1. hazirlik çalişmalariYüklə 0,5 Mb.
səhifə1/11
tarix18.03.2018
ölçüsü0,5 Mb.
#45916
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


T.C.TERMAL KAYMAKAMLIĞI

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü


xhvy9kqxbd04972_

STRATEJİK PLAN

2015and9gcsgsn4txnquzuztti1fodfuk952_xexeffqfvoseew_3kxrqawhew2019

SUNUŞ


d:\img-20150831-wa0001.jpg

Bilgi toplumunda yaşanan sürekli gelişim ve değişim her alanda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da etkilerini göstermektedir. Yeni kamu yönetimi anlayışı gereği gelecek yönelimli ve katılımcı bir anlayış içerisinde olan “Stratejik Yönetim” yaklaşımı benimsenmektedir.

Küreselleşme olgusuna bağlı olarak toplumsal, siyasal, ekonomik ve teknolojik alanlarda meydana gelen değişmeler eğitim kurumlarını da derinden etkilemektedir. Günümüzde “yaşam boyu öğrenme”, “öğrenci merkezli eğitim”, “öğrenmeyi öğrenme” gibi yeni yaklaşımları doğru bir yönetim anlayışıyla uygulamak zorunlu hale gelmiştir. Bu noktada eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan gelişmeyi sağlamak için stratejik planlama çalışmaları büyük önem kazanmaktadır. Ülkemizde 10.12.2003 tarihli 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunuyla stratejik planlama çalışmalarına yasal zemin hazırlanmıştır.

İlçemiz 2015-2019 yılları arasında eğitimdeki yol haritasını, stratejik amaç ve hedeflerini ortaya koymayı hedefleye Termal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planımızdaki amaç ve hedeflere ulaşılmasında önemli bir fırsat olarak görmekteyiz.

Özverili ve katılımcı bir anlayışın ürünü olan Termal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 2015-2019 Stratejik Planının oluşturulmasında emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyor ve İlçemizdeki eğitimin tüm paydaşları adına başarı ve mutluluk getirmesini diliyorum.

Murat BÜYÜKKÖSE
Termal KaymakamıGİRİŞ

c:\users\hp\desktop\k_30091741_hseyinzel.jpg


Amaç belirleme, birey, toplum veya milletlerin yaşamlarını sürdürmelerinde ve var olmalarına bir değer ve anlam katmasındaki bu açık ve tartışma götürmez bir gerçektir. Öteden beri insanlar, kendilerine uzak veya yakın bazı amaçlar belirleye gelmişlerdir. Bunlardan uzak amaçlar da milletlerin geleceğe dönük ve uzun vadeli amaçlarını ifade eden bir ideal olarak kendisini göstermiştir. Kısa ve orta vadeli amaçlar ise kendileri yalnızca amaç değil, daha çok uzak amaçlara ulaşmada bir araç olma özelliği taşımışlardır.

Amaçtan yoksun veya belirledikleri amaçlar gerçekle yani doğal ve sosyal yasalarla ilişkili ve tutarlı olmayan toplumlar ise, tarihsel süreç içerisinde amaç belirlemenin millet hayatı için önemini acı tecrübeler sonucunda anlamışlardır. Bazıları da hayatta kalmak için gerçekle örtüşmeyen uçuk ve hayali amaçlarını tekrar gözden geçirme zorunluluğu hissetmişlerdir.

Geçmişten günümüze gelirken var olan yaratıcılığın getirdiği teknolojik ve sosyal anlamda gelişmişliğin ulaştığı hız, artık kaçınılmazları da önümüze sererek kendini göstermektedir. Güçlü ekonomik ve sosyal yapı, güçlü bir ülke olmanın ve tüm değişikliklerde dimdik ayakta durabilmenin kaçınılmazlığı da oldukça büyük önem taşımaktadır. Gelişen ve sürekliliği izlenebilen, bilgi ve planlama temellerine dayanan güçlü bir yaşam standardı ve ekonomik yapı; stratejik amaçlar, hedefler ve planlanmış zaman diliminde gerçekleşecek uygulama faaliyetleri ile (STRATEJİK PLAN) oluşabilmektedir.

Müdürlüğümüzün 2015-2019 stratejik planı eğitim konusunda milli birlik ve beraberlik içinde, millet olarak aynı sevinç, coşku ve heyecanı aynı anda hissetmek, yaşamak, genç nüfusumuzu en ideal şekilde eğitmek geleceğimizi teminat altına almak için hazırlanmış ve uygulamaya konulmuştur.

Planın yapılmasında emek ve katkısı bulunan tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ederken, başarılı ve verimli bir eğitim ortamını yaratmak üzere tüm kişi, kurum ve kuruluşların Termal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başarısını arzu eden herkesin uygulama aşamasında aktif ve gönüllü olarak katılımda bulunacaklarına inancımı da belirterek, tüm mesai arkadaşlarıma ve öğrencilerimize üstün başarılar temennisiyle saygı ve sevgiler sunuyorum.


Hüseyin ÖZEL

Termal İlçe Milli Eğitim Müdürü


İÇİNDEKİLERSUNUŞ 2

Murat BÜYÜKKÖSE


Termal Kaymakamı 2

GİRİŞ 3


3

I.BÖLÜM STRATEJİK PLANI 6

I.BÖLÜM 6

STRATEJİK PLAN HAZIRLIK SÜRECİ 6

2.BÖLÜM 10

DURUM ANALİZİ 10

1.EĞİTİM VE ÖĞRETİME ERİŞİM 34

1.1.Eğitim ve Öğretime Katılım ve Tamamlama 34

2.EĞİTİM VE ÖĞRETİMDE KALİTE 34

1.2.Öğrenci Başarısı ve Öğrenme Kazanımları 34

1.3.Eğitim ve Öğretim ile İstihdam İlişkisinin Geliştirilmesi 34

1.4.Yabancı Dil ve Hareketlilik 34

3.KURUMSAL KAPASİTE 34

1.5.Beşeri Alt Yapı 34

1.6.Fiziki ve Mali Alt Yapı 34

1.7.Yönetim ve Organizasyon 34

1.TEMA EĞİTİME ERİŞİMİN ARTIRILMASI 38

2.TEMA EĞİTİMDE KALİTENİN ARTIRILMASI 41

3.TEMA EĞİTİMDE KAPASİTENİN GELİŞTİRİLMESİ 46

IV.BÖLÜM 54

MALİYETLENDİRME 54

V.BÖLÜM 59

İZLEME ve DEĞERLENDİRME 59
close-up image showing the leaf-sides of two oversized books side-by-side on a bookshelf, with additional books in soft focus background

1.HAZIRLIK ÇALIŞMALARI  1. Yüklə 0,5 Mb.

    Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə