaszkodtak, akik még rosszabbul jártak. Ugyanettől a cégtől 33, 46 ezres számlákat is postáztak az érintetteknek. A panaszosok véleménye egybecseng: úgy érzik, elég közteher sújtja a kisvállalkozásokat, ez az újabb sarc minden képzeletet felülmúl.

Megkerestük a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. kommunikációs osztályvezetőjét is, arra kérve, értelmezze a jogszabályt.

Müller Máté válaszában kifejtette: a 2016. július 1-jétől hatályos, a kéményseprő-ipari tevékenységet szabályozó jogszabályok csak bizonyos ingatlanok esetében teszik díjmentessé a kötelező kéményellenőrzéseket. A jogszabályok tételesen rögzítik, hogy mely ingatlanoknak van fizetési kötelezettsége (2015. évi CCXI. törvény 2. § (6)). Ilyen ingatlanok például a nem természetes személy tulajdonában lévők, illetve azok, amelyekbe valamely gazdasági társaság (beleértve az egyéni vállalkozókat is) székhelye, telephelye vagy fióktelepe van bejelentve (2015. évi CCXI. törvény 2. § (1) b)).

Az új szabályok azt is rögzítik, hogy mely ingatlanok esetében kik végezhetik el az adott kéményseprő-ipari tevékenységet. Ez Kerecsendre konkretizálva úgy néz ki, hogy a magántulajdonban álló, bejegyzett székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel nem rendelkező ingatlanok, valamint a társasházi és lakószövetkezeti ingatlanok esetében a területileg illetékes katasztrófavédelmi igazgatóság munkatársai végzik a kéményseprő-ipari tevékenységet. Más a helyzet a nem társasházi vagy lakószövetkezeti ingatlanok esetében, amely vagy nem természetes személy tulajdonában van, vagy bejegyzett székhely, telephely, fióktelep van az ingatlanban. Ezekben az esetekben a katasztrófavédelem által regisztrált szolgáltatók végzik a kéményseprő-ipari tevékenységet. Ez utóbbi szituációban az ingatlantulajdonos, -használó bármely, a megyében nyilvántartásba vett szolgáltatótól megrendelheti a kötelezően megrendelendő szolgáltatást. A FŐKÉTÜSZ Kft. többek között Heves megyében is bejegyzett szolgáltatóként tevékenykedik.

- Munkatársaink közhiteles nyilvántartás alapján keresték fel Kerecsenden is azokat az ingatlanokat, amelyeknek a megyei szolgáltatók valamelyikétől kell megrendelniük a kéményellenőrzést. Minden esetben teljeskörűen tájékoztatjuk az ügyfelet, és minden elvégzett szolgáltatáshoz tartozik írásos megrendelés, annak ellenére, hogy az iparági jogszabályok ezt nem írják elő - írta válaszában az osztályvezető.

Bármilyen méltánytalannak is tűnik elsőre, a kiküldött számla jogos

A cég szakemberei az elvégzett munkát a jogszabályi előírásoknak megfelelő tartalmú tanúsítványon dokumentálják. Az ügyfélnek minden esetben van lehetősége más, a megyébe beregisztrált szolgáltató szolgáltatását igénybe venni. - Sajnos jogalkalmazóként csak a hatályos jogszabályok szerint járhatunk el, így bármilyen méltánytalannak is tűnik az ügyfelek részéről, hogy fizetniük kell a szolgáltatásért, a számlánk jogos. Abban az esetben is az, ha a telephelyként feltüntetett ingatlanban semmiféle ipari tevékenység nem folyik. A jelenlegi helyzeten kizárólag a jogalkotó tudna változtatni egy lehetséges jogszabály-módosítással. A jogorvoslati lehetőségekről egyfelől a fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény, másfelől a 21/2016. (VI. 9.) BM rendelet 13-14. §-a rendelkezik - fogalmazott Müller Máté.

Az egyéni- és kisvállalkozóknak az új szabály szerint fizetni kell Képünk illusztráció

Barta Katalin katalin.barta@mediaworks.hu


Eredeti
(Heves megyei Hírlap, 2017. május 22., hétfő, 1+2. oldal)


Devizahitelek: semmibe vett fogyasztóvédelem

Úgy látszik, lassan egyetlen szalmaszál sem marad, amibe kapaszkodhatnának azok a pórul járt devizahitelesek, akik a bíróságokon küzdenek igazukért. Legalábbis erre utal az az ítélet, amit a minap hirdettek ki a Kúrián. A bíróság egy tíz évvel ezelőtt kötött, devizaalapú autóhitel- szerződésről döntött. Az adós azt szerette volna elérni, hogy a bíróság mondja ki a megállapodás érvénytelenségét, ugyanis az - többek közt - olyan alapfeltételeket nem tartalmazott, hogy mekkora kamatot kell fizetnie a kölcsön után. Ez pedig kulcsfontosságú követelménye a kölcsönszerződéseknek, ami nélkül a visszafizetendő összeget sem lehet megállapítani. Ráadásul a hitelszerződéseket szabályozó törvény is félreérthetetlen: semmis az a szerződés, amely nem tartalmazza az összes költséget, vagyis például a kamatot is.

Semmibe vett fogyasztóvédelem

A devizahiteleknél a bank utólag is megszabhatja, mennyi kamatot kell fizetni

Bár az utóbbi rendelkezés egyértelműen a fogyasztók védelme érdekében került a törvénybe, mindez nem érdekelte a Kúriát.

A bíróság határozatában az olvasható: kétségtelen, hogy az adós nem tudta volna kiszámolni, mennyi kamatot kell fizetnie, ugyanis ehhez "számítástechnikai eszközök és programok igénybevételére lett volna szüksége". Azonban - áll az ítéletben - a kamatszámítást utólag elvégezte a hitelező, így a szerződés érvényes, az adósnak pedig 14 százalékos kamatot kell fizetnie. Azt nem látja problémásnak a Kúria, hogy ez csak a megállapodás aláírása után évekkel derült ki. De az a kérdés sem vetődött föl, vajon szerződést kötött-e volna a pénzintézettel az adós, ha tudja, valójában mekkora kamatot kell fizetnie.

Ugyanakkor az ítélet nem csupán a fogyasztóvédelmi rendelkezések figyelmen kívül hagyása miatt aggályos, hanem más jogszabályok és a Kúria korábbi iránymutatásai alapján is. A bírói testület a devizahitelek ügyében számos döntést hozott, ezek közül több is arra mutat rá, hogy a szerződéseknek érthetőnek, átláthatónak és az adósok számára világosnak kell lenniük. Továbbá ki kell derüljön belőlük, milyen módon és mértékben hatnak a fogyasztó fizetési kötelezettségére. Ezeknek viszont bizonyosan nem felelt meg a szóban forgó kölcsönszerződés, ugyanis képtelenség megállapítani például, hogy a fizetési kötelezettségére milyen hatással lesz az a megegyezés, amelyből nem derül ki, mekkora kamatot kell fizetni a pénzintézetnek.

Figyelemre méltó továbbá, hogy a devizahitelekkel kapcsolatban többször is megállapította a Kúria: azok lényege, hogy az adós a forintkölcsönnél kedvezőbb kamatozású hitelt kapott, cserébe pedig devizában adósodott el. Ebből következően ő viseli az árfolyamváltozás hatásait, ami - mint ismert - az adósok számára lett rendkívül hátrányos. Éppen ezért érdekes, hogy a Kúria rábólintott a pénzintézet által megállapított 14 százalékos kamatra, ebből ugyanis az következik, hogy egyáltalán nem kapott kedvezőbb kamatot az adós, viszont az árfolyamváltozás miatt megemelkedett terheket neki kellett kifizetnie. Hogy a 14 százalékos kamat mennyire magas, jól mutatja az a devizahiteles törvény, amelyben rögzítették, hogy e kölcsönök esetében mekkora kamatot kell meghatározni. A törvény 4-6 százalékon állapította meg a tisztességes kamat mértékét. Igaz, ez az ingatlanhitelekre vonatkozik, ám ezektől lényegében nem különböznek az autóhitelek sem.

A szóban forgó ügynek egyébként várhatóan nincs vége, ugyanis az adós nem törődik bele a döntésbe. Ügyvédje, Bihari Krisztina lapunk megkeresésére közölte, hogy Az Európai Unió Bíróságához fordulnak jogorvoslatért az ügyben.

Nem először derül ki, hogy a devizahitelesek reménytelen harcot folytatnak igazukért. A Kúria nemrég arról döntött, nem sérült a pártatlanság látszata, amikor egy tavalyi konferencián a devizahiteles adósok szempontjából rendkívül aggasztó zártkörű tanácskozást folytatott a Pécsi Törvényszék és a Pécsi Ítélőtábla bírói kara a devizahiteles- perek kimeneteléről. Erről azért kellett döntenie a testületnek, mert egy a Pécsi Ítélőtáblán pereskedő adós elfogultsági indítványt nyújtott be azután, hogy az említett konferencia jegyzőkönyvét a Magyar Nemzet nyilvánosságra hozta. Az óriási felháborodást kiváltó dokumentum alapján az adósok indulata egyáltalán nem volt alaptalan, bizonyos bírák kijelentései ugyanis - a Kúria friss állásfoglalása ellenére - alkalmasak lehetnek arra, hogy megrendítsék a pártatlan és részrehajlás nélküli bíráskodásba vetett bizalmat.

- Ami a devizaalapú kölcsönszerződések érvénytelenségét illeti, sok érvénytelenségi jogcímet, amivel a nehéz helyzetbe került adósok próbálkoztak, jelenlegi tudásunk alapján már ki tudunk lőni - többek közt ilyen megállapításokat tett a Pécsi Ítélőtábla egyik bírája, aki a perek következményeiről beszélt. Baranyabán Judit amellett, hogy a jogvédelmet kereső adósok érveiről olyan "próbálkozásként" szólt, amelyet "ki kell lőni", nyíltan beszélt arról is, hogy a hitelszerződéseket érvényessé kell nyilvánítani, annak ellenére, hogy mindez "nem találkozik az adósok érdekeivel".

- Meggyógyítjuk ezeket a szerződéseket, és ez esetben úgy kell tekinteni ezekre, mintha már a kezdetektől a bíróság által orvosolt tartalommal jöttek volna létre - mondta a bíró. Majd hozzátette: ha mégsem sikerülne érvényessé nyilvánítani a hitelszerződést, akkor hatályossá kell nyilvánítani, ami viszont nem orvosol semmit. Mint mondta, "itt már csak a kegyelemdöfést adjuk meg, vége a történetnek, csak az elszámolást kell elvégezni". Az viszont nem derült ki, hogy a szóban forgó kegyelemdöfést miként kell megadni a devizahiteles- szerződések esetében.

Az elhangzott kijelentésekről korábban nyilatkozott lapunknak a Pécsi Ítélőtábla, egyben a Magyar Bírói Egyesület elnöke, aki néhány szerencsétlen megfogalmazást leszámítva nem látott kivetnivalót az elhangzottakban. Makai Lajos kijelentette, hogy azok a devizahiteles- törvények, amelyek alapján el kell bírálni a szóban forgó hitelszerződéseket, nem "adóspártiak" feltétlenül, így jogértelmezésük sem lehet az.

A bankok és a kormány ellen is demonstráltak a devizahitelesek, a Kúria pedig már a látszatra sem ad FOTÓ: NAGY BÉLA

14 százalékos kamatot kell fizetnie az adósnak a kúriai ítélet szerint

HORVÁTH CSABA LÁSZLÓ


Eredeti
(Magyar Nemzet, 2017. május 22., hétfő, 1+2. oldal)


Megoldani a vitás ügyeket

FOGYASZTÓVÉDELEM Tizennyolc évvel ezelőtt, 1999-ben alakultak meg a békéltető testületek, melyek feladatai között szerepel, hogy a fogyasztók és a vállalkozók között a vitás ügyeket a lehető legegyszerűbb módon és gyorsan megoldják. Tolna megyében évente 100-110 ügy zárul le.

Visszaadta az egymillió forintot a trehány munkát végző ács

A békéltető testület a jogvitákat igyekszik gyorsan megoldani

Tizennyolc évvel ezelőtt, 1999-ben alakultak meg a békéltető testületek, melyek feladatai között szerepel, hogy a fogyasztók és a vállalkozók között a vitás ügyeket a lehető legegyszerűbb módon és gyorsan megoldják. Tolna megyében évente 100-110 ügy zárul le.

TOLNA MEGYE Nem nagy dolog, mégis nagyon bosszantó tud lenni, amikor az ember vásárol mondjuk egy villanyborotvát, majd otthon kicsomagolja és kiderül, hogy a zsinórja olyan kemény és rövid, hogy csak komoly attrakció árán lehet vele borotválkozni. Az üzlet - majd az ezt működtető vállalkozó - pedig azt bizonygatja, a borotvának semmi baja, a zsinór az csak egy tartozék. A bolt nem veszi vissza a terméket és a pénzt sem adja vissza. Mit tehet a vevő azon kívül, hogy leveleket vált a vállalkozóval?

- A fogyasztó két dolgot tehet, vagy a bírósághoz fordul, vagy a békéltető testülethez, mondta Mátyás Tibor, a Tolna megyei Békéltető Testület elnökhelyettese. A békéltető testület a megyei kereskedelmi és iparkamarák mellett működő független testület, melynek hatáskörébe tartozik a fogyasztói jogvita bírósági eljáráson kívüli rendezése. Feladata továbbá, hogy megkísérelje az egyezség létrehozását a felek között, ennek eredménytelensége esetén az ügyben döntést hoz a fogyasztói jogok egyszerű, gyors, hatékony és költségkímélő érvényesítésének biztosítása érdekében, tette hozzá az elnökhelyettes. A békéltető testület a fogyasztó vagy a vállalkozás kérésére tanácsot ad a fogyasztót megillető jogokkal és a fogyasztót terhelő kötelezettségekkel kapcsolatban. Mátyás Tibor elmondta, minden termékre van szavatosság és van, amelyikre jótállás is. A kettő nem ugyanaz, és sajnos még a kereskedők is hajlamosak arra, hogy összekeverjék.

Más a jótállás és más a szavatosság

A jótállás fokozott felelősségvállalást jelent, például egy tv-re egy év, ami azt jelenti, ha a termék meghibásodik, nem a vásárlónak kell bizonygatni, hogy nem kezelte rosszul. Szavatosságnál és jótállásnál egyébként ugyanazokat az igényeket lehet érvényesíteni (javítás, csere, árleszállítás, stb.), az eltérés abban van, hogy az eladó mennyi ideig köteles helytállni, illetve kit terhel a bizonyítási kötelezettség. A jótállás kedvezőbb a fogyasztó számára a szavatosságnál, mert a jótállási idő (1 év) alatt nem neki kell bizonyítania, hogy vétlen a meghibásodásban, hanem a kereskedőnek az ellenkezőjét. Míg szavatosságnál - fogyasztói szerződés esetén - ez csak a vásárlást követő hat hónapon belül van így, utána megfordul a bizonyítási teher, vagyis a vásárlónak kell bizonyítani, hogy nem ő tette tönkre mondjuk a vett cipőt, hanem az gyári hibás.

A jótállás kedvezőbb a fogyasztó számára a szavatosságnál

Megszigorították 2016-ban a törvényt

Békéltető testülethez akkor fordul a fogyasztó, aki hiba esetén, habár megpróbálta, de még sem tud megegyezni a vállalkozóval, akitől vette a terméket. Ilyenkor a békéltető testület nyomtatványát ki kell tölteni, mellékelni kell az eddigi levélváltást, majd egyeztető tárgyalásra kapnak meghívót a felek. Mióta 2016-ban megszigorította a törvény a vállalatoknak az együttműködési kötelezettséget, azóta jellemzően el is mennek a kiírt tárgyalásra, vagy még a tárgyalás előtt megegyeznek a fogyasztóval, mondta az elnökhelyettes.

Mivel minden megyében van békéltető testület, fontos tudni, hogy a fogyasztó lakhelye szerinti illetékes testülethez kell fordulni vita esetén. Például hiába vett valaki Győrben egy mosógépet, amivel gond akadt, és nem tudja rendezni, akkor is a Tolna megyei Békéltető Testülethez kell fordulni. Aki nem megy el a kiírt tárgyalásra, az fogyasztóvédelmi bírságra számíthat. Fontos azt is tudni, a békéltető testülethez bármilyen szolgáltatást érintő üggyel - legyen az fodrászat, vízvezetékszerelés, cipő-, óra-, ruha-, vásárlás - lehet fordulni, ha előtte nem sikerült megegyezniük egymással a feleknek.

Egyezség híján a tanács hoz határozatot

A békéltető testület elnöke vagy helyettese dönt arról - az ügy bonyolultsága szerint - , hogy egy- vagy háromfős tanács vizsgálja-e a vitás ügyet. Ha egyfős, akkor az csak jogász lehet, ha háromfős, akkor az egy fő jogász mellett még két személyt lehet választani, egyet a fogyasztónak, egyet a vállalkozónak a megadott testületi tagok közül.

A tagokat az agrárkamara, a kereskedelmi kamara és a civil szervezetek delegálják. Az eljáró tanács megpróbál egyezséget hozni, de előfordul, hogy a vállalkozó nem nyilatkozik arról, hogy magára nézve elfogadja-e a testület döntését. Ilyenkor, ha nem születik egyezség, akkor a tanács hozhat ajánló határozatot, (ha a fogyasztónak van igaza) elutasító határozatot vagy megszüntető határozatot.

Jogorvoslat, fellebbezés

A törvény rendelkezései értelmében az illetékes megyei/fővárosi bíróság előtt csak abban az esetben van lehetőség a határozat megtámadására, ha az eljáró tanács eljárási szabályt sértett, a megtámadás csak a határozat megsemmisítésére irányulhat. Fontos kiemelni, hogy a tanács határozata nem érinti a fogyasztónak azt a jogát, hogy igényét bírósági eljárás keretében érvényesítse. Tehát a bírói út igénybe vételére a Békéltető Testületi eljárás lefolytatását követően is van lehetőség.

A Békéltető Testület rendelkezésére tehát hatékony eszközök állnak annak érdekében, hogy a fogyasztó és a vállalkozó közötti vitás ügyeket gyorsan és hatékonyan megoldja.

Sokféle ügy

Mátyás Tibor elmondta, sokféle ügyük volt, például egy ácsmesterrel vitázott valaki a pocsék tető miatt. Végül visszaadta a mester az egymillió forintot. Autópálya-matrica miatt büntették meg az autóst, pedig vett matricát, csak rosszul ütötték be a rendszámát. Kénytelen volt fizetni, mert neki kellett volna ellenőrizni a rendszámot.

Van úgy, hogy vita kerekedik vevő és eladó között egy-egy vásárlás után

Mauthner Ilona ilona.mauthner@mediaworks.hu
Eredeti
(Tolnai Népújság, 2017. május 22., hétfő, 1+5. oldal)


Yüklə 394,67 Kb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

gir | qeydiyyatdan keç
    Ana səhifə


yükləyin