Mesleki ve teknik ortaöĞretim kurumlari mezunlarinin izlenmesi projesiYüklə 3,25 Mb.
səhifə1/52
tarix05.01.2022
ölçüsü3,25 Mb.
#75986
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   52

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi BaşkanlığıMESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARI MEZUNLARININ İZLENMESİ PROJESİ

(WEB PORTALI SÜRDÜRÜLEBİLİR PİLOT)
HAZİRAN – 2007

ANKARA

S U N U Ş

Bilim ve teknolojideki değişmelere paralel olarak iş dünyasının ihtiyaç duyduğu iş gücünün niteliklerinde de değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Rekabet için mal ve hizmet üretiminde kalitenin artması ve verimliliğin yükseltilmesi, ülke ekonomileri için zorunlu hâle gelmektedir.


Ülkemizin kalkınması açısından bireylerin, iş hayatının ve toplumun ihtiyaçlarına göre eğitilmeleri, eğitildikleri mesleklerde istihdam edilmeleri önem taşımaktadır.
Bakanlığımıza bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunlarının, güncel bilişim teknolojilerini kullanarak web tabanlı olarak izlenmesi, bu kurumlarda verilen eğitimin hedeflere ulaşma düzeyinin belirlenmesi ve eğitim programlarının güncelliğinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan “Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarının İzlenmesi Projesi” ile Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının 2001-2002 öğretim yılından günümüze mezunlarının istihdam edilme durumlarının belirlenmesi, mezunların sistematik olarak izlenmesi, hazırlanan sistemin kurumsallaştırılması, elde edilecek somut verilerin analiz edilmesi, mesleki ve teknik ortaöğretim programları için önerilerde bulunulması, eğitim sisteminin güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya çıkarılması, mesleki ve teknik eğitimin iş hayatının taleplerine uygunluğunun belirlenmesi, eğitim ile istihdam arasındaki ilişkinin kuvvetlendirilmesi, mesleki ve teknik eğitim programlarının iş piyasasının talepleri doğrultusunda geliştirilmesi, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında performansa dayalı değerlendirme yapılabilmesi amaçlanmıştır.
Bu amaçları gerçekleştirmek için Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında belirlenen 24 ildeki 63 mesleki ve teknik ortaöğretim kurumundan başlanarak bir pilot uygulama yapılmıştır. Bu illerin seçilmesindeki amaç, MEGEP kapsamındaki okulların projenin uygulanmasına uygun altyapıya sahip olmalarıdır. İleriki yıllarda bu sistemin yurt geneline yaygınlaştırması planlanmaktadır.
Bu proje, mezun öğrenci merkezli olup Türkiye’de uygulanacak yeni bir modeldir. Benzer çalışmaların bazı okul ve kuruluşlarca yapıldığı bilinmektedir. Ancak, bu kadar geniş kapsamlı olarak başlatılan bu proje gelecekte, mesleki ve teknik ortaöğretim mezunları, eğitim programları ve mezunların iş piyasasının talepleri doğrultusunda yetiştirilebilmesi için planlamalar yapılabilmesi yönüyle önem arz etmektedir.
“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Mezunlarının İzlenmesi Projesi”nin Web portalındaki anketlerinden elde edilen verilerle hazırlanan 2007 yılı proje araştırma raporu Dairemiz tarafından hazırlanmıştır.
Bu çalışmanın yapılmasına karar veren Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı ve Bakanlığımız yetkililerine, belirttikleri görüş ve yaptıkları değerlendirmeler ile katkıda bulunan pilot illerdeki okullardan mezun olan öğrencilerimize; bu illerde bulunan işletmelerin değerli yöneticileri ve sahiplerine mezunlara ulaşmamızda bize destek veren ÖSYM Başkanlığına; proje araştırma raporunun tasarlanması, verilerin toplanması, işlenmesi ve yorumlanmasında emeği geçen tüm birimimiz elemanlarına teşekkür ederim. Haziran 2007

İbrahim DEMİRER

EARGED Başkanı
Yüklə 3,25 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   52
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə