Simien Milli Parkı Ülkesi : EtopyaYüklə 19,62 Kb.
tarix22.01.2018
ölçüsü19,62 Kb.
#39661

ETOPYA
  1. Simien Milli Parkı

Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1978

Giriş Kriteri : (vii)(x)

Kayıt Numarası : 9


Koordinatları : N13 10 60 E38 4 0

Simien Milli Parkı erozyon ve yüksek biyolojik çeşitlilik ile oluşturulmuş muhteşem bir manzaraya sahiptir. Bu geniş nehir vadileri ile ayrılmış Afrika'nın başlıca dağ masifler birini içermektedir. Zirveleri bir dizi Ras Dashen dahil, 4000m üzerinde yükselir.

Simien Dağları dramatik manzara yaklaşık 40 milyon yıl önce bölgede büyük sismik aktivite sonucudur. Erimiş lav 3000m kalınlığa ulaşan Dünya'nın çekirdeğinden dışarı döküldü . Binlerce yıl boyuncaki erozyon, geride Simien Dağlarında . Boğazlar, kanyonları ve uçurumlardan oluşan manzara bıraktı. Ünlü pinnakılar ( yerden fışkıran sivri kayalar , donmuş lavlar bu oluşumlardan arta kalanlardır.

Simien dağları soyları tükenmekte olan 3 çeşit memeliye ev sahipliği yaptılar. Walia dağ keçisi, Gelada maymunları, Etopya kurdu.2. Rock-Hewn Kiliseleri, Lalibela

Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1978

Giriş Kriteri : (i)(ii)(iii)

Kayıt Numarası : 18


Koordinatları : N12 1 45.66 E39 2 25.512

Lalibela kaya oyma kiliseler, köklü bir Etiyopyalı yapı geleneğinin olağanüstü güzel örnekleridir.Axumite devletin düşüşün ardından, yeni bir Hıristiyan hanedanı 12. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Bu Zagwe hanedanı , Axum’un güneyinde yüzlerce kilometre güneyindeki Roha’yı başkent yapmıştır.

Efsaneye göre, Kral Lalibela, Roha’da doğdu. Onun adı 'arı kendi egemenliğini tanır' anlamına gelir. Tanrı onu 10 monolitik kilise inşa etmek için emretti ve ona renkleri de dahil olmak üzere ayrıntılı yapım olarak talimatları verdi. Kardeşi Harbay Krallıktan feragat edince lalibela’ya Tanrının emirlerini yerine getirmek için gün doğdu. Ve efsaneye göre,inşaatın olağanüstü hız ile gitmesinin sebebi meleklerin yardımı idi. Gece normalden iki misli iş bitiriliyordu

Burasını ilk gören Avrupalı olan Portekizli gezgin notlarına şöyle yadı. “ Burada öyle kiliseler yapılmış ki gözlerinize inanamıyacaksınız”


3. Fasil Ghebbi Gondar Bölgesi

Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1979

Giriş Kriteri : (ii)(iii)

Kayıt Numarası : 19


Koordinatları : N12 36 24.912 E37 27 58.212

Fasil Ghebbi, Gondar Region, Etiyopya imparatoru Fasilides ile haleflerinin ve ardıllarının ikametgahı olmuş bir kale-şehir kalıntısıdır.


Gondar kurucusu İmparator Fasiladas atalarının pek çok başşehir değiştirmesinden yorgun düşerek burasını başşehir yaptı. 1640 lı yılların sonlarına doğru halen ayakta olan bu kaleyi yaptırdı. Sonradan yapılan küçük kaleler bunun etrafındadırlar. Büyük kuleleri ile sanki ortaçağ Avrupa kalesi gibidir. Fasilidas’ın başka büyük eserler yaptırdığı da söylenir. Kubbesinden dolayı Yumurta Kale denilen yapı onlardan biridir. Diğer binalar ktaliyet arşivleri ve ahırlardır.
4. Aksum


Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1980

Giriş Kriteri : (i)(iv)

Kayıt Numarası : 15


Koordinatları : N14 7 48.684 E38 43 6.996

Aksum Antik Etiyopya etkili bir kentin kalıntıları kapsayan bir arkeolojik sitedir. Bu sitede stelleler, mezarlar, kaleler ve dikilitaş bulunur.

Axum şehir Axum krallığının başşehri idi. Krallığın, Ge'ez adlı kendi yazı dili vardı . 5000-2000 M.Ö. yılları arasında kendine özgü mimarisini geliştir. Dev dikilitaşlar yaptırdı. MS 4 yüzyılda Kral Azena zamanında en parlak devrine ulaşmıştır. Hiristiyanlık ta ülkeye bu zamanda geldi.

.

Etopya Ortodox kilisesi 10 emirin yazılı olduğu tabletlerin burada olduğunu ileri sürerler. Onun için bu kutsal mekanda Etopya Krallarının taç giyme törenleri yapılırdı. Halen de Etopya’nın en kutsal haç yerlerinden biri kabul edilir.Aksum dikilitaşı İtalyanların Habeşistan işgali sıarasında Roma’ya götürülmüştü. Ancak UNESCO’nun uğraşıları sonunda diklitaş Aksum’a geri getirildi.

5. Aşağı Awash VadisiÜlkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1980

Giriş Kriteri : (ii)(iii)(iv)

Kayıt Numarası : 10


Koordinatları : N11 6 0.216 E40 34 45.804

Aşağı Awash vadisi Afrika kıtasının en önemli palaeontolojik bölgesidir. 3.2 milyon yıl öncesinde yaşadığı sanılan LUCY 1974 yılında burada bulunmuştur. Lucy’nin bedeninin yüzlerce parcadan oluşan %40 kemiklerine ulaşılmıştır.

Afar çöküntüsü bu vadidedir. Burada çok sayıda insanlık tarihi öncesi insan izlerine rastlanmıştır.

6. Aşağı Omo Vadisi

Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1980

Giriş Kriteri : (iii)(iv)

Kayıt Numarası : 17


Koordinatları : N4 47 60 E35 58 0

Aşağı Omo Nehir Vadisi birçok insansı fosillerinin bulunmuş prehistorik bir sitedir. Onlar insan evriminin çalışmada temel öneme sahiptir.

Pliyosen ve Pleyistosen devirlere tarihlenen çeşitli insansı fosil ve arkeolojik yerleşim yerleri Fransız ve Amerikan ekipleri tarafından kazılmıştır. Australopithecinelerin ve Homo cinslerine ait fosillerin birçok bölgede bulunmuştur. Kuvarsit’ten yapılmış aletler, hangi yaklaşık 2.4 milyon yıl öncesine tarihlenmektedir.

7. TiyaÜlkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 1980

Giriş Kriteri : (i)(iv)

Kayıt Numarası : 12


Koordinatları : N8 26 5.676 E38 36 43.56

Tiya, güney Etiyopya’da 36 dikili duran taşın yer aldığı bir arkeolojik bölgedir. Tarih öncesi çağdan kalma eski antik Etopya kültürünün bir mezarlığı olduğunu anlaşılmaktadır.


8. Harar Jugol, Surla Çevrili Tarihi Kenti
Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 2006

Giriş Kriteri : (ii)(iii)(iv)(v)

Kayıt Numarası : 1189 rev


Koordinatları : N9 18 32 E42 8 16

Harar, güneydoğu Etiyopya'da müstahkem bir tarihi bir kasabadır. Burası Afrika ve İslam ticaret yollarını birbirine bağlayan önemli bir ticaret merkezi olmuştur.


'Doğu Afrika'da başka şehirlerde görülmeyen farklı bir mimari karakter ve toplumsal örgütlenme, bir iç kentsel yerleşim.' Olarak UNESCO dünya miras listesine alınmıştır.
82 cami ve 102 türbenin bulunduğu bu şehir İslam’ın 4. Kutsal şehri olarak kabul edilir. İslamik şehir dar sokakların ve haşin cepheleri bir labirent ile karakterize bir kasabadır. Labirent şeklindeki dar sokakları ve kapalı dış cepheleri ile tipik bit görünüme sahiptir.

9. Konso Kültürel Peyzajı

Ülkesi : Etopya

Listeye giriş senesi : 2011

Giriş Kriteri : (iii)(v)

Kayıt Numarası : 1333 rev


Koordinatları : N5 17 60 E37 23 60

Konso Kültürel Peyzajı bu kurak ortamda 400 yılı aşkın bir süredir var olan bir canlı kültürel geleneği temsil eder. Konso insanları buraya göç ettikten sonra tarım alanları desteklemek için teraslar inşa etmişlerdir.


Alanda taş duvarla çevrili 12 yerleşim yeri vardır. İdari binalarının ve evlerinin çatısı sazla örülüdür.


Alanı n içinde aynı zamanda kutsal ormanlar ve türbeler vardır. Konso halkı Wakas denilen ölülerin ruhuna anıtlar dikerler.
Kataloq: pages

Yüklə 19,62 Kb.

Dostları ilə paylaş:
Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©muhaz.org 2022
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə