Hanlar ve kervansaraylar; geleneksel ve modern mimaride taşYüklə 19,71 Kb.
tarix20.08.2018
ölçüsü19,71 Kb.
#73126HANLAR VE KERVANSARAYLAR; GELENEKSEL VE MODERN MİMARİDE TAŞ

29 - 30 Kasım 2007 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek olan Hanlar, Kervansaraylar; Geleneksel Ve Modern Mimaride Taş konulu sempozyumun iki ana teması bulunmaktadır. Bunlardan ilki Anadolu’nun geleneksel yapı stokunun önemli bir bölümünü oluşturan hanlar ve kervansaraylardır. Diğeri ise yine Anadolu’nun temel geleneksel yapı malzemeleri arasında yer alan taştır. Taşın geleneksel yapı malzemesi olmasının yanı sıra günümüzün yapı üretim süreçlerinde de yeğlenmesi, Sempozyum’un temaları arasında modern mimaride taşın yer almasını haklı kılmaktadır.


Anadolu coğrafi konumu ile çeşitli uygarlıkların doğduğu ve geliştiği çok kültürlü ve çok katmanlı bir özelliğe sahiptir. Anadolu ayrıca çeşitli dönemlerde Doğu ile Batı arasında bir geçit ve köprü görevi görmüş, antik çağlardan bu yana oluşturulan yol ağları, bu topraklardaki ulaşımı, yerleşmeler arasındaki ilişkiyi sağlamıştır. Doğu’nun ipeğinin, baharatının ve diğer ürünlerinin kervanlarla Batı’ya taşınması, İpek Yolu üzerinden gerçekleşmiş, bu yol ticari işlevinin yanı sıra Doğu - Batı arasındaki kültürel alışverişe de önemli katkılar sağlamıştır.
Özellikle 12. yüzyıldan sonra bu yol ağları üzerinde yolcular için hanlar ve kervansaraylar inşa edilmiş, bu merkezlerde yolcular konaklamanın yanı sıra başka hizmetler de alabilmişlerdir. Tüm bu hizmetler yolculara din, dil, ırk farkı gözetmeksizin verilmiş, bu nitelikleriyle hanlar ve kervansaraylar önemli bir sosyo-ekonomik misyon üstlenmiştir.
13. yüzyılda, yol güzergâhları üzerinde çoğunlukla tekil yapılar olarak inşa edilen Aksaray - Sultan Hanı, Tuzhisar Sultan Hanı, Karatay Han gibi hanlar Osmanlı Devleti döneminde tekil olarak tasarlanmalarının yanı sıra Menzil Külliyeleri olarak adlandırılan; cami, hamam, imaret gibi değişik işlevleri barındıran yapı toplulukları içinde yer almaya başlamıştır. Antalya ve çevresi, 13. yüzyılda, döneminin önemli yol güzergâhlarının sonlandığı bir coğrafyada yer almaktadır. Orta Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan bu güzergâhlarda Susuz Han, İncir Han, Evdir Han, Kırkgöz Han, Şarapsa Han, Alara Han, Kargı Han gibi döneminin önemli örnekleri konumlanmıştır. Bölge’nin bu özelliği, hanların bu Sempozyum’da tartışılmasının nedenleri arasındadır.
Kültürel mirasımızın önemli bir bölümünü oluşturan bu yapılar, çeşitli nedenlerden dolayı tahrip olmakta, değer ve niteliklerini yitirmektedirler. Bu husus hanların ve kervansarayların korunması ve çağdaş toplumun gereksinimlerini karşılamak üzere değerlendirilmesini gerektirmektedir.
Han ve kervansarayların tarihsel ve mimari niteliklerinin yanı sıra koruma - kullanma dengesi içinde ele alınmaları da Sempozyum’dan beklentilerimiz arasındadır.
Sempozyum’un ikinci ana teması taş sözcüğü ile betimlenmiştir. Taş, tüm dönemlerde ve tüm uygarlıklarda ana yapı malzemesi olarak kullanılmış, Anadolu mimarlığında da bu önemini yitirmemiş ve sürdürmüştür.

Taşın nitelikleri, onun yapıda çok değişik yerlerde kullanılmasına olanak sağlamıştır. Ana taşıyıcı yapının, mimari elemanların ve süsleme elemanlarının ana malzemesi olarak görev yapan taş, her dönemin vazgeçilemez bir yapı malzemesi olmuştur.


Taşın hikâyesi doğada bulunmasından bir yapı elemanı haline gelmesine değin geçen süreçlerin tümünü kapsar. Bu nedenle üretim ve kullanım teknikleri de tartışma konuları arasında yer almaktadır.
Taş geleneksel yapı malzemesi olmasının yanı sıra çağdaş yapı sanatında da önemli bir yere sahiptir. Üretim teknolojilerindeki gelişmeler, taşın çağdaş yapılarda kullanılması süreçlerine yeni boyutlar getirmiştir. Çağdaş tasarımda taş kullanımının artırılması, taşın yapıyla yeniden buluşmasının sağlanması, bu konudaki örneklerin tartışılması Sempozyum’un amaçları arasındadır.
Amacımız;

Uluslararası Ünlü Mimarlar aracılığı ile Türk Doğal Taşının Tüm Dünyaya duyurulmasıdır.

Bilim Komitesi

PROF. EMRE MADRAN

PROF. ERDOĞAN YÜZER

PROF. GÜL ASATEKİN

GÜL HANDE TERZİOĞLU

PROF. NEVZAT İLHAN

M. OSMAN AYDIN

PROF. TURGAY ONARGAN


Konuşmacılar:

Richard England


Beklenen Konuşmacılar

Keynot Speaker :

Alberto Campo Baeza

Mario Botta

Lord Norman Foster


Ücret :

Organizasyon günlük dinleme ücreti 10 € dur. Konaklama Hariç.

Mimarlık Fakülteleri

Güzel sanatlar Fakülteleri

Jeoloji Mühendisliği

Maden Mühendisliklerinde okuyan Tüm Öğrencilerimiz için Sempozyum Günlük dinleme ücreti alınmayacaktır.


Bildiri okuma :

Bildiriler 100 YTL karşılığı sunulabilecektir.


Bildiri Resmi Dili :

Resmi dil İngilizce ve Türkçedir.


Gezi Programı :

Bildirimi yapılacaktır. Ücret 10 €


Organizasyon Komitesi:
Antalya Mimarlar Odası

Nilgül YILMAZ – Mimar.

Hakime YILDIZ - Mimar.

Ebru ER - Mimar.


ARENA INTERNATIONAL FAIRS

Kudret ÇİÇEKÇİ

Gül CEYLAN

Kerem KORALAY


İletişim:

ARENA INTERNATIONAL FAIRS
Merkez: Akdeniz Bölge:

Ankara Cad. No:97 K:6 Güzeloba Mah. Havaalanı cad.

Bornova - Izmir / Turkey Arena Plaza 07230 Antalya / Turkey

Tel: 00 (90) 232 348 77 45 Tel: 00 (90) 242 322 04 29Fax:00 (90) 232 348 77 47 Fax: 00 (90) 242 322 04 37

www.arenafuar.com info@arenafuar.com
Antalya Mimarlar Odası
Adres: Meltem Mah. 3808 Sk. No : 16 ANTALYA/TURKEY

Tel: 0242 237 86 92 – 93 – 94

Fax: 0242 237 58 20

e-mail : antmimod@antnet.net.tr

Kataloq: images -> Etkinlikler
images -> 2. Fakültə:İnformasiya texnologiyaları, aqrarmühəndislik və energetika mühəndisliyi
images -> Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti «TƏSDİq ediRƏM»
images -> TƏSDİq ediRƏM” azərbaycan tariXİ
images -> Aqrar bazarin formalaşmasi və İNKİŞaf xüsusiYYƏTLƏRİ fənni üzrə İŞÇİ TƏDRİs proqrami
images -> Kafedrasi
images -> AZƏrbaycan respublikasinin təHSİl naziRLİYİ azərbaycan respublikasinin təHSİl probleməRİ İnstiTUTU azərbaycan döVLƏT İQTİsadi universiteti
images -> Qrafikdizay n fənninin proqramı baki – 2013 Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti “Dİzayn” kafedrası Qrafik dizayn
images -> AZƏrbaycan respublikasi təHSİl naziRLİYİ azərbaycan döVLƏT İQTİsad universiteti «İQTİsadi TƏHLİl və audiT»
images -> AZƏrbaycan respublikasinin təHSİl naziRLİYİ azərbaycan respublikasinin təHSİl probleməRİ İnstiTUTU azərbaycan döVLƏT İQTİsadi universiteti
Etkinlikler -> Proje ve doküman (belge) YÖnetiMİ

Yüklə 19,71 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə