Proje SüresiYüklə 109,52 Kb.
tarix14.11.2017
ölçüsü109,52 Kb.
#31736


e-Bülten

SAYI 1

14/11/2017

BU SAYIDA BULACAKLARINIZ >>>


logo.png

goGreen projesi Avrupa Komisyonu tarafından, Eğitim ve Kültür Müdürlüğü altında ortak finansmanı sağlanan 24 aylık bir girişimdir.
Proje Süresi

01.10.2010 – 30.09.2012


Proje Bütçesi

400,000 EURO (TOPLAM)

297,000 EURO (AB HİBESİ)

Sözleşme No

2010-3538/001-001-gr leonardo-lmp

Proje websitesini ziyaret edin!

http://www.gogreenproject.eu

def%20flag-logoeac-llp_endef%20flag-logoeac-llp_en

Bu proje Avrupa Komisyonu desteği ile finanse edilmektedir.

Bu yayın sadece yazarının görüşlerini yansıtmaktadır ve burada yer alan bilgilerin kullanımından Avrupa Komisyonu sorumlu tutulamaz.

Online Avrupa Anketi KOBİ’lerin çevreci uygulamalar hakkında eğitim ihtiyaçları için TIKLAYIN ve Yer alın! Karşılığında firmanızın logosunu projemizin websitesine yerleştirin.
11 goGreen proje Ortağı ile tanışın, diğer bir adıyla goGreeners!

greece.gifitaly.gifspain.gifromania.gifbulgaria.gifturkey.gif
YUNANİSTAN

ARCADIA TİCARET ODASI

ALLWEB SOLUTIONS SA

MILITOS EMERGING TECHNOLOGIES & SERVICES,
İtalyA

ROMA TRE UNİVERSİTESİ

EUROSPORTELLO
İSPANYA

VALENCIA TİCARET VE SANAYİ ODASI

SCIENTER España


ROMANYA

ARAD TİCARET, SANAYİ VE TARIM ODASI
bulgarİSTAN

BICC - SANDANSKI
tÜRKİYE

ISTANBUL SANAYİ ODASI

iZMiR ticaret odası

NASIL KATILABİLİRSİNİZ >>>

Sizi, goGreen ile ilgili deneyimlerinizi, düşüncelerinizi, fikirlerinizi ve konuya dair sorularınızı bizimle paylaşmaya çağırıyoruz.

Tek yapmanız gereken, Basın Ofisimizle ya da size en yakın ortağımızla irtibata geçmek.

Basın Ofisi

Magda KARAMANOGLOU

E. karamanoglou@militos.org

T. +30 210 67 72 129

F. +30 210 67 72 116

Facebook’ta goGreen takipçisi olun!
goGreen’i Destekleyin >>>
goGreen destek logosunu internet sitenize koyarak ve/veya promosyon malzemelerinizde kullanarak çevresel profilinizi geliştirin! Taahhütsüz ve ücretsizdir!
go-green_supporter
Bunun karşılığında, logonuz ve şirket/kuruluş profiliniz hem web sitemizde yayınlansın hem de etkinlikler bölümünde görünerek, diğer destek verenlerin bir parçası olsun.

Ayrıca, goGreen logosunu e-posta imzası olarak da ekleyebilirsiniz!
gogreen_think before you print logo (2)


FAYDALI LİNKLER >>>
  • Avrupa Küçük İşletmeler Programı
  • KOBİ’ler için Çevresel Uyum Yardım ProgramıBu bülten; projenin ilerlemesi, kazanımlar ve projeyle ilgili gelişmeler konusunda sizleri bilgilendirmek için düzenli olarak yayınlanacaktır.
  • AKILLI BİNA nedir ve faydaları nelerdir

  • İşletmenizin yeni başlayan goGreen AB projesinden nasıl faydalanabileceğini öğrenin

  • Uluslararası Biopolitika Örgütü Başkanının çevre korumasının KOBİler için nasıl gerçek bir kar kaynağı olacağına ilişkin ropörtajını okuyun

Unutmayın! Yeşil İşletme Akıllı İşletmedir >>>

Menelaos Ioannidis, Built-IT firması Kurucu Ortağı ve CEOsu bize AKILLI BİNALARI ve faydalarını anlatıyor ioannidis


Bay Ioannidis, bir binayı akıllı yapan nedir?

Teknoloji ve süreçlerin kullanımı oturanları için daha güvenli ve verimli, sahipleri için de operasyonel açıdan daha elverişli bir bina yaratır. Bir binayı akıllı yapan budur. Daha spesifik olarak, binalar için otomasyon sistemleri “zeki” kumandalara ve kablosuz kontrol ağlarına dayanmaktadır. Build IT’in Akıllı Bina çözümleri bir binadaki, mevcut veya yeni, tüm elektronik ve mekanik donanımı otomatikleştirir ve onu daha düşük enerji alanı ile “akıllı” veya “yeşil” binaya dönüştürür.
Akıllı Bina bir işletmeye ne gibi faydalar sağlar?


“Build IT’in akıllı bina çözümlerini uygulamanın sonuçları; daha düşük ücretle işletilen ve kullanıcıları için daha değerli binalardır!”
Bu çözümün uygulandığı binalar daha az enerji tüketir, içinde çalışan insanlara rahat ve sağlıklı bir ortam sağlar ve çevreye dostturlar. Ancak, sistemin tamamı sadece esneklik, konfor ve güvenlik sağlamaz, aynı zamanda hızlı maliyet tasarrufu sağlar. Bu da, piyasa değerinde belirgin bir artış sağlar. Şirket, hükümet ve kurumlar gibi, sahibi tarafından kullanılan projelerde, akıllı binanın faydaları personelin yüksek verimliliği ve operasyon masraflarının düşürülmesi gibi yatırımın hızla geri dönüşünü sağlar. Ticari gelişmeler açısından; bu projelerin piyasanın üstünde kiralar, daha uzun süre ve daha iyi kullanım ile daha düşük operasyonel masraflar yaratması beklenir. Her yönden, bu bir kazan-kazan durumu!
Akıllı bina bir firmanın ömür boyu işletme maliyetini düşürür mü? Sistemin kurulma maliyeti düşünüldüğünde buna değer mi?

Ticari bir binanın operasyon süreci, bir projenin tasarım ve inşa sürecinden daha uzundur. Bir binanın işletme ömrünün toplam maliyeti, tüm ömür maliyetinin yaklaşık yüzde 60-85’i kadarken, tasarım ve inşa maliyeti yaklaşık yüzde 5-10 arasındadır.

Devralma, yenileme ve tasfiye maliyetleri, toplam ömür maliyetinin yüzde 5 ile 35’i arasındadır. Ömür maliyetine personel maaşları ve güvenceleri dahil edildiğinde, tasarım ve inşa maliyetleri ömür maliyetinin sadece yüzde 1’ine denk gelmektedir.
Akıllı Bina çözümlerini uygulayan Avrupalı KOBİlerin kolayca benimseyebilecekleri en popüler, hızlı ve etkili yöntemler hangileridir?

Bilindiği ve uygulandığı üzere, enerji yönetimi, enerji tüketiminin ölçülmesi ve bu ölçülerin devamlı olarak takip edilmesi ile başlar. Enerji tüketiminin ölçülmesinin yanısıra, enerji tüketimini başarılı şekilde optimize etmek için, enerji kullanılan süreçler ve faaliyetlerin gözlenmesi ve bu koşulların durum tanımlamasına dönüştürülmesi önemlidir. Sonuç olarak diyebiliriz ki; belirgin bir maliyet ve enerji tasarrufu sağlayacak gerçekten hızlı ilk ölçütler genellikle ihtiyaçları olandan daha fazla enerji harcayan personelin davranışları ile ilişkilidir. Bu orantısız ve gereksiz tüketimlerin belirlenmesi ve sınırlandırılmasının sağlanması %80’e kadar bir enerji ve maliyet azalması sağlar.

Avrupa’da bu tür çevre dostu uygulamalar ne kadar biliniyor?

Enerji tüketiminin önemli bir kaynağını oluşturan ticari ve sanayi amaçlı binalar AB enerji ihtiyacının %60’ını oluşturmaktadır, ve böylelikle enerji verimliliği sağlamak ve karbon emisyonunun azaltılması için önemli bir fırsat konumundadırlar. Uluslararası çalışmalar enerji yönetimi sistemlerinin %7 ila %20 arasında enerji tasarrufu sağladığını göstermiştir. Özel türlerin otomasyonunun uygulanması ile bu yüzdeler önemli ölçüde artabilir. Bu gözlemler, enerji fiyatlarının artışı sürerken işletmelerin dünya çapında kazanç, FAVÖK ve kar daralması raporlamaları nedeniyle son günlerde daha da kritik bir hal almıştır. Daha fazlası, Avrupa Birliği 2020 yılına kadar planlanan enerji kullanımını %20 oranında düşürmeyi hedeflemektedir.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

goGreen’in SİZİN İÇİN NELER YAPABİLECEĞİNİ ÖĞRENİN >>>

Çevre dostu uygulamaları benimseyen %6’lık kesimin dışında kalan Avrupa’daki işletmelerin büyük çoğunluğu (99%) küçük ve orta ölçekli işletmelerdir (http://ec.europa.eu/environment/sme/index_en.htm). Bununla birlikte, şirket yöneticilerinin çevresel konulara yönelik eğitimlerinde ciddi eksiklikler olduğu gözlenmektedir.

Genellikle, Avrupa’daki işletmeler, ekolojik prosedürleri uygulamanın hem işletmenin kendisine (ürün maliyetlerinde önemli düşüş, enerji tasarrufu vs.) hem de genel olarak çevreye yönelik önemli avantajları olduğunun farkına henüz varamamışlardır.

Kısa adı “goGreen” olan Avrupa menşeli proje, bu ihtiyacı karşılamak adına, işletme çalışanlarının çevre dostu prosedürlerle eğitilmesi amacıyla Avrupa’daki KOBİ’lerin, ekolojik eksikliklerini tanımlama ve değerlendirme amacını gütmüştür. Söz konusu proje; profesyonellerin ve girişimcilerin, yeşil işletme uygulamalarının etkili biçimde tanıtılması ve yönetilmesini amaçlayan, kişiselleştirilmiş “Yeşil Eğitim Programı”nın alınmasına odaklanmıştır.

Projenin önemli icatlarından biri de, proje ortaklığına katılan kuruluşların bünyesinde, goGreen İşletme Ofisleri adıyla KOBİ’ler için Yeşil Yapıların kurulması ve bunların çalıştırılmasıdır. Bu yenilikçi yeşil KOBİ Ofisleri, Avrupa’daki yerel KOBİ’lerin “Yeşil ve Güçlü İşletmeler” seviyesine yükselmeleri için önemli danışmanlık hizmeti sunacaklardır. Ayrıca proje, yeşili destekleyen KOBİ’ler için eğitim ve sertifikasyon imkânı öngörmektedir.

goGreen projesi, Avrupa Komisyonu Eğitim ve Kültür Müdürlüğü tarafından 24 ay süreli olarak finanse edilmiş bir girişimdir. Proje; Yunanistan, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye olmak üzere 6 ülkedeki 11 ortağın uzmanlık bilgisiyle gerçekleştirilmiştir.

Proje’nin Hedefleri ve Projeye Ortaklık hakkında daha fazla bilgiye erişin!Biyopolitika Uluslararası Organizasyonu Başkanı Dr. Agni Vlavianos-Arvaniti ile Röportaj agnes1
Avrupa’daki ekonomik krizin, işletmelerin sosyal sorumluluklarını ve çevre politikalarını yeniden belirlemesinde etkisi olacağını düşünüyor musunuz?

Büyüyen ekonomik kriz, bir mücadele ve toplumumuzun yeniden yapılanmasına yönelik fırsat sunmaktadır. Aşırı tüketicilik ve Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla’nın artmasına verilen devamlı önem sonsuza dek devam edemeyecektir. Değerlere yönelik köklü krizlerin ekonomik çöküşle sonuçlanacağı apaçıktır. Biyo-politika Uluslararası Organizasyonu (B.I.O), çevre korumasının; eğitim sistemlerinde, devletin yapısında, işletme stratejilerinde ve bireysel davranışlarda, merkez oluşturacağı yeni bir yapı talep etmektedir. Bu reform şu anda mevcut çevresel tehlikeler nedeniyle gerçekleşmektedir. Ayrıca bu kritik dönem, zenginliğin yeni usullerle ölçülmesi ve insanlığın, çevrenin korunmasına yönelik ortak bir çabada birleşmesi için bir fırsattır. Ekonominin en önemli gücü olan işletmelerin, politikalarını yeniden gözden geçirmelerinden ve biyo-çevrenin değerlenmesi ve korunması konusunda sosyal sorumluluk stratejilerinin tümünü yapılandırmaktan başka seçenekleri yoktur.
Anketler, Avrupa’daki KOBİ’lerin çevresel konularda önemli eksikliklerinin olduğunu göstermektedir. Biyo-eğitim bu durumu değiştirir mi?


Biyo-eğitim; çevre eğitimini, uzaktan ve açık öğrenme yoluyla KOBİ’lere sunan başlıca araçtır.”
1991 yılında B.I.O., tüm disiplinler arasında bir dayanışmanın varlığı üzerinde duran dünya genelindeki üniversiteler ve eğitim kurumları için, “evrensel” bir yapıyı sunmak ve geliştirmek umuduyla Uluslararası Biyo-Çevre Üniversitesi (I.U.B.E.)’ni kurmuştur. KOBİ’ler için çevresel korumanın, kar elde etme konusunda gerçek bir kaynak olabileceği, B.I.O.’nun “Yeşil Maaşlar” üzerine basılan son yayınında detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Bu durum, yeni fikirler ortaya çıkarma ve geliştirme arasında bir dağıtıcı görevini üstlenerek, yüzlerce yeni iş fırsatının yaratılmasını sağlayacaktır. Biyo-eğitim; çevre eğitimini, uzaktan ve açık öğrenme yoluyla KOBİ’lere sunan başlıca araçtır. B.I.O.’sun, 119 ülkede binlerce katılımcıya ulaşan yaygın e-öğrenme programı, çevre eğitimi konusunda 20’nin üzerinde kurs vermektedir.
KOBİ’lerin girişimcilerini ve yöneticilerini çevresel uygulamalara yönelik nasıl eğitebiliriz? Bunun için hangi araçları kullanabiliriz?

Bilişim teknolojisinin daha tam gelişmediği 1985 yılından beri, B.I.O. medya ve uyduların topluma ulaşmak için bir araç olarak kullanımını teşvik etmiştir. Buna ek olarak, elektronik bir “fikir bankası”nın oluşturulması, hem çevresel konular ve uygulamalar hakkında spesifik bilgi sağlayacak hem de KOBİ’lerin, tekerleğin yeniden icadıyla zaman kaybetmelerinden kaçınmaları konusunda yardımcı olacaktır. Dünya genelinde başarılı bir eğitim aracı olarak hizmet veren birçok başarılı model mevcuttur.
KOBİ’lerin çalışanlarını eğitmelerinin ve sonuç olarak becerilerini çevre dostluğu seviyesine yükseltmelerinin faydaları nelerdir?

KOBİ’lerde çalışanların eğitilmesi sadece bir avantaj değil aynı zamanda bir gereksinimdir. Çevresel bilinç eksikliği; gecikmeler, çevresel tehditler ve felaketlerle sonuçlanmaktadır. KOBİ’ler, faaliyetleri harekete geçirmek ve umut dolu bir toplum oluşturmak için kesin kararlar vermelidir. Daha fazla zaman kaybetmemek için yapılması gerekenin özü budur. Harekete geçmemiz gerekiyor.”

E-Posta aboneliğinden çıkmak için lütfen info@militos.org adresine "unsubscribe" konu başlığıyla e-posta gönderiniz.Abonelik bilgilerinizi değiştirmek için lütfen info@militos.org adresine "modify" konu başlığıyla e-posta gönderiniz.
Yüklə 109,52 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə