Ebso e-bülteni haziran 2014 e-bülten iÇERİĞİYüklə 41,44 Kb.
tarix14.08.2018
ölçüsü41,44 Kb.
#70742

powerpluswatermarkobject19207033EBSO E-BÜLTENİ

HAZİRAN - 2014

E-BÜLTEN İÇERİĞİ:

 • Güncel Toplantılar

 • İkili İş Görüşmeleri

 • Heyet Organizasyonları

 • Kongre ve Forumlar

 • Yatırım İmkanları

 • Fuar Bildirileri

 • İhale Duyuruları

 • Avrupa’dan İşbirliği ve Teknoloji Transferleri Haberleri

Odamıza dış paydaşlarımızdan ay içerisinde gelen duyuruların detayları ve ekleri aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.


Hazırlayan:

Ekonomik İlişkiler Müdürlüğü

Uluslararası İlişkiler Şefliği

Tel: 0232 455 29 44–45

E-posta: uluslararasi@ebso.org.tr


grup 8 1. Konu: İHALE İLANI

Kurum Adı: T.C. GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI

Evrak Geliş Tarihi: 16.06.2014
Duyuru ve Ekler:

T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğü’nden Odamıza gönderilen yazıda;


İzmir Tasfiye İşletme Müdürlüğü’nce 4458 Sayılı Gümrük Kanunu ve 5607 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu uyarınca 05.06.2014 tarihinde 38 grup eşyanın satışının yapılacağı bildirilmektedir.
İlgilenen üyelerimiz 38 grup eşyaya ilişkin listeyi Odamız Uluslararası İlişkiler Şefliği’nden ( Tel: 0 232 455 29 46 ) temin edebilirler. 1. Konu: YURTDIŞI LİMAN PROJELERİ HK.

Kurum Adı: TOBB

Evrak Geliş Tarihi: 16.06.2014
Duyuru ve Ekler:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden Odamıza gönderilen yazıda;


Dışişleri Bakanlığı'nın ilgili yazısına atfen, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı Limanı’nın yenilenmesi projesi ve Kazakistan’ın Aktau Limanı Özel Ekonomik Bölgesi’nde inşa edilmesi öngörülen petrol ürünleri, likit ve yoğunlaştırılmış gazlarla ilgili teknik donanım üretimi tesisi hakkında Aşkabat Büyükelçiliğimizden ve Aktau Başkonsolosluğumuzdan bildirilen hususlar iletilmektedir.
Türkmenistan Deniz ve Derya Yolları Kurumu’na, bir firmamız ile Türkmenbaşı Limanı’nın yenilenmesi hususunda anlaşma imzalama yetkisi verildiği ifade edilmektedir. 2017 yılın Aralık ayında tamamlanması beklenen 1,5 milyar Dolar tutarındaki projenin, 2.500 kişiye iş imkanı sağlayacağı kaydedilmektedir.
Aktau Limanı Özel Ekonomik Bölgesi’nde petrol ürünleri, likit ve yoğunlaştırılmış gazlarla ilgili teknik donanımların üretimi için yeni bir tesisin inşa edileceği, Kazak-İspanyol ortaklığında üretim yapacak tesisle ilgili projenin maliyetinin 534 milyon Avro olarak tahmin edildiği, Kazak Samruk-Kazna Invest (%49 payla) ve İspanyol Ros Roca Indox Cry Energy Overseas Ltd. (% 51 payla) ortaklığındaki projenin hayata geçirilmesiyle ilgili belgelerin 19 Mayıs 2014 tarihinde Aktau’ da imzalandığı belirtilmektedir.
Projenin 160 milyon Avro’luk kısmının ortak yatırımcılar tarafından, 374 milyon Avro’luk bölümünün ise kredi yöntemiyle karşılanacağı, proje ile ilgili “joint-venture” kurulmasına ilişkin anlaşmanın İspanya Başbakanı Marino Rajoy’un geçtiğimiz yıl Eylül ayında Kazakistan’ı ziyareti sırasında imzalandığı, proje çerçevesinde Aktau Limanı Özel Ekonomik Bölgesi’nde bir bilimsel araştırma merkezinin kurulmasının öngörüldüğü, söz konusu merkezin teknik personel ve mühendislerin eğitimi, nitelikli uzmanların yetiştirilmesi için Kazak-İspanyol üniversiteleri arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacına da hizmet edeceği, 3267 kişiye yeni iş imkanı sağlaması beklenen proje kapsamındaki üretim tesisinin, bu yıl yaz aylarında başlaması öngörülen inşasının 2016 yılında tamamlanmasının planlandığı kaydedilmektedir.


 1. Konu: İHALE İLANI

Kurum Adı: T.C. DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ

Evrak Geliş Tarihi: 23.06.2014
Duyuru ve Ekler:

T.C. Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı’ndan Odamıza gönderilen yazıda;


Dokuz Eylül Üniversitesi’nin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında “Açık İhale Usulü” ile yapılacak 2014/63584 ihale kayıt no’lu “ Eğitim Fakültesi Binaları Kalorifer Tesisatı Onarımı” ‘ne ait ihale ilanının 16.06.2014 tarih ve 2624 sayılı Kamu İhale Bülteni ile 14.06.2014 tarih 1399 sayılı Ege’de Bugün gazetesinde yayınlanmış olduğu bildirilmektedir.
Ek: İhale ilanı 1. AVRUPADAN TİCARİ İŞBİRLİKLERİ TEKLİFLERİ 1. Romanyalı Kadın Elbisesi Distribütörünün Üretici Arayışı / Referans Numarası: 20121213010

Romanyalı bir firma, kadın kıyafeti distribütörlüğü yapmakta ve bölgesinde ürünlerin satışını gerçekleştirmektedir. Mont, elbise, takım elbise, bluz, kazak, gömlek, şapka, yün ve ipek eşarp, ve iç giyim ürünlerinin satışını yapan firma, bu hizmetini sunmak ve distribütörlük anlaşmaları imzalamak için ilgilenen üreticilerle temasa geçmek istemektedir.


 1. Sırp Gıda Distribütörünün Üretici Arayışı / Referans Numarası: 20110131024

Gıda konusunda distribütörlük yapan Sırp firma, mevcuttaki bu hizmetini ilgilenen firmalara sunmaktadır. Firmanın distribütörlüğünü yaptığı ürünler; şeker, yağ, süt ürünleri, meyve ve sebze olarak belirtilebilir. Sırp firma, konuyla alakalı işbirliği yapmak isteyen ve distribütör arayan üreticilerle temasa geçmek istemektedir.


 1. Alman Detektör Firmasının Hizmet Alabileceği Partner Arayışı / Referans Numarası: BRDE20140523001

Alman bir firma, patlama alt sınırı (Lower Explosive Limit-LEL) detektörlerinin ve endüstriyel egzoz emisyonunda kullanılan hidrokarbonların ölçülmesi için alev iyonlaştırma detektörü (flame ionization detectors-FID) temin etmektedir. Firma görüntüleme sistemleri ile ilgili faaliyetlerle temasa geçmek ve onlardan hizmet alımı yapmak istemektedir.


 1. Hırvat Firmanın Karton Levha Üreticisi Arayışı / Referans Numarası: BRHR20140506001

Dekoratif kutuların üretimini yapan Hırvat firma, karton levha üreticisi aramaktadır. Firma kutu yapımında kullanılabilecek diğer malzemelerin tedariki noktasında da ilgili firmalarla temasa geçmek istemektedir.


 1. Polonyalı Mobilya Üreticisinin Aksesuar Üreticisi/Tedarikçisi Arayışı / Referans Numarası: BRPL20140509001 

Ismarlama mobilya üretiminde uzmanlaşan Polonyalı firma, mobilyaları için aksesuar temin edebilecek üreticiler/tedarikçiler aramaktadır. 20 yılı aşkın süredir bu konuda hizmet veren firma 38 faklı ülkeye ürünlerini satmaktadır. Gardırop, kitaplık, yatak ve mutfak dolapları üretimi yapan firma daha çok oteller, restoranlara, okullara, medikal merkezlere, eczanelere ve daha bir çok mekana üretim yapmaktadır. Sadece ısmarlama üretim yapmayan firma ayna, sunta, ekoderi, bambu boardlar da üretmektedir. Polonyalı firma, üretmekte olduğu bu ürünlerde kullanmak için aksesuar üretebilecek/tedarik edebilecek işletmeler aramaktadır. 


 1. Yunan Mobilya Üreticisinin Lojistik Firma Arayışı / Referans Numarası: BRGR20140520001

Yunanistan’da çeşitli mobilya (ofis, mutfak, ev) ve mobilya aksesuarı/ilgili ekipmanların üretimi yapan firma, lojistik anlamında işbirliği yapabileceği AB veya AB dışı ülkelerde faaliyet gösteren firmalar aramaktadır.
 1. Romanyalı Distribütör Firmasının Üretici Arayışı / Referans Numarası: BRRO20140505001

1994 ten beri sıhhi tesisat, ısı ve klima montajları üzerine faaliyet gösteren ve bu konuda uzmanlaşan Romanyalı firma, bu ürünler ile ilgili olarak satış ve distribütörlük hizmeti vermektedir. Firma, konuyla alakalı hizmetten faydalanmak isteyen üreticilerle temasa geçmek ve işbirliği yapmak istemektedir.
 1. Rus Enerji Firmasının Taşımacılık Konusunda Firma Arayışı / Referans Numarası: BRRU20140523001

Kompleks “küçük enerji” ile ilgili üretim yapan ve anahtar teslim çözümler üreten Rus firma taşımacılık ve lojistik firmalarıyla temasa geçmek ve işbirliği yapmak istemektedir. Firma, potansiyel ortağın Rus firmalarla çalışma tecrübesine sahip olması ve zamanlama konusunda hassas davranması gerektiğini ifade etmiştir.
 1. Hırvat Firmanın Karton Levha Üreticisi Arayışı / Referans Numarası:  BRHR20140506001
   


Dekoratif kutuların üretimini yapan Hırvat firma, karton levha üreticisi aramaktadır. Firma kutu yapımında kullanılabilecek diğer malzemelerin tedariki noktasında da ilgili firmalarla temasa geçmek istemektedir.


 1. İngiliz Tıbbi Cihaz Firmasının Ekipman Anlamında Üretici Arayışı / Referans Numarası: BRUK20140125001

  İngiliz bir firma, DNA ve protein analizi yapabilen bir cihaz geliştirmiştir (moleküler ayrıştırıcı olarak ta ifade edilebiliyor). Firma, uygun bilim ekipmanları üretimini yapan firmalarla işbirliği yapmak ve tasarımlarla birlikte pazara ürün sunmak istemektedir.

 1. AVRUPADAN TEKNOLOJİ İŞBİRLİKLERİ TEKLİFLERİ
 1. Gıda Harici Biokütleden, Biyoatıkdan ve Herhangi Bir Organik Atıktan Sürdürülebilir ve Karbondioksit Salınımı Olmayan Enerji Üretimi / Referans Numarası: 12 DE 0855 3OVA
  Alman şirket, sıvı biyo atıktan, gıda olmayan biokütleden ve herhangi organik atıktan biyo yakıt, dimethil eter ve metanol merkezi olmayan enerji konsepti sunmaktadır. Patentlenmiş iki adımlı termo-kimyasal kavram yüksek verimlik, çevre dostu ürün, güvenilirlik sunup, düşük bakım gereksinimi duymaktadır. Gözle görülür karbondioksiti de tutan bu ürün için lisanslama yapılacak sektör ortakları aranmakta olup veya teknik destekli ticari anlaşma yapılmak istenmektedir.
 1. Organik Fotovoltaik Solar Panel / Referans Numarası: 12 IT 54V8 3R8A
  İtalyan laboratuvar üçüncü nesil aktif katmanı organik malzeme olan fotovoltaik cihaz (OPV) geliştirmiştir. OPV’ler (kumaşlar ve plastiklerden veya hafif veya esnek yapılardan dâhil edilen, farklı yüzeylerden kolayca çökeltilmiştir. laboratuvar, lisanslama yapacak ve gelişimi devam ettirebilecek endüstriyel ortak arayışındadır.
 1. Atıktan Metan Üreten Yeni Bir Süreç / Referans Numarası: 12 IT 56Z7 3R38
  İtalyan araştırma şirketi, herhangi bir organik malzemeyi metana ve ısıya çeviren termo kimyasal çevrim bazlı yeni enerji prosesi sunmaktadır.  Teknoloji, küçük şehirlerdeki, endüstrilerdeki veya hastanelerdeki küçük miktardaki 500kgdan 3 ton/gün kadar atıklarda(organik atık) enerji üretmek istemektedir. Geliştirmeyi ve testleri devam ettirecek endüstriyel ortaklar ile teknik ortaklık veya ortaklık anlaşması yapılmak istenmektedir.
 1. Tarımsal Uygulamalarda Farklılaşmış Koruyucu Örme Tekstil Yapıları / Referans Numarası: 12 RO 74DQ 3O5Y

Romanyalı enstitü, tarımsal tekstil yapıları (UV stabilize polietilen) özel koruma derecesi, basit/kompleks zırh örgü geliştirmiştir. Özellikleri su ve hava geçirgenliği,  mukavemet, kolayca tekstil kompozitlerini takviye edicidir, kolayca tarım için koruyucu kolayca üretilmektedir. Enstitü, farklı tipte ortaklık anlaşmaları altında araştırma organizasyonları ve endüstriyel ortaklar aramakta olup ortaklık tipleri tartışılacaktır.


 1. Kemik İmplantlar İçin Multifonksiyonel Kompozit Kaplama / Referans Numarası: TOHR20140214001
  Hırvat araştırma enstitüsü biyomedikal ve doğal bilimlerden organik-inorganik kaplama biyoetkisiz sert doku implantları birleştirilmiş ilaç ile birliktedir. İleri biyolojik testleri yapabilecek güvenilir bir ortak aranmakta olup aynı zamanda bu ortak proje gelişiminde de yer alacaktır.
 1. Plastik Endüstrisinde Yenilikçi Paketleme Teknolojileri İçin Araç Yönetimi / Referans Numarası: 10 DE 0855 3IA0

Alman KOBİ, plastik endüstrisi için araç yönetimi için teknoloji paketi geliştirmiştir. Teknoloji, üretim prosesi, lokasyon ve araçların şartları hakkında kapsamlı bilgi vermektedir. Bu bilgi ile araçların kırılması veya makine duruşlarının kayıp zamanlarını minimize etmek istenmektedir. Mekanik fabrika/mühendislik firmaları ile teknik ortaklık veya teknik destekli ticari anlaşma yapılmak istenmektedir.
 1. Termoplastiklerin Akış Oranını Ölçmek İçin Laboratuvar Cihazı / Referans Numarası: 10 SK 69CU 3J1K

Teknolojik atıkların plastik geri dönüşümünde çalışan Slovak KOBİ, termoplastiklerin akış oranını ölçmek için laboratuvar cihazı arayışındadır. Ortaklık teknolojik yardımlı lisans anlaşması şeklinde olacaktır
 1. Evsel Atıkları Biyoenerji/Biyogaz Üretimi İçin Eriten ve Ayıran Tek Tek Makineler ve Komple Sistem / Referans Numarası: 12 SE 6721 3QX5
   

Temiz teknolojiler alanında aktif olan İsveçli şirket, evsel atıkları diğer organik malzemelerden ayırarak biyoenerji/biyogaz üretimi için eriten sistem geliştirmiştir. Sistem, biyoenerjinin üretimini oldukça verimli kılmaktadır. Firma, biyoenerji sektöründe anahtar teslim tesis, organik atık ön arıtma komple tesisi kurulumu için teknik destekli ticari anlaşma yapmak istemektedir.


 1. Milimetre Dalga Görüntü Elde Etme İçin Sıra Tarayıcı / Referans Numarası: 13 KR 9A9E 3RQ6

  Kore’den bir üniversite milimetre dalga görüntü elde etme yüksek hızlı sıra tarayıcı aynı anda farklı açılardan görüntü alan sistem geliştirmiştir. Üniversite lisans anlaşması, ortak geliştirme için teknik ortaklık ve teknik destekli ticari anlaşma yapmak istemektir.


 1. Endüstriyel Atık Isıdan Elektriğe Çeviren ORC (Organik Rankine Cycle) Türbini Tasarımı Ver Üretimi / Referans Numarası: TOFR20130802002
   

Fransız KOBİ, ORC güç santrali için yeni bir türbin geliştirmiştir. ORC’de Turbo jeneratör  atık ısıyı elektriğe çevirmektedir. Atık ısı, endüstriyel atıklardan, biyokütleden, jeotermal ve solar alanlardan sağlanmaktadır. Özel ihtiyaçlara göre gelişim ve adaptasyon için teknik ortaklık anlaşması yapılmak istenmektedir. 1. AVRUPADAN ÖZEL İŞBİRLİĞİ TALEPLER
 1. Litvanyalı Tasarımcının Deri El Çantası Üreticisi Arayışı

Litvanyalı bir firma, deri el çanta üreticileriyle temasa geçmek istemektedir. Kendi tasarımlarının üretimini yaptırmak isteyen firma ilk yıllık sipariş için 1500 adet düşünmektedir. Talep edilen ürünlerle ilgili örnek olması açısından görselleri aşağıda verilmektedir.

 • Resim 1 

 • Resim 2

 • Resim 3 

 1. Duvar Halısı Üreticisi Arayışı
  Rusya'dan bir firma, Türkiye de duvar halısı (tapestry) üreticileriyle temasa geçmek ve işbirliği içinde olmak istemektedir. Her iki konuyla da ilgili olarak  detaylı bilgiye ulaşmak ve firmayla temasa geçmek isteyenler Hüsnü Demir ile iletişime geçebilir.
 1. İsveçli bir şirket outdoor segmentinde ürünler ithal etmek istemektedir. Şirketin ilgilendiği kategoriler:

 1. Kamp Aksesuarları

 2. Tekne aksesuarları

 3. Ev/Bahçe ürünleri

 4. Tonoz

 5. Bataryalı ürünler:

 •       Batarya güçlü soğutma çantası

 •       Batarya ile başlatılan/alevle başlatılan Gaz ve odun kömürü mangal

 •       Batarya güçlü sağutucu

 •       Elektrikli, batarya ile yapılmış  ”Emergency boat motor”

 •       Ev kullanımı için batarya sistemi- Tek batarya tipi ile bütün tip ev içi araçların kullanımı

Üreticileri aranmaktadır.


 1. Çinli web oyunları geliştiricisi olan şirket, Avrupa oyun pazarına girmek için ortaklar aramaktadır.Şirketin aradığı ajans, oyunlarını işleten ve ihraç eden bir oluşum olacaktır. Teknik destekli ticari anlaşma yada ticari anlaşma yapılmak istenmektedir.
 1. İngiliz bir firma, plastik , pot kısmı 140x80cm boyutlarında siyah ve beyaz taş görünümlü kutular ürettirmek istemektedir. İngiliz firma uygun prototiplere göre düzenli olarak sipariş vermek istemektedir. Ürünün tasarımına yardımcı olacak olan İngiliz firma küçük miktarlar ile siparişlere başlamak istemektedir. Firma aynı zamanda plastik çiçek kovalar, plastik bahçe mobilyaları gibi dış kullanım ürünleri UV dayanımlı ve yüksek kaliteli olarak ürettirmek istemektedir. 


Yüklə 41,44 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə